חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תאגידים, אינטרסים וקבלת החלטות בישראל – כי"ל ושדה-בריר

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 2.02.11 5:50

החלטת ראה"מ לעקוף את מומחי משרד הבריאות ולאכוף "בדיקה חיצונית" שתכשיר את כריית הפוספטים בשדה-בריר ליד ערד היא חלק מפוליטיקת המדיניות של ישראל מתנהלת בתוך תרבות פוליטית האוחזת בהיגיון אתני שאימץ תפיסה קפיטליסטית ניאו ליברלית ולוקה באי ליגאליזם
מאת: בתיה רודד

דב חנין ב"סדר-יום", אורי אריאל בגל"צ, פעולת נגד להון-שלטון

בעקבות ביטול הדיון על התערבות לשכת ראה"מ בנימין נתניהו במסקנות המקצועיות של מומחי מ. הבריאות, התראיינו שלשום ח"כ ד"ר דב חנין וד"ר שרית עוקד מערד אצל קרן נויבך בתכנית "סדר-יום" ברשת ב'.  אתמול התראיין ח"כ אורי אריאל ב"יהיה בסדר" בגל"צ.  וגם משהו על שימוש בכוח מופרז ועל אלדד יניב כמפעיל SLAPP* מאת: יעקב לקס

לקריאה נוספת

לכאורה, הקמתו של מכרה פוספטים בנגב, שדה בריר, מצביעה על אינטרסים לאומיים ואזוריים שחברו יחדיו: ייהוד הנגב וחיזוקו ופתרון למצוקת התעסוקה בנגב. למעשה, קיימים ניגודי אינטרסים לאור הטענות, כי מכרה מסוג זה ישמר את המצב הקיים: תדמיתו השלילית של הנגב, היקף הכנסותיו ועוניו. כלומר, צידוקי התעסוקה והשגשוג לנגב בהם משתמשים בעלי התאגיד והפוליטיקאים התומכים בהם באים לחפות על המצב השביר ביחסי מדינה-חברה בישראל.

המקרה של החלטה שיצאה ממשרד ראש הממשלה התובעת לקבל חוות דעת "בלתי תלויה" על השפעות מכרה שדה בריר על בריאות תושבי אל פורעה, כסייפה וערד מהווה דוגמה לויתור על הסדר המדינתי המתוקן ומצביעה על התעצמותה של הרשות המבצעת לקראת מבנה לא דמוקרטי של המערכת הממשלית בישראל. כביכול, משרד הבריאות אינו הגוף המקצועי העליון הראוי להכריע בסוגיה זו – ראש הממשלה, המכהן גם כשר הבריאות מערער על אמינות משרדו.

פוליטיקת המדיניות של ישראל מתנהלת בתוך תרבות פוליטית האוחזת בהיגיון אתני שאימץ תפיסה קפיטליסטית ניאו ליברלית ולוקה באי ליגאליזם. פירוש הדבר, כי אינטרסים של בעלי הון ותאגידים קודמים לאלה של תושבי אזור ספר שולי, כמו הנגב, אך משווקים ככאלה שיביאו לישועתו. בנוסף, תרבות פוליטית של אי כיבוד החוק לאורך כל שנות קיומה של המדינה פורצת את מסגרותיו של הסדר המדינתי ומאפשרת החלטה מסוג זה שקיבל ראש הממשלה.

ניהול פוליטיקה הגוררת החלטות נקודתיות, כגון זו מהוות סכנה לעקרונות הצדק והשוויון עליהם מצהירה מגילת העצמאות של ישראל. תהליך קבלת ההחלטות מעוצב על ידי מערך יחסי כוח, המעניק עוצמה פוליטית לבעלי אינטרסים התומכים בהמשך סגנון המדיניות הקיים. זאת, בעוד נפקד מקומם של נשואי המדיניות, כגון תושבי אזור המכרה.

ספר הנגב, אם כן, הוא דוגמה להחלטות הנעטפות במלל ציוני של הפרחת השממה, בעוד יחסי המדינה עם האזור מוכפפים למנגנוני שליטה מזניחה "מלמעלה" כסוג של יחסי כוח א-סימטריים, המנתבים את המוכפפים ומגבילים את חירותם ויכולות התמרון שלהם.

