חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עבודה שחורה כבמה מתנשאת? הגזמה פרועה

נושאים דעות, על עצמנו ב 17.01.11 6:04

תגובה לרשומה של אפרת ירדאי בבלוג של YES (ראשי תיבות של "סטודנטים אתיופיים צעירים")  

אפרת שלום,

כאחד מחברי מערכת עבודה שחורה, אני מסכים לגמרי עם מה שכתבת פה. הביטוי "שבט עולי אתיופיה" צורם ופוגע.

בזמנו כעסתי מאוד על מי שהשתמש בביטוי הזה והוא תוקן מיד, גם בעקבות ההערה המוצדקת שלכם.

אם אתם ב-YES העברתם ביקורת מוצדקת ואנחנו  מחקנו את הביטוי המגעיל והמקומם, האם מגיע לנו להיענש לנצח (= בגוגל) ברשומה בבלוג שלכם שמתייגת אותנו כגזענים חשוכים?אני חושב שלא. לדעתי זהו עונש מוגזם ולא פרופורציונלי.

המקרה הזה שונה לחלוטין מ"מקרה עוז אלמוג" – מאבק שניהלתם מול אנשי אקדמיה, שאותם האשמתם בגזענות והם כפרו לחלוטין באשמה ואף התקיפו אתכם קשות בחזרה (היה פעם פוסט תגובה של אלמוג בהעוקץ, אני לא מוצא אותו). במקרה שלנו היתה הודאה שהשימוש החד פעמי במונח אינו לעניין והוא נמחק. לפי הרשומה שלך, נראה כאילו העוול הוא עוול נצחי,  כאילו לא למדנו כלום ומגיע לנו מקום נצחי על עמוד הקלון.

בטקסט שלך לא רק שאת מתייגת כגזען את העורך התורן שמעד והשתמש בביטוי. את מתייגת את כל העורכים, כולל אותי, ואת כל עשרות הפעילים באתר "עבודה שחורה" ללא הבדל מוצא גזע ומין – כולנו עכשיו גזענים. מבלי שהיכרת כל אחד מאיתנו, כולנו עכשיו "עוז אלמוגים".

איך נוכל להתנקות מהאשמה? נראה לכאורה שאי אפשר.

הרי אם נגיד שמחקנו, זה לא משנה. אתם לא שוכחים ולא סולחים.

ואם נחזור על ההזמנה שתכתבו אצלנו ותהיו שותפים לכתיבה ולעריכה ולא רק אורחים חד פעמיים (לא רק את אלא כל הקוראים והכותבים כאן בבלוג) תגידו – אה, רוצים עלה תאנה להתגאות בו. אתם המתנשאים רוצים כמה "ילידים" אקזוטיים לקישוט. אנחנו לא משחקים.

ובכל מה שנוציא מהפה (או מהמקלדת) מיד תמצאו עוד ועוד הוכחות למה שנראה לכם כשיח מתנשא.

בקיצור נראה לי שיש פה תיאוריה שבלתי אפשרי להפריך אותה. אתם החלטתם שאנחנו גזענים-מתנשאים-אוריינטליסטים ושום דבר לא יכול לעזור כדי לבטל את ההרשעה.

אם באמת חשוב לך לחנך את כל מי שאינם אתיופים לחשוב, לכתוב ולדבר אחרת, אני לא חושב שזו דרך חינוכית אפקטיבית.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

10 תגובות

 1. y.e.s :

  התגובה מהבלוג

  לצערי, העניין הוא לא ניקוי מאשמה, אלא תפיסות גזעניות מוטמעות משחר ילדותינו (ילדותי וילדותך, כל אחד במידה שונה). האשם פה הוא לא על אדם ספציפי, אלא על כאלה שמתיימרים להיות "נאורים" או "פתוחים" או "סוציאל דמוקרטים" ובלה בלה. זה מכעיס אותי, שהאנשים האלה כל כך מנותקים מהמציאות ואפילו עברית תקנית הם לא יודעים. זה מקומם!
  אני שמחה ששמת את התגובה הזו ואני שוב מדגישה שלא מדובר בעניין נקודתי של "סליחה" או "ניקוי מאשמה" אלא פטרנליסטיות ואוריינטליסטיות שלא מאפשרת לאותם כתבים להשקיע טפה של מאמץ בסיקור אירועים מהסוג הזה. פלשמורה, כתבה זניחה בעיתון הארץ הלא זניח, את מי זה מעניין ומי באמת יודע מה זה "פלשמורה" זה לא משנה אפשר לשים קצוץ על הקוראים ובטח ובטח על הפלשמורה. גם בעבודה שחורה הייתי מצפה מאנשים האמורים להיות רגישים לכל סוגיות "האחר" וה"פלוריזם" פשוט להיות רגישים, זה הדבר הכי בסיסי שאפשר לדרוש מאתר "עבודה שחורה" שכשמו כן הוא. אמור לייצג דווקא אנשים מכל המינים והסוגים המוחלשים ומנוחשלים ללא סייגים אוריינטליסטים ופטרנליסטים. למה אנחנו פה אם לא להיפטר מכל האוריינטליזם הזה? חלאס!

