postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » 'ביקור חולים' – האוצר מסרב להעביר כספים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

'ביקור חולים' – האוצר מסרב להעביר כספים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 9.02.11 5:05

האם במצב של מצוקת אשפוז ייתכן שהמדינה תאפשר סגירת בית חולים בישראל? משרד האוצר מסרב לעזור במימון גירעון חד פעמי ל'ביקור חולים', דבר העלול לגרום לסגירתו

מאת דליה בלומנפלד

ביקור חולים - מהן המשמעויות של סגירת בית החולים?

ד"ר הלפרין, יו"ר ועד הרופאים בבית החולים, מסביר מדוע חשוב לשמור על קיומו של 'ביקור חולים' כבית חולים כללי וציבורי במיקומו הנוכחי מאת: דליה בלומנפלד

לקריאה נוספת

בית החולים "ביקור חולים" בירושלים, שנוסד בשנת 1867, שרד את האימפריה העותומאנית ואת המנדט הבריטי, אך קיים חשש שלא ישרוד תחת שלטון מדינת ישראל. המשברים התקציביים החוזרים ונשנים בו, הקשורים בניהול, אינם מאפשרים שגרת עבודה רגועה עם ביטחון תעסוקתי לעובדים. ההפגנות של הפנסיונרים של בית החולים, שלא קיבלו קצבתם החודשית בשל המשברים, נחרתו בזיכרונו של מי שעוקב אחר ההתרחשויות ב'ביקור חולים'.

העילה האחרונה לסגירה היא גירעון תקציבי של כ- 30 מיליון ₪ לשנת 2010 שהמדינה מסרבת להעביר לבית החולים, כדי שימשיך לפעול ללא גירעונות.

יש לזכור כי בשנים 2004- 2007 מימן האוצר שני שלישים מהפנסיה התקציבית של העובדים שפרשו, לאחר שהח"כ לשעבר מנחם פרוש- יו"ר העמותה שניהלה את בית החולים, לא דאג לכך בתקופתו, ורשם העמותות לא עשה דבר בנידון.

יש לזכור גם שבתקופת המשבר הקודם של 'ביקור חולים', בשנת  2003, האוצר נאלץ להסכים למחיקת החוב אליו מטעם בית החולים.

היום מסרב משרד האוצר לעזור במימון הגירעון הנוכחי. בית החולים מנוהל מ- 2007 על ידי עמותה ציבורית, שהקים האוליגרך ארקדי גאידמק לאחר שרכש את  'ביקור חולים'. משנות השמונים (של המאה הקודמת) נוהל בית החולים על ידי עמותה שהקים חה"כ לשעבר מנחם פרוש. עמותה זו פורקה ב- 2004 על ידי כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל, עקב ניהול כושל וצבירת גירעונות.

בדיון בועדת הכספים שנערך ב- 27.12.2010 , אמר סגן הממונה על התקציבים באוצר שהאוצר מסרב לממן את הגירעון הזה לבית החולים מסיבות שונות:

 • אין אפשרות חוקית להעביר כסף מהמדינה לבית חולים פרטי.
 • גאידמק קנה את בית החולים והתחיב להפעילו 5 שנים. חלפו כבר 3 שנים, והתחייבותו תקפה אפוא רק עד דצמבר 2012.  מי יערוב לכך שגאידמק לא יסגור אז את בית החולים? אם האוצר ייתן כסף, מה יהיה עם הכסף הזה?

נציג משרד האוצר סיכם: "האלטרנטיבה כמו שאני רואה אותה היא סגירה של בית החולים באופן מוחלט כי לשם בסוף המציאות תוביל."

ד"ר אפי הלפרין– יו"ר ועד הרופאים של ביה"ח, הגיב לדברים:

 • 'ביקור חולים' הוא בית חולים ציבורי, והמדינה כבר העבירה בעבר מאות מיליוני ₪ לבתי חולים ציבוריים שנמצאים בבעלות פרטית, כמו 'לניאדו' ו'הדסה'.
 • מונח כיום בפני משרד האוצר 'מסמך הבנות' עם מר גאידמק שעל פיו הוא מתחייב לאפשר את הפעלתו של 'ביקור חולים' למשך 5 שנים נוספות- דהיינו לפחות עד סוף שנת 2017, וסביר שגם הרבה מעבר למועד זה.

