חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המרכז הישראלי להעצמת האזרח או העצמת בעלי ההון?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חינוך ותרבות, פוליטי ב 18.05.08 6:08

"המרכז הישראלי להעצמת האזרח", אחד מהיוזמים של 'מהפכת ספרי הלימוד באינטרנט', בשיתוף עם ח"כ מיכאל איתן, הינו מרכז ללא אג'נדה פוליטית. האמנם? אביב (שם בדוי) חושב אחרת ומסביר לנו למה

המרכז הישראלי להעצמת האזרח / המפלגות הגדולות / בעלי ההון (מחק את המיותר)

השבוע נתבשרנו על תחילתה של (עוד) מהפכה בלימודי האזרחות: ספרי לימוד באינטרנט.

אתר האינטרנט הוא יוזמה משותפת של חה"כ מיכאל איתן, מט"ח, משרד החינוך והמרכז הישראלי להעצמת האזרח, גוף ציבורי שהקים המיליארדר היהודי-אמריקאי יצחק פרוויז נזריאן. ללא קשר לשאלה האם אתר אינטרנט או ספר באינטרנט יכול באמת להחליף ספר מודפס, יש לדעתי טעם לפגם במעורבות גדולה כל כך של עמותה בעלת אג'נדה פוליטית ברורה בנושא הממשל בישראל, בהקמתו של אתר אינטרנט שיהפוך לחלק מתוכנית הלימודים*.
למרכז הנ"ל, המתיימר לשפר את הדמוקרטיה בישראל יש אג'נדה פוליטית שאינה מתיישבת בהכרח עם דמוקרטיה תקינה, ובטח לא עם העצמתו של "האזרח הקטן".
מהו המרכז הישראלי להעצמת האזרח?

המרכז הינו יוזמה של המיליארדר נזריאן, יהודי המתגורר בלוס אנג'לס ארה"ב. נזריאן מוטרד מזה שנים מחוסר היציבות הפוליטי בישראל (אותו מדגימים לעתים קרובות באורך הקדנציה הממוצעת של ממשלות ובתחלופה הגבוהה של הנושאים בתפקידי שרים). לתנודתיות כזו יש כמובן הרבה השלכות שליליות מבחינת תכנון וביצוע מדיניות, אך לאיש עסקים כנזריאן (או אולי לעורך העיתון הזה?) בלטה במיוחד השפעת התחלופה על המשק והכלכלה, המעדיפים מקסימום יציבות (איפה הגבול – בחירות כל 10 שנים?). הגוף שהקים נזריאן מונה ע"י הנשיא לשעבר משה קצב בשנת 2005 לגבש הצעה לשינוי שיטת הממשל במטרה להגביר את היציבות הפוליטית בישראל ולשקם את אמון הציבור במנהיגיו. לשם מטרה זו הוקמה וועדה מכובדת ("ועדת קצב" או "ועדת מגידור" – ע"ש יושב הראש שלה, פרופ' מגידור מן האוניברסיטה העברית) ובה 71 חברים מן האקדמיה, עולם העסקים ובעלי ניסיון במנהל ציבורי. כמו כן חברים בוועדה ראשי ערים בעבר ובהווה וחברי כנסת לשעבר (ציונים בלבד). הוועדה הגישה את המלצותיה בשנת 2007 לנשיא קצב, ובמרכזן המלצה לשילוב בחירות אזוריות לכנסת. לאחר דיונים רבים בין תומכים ומתנגדים, הוועדה בחרה (בניגוד לדעתו האישית של נזריאן) שלא להמליץ על מעבר למשטר נשיאותי כנהוג בארה"ב. להחלטה זו קדם מסע ציבורי נגד משטר נשיאותי, שהוביל המרכז הישראלי לדמוקרטיה. מאז הגשת הדו"ח לנשיא המדינה, מתמקדת פעילות המרכז להעצמת האזרח בחינוך ובהסברה. דוגמה אחת היא פרויקט ספר האזרחות המקוון, ודוגמה אחרת הם קורסי העצמה לקשישים.

