חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הברירה של המעמד הבינוני: בין סוציאל דמוקרטיה להתרוששות

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 24.01.11 6:05

המשך השחיקה של המעמד הבינוני בישראל מעמידה בפניו ברירה: האם להמשיך לתמוך במדיניות המעשירה את בעלי ההון, ולהמשיך להתרושש – או לקדם מדיניות סוציאל דמוקרטית?

מאת ק. טוכולסקי

במוסף סוף השבוע של דהמארקר התפרסמה כתבה על כך שהעבודה במקצועות חופשיים נחשבים כבר אינה משתלמת במיוחד, סמלי הסטטוס של המעמד הבינוני הולכים ומחווירים ופתאם להיות אדריכל או רופא, ויטרינר או דיפלומט זה לא מה שהיה פעם. הרבה דברים לטוב ולרע הם לא מה שהיו פעם, אבל השחיקה במעמדו של המעמד הבינוני בישראל היא עוד איתות מסוכן בדרכה של ישראל ממדינת רווחה דמוקרטית לפלוטוקרטיה.

בברבע השלישי של המאה ה-20 הגיע המעמד הבינוני במערב לשיאו, מאז הוא שוקע. יש מדינות כמו רוב חברות האיחוד האירופאי, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד בהם המעמד הבינוני מחזיר מלחמה, יש מדינות או יותר נכון יש ישראל וארצות הברית שהמעמד הבינוני בהם נותר משותק. לשיתוק הזה יש מחיר, המחיר הוא הדרדרות והדלדלות המעמד הבינוני.

רופאים, אדריכלים, שמאים ודיפלומטים מרוויחים פחות ועובדים יותר, בעצם כולנו (שכירים) מתבקשים לעבוד יותר ולהרוויח פחות. גם רואי חשבון ועורכי דין מרוויחים פחות ועובדים יותר. השוק מוצף, תודות לשבוע עבודה של 45 שעות (לא כולל שעות נוספות) בישראל שמאפשר למעסיקים להעסיק פחות עובדים ולנצל יותר את מי שעובדים. האוכלוסייה גדלה, המכללות נוספו לאוניברסיטאות ומבטיחות לשוק החופשי יותר עובדים במקצועות בהם יש גם כך עודף. חלום אינסטנט שמעוצב בידי יוצרי הנרטיב השולט בתקשורת נמכר לאנשים מילדותם ומחליף את המודעות שהבטיחו עבודה בשכר הוגן באירופה בכדי לגייס במאה ה-19 מהגרים למטחנות הבשר של התעשייה בארצות הברית. נכון רופאים, אדריכלים, עורכי דין עובדים יותר ומרוויחים פחות אבל כל עוד אותם עורכי דין, אדריכלים ורופאים יהיו אדישים לכך שיש בישראל יותר שכירים עובדים אבלי אופק מקצועי יותר מהם ועדיין מרוויחים פחות, גם הם ימשיכו להשחק.

למעמד הבינוני יש בחירה (לא סתם הוא חיוני לדמוקרטיה), יש לו את הבחירה בין הערצת שלטון ההון והטייקונים ובעיקר שיתוף הפעולה עימם כנגד העניים ובין התחברות עם העניין כנגד שלטון ההון. לרוב המעמד הבינוני בוחר בצד של ההון, אורוול כתב על זה בדפוק וזרוק בפריז ובלונדון. כאשר המעמד הבינוני בוחר אחרת, נוצרות קואליציות שמזעזעות את החברה, מהברית בין עורכי הדין של הפרובינציה הצרפתית והסנקילוטים של פאריז בשנים 1789-1794, דרך עליית הלייבור בבריטניה לשלטון והקמת מדינת הרווחה הבריטית בשנים 1945-1951 , ועד מהפכת היסמין של טוניסיה שבה חברו צעירים משכילים מובטלים להמונים זועמים על האמרת מחירי האוכל, לברית שבין המעמד הבינוני ומה שמתחתיו בסולם כנגד האליטות הכלכליות יש יכולת מוכחת בשינוי סדרי עולם.

הס"ד לגווניה היא המקום שבו נפגשים האינטרסים של המעמד הבינוני והעניים, מדינת הרווחה מבטיחה את התרחבותו והתחזקותו של המעמד הבינוני ואת הצטמצמות ריכוז ההון מצד אחד והעוני מהצד השני. כל עוד האדריכלים ימשיכו לחלום על דירת פאר בתל אביב, משכורת של שש ספרות בחודש וכל דרך אפשרית לחמוק מתשלום מס בצד תמיכה גורפת בהורדות מסים בלי לחשוב על ההנדסאים שלהם, או עובדי הבניין שהם מקימים, על איכות החיים של החברה כולה, גם לאדריכלים יהיה פחות ופחות. כדאי שכל אותם בעלי מקצועות חופשיים יפנימו שכאשר הם נותני יד לשלטון ההון וכרסום מדינת הרווחה, הם מהווים בעת ובעונה אחת התליינים שמספקים את הקולות הנדרשים למפלגות כמו קדימה, הליכוד, לפחות עד לחסד שעשה עם כולנו אהוד ברק גם לעבודה, לישראל ביתנו ולש"ס, והקורבנות של המדיניות שהם תומכים בה. חיסול מדינת הרווחה יפגע בעניים ובחלשים אבל גם יפגע במעמד הבינוני, המעמד שהפך למעמד המוני בזכות מדינת הרווחה ושחיקתה מכרסמת בעצם קיומו.

