חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אומרים לנו שיש מס אחר

משה כחלון לרווחה: רע לתקשורת, רע לרווחה, טוב לנתניהו

נושאים מועד ב', פוליטי ב 24.01.11 6:06

יהונתן קלינגר סבור כי מינוי השר משה כחלון לשר הרווחה, בנוסף לתפקידו כשר התקשורת, נובע משיקולים פוליטיים-מפלגתיים של נתניהו, ואינו מועיל לא למשרד התקשורת, לא למשרד הרווחה ולא לכחלון עצמו

הדרך הטובה ביותר לטפל באיום פוליטי, מראה לנו השבוע בנימין נתניהו, היא לתת לו עוד ועוד סמכויות עד שהוא לא מצליח לעמוד בתפקיד, כך מדגימים מאורעות הימים האחרונים והתנהגותו של נתניהו כלפי האיום מבפנים.

פרישת מפלגת העבודה מהקואליציה בשבוע שעבר יצרה מצב בעייתי, בו נתניהו נדרש לחשוף את פניו ולנסות לדחוק את התחרות מבפנים על תפקיד ראשות הממשלה. אחד המהלכים שליוו את פרישת העבודה היה מינויו של משה כחלון, אשר מכהן גם כשר התקשורת, כשר הרווחה במקום יצחק (בוז'י) הרצוג. המטרה לכך ברורה, להכשיל את כחלון בפעולותיו ולהעמיס עליו כך שהוא לא ימשיך את מסורת המצליחנות שהיתה לו לאורך השנתיים בתפקיד שר התקשורת ולהכשיל אותו במירוץ לראשות הליכוד.

כחלון הוא אחד משלושה מועמדים פוטנציאליים להאפלה על נתניהו, יחד עם גלעד ארדן וגדעון סער. הוא אמנם המבוגר מבין השלושה, אך השלושה נמצאים בצמרת הפריימריס בליכוד הן בבחירות 2006 (בהן כחלון הגיע ראשון, ארדן שני וסער שלישי) והן ב2009 (בהן סער ראשון, ארדן שני וכחלון חמישי אחרי בנימין זאב בגין וראובן ריבלין). את ארדן, לבינתיים, מנסה נתניהו לקנות על ידי תפקיד רחוק שיבטיח שבבחירות הקרובות לא יהיה באיזור, כמו שגריר באו"ם. סער, מנגד, מדשדש בתפקידו כשר חינוך יחד עם הרומן שלו עם "אם תרצו" והנזק האקדמי שהוא גורם לישראל.

כחלון, לעומת השניים, זוכה לתהילה במשרד התקשורת ומסתמן כאיש שלוחם למען האזרח הקטן במערכת: החל מרפורמת המפעילות הוירטואליות, הוזלת דמי הקישוריות, פתיחת שוק הטלויזיה לתחרות מול Yes וHOT  על ידי סבסוד של ממיר דיגיטליקידום תשתיות אינטרנט על רשת החשמל ועוד. כחלון רוצה להזכר כמי שעזר למשפחות להפחית את ההוצאה הביתית על תקשורת, שגבוהה בהרבה מהמקובל ומהווה נתח משמעותי מההכנסה המשפחתית.

כדי לעצור את המצליחנות של כחלון, נתניהו מנסה לסנדל את כחלון ולתת לו משרד מקרטע עם בעייתיות ביחסי העבודה שלו, זוכה לתקצוב חסר ואינו נמצא במרכז הדיון הציבורי. לתת את משרד הרווחה כעת, בזמן שכחלון אמור לעסוק ברפומרות החשובות ביותר בתקשורת למדינת ישראל ישרת את בעלי ההון בשני הכיוונים: לא יהיה שר רווחה שילחם למען החלשים ושר התקשורת שנלחם נגדם עד כה יהיה עסוק בכיבוי שריפות.