שם שני: המרכז להעצמת המפלגות הגדולות

אבל המרכז הזה לא פוליטי, אתם אומרים. הצחקתם אותי. הוא פוליטי מאוד, רק חוצה מפלגות. המרכז פשוט מייצג "בשם האזרחים" את האינטרסים של המפלגות הגדולות מול האינטרסים של המפלגות הקטנות. לפחות חה"כ יואל חסון אמר זאת בגלוי ובלי להתיפייף. אנחנו פשוט התרגלנו כל כך שגוף פוליטי זה או ימין או שמאל, שמרצ וחד"ש לא יכולות להיות באותו צד של המתרס עם ש"ס ויהדות התורה, עד שמכתב תמיכה חתום ע"י ביבי וברק משמש אצלנו כתעודת כשרות "לא פוליטי". האם המפלגות הגדולות משרתות את טובת האזרח יותר טוב מהמפלגות הקטנות? ממש לא ברור, אך דבר אחד ברור – את הטיעון הזה הציבור לא קונה, ואנו עדים לירידה מתמשכת בסך כוחן של המפלגות הגדולות, הנושאת עימה תסמינים שליליים רבים – בחירות תכופות, ערימות של שרים מיותרים ועוד. אך במקום לטפל בסיבות האמיתיות שגורמות לאזרחי ישראל להימנע מלהצביע עבור הליכוד, העבודה וקדימה (אי קיום הבטחות, שחיתות ושאר זוטות), מציעים ב"מרכז להעצמה" לשנות את כללי המשחק לטובת השחקנים החזקים, המאבדים בהדרגה מכוחם. בראש השינויים המוצעים כמובן רעיון הבחירות האזוריות. בחירות אזוריות נותנות יתרון לנציגי מפלגות גדולות, בעלות יכולת גיוס כספים וגיוס "כוכבים" לקמפיין. מפלגת השלטון יכולה "לצ'פר" אזורי בחירה כדי להטות את ליבם של הבוחרים, בדרכים כשרות למהדרין אך מסריחות למרחקים. בני אוכלוסיות מיעוט החיות באזור הבחירה לא יזכו לייצוג אם יצביעו לנציג הקרוב לדעותיהם (חילונים-שמאלנים בירושלים, חרדים וערבים בתל אביב-יפו וכו') וקולותיהם יאבדו. הבחירה בנציגים אזוריים בודדים, בדומה לבחירה בראש עיר כיום, תיתן עדיפות גדולה למועמד המכהן על המבקשים להתמודד מולו. אנחנו יודעים איך זה נראה בישראל – אותו נבחר ציבור יכהן קדנציות רבות (ר' מקרה חולדאי), למרות שחלקים נכבדים מציבור בעלי זכות הבחירה לא מרוצים מתפקודו ואף חושדים בו שהוא משרת אינטרסים של מעטים ולא של הכלל. ועוד לא דיברנו על שחיתות, שקיימת בשלטון המקומי לא פחות ואולי יותר מאשר בכנסת.

שם שלישי: המרכז להעצמת קדימה

כפי שציינתי, המרכז הוא מעין "ממוצע" של הליכוד ומפלגת העבודה (ובפרט, האגף הימני בתוכה), עם כמה נציגים לקישוט ממרצ ומפלגות הימין. ואיך קוראים לממוצע בין העבודה והליכוד? נכון, קדימה. המנכ"ל לשעבר של המרכז להעצמת האזרח, עדי שטרנברג, התמנה בסוף 2007 למנכ"ל מפלגת "קדימה". רק חודשים מספר לפני כן פרסם שטרנברג מאמר דעה בווינט, בו הספיד את מפלגת העבודה והציע את הפתרונות הידועים של המרכז – חיזוק המפלגות הגדולות, בחירות אזוריות מעורבות. מספר ימים לפני פרסום דברי ההספד של שטרנברג בווינט, פרסם אתר NRG דיווח מכנס של המרכז להעצמת האזרח. התמונה: עמיר פרץ תופס את הראש בייאוש, והכותרת: "רק 11% מחברי העבודה מרוצים ממנה" (גילוי נאות: אני אחד מ-89 האחוזים הלא מרוצים)**. שטרנברג ממשיך בהפצת מסריו גם בתפקידו החדש כמנכ"ל מפלגת "קדימה", ואפילו על רקע החשדות החמורים כנגד הבוס שלו אולמרט – הפיתרון לכל בעיותינו הוא אותו פיתרון.

שם רביעי: המרכז להעצמת בעלי ההון

לנזריאן עצמו אינטרסים כלכליים כבדים בישראל. לא ברור כלל אם יש לו אזרחות ישראלית אך השפעתו על הדמוקרטיה הישראלית דרך הוועדה והמרכז שהקים היא עצומה, בטח יותר משל מוריס טלנסקי ושאר דגי רקק המככבים בכותרות. בנוסף עליו, תוכלו למצוא בין חברי המרכז וראשיו בהווה ובעבר נציגים ומקורבים לאלפיון העליון: איזי בורוביץ', יעקב פרי, רעיה שטראוס ושאר אזרחים הזקוקים להעצמה, בערך כמו שהאסקימוסים זקוקים לקרח. רבים מהאנשים האלה תורמים לא מעט למפלגות ולמועמדים בפריימריס (הכל כשר וחוקי, בלי מעטפות מזומנים) וקשרי ההון שלטון חוגגים: הח"כים ובעלי ההון מבשלים ביחד רפורמה שלטונית, שתשמר ותחזק את הסדר הקיים. בדיוק כמו במקרה של מפלגת "צדק חברתי", מוכרים לנו אוליגרכיה באריזה "חברתית". רק שבניגוד למקרה גאידמק, האריזה הרבה יותר צינית ומתוחכמת.

