חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פילוג מפלגת העבודה – יש תקווה עם?

נושאים דעות, פוליטי ב 18.01.11 6:10

הפיצול בין אהוד ברק למפלגת העבודה הוא מבורך. טוב שקרה, וחבל שלא קרה קודם. אבל נסיבות הפרישה והאנשים שנותרו, מותירים מעט מקום לתקווה. ניתוח מהיר +נקודת האור היחידה.

מאת: יוחאי עילם

בפאראפראזה על דברי לאה רבין "טוב שזה קרה, חבל שזה לא קרה קודם". טוב שאהוד ברק וחבורת נאמניו הזמניים פרשו ממפלגת העבודה. אכן, אין להם דבר או חצי דבר עם סוציאל דמוקרטיה. ספק אם יש בהם גם חתירה לשלום – האמריקאים כבר מחקו את אהוד ברק. להם כבר אין מי לעבוד. גם נתניהו יגלה בקרוב שאהוד ברק כבר לא מהווה עלה תאנה מספק עבור ממשלתו – שברק לא מוסיף ברק שמאלי, מתון ומאזן. הוא סתם עוד פוליטיקאי, ולא מהמבריקים.

התקווה היא, שכעת נותרו במפלגת העבודה אנשי מפלגת העבודה האמיתיים – אנשי שמאל מדיני וסוציאל דמוקרטיה. האמנם? אז למה הם לא פרשו בעצמם? כנראה שגם להם היה נוח. מי שלא היה לו נוח, כבר פרש מהפוליטיקה.

האחרים חיכו וחיכו. זה כולל את שלי יחימוביץ', שעושה עבודה מצויינת – אבל בתחומים מאוד צרים, והיתה קרובה מאוד אל אהוד ברק.

זה כולל את בוז'י הרצוג, שנצמד לכסא בדיוק כמו פואד בן אליעזר והיווה עלה תאנה במשרד הרווחה. לא בכדי, פירגן ראש הממשלה נתניהו לשרים שפרשו. הרצוג תרם רבות למדיניות ההפרטה של נתניהו. ועל פואד אין מה להרחיב – מרכז הליכוד במפלגת העבודה.

אולי אבישי ברוורמן ייתן תקווה? לילדי העובדים הזרים הוא נתן תקווה אחת בפה, וחוסר תקווה בהצבעתו בממשלה.

אני לא יודע אם הידיעות על ההתפקדות של אנשי איתן כבל ועמיר פרץ לקדימה נכונות. נהיה אופטימיים ונקווה שלא. קדימה איננה שונה ממפלגת העבודה והליכוד. היא אמנם המפלגה גדולה בכנסת, אך לא מהווה אלטרנטיבה לשלטון. המדיניות הכלכלית, ולמעשה גם המדינית, לא שונות מהליכוד. קדימה מנסה ליצור בידול על ידי התחנפות לחילונים על ידי שנאה לחרדים – סטייל שינוי. האם גורלה יהיה כמו זה של שינוי?

התקווה לא תבוא מהסיעה הנוכחית של המפלגה. בעצם, קשה למצוא היום מנהיג ראוי שיכול לקחת את מפלגת העבודה או מערך סוציאל דמוקרטי חדש וליצור כוח שיהווה אלטרנטיבה אמיתית למדיניות הנוכחית.

התקווה תבוא מבניית כוח איטית. אם אנשים טובים יתפקדו למפלגת העבודה כפי שקרה ב 2006, אולי היא תוכל להיבנות כמפלגה סוציאל דמוקרטית, עם עמדות מדיניות מתונות עד לבחירות הבאות. זאת בהנחה שהבחירות תתקיימנה במועדן, 2013. אם תהיינה בחירות מוקדמות, לא יצוץ מנהיג, ונהיה באותו מעגל בו הימין (קדימה או הליכוד) נמצאים בשלטון, ומפלגת העבודה יושבת בממשלה בשם עקרונות של עזרה למדינה בשעה קשה. נו באמת.

השעה תמיד קשה, והכסא תמיד מנחם.

מי ייתן ונראה הנהגה חדשה שתדאג לבנות כוח מתוך האופוזיציה. ואז אולי ב 2013 תהיה אלטרנטיבה לשלטון.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

  1. יהושע בן משה :

    יש לבדוק את נכונותם של כל חברי סיעת העבודה לדבוק במצע סוציאל דמוקרטי , למנות חבר ותיק (לא חבר כנסת) ליושב ראש זמני ,לתקן את החוקה,לקבוע תאריך לוועידה ולבחירת יושב ראש קבוע.

  2. עמרי די-נור :

    אני מסכים עם יוחאי בכל מילה. מבחינתי, היו יכולים לפרוש יותר ח"כים אתמול. התקווה האמיתית לבנייתה של מפלגת העבודה תבוא מבניית הכוח החדש האיטית הצומח מלמטה. זה קורה ברגעים אלו ממש. זה הזמן לקחת את המפלגה ולהפוך אותה על פיה. נוכל להם.
    גם למנגנונים המנופחים של פואד ועיני, שכבר נמצאים בקריסה או בדרך החוצה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.