אל מה מכוונים הדברים? תהליך התכנון של הנגב צריך להיות רחוק טווח ולקחת בחשבון פיתוח בר-קיימא לדורות הבאים. כזה שישווה את רמתו של הנגב לזו של אזור המרכז. כדי לחתור אל מטרה כזו הנגב צריך לחדול מלהישען על תעשיית המכרות כמקור עיקרי של תעסוקה. מספר סיבות מחזקות תביעה זו:

 • מרכז הכובד הכלכלי בעולם מושתת על העסקת מומחים, על מחקרי פיתוח ההופכים מידע לידע ועל כיוון ירוק של מחזור והקטנת הזיהום. לעומת זאת בנגב עיקר התעסוקה מזהמת ומחריבה את נופיו הייחודיים וכוח העבודה העיקרי נמצא בדרג המקצועי הנמוך או חסר מיומנויות והתמחות גבוהה.
 • מערכת התכנון בעולם הופכת למשתפת ולדיונית ואינה מנחיתה על תושבי האזור המתוכנן החלטות מלמעלה למטה ואילו הנגב סובל ממדיניות המדלגת על תושביו בעת קבלת ההחלטות.
 • אין מנגנון המסדיר חלוקה צודקת של הרווחים שמניבים מפעלי כי"ל ולכן הצבר ההון אינו נשאר בנגב, אלא עובר למרכז הארץ ולחו"ל.
 • בעוד 20 שנה, כשאוצרות הטבע במכרה ינוצלו עד תום, נישאר עם הרס סביבתי, יישובים ירודים ואבטלה גבוהה בנגב.

לכן, לטווח הרחוק המכרה לא יקדם את הנגב, אלא ירושש את אוצרות הטבע לדורות הבאים, יהרוס נכסי טבע ייחודיים, ירוקן את ערד מיושביה וישמר את עליבותו ונחשלותו של אזור המהווה 60% משטח מדינת ישראל.

ד"ר בתיה רודד היא מהמחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי, אוניברסיטת בן-גוריון ותושבת ערד

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , ,

10 תגובות

 1. בר דרור דוד :

  להזכיר לאנשי משרד ראה"מ פרשת נחל קישון,
  במקרה דנן טענו יודעי דבר לפני 30 שנה "אין בעיה ניתן לצלול" היה זה מנכ"ל משרד הבריאות שהיה בעברו קצין בשייטת, אולם לאחר זמן קצר לאחר שסים את כתיבת הדו"ח חלה אישית והלך לבית החיים.
  שדה בריר ייצור מצב בו לא נצטרך את הפצצה האירנית נקבל את הנזק מהאורניום שיפלט עם האבק של הפוספטים.

 2. הירוק היום, ריכוז חדשות איכות סביבה 3.2.2011: מהתשלום באתרי הטבע ועד מניפסט המזון | הסביבה :

  […] בתיה רודד על המעקף הבעייתי של משרד רוה"מ בעניין שדה בריר http://www.blacklabor.org/?p=27315 […]

 3. חן - מיבשים את החולים. :

  ניהול המאבק ברוח זו, אולי היה מקדם יותר את התוצאות.
  מי יודע.

 4. אבו נוגה :

  וחוות הנוקדים בבקעת קנאים???

  ממש סייעה לשמירה על הטבע הסובב את העיר. עם כל חיבתי לך, בתיה, אני לא סולח

 5. ,אבי :

  אל תתנו לעובדות..

  לקסי ותושבי ערד חברי מטה המאבק נגד בריר היקרים!
  האם באמת בריאותכם מעניינת אתכם?
  כי נראה לי שאתם כל כך מתרגשים שכל תל אביבי יררק מדומה מציע "לרכב" עליכם כדי לממש את האג'נדה שלו ואתם רוטטים מהתרגשות.
  אני ממליץ לכם להתחיל לקלקל את הסיפור שבדיתם עם העובדות.
  שדה בריר לא שייך ולא קרוב לערד אין כאן כל סכנה יש כאן הרבה פרנסה…ואני מזכיר שהסרטן האמיתי בנגב הוא העדר תעסוקה שדה בריר יספק הרבה תעסוקה
  תתחילו להאבק באינטרסים האמיתיים שלכם.
  אבי. ציוני מהנגב.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  מה שם המשפחה, אבי "הציוני"?

  מה שם המשפחה, אבי "הציוני"?
  אולי עופר?אולי תשובה?
  מי יודע?

 7. ארטור-לאבי הציוני :

  ציוני אכן יפה בעיני.

  בתגובתך רק כתוב מה המרחק מהשדה לערד וכן הואל והבא מחקר שמוכיח שבמרחק זה אין שום סוג בעיה לאנשי ערד .
  לטעמי חוץ מלהגיד יהיה בסדר ותסמכו עלי -לא אמרת דבר .