  http://youngethiopianstudents.wordpress.com/

 2. איתי :

  ל-YES תגובה 10:

  בעניין הזה של ביקורת וחשיפת הבעייתיות באקדמיה ו"בארגונים למען" אני חושב שאתם עושים עבודה מעולה, ולכן הבלוג הזה חשוב כל כך.

  אבל אני מרגיש שבגישה הזו אתם גם עושים לעצמכם הנחה שהיא קצת בעייתית.

  אתם אומרים בצדק – הממסד רקוב, תפקידנו לסדוק, לזעזע, לחשוף, למוטט. אבל במובן הזה הצלחה היא הצלחה בלהרוס, ואין שום השקעת אנרגיה בלבנות משהו יציב ובריא במקום. אני לא מדבר רק על בניית בית שלכם למען עצמכם (שזה דבר חיוני בפני עצמו) אלא על בית שהוא החברה הישראלית כולה בעידן פוסט-גזענות.

  בנייה כזו מתחילה קודם כל בעבודה משותפת של פרנג'ים ואתיופים, למרות כל הקשיים והחשדנות והמשקעים.

  תראה מה קרה עם הסיפור המזרחי (ג"נ – אני חצי חצי): שלטון מפאי היה נגוע קשות בגזענות והתנשאות, למחאה המזרחית היה חלק לא קטן בהפלת השלטון הזה. ומה קיבלנו במקום – את בגין וביבי האשכנזים, את משטר ההפרטה שמרחיב פערים, כמה אשליות כאילו הכל בסדר (רמטכלים ושרי בטחון מזרחיים, כמה ממשפחות ההון וכו) ולא מעט מזרחים ששידרגו את עצמם לצמוד-קרקע. אבל הגזענות עדיין פה ובגדול – השינוי התרבותי האמיתי לא התחולל. כמובן שהכי מתבקש להאשים בכך את האשכנזים, אבל גם לאלטרנטיבה המזרחית (הקשת למשל) יש חלק באחריות – כי היא לא הצליחה לבנות משהו טוב במקום – חברה שבה מזרחים ואשכנזים יהיו שותפים, לא אדון ועבד, שותפים אבל חס וחלילה לא "כור היתוך

 3. Y.E.S :

  לאיתי מתוך הבלוג

  איתי,

  בכל תגובה שלך עולה ונחשפת העובדה שאתה עדיין לא מצליח לצאת מתוך התפישה הארכאית שלך. אנחנו לא חושדים באיש ואין לנו שום בעיה עם לא-אתיופים, הפרנג'יות שאותה אנו מבקרים נמצאת בתוך מסגרת מאוד מצומצמת זו גם הסיבה, לדעתי, שאתה רוצה שיתוף פעולה. אנו לא מעוניינים כי אנחנו לא עושים פוליטיקה, לפחות לא במובן שאתה תופש אותה בהיותך בעבודה שחורה. המשפט הזה שלך הוא תוצאה של התפישה הארכאית שלך: "בנייה כזו מתחילה קודם כל בעבודה משותפת של פרנג'ים ואתיופים, למרות כל הקשיים והחשדנות והמשקעים."