ח"כ שלי יחימוביץ הציעה שהמדינה תיקח אחריות על 'ביקור חולים', תלאים ותפעיל את בית החולים.

בהצבעה שערכה ועדת הכספים בסוף הדיון, התקבלה החלטה פה אחד להמשיך להפעיל את 'ביקור חולים' במיקומו הנוכחי בלי לפגוע בעובדיו. משרד האוצר התבקש למצוא פתרון תקציבי לכך, אך הוא מתחמק בעקביות ממילוי דרישה זו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

16 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אם הינו בשלטון אז שר האוצר מהמפלגה הס"ד ושר הבריאות מהמפלגה הסוציאליסטית היו מלאימים את בית החולים. אבל אנחנו לא, וזאת התוצאה של אנחנו לא, אני מקווה שביבי יסגור את ביקור חולים ואני מקווה שתושבי מרכז ירושלים ובאיה שמעדיפיםפ מפלגות לאומניות וחרדיות יבינו את המחיר של הצבעה למי שמשרתים את שלטון ההון ולא אותם.

 2. ירושלמי חרד :

  למר טוכולסקי

  עצוב מאד שאתה "מקווה שביבי יסגור את ביקור חולים", ולא מוטרד כלל מגורלם של 700 עובדי בית החולים ומשפחותיהם שיאבדו את מקור פרנסתם.
  ככה לא מתבטא סוציאליסט אמיתי.

 3. ק. טוכולסקי :

  בטח שאני מודאג ירושלמי חרד, אני מודאג מגורלם ולא רק מגורלם, רק שלא אני ולא שלוחי שלי בשלטון מי שבוחר את ישראל ביתנו, ש"ס, הליכוד וקדימה, וכן אפילו יהדות התורה, מפלגות שמשתפות פעולה עם ההון שלא יבכה ממה שקורה אחר כך במדינה. אני מבטיח שמדינה שתשלט בידי מפלגות כמו חדש מרצ והעבודה כפי שהיא נראת היום או מירצהשם מאיחוד כוחות שיחלק אותם בצורה יותר נורמאלית לא תסגור בתי חולים שצריך ולא תשלח הביתה עובדים.

  אבל היות והעם הוא הריבון והעם הוא הבוחר ואני מכבד בהכנעה את בחירת העם היושב בציון שכבר לפחות 15 שנה היא לא הבחירה שלי, יתכבד העם לשאת בתוצאות בחירתו.

 4. איתי :

  טוכולסקי,

  האם אתה מקווה שביבי ימשיך להפריט שירותי חינוך ורווחה "כי זה מה שהעם בחר"? האם אתה מקווה שביבי יפריט עוד קרקעות "כי זה מה שהעם בחר"? האם אתה מקווה שביבי ימשיך לקחת מהעניים ולתת לעשירים "כי זה מה שהעם בחר"?

  זה נשמע לי מאוד מוזר.

  יש לי שתי אפשרויות להסביר את הגישה הזו:

  1. תועלתנות פוליטית ("ככל שיהיה רע יותר – יהיה טוב יותר" זו אמרה המיוחסת ללנין).

  זה מתחבר לאמונה שככל שממשלות הימין ידפקו יותר את מצביעי הימין, הם יתפכחו ויצביעו לסוציאליזם. כשזו האמונה, אז כל צעד אנטי חברתי של ממשלת ימין הוא סיבה לשמחה, בייחוד כשמדובר במשהו שנראה טוב בעיתונות הצהובה כמו עליית מחירי הלחם או פיטורים של מאות אנשים.

  אבל המציאות בישראל ובעולם בעשורים האחרונים מראה שזה ברוב המקרים לא עובד. לכן אם אתה מוכן שעובדי ביקור חולים יהיו הקורבנות ההכרחיים של המהפכה הסוציאליסטית – חבל, המהפכה לא תתרחש והם יישארו קורבנות.