אבל המהלך בעיקר ישרת את נתניהו; זה לא יצטרך לעמוד מול תחרות ומול המצליחנות של כחלון. הוא יעמוד, במקרה הטוב, מול שרים שמרגישים עצמם מקופחים או מנודים, שבפועל לא עשו כלום במהלך הקדנציה. כך, במקום לקחת את אחד מהשרים לעניינים אסטרטגיים הכרוכים במשקאות חמים או שרים לענייני יסודות בעלי יותר מ36 פרוטונים אך לא אורניום מועשר ולתת לו את תפקיד שר הרווחה, שמהווה תפקיד אסטרטגי לא פחות מהאיום האיראני, בוחר נתניהו לקחת שר עם סמכויות ולהעיף אותו לטפל ברווחה.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

17 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  1. אמרו שהמינוי שלו לרווחה עלול להוביל לביטול משרד התקשורת.
  2. בלתי נתפס המספר שפורסם שיש לנו 36 שרים בממשלה. אם הקואליציה מונה 66 חברי כנסת, מדהים שמעל 50% מהחברים בה – הם שרים. בזבוז משווע.

 2. עמי וטורי :

  עדיף כחלון על הרצוג

  מה שבטוח זה שכחלון יהיה יותר טוב מהרצוג שהיה שר רווחה מפריט, עוין לעובדים ומזיק באופן כללי.

 3. ק. טוכולסקי :

  כל הממשלה הזו רעה וכל שר רווחה שיתמנה בממשלה הזו רע. אם כחלון יפסיק את הליך ההפרטה של הרצוג הוא עדיין יהיה רע אבל יותר טוב מהרצוג. אנחנו לא צריכים להסתפק בפחות רע או קצת פחות רע אנחנו צריכים אלטרנטיבה ס"ד אמיתית במפלגת העבודה ונספחים ולצידה מפלגה סוציאליסטית. כשהן יהיו חזקות אני מבטיח לכולכם אחלה שרי רווחה בלי הפרטות ובלי קצת פחות רע.

 4. אלי סתוי ציר העבודה :

  בכהונתי כיו"ר פורום מזון ומכולת,
  בתכנית לארגן עסקים קטנים בענף המזון והמכולת לצורך המשך יכולת הישרדותם הכלכלית ושיפור יכולם התחרותית במטרה להשגת פתרון לכשל השוק שנוצר בענף ושגרם לדעתי ולדעת רבים לחוסר בטחון תזונתי למליוני אזרחי מדינת ישראל ובמיוחד באזורי הפריפריה ובישובים הקטנים והמרוחקים ממרכז המדינה ,
  חשבתי בעבר הלא רחוק ,לנצל את קשרי המפלגתיים האישיים עם השרים במפלגת העבודה המטפלים בנושא על מנת לנסות ולקדמו בכל דרך אפשרית.
  פניתי כיור הפורום וכציר מפלגת העבודה לשרים פואד בן אליעזר כשר התמ"ת ולבוז'י הרצוג כשר הרווחה ושטחתי בפניהם את התוכנית החברתית הכלכלית וכגודל הצפיות כך גודל האכזבה ,החברים התעלמו לחלוטין מהפתרון הכלכלי חברתי החשוב אותו אני מייצג זה שנים רבות
  שאף זכה להענות ועדת הכלכלה של הכנסת בדיון מיוחד בחודש מרץ האחרון( כפי שפורסם באתר עבודה שחורה תודות ליוזמתו ובהשתתפותו הפעילה מאוד של ח"כ עמיר פרץ ,שאף פעם לא מאכזב אותי )
  מיד עם פרסום הידיעה על מינויו של השר כחלון לשר הרווחה החדש בממשלת ישראל ,שלחתי ללשכתו מכתב בקשה לפגישה בה אוכל להציג בפני השר וצוות משרדו את פתרון הרפורמה לתיקון הכשל בענף המזון שיוביל בוודאות לדעתנו לתיקון המצב בו כ500 אלף ילדי ישראל סובלים מחוסר בטחון תזונתי.
  להפתעתי הרבה ולמרות עובדת שייכותי הפוליטית לכאורה למפלגת העבודה ,מהר להרים השר כחלון את הכפפה ובקרוב מאוד כנראה תערך פגישה חשובה ,שאמורה בהחלט לקדם מאוד את הרפורמה הכלכלית חברתית החשובה ביותר לדעתי ,לשנה הפעילות הקרובה למען הקהילה של של משרד הרווחה בממשלת ישראל.
  רקורד הפעילות של השר משה כחלון כשר התקשורת מרשים מאוד מבחינת האהדה הציבורית לה הוא זוכה יום יום שעה שעה ,ותחושתי האישית היא שהצלחתו המטאורית כשר הרווחה החדש בממשלת ישראל , היא רק עניין של זמן ומועט יחסית.

