חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 16

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 28.01.11 10:48

מבחר תכנים שהתפרסמו בשבוע החולף ועשויים לעניין את קוראי עבודה-שחורה
ליקט וערך: נגה תדמור


מפלגת העבודה

באתר של שלי מובאת רשימה מהבלוג 'סלונה' של רונית הבר. על מקומה של שלי יחימוביץ' בציבור, קריאה ללשכת העבודה, 'להפציר בה להנהיג אותם – בתחנונים, בכריעת ברך אם צריך. היא הסיכוי היחיד שלהם'. ובעניין המדיני: 'אלו הם נושאים שאף מדינאי ישראלי, מימין או מהאמצע, לא יפתור, אז בשביל מה להישחק בנושא הטעון הזה? '.

—  ברשימה ב"העוקץ" טוען דניאל רוזנברג כי העבודה ודרכי פעולתה של ח"כ שלי יחימוביץ' ממלאים תפקיד של עו"ס ואינם עוסקים בשאלה העיקרית שהיא הנושא המדיני.

—  ד"ר אורית גלילי-צוקר על 'השלד הבורסאי – מפלגת העבודה'. בעקבות היוזמה של אראל מרגלית ורות חשין לפנות לאנשי הייטק וראשי מגזרים במשק, במטרה להחזיר למפלגת העבודה מתפקדים שאבדו לה. לא על פי עמדות אידיאולוגיות כבעבר, אלא באמצעות כוח המשיכה הפרסונאלי. האם קמפיין "עבודה עכשיו' הנעשה ברוח עכשווית זו, יצליח להחיות את מפלגת העבודה?

כלכלה

—  המרכז לצדק חברתי במכון ון ליר מפרסם דו"ח מקיף היוצא בפעם הראשונה, על ההפרטה בישראל. הוא מציין כי אין מסגרת התייחסות מחייבת להפרטה עצמה ולרגולציה שלה, התחום החברתי הרגיש ביותר – הרווחה והביטחון הסוציאלי – חשוף למהלכי מיקור החוץ האינטנסיביים ביותר, וטוען שמדיניות ההפרטה מנוגדת למגמה במדינות המערב. מוטי בסוק דן בדו"ח בהרחבה בד-מרקר, וקישור לדו"ח עצמו – כאן

מתי מעלים את מס ההכנסה עד כמה אפשר להוריד אותו? בשני המקרים אגב אפילו באורח דרסטי. עוד תזכורת חשובה של הכלכלנית תמר בן יוסף על שאלה אקטואלית. הסתכלות על התנודות האדירות במדיניות המס בארה"ב מלמדת על תלותו הניכרת של סולם המס בסביבה הכלכלית-חברתית-פוליטית. אם כך, ובעקבות הגירעון שם, מתי יגיע שוב תור העלאות המס?

—  ברשימה מעניינת עוסק נדב פרץ בבלוג שלו במניעת סכנותיו של שוק ההון. תנועה חופשית של כספים שהיא מסימני הגלובליזציה, מביאה בעקבותיה את הספקולציה הפיננסית, עשיית רווח מתנועות כסף גדולות ופתאומיות, הפוגעות ביכולת לווסת את שוק המט"ח ומסוכנת לכלכלה כולה. דרישת בנק ישראל לדווח על העברות כספיות גדולות, ואולי גם להטיל מס על ספקולציות כאלה בעתיד, היא מהלך חשוב וראוי לציון של פישר.

חברה ורווחה

—  ארנה קזין נדהמת משכרן העלוב של העובדות הסוציאליות ושואלת: כמה לדעתכם סביר לשלם להן? מחברים היא שמעה את הטענה: את לא היית רוצה שיורידו לך רק כדי להעלות משכורות של אחרים. והיא משיבה: כן, הייתי מוכנה לעשות זאת, אבל בעולם מתוקן. עולם של ניסיון אמיתי לצמצם פערים, בו בעלי ההון ייאלצו להפחית הרבה מהונם כדי לאפשר את משכורות סבירות לעובדיהם

וכרקע, הנה מה פירוש:  משכורת נמוכה, השפעת עבודה של נשים צעירות בעיקר, כתף קרה של האוצר, והבטחות שר/ח"כ הרצוג.

ומכיוון אחר לגמרי: אקטיביזם ועבודה סוציאלית. אורנה עמוס באתר 'כוח לעובדים'. על גישה אקטיביסטית בעבודה הסוציאלית, באמצעות פעילויות כנגד מדיניות חברתית פוגענית, ועידוד פעילויות מחאה של אזרחים מעוטי הכנסה וקבוצות מיעוט מופלות לקדום צדק חברתי.