  2. הטייה מגזרית

  יכול להיות שלא היית אומר את הדברים האלה אם לא היה מדובר בבי"ח שרוב מטופליו חרדים אלא בבי"ח שרוב מטופליו חילונים (למשל ביהח הממשלתי בני ציון בחיפה שהאוצר כבר שנים רוצה לסגור)?

  אם זה אכן המצב, חבל. שמאל שלא מוכן להיאבק עבור זכותו של האזרח החרדי לשירותי בריאות איכותיים כמו שהוא נאבק עבור זכותו של האזרח החילוני הוא שמאל שלא יכול להתהדר בהיותו סוציאלדמוקרטי או הומניסטי.

 5. ק. טוכולסקי :

  איתי
  לנו כס"ד יש את הבחירה בין אסטרטגיות ובין הטווח הארוך והקצר, כך את מרצ לדוגמא שבמשך שנים פועלת למיזעור נזקים של שלטון הימין, רן כהן, חיים אורון, אילן גיאלון בתחום הכלכלי חברתי, זהבה גלאון יוסי שריד בתחום האזרחי, מרצ נכחדת, כי כל עוד אתה נותן לעם את ההבנה שלמרות שתצביעו למי שרוצים לכלותיכם מי שלא תצביעו לו ידאג לכם הם ימשיכו להצביע ליכוד/ש"ס/ישראל ביתנו

  תפקידנו כס"ד להציע אלטרנטיבה. לכן אני אומר כשנהיה בשלטון יהיו עוד בתי חולים, כולם ממשלתיים, בפריסה הגיונית לפי חישוב של גודל אוכלוסייה וכדומה ובכל מקרה לא נסגור בתי חולים. אני אומר אנחנו לא נסגור את ביקור חולים אם נהיה בשלטון תנו לנו את הכוח.

  אבל אנחנו לא בשלטון והבוחר צריך להבין שמי שהוא בוחר יש לו מדיניות. בחירה במפלגות משרתות ההון מעצמאות ועד ישראל ביתנו דרך קדימה, הליכוד וש"ס ולמען האמת גם יהדות התורה, פירושה מיסוי רגרסיבי עולה, מיסוי פרוגרסיבי יורד, גידול בפערים, הקטנת ההוצאה וההכנסה הציבורית וכן סגירת בתי חולים ועליית מחירי מוצרי יסוד.

  זה המצב, שמאל שלא מבין שמזעור נזקי הימין במקום הצבת אלטרנטיבה היא חלק מהסיבות לכך שהוא קטן ולא רלבנטי ימשיך להכחד. אנחנו צריכים להציב אלטרנטיבה ולא למזער נזקים. ברמת האסטרטגיה זה בדיוק מה שקדימה עושה, חברי הכנסת שלה לא עוזרים לאף אחד, משרדיהם לא מהווים לשכות סעד כמו משרדי חדש ומרצ אנשי קדימה רק אומרים מה הם יעשו כשהם יהיו בשלטון (הם משקרים אבל זה נושא אחר) ובסקרים הם שומרים על כוחם, לפעמים אפילו עולים קצת. זה התפקיד של אופוזיציה להציב אלטרנטיבה לשלטון, רק שבישראל במקום מי שמהווה אלטרנטיבה אמיתית לשלטון מי שימשיך את השלטון מציע אלטרנטיבה. זה עצוב.

  לחרדים, לחילונים, לערבים, לעולים מחבר העמים ואתיופיה, לותיקים, לצעירים, לנכים, לגימאלים, אני מציע להתחיל ולקחת אחריות פוליטית. כמו ששטרסלר אוהב לומר, מי שהולך לישון עם כלבים שלא יתפלא כשהוא קם עם פרעושים. מי שמצביע לימין שלא יתפלא שהימין נוקט במדיניות כלכלית ימנית. אם החרדים לא יתחילו להצביע נכון, כמו העולים והוותיקים, כמו הצעירים והגימלאים, כמו השכירים והנכים, הם ימשיכו להדפק.