 5. יהונתן קלינגר | נתניהו מפחד ממשה כחלון, או: איך פרישת העבודה תכאב לכם בחשבון הטלפון ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 6. רז :

  נתניהו רודף שררה קוף ריק מתוכן

 7. איתי :

  מה שעמי אמר

  כחלון הליכודניק הוא יותר קרוב לסוציאלדמוקרטיה מאשר בוז'י הרצוג.

  אילו הגבולות בין המפלגות בארצנו לא היו נקבעים לפי הנושא המדיני ואח"כ לפי הציר הדתי-חילוני, הרצוג וביבי היו באותה מפלגה, וכחלון פרץ יחימוביץ' ואמסלם היו באותה מפלגה.

 8. נדב פרץ :

  כחלון סוציאל דמוקרט? באמת? מה הבסיס לטענה הזו?

  מאבק צרכני להעמקת התחרות הוא מבורך, אבל הוא רחוק מסוציאל דמוקרטיה. יש לך עוד ראיות לס"ד-לכאורה של כחלון?

 9. איתי :

  ממש לא אמרתי שהוא סוציאל דמוקרט, זה גם לא נכון

  אבל מעשיו בשטח ממקמים אותו בהחלט שמאלה מהרצוג.

  הפעולות של כחלון למען צרכני הסלולר הקטנים ולמען בעלי חשבונות בנק קטנים (כיור ועדת כלכלה) הן פעולות המנוגדות לאינטרס של בעלי ההון הגדולים.

  הפעולות של הרצוג לסיכול העלאת שכר מינימום בממשלת אולמרט מתאימותת לאינטרס של בעלי ההון הגדולים.

  לא חסרים מקרים שחכ/שר "חברתי" בליכוד ואפילו ימינה מזה עדיף בהרבה על שר ממפלגת העבודה, ומקור האנומליה הזו הוא המצב המדיני.

 10. נדב פרץ :

  הוא גם לא (בהכרח) קרוב יותר לסוציאל דמוקרטיה.
  סוציאל דמוקרטיה זה לא 'מהטובים', ולא 'מי שבעד האזרח הקטן'. מי שנלחם להכניס תחרות לשוק שאין בו תחרות, לא עושה מעשה סוציאל דמוקרטי ולא מעשה כמעט-סוציאל-דמוקרטי (גם אם הוא עושה מעשה טוב)

 11. איתי :

  בניגוד להוספת מפעילים סלולריים, הורדת קישוריות או הורדת עמלות זה לא "הגברת תחרות".

  כשאתה מוריד את כמות הכסף שחולבים בעלי ההון מהציבור אתה תורם קצת להפחתת האי-שוויון.

  הפעולות של כחלון בעניין הבנקים וחברות סלולר מראות שהוא בעד רגולציה חזקה, שזה ההיפך מקפיטליסט "תקני" שמעדיף מינימום רגולציה.

  ולקינוח יש גם הרעיון הזה, שמזכיר קצת את הרוח של דברי טוכולסקי וגוטווין על "שחקן ממשלתי לצד שחקנים פרטיים"
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3409474,00.html

  מספיק להסתכל בכותרת הידיעה כדי להבין את ההבדל בינו ובין הרצוג: אחד מתנגד להפרטה והשני מפריט.

 12. עמית-ה :

  ראשית אחל'ה פוסט.
  שנית בנושא הפרטת/הנגשת בנק הדואר.
  כבר הרבה זמן שאני מחכה ללקסי לפוסט על בנק הדואר ההולנדי כפי שהיה לפני ההפרטה.
  אפשר כמובן לדבר גם על בנק הדואר הבריטי שהיה הבנק הכי מודרני והכי זול ונגיש לאזרח הרגיל,
  אבל הבנק הבריטי הופרט לפני יותר מ-20 שנים לכן עדיף להסביר כיצד הבנק ההולנדי נתן שירות בסיסי מהימן טוב וזול לאדם הרגיל.

