חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הטכניון – האם הוא פוגע בארגון הסטודנטים לתארים גבוהים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, מכתבים ב 26.01.11 6:05

מכתבו של הדיקן פרופ' שפיטלני הוא תגובה למכתבה של ח"כ יחימוביץ המבקש לא לפגוע בארגון הסטודנטים לתארים גבוהים בטכניון. תשובתו הארוכה מכחישה את טענותיה. אלא שאין עקביות בגרסאות מטעם הנהלת הטכניון. מכתב התשובה של ח"כ יחימוביץ חושף בפני פרופ' שפיטלני את הסתירה בטענותיו. להלן שני המכתבים

בין השאר כותב פרופ' שפיטלני לח"כ יחימוביץ דברים אלה:

"….אשר לטענה לגבי הפסקת הגביהלהלן העובדות לאשורן:

הפסקת הגביה הקולקטיבית של דמי החבר לאסת"ג נבעה מתלונות רבות שקיבלנו מצד סטודנטים שלא היו כלל מודעים לעובדה כי הטכניון מוריד מחשבון הבנק שלהם את דמי החברות לאסת"ג מבלי שהם נתנו לכך הרשאה. לאחר התייעצות עם היועצים המשפטיים של הטכניון בנושא הופסק הליך זה. כיום, ניתנת לכל סטודנט הברירה לבחור האם הוא מעונין כי הטכניון יגבה את דמי החברות לאסת"ג מחשבונו או לא. בחירה זו נעשית באופן ממוכן דרך אתר בית הספר ללימודי מוסמכים בטכניון. לאחר שהסטודנט נתן הסכמתו לכך, ורק בתנאי זה, נעשית הגביה והכסף מועבר לאסת"ג ישירות.

העברת קבצי רשימות של משתלמים לאירגון : נושא זה עבר דיונים משפטיים עם היועצים של הטכניון לאור יישום חוק הגנת הפרטיות בנוגע להעברת פרטים אישיים של הסטודנטים לאסת"ג. על פי החוק הקיים אין אפשרות להעביר פרטים אישיים של אדם לגורם שלישי ללא הסכמתו המפורשת. ואכן, הטכניון נערך ליישם חוק זה בהקשר להעברת הפרטים של הסטודנטים לאסת"ג. כיום, אנו מבקשים כי הסטודנטים יאשרו בכתב ]דרך אתר האינטרנט[ אם הם מסכימים כי נעביר את פרטיהם. מאחר והליך זה אורך זמן, ושנת הלימודים אך זה החלה, הרשימות של אלה המתירים זאת, מעובדות בימים אלה במערכות המחשוב שלנו לקראת העברתם לאסת"ג. כפועל יוצא מכך יועברו גם דמי החבר.

העברת דואר אלקטרוני למשתלמים: על פי נוהלי הטכניון הגוף היחיד המורשה להעביר דואר אלקטרוני לסטודנטים לתארים גבוהים הוא בית הספר ללימודי מוסמכים של הטכניון. רשימות הדואר האלקטרוני הן חסויות ומעולם לא היתה לאסת"ג הרשאה להשתמש בהן. הסיבה היא כי רשימות אלו כוללות פרטים אישיים של סטודנטים שאינם נחלת הציבור ובכלל זה אינם נחלתו של אסת"ג. מעבר לכך, הרשימות כוללות גם סטודנטים שאינם חברים באסת"ג ואף אינם מעונינים בכך. כאמור, טענתו של אסת"ג על אי העברת הרשימות שקרית. הן מעולם לא הועברו לאירגון.

הצטרפות סטודנטים לאס"ט ]אירגון הסטודנטים לתואר ראשון [– מאז ומעולם עמדה בפני הסטודנט לתואר גבוה בטכניון האפשרות לבחור לאיזה אירגון ]אסת"ג או אס"ט[ הוא יכול להצטרף. הטכניון אינו עומד בדרכו של אף סטודנט לקבל ייצוג או שירותי רווחה מאירגוני הסטודנטים וטענתו של אסת"ג כי הטכניון מעודד העדפתו של אירגון זה או אחר היא שקרית.