  ב-2009 כתבתי את הטור הזה כאן:
  http://www.blacklabor.org/?p=8440 אחד הטורים הטובים שכתבתי אי פעם, וודאי מהבחינה של הסגנון אבל גם חשיבות תוכנו. שווה קריאה נוספת.

 6. איתי :

  אני תומך בפתרון ההלאמה שהציעה יחימוביץ', הוא נראה לי נכון לא רק אידיאולוגית אלא גם מנקודת מבט כלכלית צרה.

  אני לא חושב שהמדינה צריכה לשפוך כסף לבור של גאידמק והעמותה. הכי הגיוני שיתנו כסף ויקבלו בעלות.

  העובדים מביאים פה טיעונים חשובים וכנראה נכונים, אבל מצניעים ולא במקרה את הניהול הכושל והשחיתות שהיו בעמותה עוד לפני שגאידמק הגיע אליה. השחיתות הזו הגיעה עד כדי שימוש בכספים של העובדים והגמלאים.

  העיקרון צריך להיות פשוט – אם המדינה חושבת שעמותה שמספקת שירות חיוני מנוהלת בצורה כושלת, עליה להלאים את השירות, לפחות באופן זמני. אותו דבר נכון גם לגבי מגדל אור (שיקום עוורים).

 7. ק. טוכולסקי :

  אני גם תומך בהלאמה, אני פשוט מבין שהלאמה זאת מדיניות שנוכל לקדם מהשלטון, אחרת את הבור שיכסו במקום אחד יפערו באחר.

  הנה רוצים עכשו למנוע את עליית מחירי הדלק והלחם, איך באמצעות קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים. זה אסון גדול, אבל העם יריע, לכן אנחנו צריכים להגיד אנחנו נעלה את המסוי על ההון, ולא נפגע בתקציבי המשרדים. נעלה מסוי פרוגרסיבי ונוריד רגרסיבי נצמצם פערים בצורה אקטיבית בין השאר באמצעות קיצוץ לעשירים לטובת החלשים ואת כל זה נוכל לעשות רק מהשלטון.

  ואיתי אני לא חושב שההלאמה צריכה להיות זמית, בריאות חינוך ורווחה צריכים להיות מולאמים נקודה. מורות לעיוורים צריכות להיות עובדות מדינה וגם אחיות בבתי חולים, עובדות חזקות בעלות זכויות ומאורגנות.

  כשנהיה בשלטון נקדם את זה לידיעת כל האחיות והמורות.

 8. איתי :

  טוכולסקי

  הבעיה היא שאתה מנתח אירוע אקטואלי (לא בפעם הראשונה) מזווית מאוד צרה – תמונת המנדטים בכנסת ואיך אפשר לשנות אותה – והתגובה שלך לדברי מעידה בדיוק על זה.

  עכשיו הכנס את עצמך לנעליו של תושב גאולה, עובד בביה"ח ( או של כל קורא שאינו מצביע חד"ש / מרצ ) ותבין שניתוח כזה רק מקטין את הסיכוי שהקורא הנ"ל יצביע לשמאל!

  כשאיש שמאל אומר למצביעי קדימה וימינה ומכך "זה מה שבחרתם, תאכלו חרא" הוא תורם עוד קצת להקטנת כוחו של השמאל.

  ועכשיו בבקשה – הבה ונחזור לדבר על ביקור חולים במקום להעביר כל פוסט לשאלת "השמאל לאן" או "למה השמאל יורה לעצמו ברגל" שנטחנת פה עד לזרא.

 9. ק. טוכולסקי :

  איתי
  צר לי אבל מה שאתה אומר עלי חל עליך, שאל את עצמך איך זה שאחרי 34 שנות ליכוד ושות עם הפרטות וצמיחת פערים אנחנו עדיין מתעקשים על עיסוק בפרטים קטנים במקום בהצבת אלטרנטיבה.
  ניצחון בשיח גראח או בביקור חולים, לא ישנו את המציאות הכוללת.
  כל עוד לא נהיה בשלטון כל ניצחון קטן על תחנת כוח פחמית פה ועל זכות ההתאגדות שם לא ישנו את המצב.