  אין לנו שום חשדנות כלפי מי שאינם אתיופים – הביקורת שלנו מכוונת אל אותה חשיבה פרנג'ית, הרואה באתיופים "שבט" שיש להורות לו את הדרך – בדרך הזו לא תמצא אותנו. וכאשר אתה טוען שאנחנו חשדנים זה רק מצביע על כך שאכלת את הלוקשים של אותה חשיבה פרנג'ית ממסדית, שניזונה מסחר בחוויה האתיופית ובאתיופים בכלל. נראה שכל הטעות שלך נובעת בגלל שאתה רואה את הפעילות שלך, או שלנו, דרך משקפיים צרות של הפוליטיקה הישראלית. יש הרבה סוגים של עשייה פוליטית, הדרך שלנו מבוססת על חשיפה וביקורת, בראש ובראשונה כלפי האזרחים וכך לדעתנו תבוא המהפכה – המון מטומטם הוא הבעיה שמתוכה צומחת פוליטיקה של התנשאות ושליטה על אחרים.
  נחשון זלקה ארגאווי

 4. רביב נאוה :

  פטרנליזם זה טוב

  לפני שצועקים על "פטרונות" ו"התנשאות" כדאי לבדוק מה האלטרנטיבות. הניסיון מוכיח שהחלופה היא לא העצמה ושיתוף אלא התעלמות.

  אז כן, חלק מהתפיסה הסוציאל-דמוקרטית מבוסס על כך שהשכבות ה"חזקות" ("אשכנזים", "ותיקים", "לבנים", "פרנג'ים", "ווזווזים, תקראו לזה איך שתרצו) מסייעות לשכבות ה"מוחלשות" (עולים, נקלטים, עניים). גישה ארכאית? פטרנליסטית? כן, בהחלט. אבל זה מה יש.
  אתם מעדיפים למקד את העשייה הפוליטית שלכם ב"חשיפה וביקורת" – תבורכו (גילוי נאות: אם אתם צריכים עזרה במציאת כינויים לעולי אתיופיה בעיתונות, אני יכול לעזור לכם. פרק אחד בעבודת התזה שלי הוקדש לזה בדיוק), אבל כדאי לכם לבדוק אם אתם לא מקדישים יותר מדי תשומת לב לתפל על חשבון העיקר.
  השימוש במילה "שבט" היה שגוי. לבנות עליו תלי-תלים של תיאוריות שיסבירו למה אי-אפשר לשתף פעולה – זה כבר טיפה ילדותי.

  ועוד עניין קטן: שילוב אתיופים, כמו גם שינוי הפוליטיקה של התנשאות ושליטה באחרים לא יבואו בדרך של מהפכה. הם יגיעו רק בדרך של השתלבות – איטית, ארוכה ולעתים מתסכלת. תחשבו את מי אתם רוצים לצדכם במאבק הזה.

 5. שמאלני :

  סתם בכיינים

  אולי גם ברוורמן מתנשא על בן אליעזר?
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4014787,00.html
  הרי שבט זה משפחה מורחבת

 6. נמרוד :

  חשיפה וביקורת

  מי שמחפש לחשוף ולבקר, ויתהדר שהוא מהפכן חברתי. תמיד יישאר בשוליים החברתיים וינבח. והשיירה תמשיך לעבור. הסתכלו על מרצ וחד"ש.
  אני מכבד אנשים שלא מעוניינים להכנס לפוליטיקה הפרלמנטארית. אבל התארגנות ברמה השכונתית, בבי"ס, באוניברסיטה, היא קריטית כדי ליישם את הביקורת שלכם.
  אל תישארו בגישת ההתבדלות, ואל תקשיבו לגישה המתייסרת של הני.
  אותי זה לא משכנע.

 7. מקונן אספה :

  זה כל כך משמח לראות אליטה בשברה. למי שלא הבין, עצם הפניית הדיון על פטרנליזם לכיוונכם, כשלעצמו, הוא הביטוי למהפכה והעובדה שכעת אתם מתבכיינים ומתפרקים, היא אחד התוצרים שלה.

  למר רביב נאווה,
  נדמה שאתה סובל מאנכרוניזם. YES אינם צריכים הנחייה במציאת מונחים – הם מפרשים ומגדירים את המציאות בעצמם – וזה ביטוי עיקרי למהפכה.

  לסיום, התגובות המתבכיינות שלכם ממש גרמו לי לתהות: הכיצד זה שלטתם כל כך הרבה שנים על החברה בישראל, עם חוסר בלוגיקה פשוטה?

  התביישו לכם!

 8. מקונן אספה :

  ולאיתי,

  "מקרה עוז אלמוג" לא היה על גזענות, אלא על הקלות הבלתי נסבלת שבה אנשי אקדמיה כותבים שטויות במיץ עגבניות, בלי שהם יודעים להבחין בין איסוף גיבובי שטויות לא בדוקים ובין סוג אחר של איסוף נתונים המתקיים, אפילו לא במדע תקני, אלא סתם באתרי האינטרנט.