עיון בסקרי דעת הקהל של אחרי המפץ הקטן בעבודה מראים שהמעמד הבינוני לא מפנים, רואי החשבון והויטרינרים, עורכי הדין והרופאים ממשיכים להעדיף את קדימה על משרתי ההון שבה יואל חסון ורונית תירוש, יוליה שמלוב וזאב בוים ושאר חבריהם על פני מי שידאג להם, ישים בראש סדר העדיפויות את העובדים והנזקקים, את קץ הסכסוך וצמצום הפערים, את איכות הסביבה וטובת הכלל. לאורך ההיסטוריה הלכו והשתכללו מנגנוני הגיוס בעזרתם אליטות כלכליות שמרו לצידם את המעמד הבינוני כגורם התיווך בינם ובין המון המנוצלים, כל עוד ימשיכו אנשי המעד הבינוני להעריץ את ההון, לרצות להיות חלק ממנו ולהצביע למשרתיו, זה לא ישתנה. שלי יחימוביץ היא היום האופציה הטובה ביותר של המעמד הבינוני, עד שהוא לא יפנים זאת, תנחומי, למעמד הבינוני בפרט ולכל מי שאינו טייקון בישראל בכלל.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

9 תגובות

 1. א. קוריאל :

  חובת ההוכחה על העבודה

  כדי ליצור ברית אמיתית בין מעמד הביניים לבין העניים העבודה החדשה צריכה לנהל קמפיין חברתי אגרסיבי להחזרת מדינת הרווחה הישראלית. היא צריכה לקרוא בלי בושה לקיצור שבוע העבודה, לביטול תשלום על תרופות מרשם, לסבסוד עמוק של גני ילדים ללא מבחן הכנסה, להעלאה משמעותית ומיידית של שכר המינימום ועוד ועוד.
  הצרה היא שמהלך כזה מצריך שינוי חברתי בתוך העבודה עצמה, ונכונות אמיתית לקבל אליה קהלים שלא מזדהים איתה כבר ארבעים שנה. עמיר פרץ התחיל במהלך הזה, אבל נדחה על-ידי צמרת המפלגה. כרגע נראה ששלי יחימוביץ' מעדיפה להסתחבק עם עופר עיני, שרגא ברוש ורון חולדאי מאשר לגייס מחדש את הציבורים הגדולים שמוכנים לקלוט את המסר החברתי של העבודה, אבל חשופים רק לתעמולה לאומנית ושובינסטית, ולכן מצביעים כרגע לישראל ביתינו, לליכוד ולש"ס.

 2. אילן תלמוד :

  כמעט בכל המדינות, הסוציאל-דמוקרטיה היא אינטרס של המעמד הבינוני וגם של הנמוך. הסוציאל-דמוקרטיה הישראלית בנתה את המעמד הבינוני יחד עם רצפת רווחה לעוני, והימין הניאו-ליברלי פורר אותו ורוקן את הרווחה מתוכן.

 3. אורי אפלבוים :

  אני הייתי מנסה להגיע אל המעמד בינוני דרך הירוק, דרך הקיימות ותוך כדי התנערות מצדקנות מדינית.

 4. שמואל כהן יפו :

  תזהרו מהסטה של המעמד הבינוני נגד הנמוך

  נוסך טומי לפיד ושינוי בעבר ואנשי מסיבת התה בארה"ב בישראל גם כן נוצרו שני מדינות האחת של עניים ומתרוששים ואחרת של טייקונים כמו ביל גייטס ואחרים

 5. שגית :

  זה נראה שבמדינה שכל הגדרת הזהות שלה מתחילה ונגמרת בשירות הצה"לי, הדבר היחיד שמניע את הציבור להתרעם ולהתקומם הוא נושאים המעליבים אותם בהקשר זה – ראה למשל את חרם הצרכנים המרשים על הנופשים בטורקיה. טורקיה מתכננת להשקיע הרבה כסף בעידוד התיירות הישראלית בגלל מחיר החרם…

 6. איתי :

  תודה על עוד מאמר מעולה.

  העובדה שק. טוכולסקי חברנו מביע בשורה התחתונה תמיכה חד משמעית בשלי יחימוביץ', אחרי כל הקש שהאכיל אותה בשנים האחרונות – זה כבר ממש חדשות.

 7. דקל-דוד עוזר :

  סוציאל דמוקרטיה או התרוששות

  זה כבר מתחיל להישמע כמו סלוגן, שזה טוב, זה אומר שאנחנו מצליחים לזקק את הטענות שלנו.

  אני אתרום גם כמה, חלק יצאו טוב חלק פחות…:
  סולידריות או חלשלושיות.
  ביחד נקום ולא ניפול.
  סיוע הדדי יציל את ישראל.

 8. אלי סתוי ציר העבודה :

  התרוששות מוחלטת שגרמה כבר ללמעלה מ500,000
  ילדי ישראל, לסבול מחוסר בטחון תזונתי אלמנטרי,
  כפי שפורסם לאחרונה בדוח העוני האלטרנטיבי. ורק תדמיינו את ההשלכות העתידיות של הנזק על החברה כתוצאה מסבל מזיק זה מכל זוית אפשרית לקיומו.

 9. אמיר :

  נוצרה הזדמנות פז. צריך ליצור אלטרנטיבה סוציאל דמוקרטית ולהתמקד במדינת הרווחה, במיוחד על חשבון שיח הסכסוך. עצם קיומה של מפלגה עם סדר יום כלכלי-חברתי יקרין על פוליטקאים בשאר המפלגות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.