—  נדב פרץ על הספר 'מדינה משגיחה: מדינה מפקירה' , הרואה את כוח היתר של המדינה כלפי האזרח ואת חולשתה של המדינה הניאו-ליברלית, כשני צדדיו של תהליך אחד. בפרק שהוא חיבר מדובר על מעמד האבות במשפחה בעיני החקיקה. בתיאוריה תומכים בשוויון תפקיד גברים ונשים במשפחה אבל על פי החוק ודיוני הכנסת, הטיפול בילד נשאר בידי האישה, והאבות נתפסים כמוליכים את המדינה שולל. מניין הפער? הוא נובע מתפיסת מדינת ישראל כמתקדמת מגדרית, בשעה שבמציאות כל העול נופל על הנשים

—  אודי מנור 'בבלוג החיים הטובים', עוסק בהתמודדות עם אפליית הערבים, וטוען שאין לעשות זאת על ידי צדקנות או הכאה על חטא. ואומר, בהסתמכו על מאמר של פר' עוז אלמוג, שאין שחר לטענה שהמגזר הערבי אם כי נכונה הטענה שיש עוני במגזר הערבי, ולעוני זה יש גם שורשים תרבותיים.

—  על התנהלות בשוק הדירות השכורות מביא מידע יאיר בבלוג 'תכנון ירושלים', מתוך דו"ח של ה-OECD.  מתברר שמידת הרגולציה של שכירות בשוק החופשי (הגבלת שכר הדירה),  ומידת ההגנה על הדייר (עד כמה קשה לפנותו)  בכל מדינות ה OECD מלבד אחת, הרגולציה וההגנה גבוהות יותר מאשר בישראל. מסתבר שאפשר להגן על הדייר העממי,  ולהישאר בחיים.

—  "מעריב" מוסר על ממצאים מעוררי חלחלה, בעקבות דו"ח מיוחד של משרד הבריאות, המגלה הזנחה ואי סדרים כספיים במעונות לניצולי שואה שהופרטו בידי משרד הבריאות לפני שנתיים. הדו"ח פורסם לפני חצי שנה, ומנכ"ל משרד הבריאות הודיע השבוע כי יפעל לשינוי הנוהל שלפיו בתי החולים הפסיכיאטריים אחראים לניהול הכספים של הניצולים.

—  מצב הרפואה הציבורית וחוסר מיטות אשפוז, כהנמקה להכנסת רפואה פרטית לבתי החולים הציבוריים, באמצעות הביטוחים המשלימים. הסוכרייה – כך אפשר יהיה לקבל תוספת משמעותית לתקציבם. ברשימה בד-מרקר של זאב פלדמן, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בבית החולים שיבא

חינוך

—  שינויים בתקצוב ההשכלה הגבוהה. תקציב המכללות יגדל וייקבע על פי פרמטרים של מרחק מהמרכז ולפי המעמד החברתי-כלכלי של הלומדים. גדלו גם תקציבי האוניברסיטאות, תוך שינוי מהותי במודל התקצוב שלהן – לעידוד מצוינות במחקר ובהוראה.

— תנועת הכל חינוך יצאה בהצעת חוק שעל פיו זכאי כל ילד בישראל לקבל חינוך הולם, באמצעות חינוך ציבורי המבטא את ערכיה היהודיים והדמוקרטיים של מדינת ישראל.  התקציב לתלמיד יורכב לפחות 80% מכספי המדינה ויושלם באופן דיפרנציאלי מכספי הרשויות המקומיות. בלימודי היסוד יהיו: עברית/ערבית, אנגלית, מתמטיקה, ומקצוע אחד מתוך השניים הבאים: מדעים/מחשבים.

—  משרד החינוך ואינטל משתפים פעולה בקידום החינוך הטכנולוגי והמדעי. מחצית התקצוב מגיעה מאינטל, כולל הענקת מעבדות. במה שנראה כהפרטה מקיפה של תחום זה, מקבלים אינטל לידיהם את ניהול הצד החינוכי, באמצעות תוכניות שהם פיתחו, בהבטחה למתן עדיפות לפריפריה ולשילוב בנות בתחום.

סביבה

—  דיון בכנסת על רישוי מפעלים מזהמים במפרץ חיפה. ומן הצפון – לדרום:  'שדה בריר' – שדה של כסף. מלחמתה של הקואליציה לבריאות הציבור נגד מכרה פוספטים באזור ערד.

—  סקירת דו"ח שנתי של החברה להגנת הטבע על האיומים לשטחים הפתוחים של ישראל. הדו"ח מזהיר מפני הרעת המצב, אם רפורמת התכנון והבנייה תאושר בכנסת בלבושה הנוכחי, כי היא מגשימה במאות סעיפים קטנים את השקפת העולם של ממשלת נתניהו ששמירת הטבע אינה אלא מטרד. והצצה במה מדובר , בדיוני הוועדה לחוק התכנון והבנייה של הכנסת.

.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. כחול עמוק :

    למה לא מדברים על הכנסות המדינה והקשר שלהן למס ?

    http://israelipolitics101.blogspot.com/2011/01/2010-1954.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.