 9. רביב נאוה :

  מקונן, לא הבנתי

  מי זה "אתם"? מי "מתבכיין"? מי "מתפרק"? יש לי הרושם שאתה ממציא פה מציאות שתתאים לתיאוריות שלך ובדרך שוגה בהכללות, הנחות שגויות, זלזול בבן-השיח שלך ועוד דברים שנגדם קבוצות הסובלות מגזענות בד"כ מתקוממות, ובצדק.

  רק כדי לסבר את האוזן: הויכוח על פטרנליזם, כמו ויכוחים אחרים על ס"ד מתקיים פה כבר מזמן. הלואי והוא היה סימן למהפכה, לצערי הוא לא סימן לכלום. אני גם לא זוכר שהצעתי ל-YES הנחייה באיזשהו נושא. הצעתי להם להיעזר בדברים שבדקתי בזמנו במסגרת לימודי. אם כבר ישבתי ומרקרתי כתבות על עולי אתיופיה מ-20 השנים האחרונות, היה נחמד אם מישהו היה עושה בזה שימוש. אבל מאחר ואני אליטה-מתפרקת ואתם יודעים הכל, אין צורך. שיהיה לכם לבריאות.

  אני עדיין חושב שהדרך להשתלבות מלאה ולקידום חברתי של בני העדה האתיופית (בתקווה שהביטוי הזה מספיק תקין-פוליטית) עובר דרך עוד משרה ממשלתית, עוד כתב ממוצא אתיופי בכלי תקשורת מוביל, עוד ועוד יוצאי אתיופיה בעמדות מרכזיות בחברות פרטיות ולא דרך חלומות על "מהפכה".
  אם זאת המטרה שלכם, אני בטוח שתמצאו בי ובאנשים נוספים כאן פרטנר. פטרנליסטי, אליטיסטי ומתנשא – אבל פרטנר.

 10. איתי :

  מקונן,

  דווקא הלוגיקה שלך היא זו שלא מובנת לי.

  לפי שיטתך, מספיק שאדם א' יאמר לאדם ב' "אתה סוס ירוק", ושאדם ב' יכחיש את זה והנה הוכחה לאמיתות הטענה.

  לא רק שהדבר הזה לא הגיוני, הוא גם מסוכן, משום שהוא יכול לשחק לשני הכיוונים.

  בדיוק כמו שקבוצת אקדמאים אתיופים יכולה להטיח האשמות מכלילות בכל מי שאינו אתיופי, כך יכולים אחרים (עוז אלמוגים למשל) להכליל לגבי האתיופים.

  לכן השאלה היסודית בעיני היא מה בדיוק אתה רוצה להשיג.

  אם אתה רוצה לשנות את השקפת העולם שלי, תחלוק על דעתי תוך מתן כבוד ולא בהתנשאות, בדיוק כפי שאתה מצפה ממני לעשות ביחס אליך. ככה יש לך פוטנציאל לשכנע.

  אם כבר החלטת שאני אחד מ"האויבים" ואתה רוצה להילחם בי – אז אין לך טעם לדבר איתי בכלל.

  אבל אז נשאלת השאלה – עם מי בכלל אתה רוצה לקיים תקשורת? נראה לי שלפי שיטתך כל הלא-אתיופים הם או אליטה מתנשאת ומתפוררת או בורים שלא מבינים כלום, ובין האתיופים הרוב במילא הולך שבי אחר מנהיגות כזב (של אתיופים כמו שלמה מולה ואדיסו מסלה ולא אתיופים כמו ביבי ומופז).

  בשיטה הזו אתה יכול לבעוט ולבעוט עד מחרתיים, לא נראה לי שזה יחולל שינוי.

  ההתפוררות של האליטות הישנות בישראל התחילה (ודי הסתיימה) הרבה לפני YES אבל במקביל לא נבנה פה שום דבר חלופי.

  כדי שאנשי YES יהיו חלק מהאליטה הרב תרבותית החדשה שהחברה שלנו זקוקה לה כל כך הם חייבים ללמוד לשוחח בצורה מכבדת גם עם מי שאינו אחד מהם וחולק על דעתם בנושאים מסוימים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.