חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כמו שמסים יכולים לרדת, כך הם יכולים גם לעלות

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 24.01.11 6:05

מעיון בשינויים במדיניות המיסוי של ארה"ב, מגלה תמר בן יוסף שינויים דרסטיים ועמוקים – במהלך של שש שנים. כמו שרייגן היה יכול להוריד את רמת המס לחצי, כך ניתן גם להעלותה חזרה

שיעור גירעון התקציב בתמ"ג בארה"ב מגיע ב-2010 לכ-9%, הרחק מיעד הקונסנסוס הוושינגטוני – שיעור מרבי של 3%. תיארתי עובדה זו בפוסט באתר שלי, וקישרתי אותה למשקל הנמוך של הכנסות הממשלה ממסים בארה"ב (28% ב-2007).

תגובתה של דנה שונרא החיה בארה"ב, הפנתה אותי ואת קוראי הבלוג לאתר של קרן המס בארה"ב – ארגון ציבורי שרואה את ייעודו באספקת מידע לציבור בנושאי מס. והנה מה שראיתי שם בהסתכלות שטחית.

מס ההכנסה השולי המרבי (המס בדרגה הגבוהה ביותר) ל-2011 בארה"ב הוא 35%. שיעור המס הנמוך ביותר הוא 10%. עד לשנת 1981, היה השיעור המרבי 70%, והשיעור הנמוך ביותר 0%. ב-1981, נכנס רונלד רייגן לנשיאות; וב-1982, ירד שיעור המס השולי המרבי ל-50%. ב-1985, החל רייגן את תקופת נשיאותו השנייה, וב-1987 הורד המס השולי המרבי ל-38.5%. כיום הוא, כאמור, 35%.

הורדת שיעור המס המרבי, והעלאת שיעור המס הנמוך ביותר אינם כל השינויים. בולט לעין גם צמצום מספר מדרגות המס – מ-17 ב-1981 ל-6 ב-2011. הצמצום נעשה למען הפישוט. אך מדרגות מס צפופות יותר מעדנות את התאמת המס לכל דרגת שכר, מה שמטיב בעיקר עם דרגי הביניים.

עד פה רק הצצה חטופה. ובכל זאת, גם ממבט חטוף לומדים לא-מעט. הנה, רייגן עם משנתו הכלכלית הייחודית, הוריד את המס השולי המרבי בארה"ב מ-70% ל-38.5% תוך שש שנים. אמות הסיפים של 'מדע' הכלכלה לא רעדו, נמצאו חכמי אקדמיה רבים שתמכו בו, ואופנת המס הנמוך התפשטה בכל העולם המתועש.

אין הכוונה כאן לדון בסוגיה אם אור האמת המוחלטת זרח על רייגן באותו רגע, אלא רק להסב את תשומת הלב לתנודות הענק במדיניות המסים. תנודות המעידות על הצד הערכי בבחירת שיעור המס.

תנודות המעידות על משהו לא לגמרי סגור בניתוח המקצועי של המס, או, לחליפין, על תלותו הניכרת של סולם המס בסביבה הכלכלית-חברתית-פוליטית. בנסיבות אלה, ועם גירעון הענק הנוכחי בארה"ב, נותר רק לשאול: מתי יגיע סיבוב המס הנגדי?

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. אורי אפלבוים :

    הרבה יותר קל להוריד מסים. האם את מכירה בהיסטוריה העלאת מיסים דרמטית כל כך? אולי בעקבות מהפכות ושינוי סדרי חיים כללי, לא במסגרת דמוקרטית רגילה.

    המס חייב לעלות אבל יותר מכך להשתנות תפיסתית בכדי לעודד עבודה ולדכא צרכנות מופרזת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.