 13. פהויהוי :

  למה לא להפקיד את תיק הרווחה לידי........

  בני בגין. רגיש, סובלני, מעולה ביחסי אנוש, אהוב ומקובל על רוב המחנות הפוליטיים.לא מסכן את מעמדו של נתניהו,

 14. לקסי :

  בנק הדואר ההולנדי - לפני שהדואר (והבנק) הופרטו

  ראשית התנצלות, זוכר שדיברנו על זה, לא זוכר שהבטחתי… 🙁
  זה גם לא חומר לפוסט.
  להלן התאור:
  בנק הדואר בהולנד פעל ככל בנק, הפקדות, משיכות, תשלומים, העברות, הלואות, משכנתאות. הכל ללא עמלות! כל סניף דואר היה סניף של הבנק.

 15. ואולי נתניהו ס"ד? :

  כחלון לא היה מזיז רץ על הלוח, בלי שנתניהו יאשר.
  מישהו חושב כאן אחרת?
  האם יתכן שנתניהו הוא בעצמו ס"ד?

  בקשר לכתבה על בנק הדואר – לא ברור ממנה מה בדיוק אומר החוק המוזכר בענין.

  כן – מיבשים את החולים.

 16. עמית-ה :

  לקסי גם אני לא זוכר הבטחה אבל

  כל אזרח הולנדי נשא כרטיס פלסטי שיכול היה לשלם אתו בכל בית עסק כמזומן (לא באשראי).
  כל אזרח יכול היה להעביר לכל אזרח בג'ירו – Postal Giro or Postgiro systems have a long history in European financial services. The basic concept is that of a banking system not based on cheques, but rather by direct transfer between accounts. If the accounting office is centralised, then transfers between accounts can happen simultaneously. Money could be paid in or withdrawn from the system at any post office, and later connections to the commercial banking systems were established, often by the convenience of the local bank opening its own account at the Postgiro.
  By the middle of the 20th century, most countries in continental Europe had a postal giro service. The world's first post office giro banking system was established in Austria in the late 19th century by the Österreichische Postsparkasse. By the time the British Postgiro was conceived, the Dutch Postgiro was very well established with virtually every adult having a postgiro account with very large and well used postgiro operations in most other countries in Europe and Scandinavia.
  The term "bank" was not used initially to describe the service. The banks' main payment instrument was based on the "cheque" ("check" in American English) which has a totally different remittance model from the "Giro".
  In the banking model, cheques are written by the remitter and then handed or posted to the payee who must then visit a bank or post the cheque to his bank. The cheque must then be cleared, a complex process by which cheques are sorted once, posted to a central clearing, sorted again, and then posted back to the paying branch where the cheque is finally checked and then paid.
  In the Postal Giro model Giro Transfers are sent through the post by the remitter to the Giro Centre. On receipt, the transfer is checked and the account transfer takes place. If the transfer is successful, the transfer document is sent to the recipient, together with an updated statement of account being credited. The remitter is also sent an updated statement. In the case of large utilities receiving thousands of transactions per day, statements would be sent electronically and incorporate a reference number uniquely identifying the remittance for reconciliation purposes.

  הבנק לא עבד כבנק מסחרי משום שעסק רק בפעולות בנקאיות בסיסיות.
  אם רצית תיק השקעות או כל פעולה יותר מורכבת מאשר עו"ש וחיסכון הלכת לבנק מסחרי.
  והעובדה שלא היו בו עמלות נבעה מכך שהרוויח מספיק מעצם העברת הכסף ולא חילק משכורות מפוצצות.

  אז אחרי שנגמור לנצח במקרה שדה – בריר….

 17. Tweets that mention משה כחלון לרווחה: רע לתקשורת, רע לרווחה, טוב לנתניהו -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , keren berl. keren berl said: מינוי כחלון לרווחה: רע לתקשורת, רע לרווחה, טוב לנתניהו (עבודה שחורה) http://www.blacklabor.org/?p=26963 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.