אז … שלא יעבדו עליכם (גם באינטרנט)!

לקריאה נוספת:

הצעת המרכז להעצמת האזרח וההצעה למשטר נשיאותי – ראובן וינשטיינר (2005)

עיקרי המלצות וועדת מגידור: שחר אילן

ביקורת על המלצות וועדת מגידור: זיו מאור

הערות

* "ספר האזרחות המקוון" אינו המקרה הראשון בו פרויקט נוצץ ואטרקטיבי (הרבה יותר מ"עוד ספר לימוד") משמש פתח מסוכן להכנסת אג'נדה פוליטית אל כותלי בית הספר. רק לפני מספר חודשים קראנו כאן על השקתו של אתר "אומ"ץ אזרחי", מבית "המכללה לאיכות השלטון בישראל", עמותה שהוקמה ע"י עו"ד אליעד שרגא המוכר לנו מהתנועה לאיכות השלטון. נושא מרכזי הנדון באתר הוא ההתנגדות לחוק טל, אחד ממאבקי הדגל של התנועה. דיאלוג ארוך עם מנהלת המרכז מחזק את הרושם של ניסיון להשפיע על דעת הקהל בנושא פוליטי דרך תוכנית לימודים.

** מבחינת נרג', זוהי כמובן רק עוד דוגמה קטנה להיטפלות לעמיר פרץ ולחיפוי על אהוד ברק, שכן בעת פרסום הכתבה יו"ר העבודה כבר היה אהוד ברק.

נערך על ידי גל
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  אתר האינטרנט לאזרחות הוא דוגמא הממחישה את מה שעושה רפורמת דוברת בחינוך: בעלי-הון יהיו הבעלים של גופים ואתרים חינוכיים, ודרכם יעבירו את האג'נדה שלהם. אתר האזרחות הוקם על-ידי מט"ח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית – שהבעלים שלו הם קרן רוטשילד.

 2. הלל קאופמן :

  לאחרונה בעזרת חברים יסדתי את מפלגת האינטרנט הישירה הדוגלת בדמוקרטיה ישירה. שמטרתה לבצע משאל בין חברי המפלגה על גבי האינטרנט לפני כל הצבעה בכנסת ועקרונותיה העקריים הם.

  1.כל הצעת חוק שתעלה בכנסת, תפורט באתר המפלגה, וחברי המפלגה יתבקשו להצביע בעד/נגד. תוצאות ההצבעה יחייבו את נציגי המפלגה להצביע כנ"ל בכנסת.

  2.לאחר כינון המפלגה והצלחתה בבחירות יבחרו נציגי המפלגה לכנסת ע"י כלל חברי המפלגה הרשומים.

  3.מרכז המפלגה הוא רשימת חברי המפלגה שהתפקדו למפלגה, והינם בעלי זכות בחירה, והם אינם חברים בשום מפלגה אחרת. (ההתפקדות תתבצע באמצעות אתר האינטרנט)

  4.למפלגה לא יהיו סניפים ברחבי הארץ מקור המידע, וההתוודעות של המפלגה יהיה אתר האינטרנט שלה, בו יהיו מדורים של.
  4.1.פירוט הצעות חוק שעל הפרק.

  4.2.מדור להצבעת החברים בעד/נגד הצעות החוק.

  4.3.פורומים לדיונים שונים.

  4.4.מדור להעלאת הצעות חוק פרטיות שיעברו לאישור כלל החברים.

  5.כל נציג של המפלגה לכנסת יפקיד מראש מכתב התפטרות חתום מהכנסת, ללא תאריך אצל יו"ר המפלגה, התפטרות זו תצא לפועל במידה והנציג לא יפעל לפי אמות המידה של תקנון המפלגה וךפי החלטת חברי המפלגה (כפוף לחוקי הכנסת).

  לעוד פרטים כנסו לאתר האינטרנט של "הישירה" http://www.iwp.co.il/yeshira

  פניתי למרכז להעצמת האזרח בבקשה לעזרה פרסום, וכסף בפגישתי עם המנכל הנוכחי יובל ליפקין טענתי שמפלגת האינטרנט היא התשובה להעצמת האזרח, ואם זו דרכו של המרכז אז אנחנו בדרכים משיקות.
  בקשתי להפגש עם פרביס נזריאן או עם דורה ביתו על מנת להסביר להם על דמוקרטיה ישירה אך מיותר לציין שפגישה כזו לא אורגנה בטענה שפרביס לא עוזר למפלגות.

 3. הראל לייבוביץ :

  לא מרשים אותי, האמת.

 4. עדי :

  יפה מאוד לפברק עובדות ולעוות את המציאות

  עיתונאות כמו שצריך

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.