אנו אכן מעודדים את ציבור הסטודנטים שלנו להפעיל שיקול דעת וחשיבה ביקורתית איזה משני האירגונים יסייע להם יותר וייצג אותם באופן המיטבי. זוהי אבן יסוד בחוק חופש ההתארגנות כפי שבעצמך ציינת במכתבך והוא מעוגן בחוק ובאמנות בינלאומיות……"

לקריאת המכתב המלא של  פרופ' שפטילני לח"כ יחימוביץ'

במכתב התגובה כותבת ח"כ יחימוביץ בין השאר דברים אלה:

"כתב פרופ' שפיטלני: "טענתו של אסת"ג  על אי העברת הרשימות (של פרטי המשתלמים) שקרית. הן מעולם לא  הועברו לארגון." בררתי שוב את הנושא עם ארגון המשתלמים, אשר מסר לי עותק של הודעה קודמת של פרופ' שפיטלני (מיום 3 במאי 2010), ובה כתב: "למשתלמים לתואר גבוה שלום רב, כידוע לכם מעביר  ביה"ס ללימודי מוסמכים מידע לאסת"ג לגבי המשתלמים בביה"ס על מנת שיוכלו לפעול ביתר יעילות. הפרטים אותם מעביר בית הספר על המשלמים כוללים: שם, ת.ז., תואר, פקולטה, מלגאי/ לא מלגאי, דואר אלקטרוני." יוצא אפוא פרופ' שפיטלני, כי טענתך אינה נכונה.

לקריאת המכתב המלא מח"כ יחימוביץ' אל  פרופ' שפיטלני

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. דליה :

  מדהים לראות איך פרופ' מכובד כותב מכתב ארוך ורהוט, ומציג בו פרטי מידע לא נכונים. מכתבה הקצר של ח"כ יחימוביץ חושף את השקר במכתב. חבל שבטכניון משתמשים בכוח התפקיד כדי לפגוע בהתארגנות הסטודנטים.

 2. שי כהן :

  חשוב להבין שלא מדובר רק ב"ארגון סטודנטים" השקרים והנכלולים הללו הם חלק ממלחמה של מעסיק מול ארגון עובדים

  אסת"ג החל לזכות ליחס הזה מאז הוא פועל לייצוג חבריו העובדים בהוראה בטכניון (בשל שיקולי המוסד ונוחותו- הוא לתגמל אותם במלגה ולא תלוש שכר )

 3. דליה :

  נושא המלגה במקום תלוש שכר הוא שערוריה גדולה בפני עצמה. האם לא הלכו לבית משפט בעניין זה? התופעה הזאת גורמת לביטול מסלולי הקידום של הדור הצעיר לתפקידים בטכניון. לא יתכן שבעלי תפקידים בכירים בטכניון יפעלו נגד קידום הצעירים. האם אין למל"ג מה לומר בעניין זה?

 4. סיו"ר הארגון :

  בקרוב טור יותר מפורט בנושא

  אני מתכנן לכתוב טור יותר מפורט שנותן קצת הקשר והסבר לנושא הזה – הדבר מתעכב קצת משום שמאז המכתבים הללו הטכניון הוסיף עוד סנקציות על כל מה שכבר חטפנו: הפקעת רישום ילדי הציבור שלנו למעון היום, שינויים ברגע האחרון של הקריטריונים, סכנת בהוצאת ילדים מן המעון בשנה הבאה וכו'.

  בינתיים, אפשר לקרוא את זה:
  http://www.box.net/shared/4utihh765e

 5. איתי :

  1. באוניב' העברית שם למדתי כסטודנט ל-3 תארים ושם אני מלמד כעמית הוראה וכמובן חבר איגוד (מו"ח) ישנה הפרדה בין אגודת סטודנטים ובין איגוד עובדים.

  אני לא בטוח שהכובע הכפול של הארגון בטכניון (ארגון עובדים והן ארגון סטודנטים) מסייע לקידום זכויות העובדים.