  אז במקום לטפל בתסמינים ובגרורות בואו ונטפל במחלה.

  אני לא מסכים איתך שאיש שמאל פוגע בשמאל כשהוא אומר לבוחרי קדימה וימינה בחרתם תאכלו חרא כי זה בדיוק מה שלא אמרנו במשך שנים, במקום זה רצנו לכבות שריפות ולמזער נזקים, הרגלנו את אזרחי ישראל שהם מצביעים לגורם אחד ורצים לקבל עזרה מגורם אחר, זה מה שהקטין את השמאל.

  ולכן אני חוזר ואומר, ביקור חולים הוא קורבן של מדיניות ממשלתית ארוכת שנים של הסרת האחריות של המדינה מהציבור, מדיניות שהציבור תומך בה בקלפי. כשנהיה בשלטון תהיה מדיניות אחרת כי יש לנו אלטרנטיבה.

  אם מחר יפגינו בביקור חולים אחרי שעות העבודה אני אלך להפגין איתם, ואם מחר יחתימו עצומה אני אחתום ואפיץ אבל אני סבור שגם אם יהיה ניצחון מקומי בלי תפיסת השלטון לא נגיע לשינוי כולל ולפתרון לבעיה, לא נציל בטווח הארוך לא את עובדי ביקור חולים ולא עובדים אחרים. לכן צריך לומר לציבור את האמת באומץ, אתם מקבלים את מה שהצבעתם בעבורו, תצביעו לנו זה יהיה אחרת.

  זה מאוד נוח להגיד שאני לא הומניסט ולא ס"ד כי אני לא רגיש לזכויות של חרדים, אלא שהאמת היא שאני רגיש מאוד לזכויות של כולם ולכן אני מציע להגיד לחרדים באוצץ כמו לכל אחד אחר שלבחירה הפוליטית שלהם יש תוצאות. אי אפשר במשך שנים לתמוך בממשלות ימין ואז להתפלא כשהן נוהגות כממשלות ימין.

  להערכתי יש המון אינטרסים זרים בביקור חולים, כמו הנדלן המאוד יקר בלב ירושלים שבית החולים יושב עליו, יכול להיות דרך אגב שהסיבה שלא חברי הכנסת החרדים מוליכים את המאבק היא שמישהו רמז להם שהנדל"ן הזה ייועד לחרדים.

 10. איתי :

  אני מסכים לגמרי שהשמאל מתפזר יותר מדי על מאבקים נקודתיים ומזניח את העניין הכולל, אבל גם לא צריך להגזים לצד השני ולהגיד "עכשיו שנה שלמה אנחנו לא נאבקים על כלום והולכים לבנות מפלגת שמאל שתהיה אלטרנטיבה".

  צריך להיות איזון בין עיסוק במאבקים נקודתיים ובין בניית החלופה הכוללת. כי ההתגייסות למאבקים נקודתיים מראה לציבור הרחב שאכפת לך וזה תנאי הכרחי (לא מספיק) לבניין כוח. למה אנשים מתלהבים מיחימוביץ'? כי היא שם, בהרבה מאוד מאבקים נקודתיים.

  לעניין זה יש הבדל גדול בין השתתפות של פוליטיקאי מהשמאל (או מפלגה) במאבק על קיומו של ביקור חולים, במאבק נגד התנחלות שיח' ג'ראח ובמאבק נגד בנייה בפלמחים.

  התושבים הפלסטינים של שיח' ג'ראח בחיים לא יצביעו לשמאל, לחובבי חוף פלמחים יש מגוון מפלגות להצביע אליהן – כי מאבקים ירוקים מקבלים תמיכה מכל גוני הקשת. אם תושבי ירושלים (חרדים וחילונים) יראו שיש שמאל שנלחם בשבילם, יותר אנשים יצביעו לשמאל.