 8. לקסי :

  אז בוא ונדבר על עובדות

  לאבי, ציוני מהנגב
  תשובות לשאלותיך – בלי כל נסיון להתחמק. גם תגובות לקביעותיך.
  שאלה: "האם באמת בריאותכם מעניינת אתכם?"
  תשובה: כן, בהחלט. וגם זו של ילדינו. ובמקרה שלי גם של ילדי ושל נכדי שכולם חיים בערד.
  קביעה: "כי נראה לי שאתם כל כך מתרגשים שכל תל אביבי יררק מדומה מציע "לרכב" עליכם כדי לממש את האג'נדה שלו ואתם רוטטים מהתרגשות."
  תגובה: אחת המטרות שלנו היא לגייס עוד ועוד "תל-אביביים", וגם תושבים מהרצליה הגרים שם על חוף הים. רמז: שם משפחה עופר שם פרטי מתחיל בע'. אולי אם נגייס מספיק תל-אביביים דוגמת הנ"ל הם יתגברו את הציונים מהנגב שלצערי (ולצערך?) הם מעטים מדי ואינם "נספרים" במסדרונות הכוח.
  הצעה: "אני ממליץ לכם להתחיל לקלקל את הסיפור שבדיתם עם העובדות."
  תגובה: הדברים האלה שאני כותב כאן הם כולם עובדות מוצקות וממוסמכות. וגם, אם אתה רוצה התיחסות מכובדת, אל תשתמש במלים כמו "בדיתם", בוא ונישאר בשיח של בני תרבות, לא בשיח של צווחי האשמות.
  קביעה: "שדה בריר לא שייך ולא קרוב לערד"
  תגובה: אתה מוזמן לבדוק את המפות. כ-90% משדה בריר בתחום המוניציפלי של ערד.
  קביעה: "אין כאן כל סכנה".
  תגובה: נאמנים עלי דבריהם של מומחים אובייקטיביים שבדקו, חזרו ובדקו וקבעו שאנשים כאן יחלו וימותו כתוצאה מזהום האויר שהמכרה יגרום.
  קביעה: "יש כאן הרבה פרנסה…"
  תגובה: בפגישה עם אנשים בכירים ביותר מ"רותם-אמפרט" למדנו שמספר המועסקים הכולל בשדה בריר, כורים, נהגים ומה לא, יגיע למספר הגדול של… 20, זה בכל המשמרות ביחד! בענין הזה אני מאמין דווקא למנהלי הפרוייקט של שדה בריר ולא לתגובה של "אבי, ציוני". והתוספת שלי היא שעשרים אלה לא יהיו תוספת. אם הם לא יכרו בשדה בריר הם יכרו ויובילו משדה אחר (אולי מרוחק יותר ואז יעבדו יותר מובילים).
  אוסיף עוד שהפעלת שדה בריר עלולה לגרום למפעלים קיימים, המעסיקים מאות עובדים, להעתיק את פעילותם מערד למקומות אחרים, אולי אפילו לחו"ל.
  קביעה: "אני מזכיר שהסרטן האמיתי בנגב הוא העדר תעסוקה"
  תגובה: מסכים!
  קביעה: "שדה בריר יספק הרבה תעסוקה"
  תגובה: כבר עניתי.

  ועוד משהו: ערד החליטה בתכנית האב שלה – שאומצה גם ע"י משרדי הממשלה הנוגעים בדבר – לכוון את התמחותה לתיירות. המכרה יכרית את הכוון הזה.

  לקסי, ציוני מערד (זה בנגב)

 9. טובה מרק בן צבי :

  לאבי ה " ציוני ".
  נראה שלא קראת בעיון את מכתבה של בתיה , אליו אתה מתייחס. נקודה מרכזית במכתבה מדברת על כך שראש הממשלה מתערב בהחלטה של מומחי משרד הבריאות שכבר קבעו שהמכרה מסוכן.למה הדבר דומה ? למצב שבו מומחי משרד הבריאות יקבעו שתרופה מסויימת או אבקת חלב תינוקות אינה תקינה ומסוכנת וראש הממשלה יתערב וירצה להביא את זה לבדיקת :" מומחה לא תלוי".
  האם זה הגיוני . האם זה לא חשוד בכוונות נסתרות ולא כ"כ טהורות?
  אז תתייחס לדברים שאכן כתובים במכתב ותקרא בעיון את התשובות במכתבו של לקסי.
  מעניין גם האם אתה תהיה מוכן לחיות בערד במידה ויקום בה מכרה?

 10. לקסי :

  ראו גם כאן:
  http://www.blacklabor.org/?p=27575

  וכאן:
  http://www.blacklabor.org/?p=27759

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.