  אמנם יש (או היו) יותר דמי חבר – גם ממי שלא קיבל שכר/מלגה, אבל מבחינת המוסד זה בדיוק הסדק לחצוב בו כדי להחליש את האיגוד.

  בהתרשמות שטחית אני חושב שעדיף לארגון להתמקד בפעילות כאיגוד עובדים ולהשאיר את כל הפעילויות התרבותיות והחברותיות לאגודת הסטודנטים.

  כך נוהגים בארגון שבו אני חבר
  http://62.90.118.231/

  2. סוגיית המלגות לעומת יחסי עובד מעביד מוסברת כאן:
  http://www.shelly.org.il/node/4100

  חשוב להפריד בין עבודת מתרגלים, בודקי תרגילים, עוזרי מחקר וכן הלאה האמורים כמובן לקבל תלוש משכורת ותנאים לפי חוק ובין מצבו של תלמיד מחקר המקבל מלגה בזמן עבודת המחקר שלו, מהחוקר/האוניברסיטה/קרן חיצונית*.

  במקרה האחרון גם באוניברסיטה העברית אין תלוש משכורת ויחסי עובד מעביד רגילים ואני מאמין שכך גם נהוג בכל העולם.

  זה משום שבאמת אין פה מצב רגיל של עובד ומעביד. במצבים מסוימים החוקר עובד אצל הסטודנט, במצבים אחרים החוקר והסטודנט הם כמעט שותפים.

  אם הופכים את מערכת היחסים הזו למערכת של עובד ומעביד יבואו איתה גם דברים שהסטודנטים מאוד לא יאהבו כמו שעון נוכחות ועלולים לפגוע במאפיינים הייחודיים של עבודת המחקר.

  חוצמזה לצד החסרונות של היעדר יחסי עובד מעביד יש לזכור את הפטור המלא ממס (בדוקטורט במדעי הטבע זו יכולה להיות הטבה של מעל 10000 שח לשנה).

  במקום לנסות להפוך את המלגות למשכורות היה עדיף לטפל בתקנון חובות וזכויות של תלמידי מחקר ובעמידה על קיומו.

  * במקרים רבים הסטודנט גם מקבל מלגה וגם מתרגל.

 6. אסף :

  לא למהר לשפוט את הטכניון לכף חובה

  למען הגילוי הנאות – אני מלגאי בטכניון מזה שנתיים, ומכיר את המאבק הנ"ל, ואף תומך בחלקים ממנו.
  אולם:
  ראשית, גבייה אוטומטית של 190 ש"ח חברות בארגון אינה הדרך לבנות ארגון, ובזאת יש לראות את הצעד לביטול הרישום האוטומטי כחיובי. סטודנטים רבים אכן מפתחים איבה כלפי מי שלוקח מהם כסף בלי לשאול אותם.
  שנית, ביטול המלגות ומעבר למשכורות הוא בעייתי ביותר. כספי המלגות מגיעים מתורמים, שבמקרים רבים יעדיפו לתרום במקום בו התרומה מגיעה במלואה למטרתה, ולא הופכת למס באחוז לא זניח שלה. כלל לא בטוח שמעבר למשכורת לא יגרום דווקא להרעה בתנאים עבור המלגאים.
  ולבסוף – יש לזכור כי ציבור המלגאים בטכניון ברובו הוא סטודנטים מצטיינים שממשיכים את דרכם האקדמאית כדי להיות חוקרים ביום מן הימים או לשפר את מעמדם בשוק העבודה. אין מדובר על ציבור עובדים עשוק ומדוכא, ולרבים מהמלגאים ישנה האפשרות לעבוד עבור משכורת נאה. אם אכן ציבור זה נפגע – שפוט יגיעו פחות מלגאים לתואר גבוה בטכניון וההשכלה הגבוהה, היכולות הטכנולוגיות והמחקר והפיתוח בישראל הם אלה שיפגעו. בניגוד למאבקי עובדים אחרים, צריך להדגיש דווקא את הצד הזה ב"מאבק" של אסת"ג.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.