  אם מה שמצביע ימין רואה בשטח זה שהשמאל כן מתגייס לטובת הערבים בשיח' ג'ראח ולטובת הדגים והאצות בחוף פלמחים, אבל כשבית חולים עומד להיסגר אומרים לו "הצבעת לליכוד/שס/ליברמן תאכל חרא", הוא ימשיך להצביע למפלגות האלה.

 11. עובדת ביקור חולים :

  איוולת ומדיניות לא מושכלת כבר אמרנו????

  בכתבה מרתקת ועצובה בו זמנית שהתפרסמה בידיעות אחרונות ב- 5.2.11 (עמ' 25) על ידי פרופ' מוטי רביד מנכ"ל מעייני הישועה שהוקדשה כולה לנושא ביה"ח ביקור חולים נאמרה האמת הכואבת. מדינת ישראל בחרה להשקיע 600 מיליון ש"ח בבנק למסחר בעקבות המעילה של אתי אלון. גם את הבנקים הלאימה המדינה ב- 1983 ושילמה יותר מ- 200 מיליארד ש"ח (בערכם היום) ובהדרגה החזירה חלקית את ההוצאה על ידי הפרטת הבנקים מחדש. אולם, ממשיך וכותב פרופ' רביד בית חולים איננו בנק ולכן המדינה אינה רואה עצמה אחראית לקריסתו. כלכלני האוצר ערים מאוד לצורך לשמור על יציבות הבנקים, אך אינם סבורים שיציבות מערכת הבריאות חשובה לא פחות. ביקור חולים הוא מוסד ציבורי שהמדינה יכולה להתנות את ההשקעה בו במינוי הנהלה קרואה כמו שהנהיגו בעיריות שהגיעו לפשיטת רגל… חוסר הרצון של משרד האוצר לתמוך במהלך של שיקום יחד עם חוסר האונים של משרד הבריאות…ידרדרו את שירותי הבריאות בבירה לתת-רמה שתהיה מסכנת חיים. עוד נכתב: אם ביקור חולים יסגור את שעריו הדסה ושערי צדק שמרוחקים ממרכז העיר עלולים לגרום לכך שנפגעים ימות בדרך הנפתלת והעמוסה לבתי החולים הללו למרות שיכלו להינצל. המרחק ממרכז ירושלים זהה למרחק מאשדוד לבי"ח ברזילי באשקלון ובכל זאת האוצר תומך בבנית בי"ח באשדוד. ואולי הכל פוליטי חותם פרופ' רביד את כתבתו ואני אומרת הכל פוליטי!!!

 12. ק. טוכולסקי :

  איתי
  הלכתי להפגנות נגד ויסקונסין בירושלים עם מי שאולצו להגיע לשם, עמדנו והפגנו ובסוף הגיע פעילה של ליברמן וכל דוברי הרוסית שבמשך 4-5 הפגנות ראו רק אנשים עם דגלים אדומים, הריעו לה למרות שליברמן מעולם לא התנגד לתוכנית.

  גם אני פעיל בירושלים, הלכתי להפגין עם רוכלים, עם מובטלים, עם עובדים לא מאוגדים ועובדי קבלן והאנשים האלו לא הצביעו בעקבות זה למפלגות שתמכו בהם.

  אתה משלה את עצמך, כשתהיה הפגנה בביקור חולים אני אהיה שם, גם אתה, נניף דגלים של מרצ חדש או הירוקה מימד ובסוף היום הלקוחות בבית חולים יצביעו ליהדות התורה והעובדים בבית חולים יצביעו ליכוד וליברמן כי אנחנו עובדים בחינם. אנחנו באים אנחנו תמוכים אנחנו לא מגייסים כי זה לא יפה.

  דרך אגב, ההתלהבות מיחימוביץ עוד לא תרגמה את עצמה למנדטים, כמו שכבעבר ההתלהבות מרן כהן או גוזנסקי לא תרגמה עצמה למנדטים.

  יותר חשוב לעסוק בהסתה נגד האויב, עובדה זה עובד בשביל הימין, הם לא עושים כלום למען החברה אבל הם מסיתים נגד השמאל והם בשלטון, אז אולי במקום למזער נזקים נתחיל להסית נגד האויב ונגיע לשלטון ונשנה באמת.

