חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אז מה באמת כוחם של נערי האוצר?

נושאים כלכלה ותקציב ב 12.05.08 5:50


בינואר 2008 פרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת מסמך עם כותרת מבטיחה ביותר: "משרד האוצר בישראל ובמדינות נבחרות: מבנה ארגוני, תחומי סמכות ותפקידים". חברתנו הכלכלנית תמר בן יוסף מנסה להסביר את מסקנתו המפתיעה – שיש לנו משרד אוצר עם כוח סביר ואף מועט ביחס לעולם…

הביטוי "הדיקטטורה של האוצר" הוא חלק בלתי נפרד מהשיח של פעילים חברתיים, עיתונאים, בלוגרים ואפילו חברי כנסת. כדי לבדוק האם המנטרה הזו אכן משקפת את המצב בארצנו מן הראוי להשוות את ישראל למדינות העולם. כך בדיוק עשו כלכלני ממ"מ, לבקשת חברי סיעת "ישראל ביתנו". בסקירה שלהם מתואר מבנה משרדי האוצר בישראל, בצרפת, בהולנד, בקפריסין ובארה"ב. במסמך לא נאמר מדוע נבחר דווקא מדגם זה, שאף כותביו ציינו כי אינו מדגם מייצג למשרדי אוצר בעולם (אולי זו בקשת חברי "ישראל ביתנו"?). אם ניגשתם למסמך בציפייה למצוא אישור רשמי לדימוי שיש לכם לגבי הנערים העריצים באוצר, צפויה לכם אכזבה.

ציטוט לדוגמה

"מן ההשוואה בין משרד האוצר בישראל לבין המשרדים המקבילים בצרפת, בהולנד ובקפריסין עולה שיש ביניהם דמיון בתחומים רבים… אחד הממצאים הבולטים במסמך הוא שמשרד האוצר בצרפת חולש על תחומים רבים שמשרדי האוצר בישראל, בהולנד ובקפריסין אינם ממונים עליהם. בין השאר, יש לו סמכויות שבישראל נמצאות בידי משרד התמ"ת, משרד התקשורת, משרד הפנים ומשרד התשתיות הלאומיות, וכן תפקידים שבארץ מתקיימים בידי מגוון רשויות וחברות ממשלתיות או אינם קיימים כלל."

תגובתה של תמר בן יוסף:

המסמך בעיקרו הוא סקירת המבנה של משרדי האוצר, שנעשית על סמך קריאת ספרות. עם כל הכבוד לסקירה כזו היא לא אומרת דבר על חוזק או חולשת האוצר. לא על המבנה מדברים, אלא על האחריות והסמכות – האחריות והסמכות על פי הגדרתן, ועל פי ביצוען בפועל, כיוון שתמיד יש פער בין התורה שבכתב לתורה שבעל פה. את זאת אי אפשר להבין מהכתוב, כי באמת לא משנה איפה יושבת הלמ"ס,לדוגמה, אלא איזה לחצים מופעלים עליה.

בדיקת סמכויותיו של האוצר בישראל בהשוואה למשרדי אוצר במדינות אחרות נעשתה בזמנו על ידי עמנואל שרון ודוד דרי במכון הישראלי לדמוקרטיה (כלכלה ופוליטיקה בתקציב המדינה, 1994, התייחסות לספר בתוך תקציר קורס כאן [וורד]). עמנואל שרון הוא מנכ"ל האוצר לשעבר, ודוד דרי הוא פרופסור למנהל ציבורי באוניברסיטה העברית. הם נסעו למספר מדינות ולמדו את תפקוד המערכת על סמך שיחות וידע קודם שהיה להם."

למעשה, כלכלני ממ"מ כותבי המסמך בעצמם מסתייגים מהכללת ממצאיהם, בדיוק מאותם טעמים שציינה תמר:

"יש להדגיש כי רשימת משרדי האוצר שלעיל אינה מתיימרת להיות מדגם מייצג של משרדי האוצר בעולם, וכי יש צורך בסקירת המצב במספר רב יותר של מדינות כדי להגיע למסקנות באשר למידת ייחודיותו של משרד האוצר הישראלי. כמו כן, נציין כי במסמך זה מודגשות הסמכויות הפורמליות המוקנות למשרדי האוצר, אולם בכדי להגיע להבנה מעמיקה של עוצמתם ושל מידת הריכוזיות של משרדי ממשלה בכלל ושל משרדי אוצר בפרט, יש צורך להתייחס גם לנהלים לא פורמליים, לנורמות ולדפוסי העבודה של הממשלות. לפיכך, נדרשת הרחבה והעמקה של עבודה זו, בהתייחס לשני סייגים אלה."

המסקנה: אם באמת מעניין אתכם לבדוק את כוחו האמיתי של משרד האוצר, התחילו מספרם של שרון ודרי, שנכתב בעזרת כלים מחקריים אחרים ומסקנתו שונה בתכלית. עכשיו נסו למצוא מה נשתנה מאז 1994 ועד היום. אפשר גם להיעזר בחברים.

קריאה נוספת: מכתב מארגון שתי"ל לחה"כ מנחם בן ששון בנושא, 2007

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: ,

2 תגובות

  1. אורלי בנימין :

    כיצד יתכן שדיון כזה מתקיים מבלי שום הפנייה לדו"ח הממצה והמעולה של אבי בן בסט ומומי דהאן שנכתב עבור המכון הישראלי לדמוקרטיה ושאפשר לקרוא אותו באתר שלהם, המצביע על העובדה שריכוזיותו של הליך התקצוב בישראל היא מהגבוהות בעולם ובהיבטים מסויימים הגבוהה בעולם?

  2. אסכולת הכורסא » בעבור נזיד אנשים :

    […] – לאה גולדברג מתמללת את משאלות נערי האוצר […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.