  כי החתימה שלי על העצומה של ביקור חולים והנוכחות שלי בהפגנה של ביקור חולים יגרמו לי להרגיש טוב עם עצמי ולהרגיש שאני נלחם למען מה שאני מאמין בו ולכן אני אעשה זאת, רק שמעבר לקתרזיס שלי זה לא ישנה כלום. שינוי עושים מהשלטון מעמדת כוח ואת זה אין לנו.

 13. איתי :

  אתה בתור אדם בודד עשית את הדבר הנכון. השמאל הציוני לא ממש.

  "אנחנו נלחמים בשביל העשירונים התחתונים והם מצביעים לימין? אז למה להילחם בשבילם? שיאכלו את הדייסה שבישלו" – זו היתה במשך שנים הגישה של השמאל הליברלי-בורגני (רובו ככולו אשכנזי חילוני).

  יולי תמיר הודתה בכך בפה מלא כאשר נשאלה על חבירתה לעמיר פרץ.

  גישת "לא נילחם עבורם כי זה לא משתלם בקלפי" תרמה לא מעט לנתק בין הציבור ובין השמאל, בוודאי כאשר השמאל הליברלי השקיע לא מעט במאבקים נקודתיים למען זכויות הפלסטינים, זכויות עובדים זרים וזכויות של אווזים בחוות פיטום.

  המרירות שלך על כך שבסוף האנשים שתמכת בהם שוב ושוב בהפגנות ובעצומות מצביעים ליהדות התורה או לליברמן נמצאת חצי רגל בדרך לשם.

  הדרך של יחימוביץ' ושל פרץ היא ההיפך מזה. אם הם יעמדו בראש מפלגה, זה די ברור שהמפלגה הזו תשתתף גם במאבק על ביקור חולים, ואם היא תוכיח עקביות ואמינות – מספר המנדטים שלה יתחיל לגדול.

 14. ק. טוכולסקי :

  איתי
  כמו שאמרתי
  אני אלחם, מהליבראלים אין לי ציפיות אבל גם לחד"ש שבמשך שנים פעיליה הלכו להפגין עם חלכאי ונדכאי הם לא הצביעו וגם לא למאבק סוציאליסטי. הם מצביעים למי שדואג בראש ובראשונה שיצביעו עבורו
  ולכן מן הסתם אני ואתה נפגש בעוד משמרות מחאה למען דברים נעלים ולא נתרום בכך כלום להגשמת המטרות

  אם יחימוביץ ופרץ יעמדו בראש מפלגה שתעזור לחלשים אבל לא תדע בעת ובעונה אחת לתקוף את האויב ולהסביר למי שנעזר בה את החשיבות של הצבעה להם הם יגמרו כמו מרצ.

  אני והרגליים שלי נהיה תמיד במקום הכי שמאלני שאפשר להצביע אליו כי זה החינוך שלי. המרירות שלי אולי תגרום לי לעזוב את הארץ אבל יש שמאל גם בחו"ל. אני דרך אגב לא מאשים אף אחד שלא הצביע לשמאל שעזר לו בגלל שבשמאל לא ביקשו אף פעם תמורה לעזרה. גם לא הסבירו שוואלה תצביעו לנו כדי שנוכל להשפיע, זה הפטרנליזם האמונה שאנחנו גומלים חסד עם החלש במקום לגייס אותו למאבק.

 15. איתי :

  כל פוליטיקאי וכל מפלגה (וגם האתר הזה, וגם הטור של טוכולסקי) עוסקים במקביל גם במאבקים נקודתיים וגם במתקפה כוללת על הגישה של היריב.

  השאלה היא מי היריב שנבחר , מהו אופי המתקפה עליו, ומהו התעדוף למאבקים הנקודתיים

  אני מציע שנפסיק פה וניתן לביקור חולים להיות המוקד של הדיון.

 16. ק. טוכולסקי :

  אז בזה איתי תם הדיון, כולנו מסכימים שאסור לסגור את בית החולים, אני מניח שכולנו גם תומכים בהלאמה. לפחות אני….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.