חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יואל חסון, העבר למבקר את התנהלות לשכת נתניהו בשדה-בריר

נושאים איכות השלטון, בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 16.01.11 6:03

בעקבות התחקיר (מדקה 22:30 עד 39:38) שעשתה מרב דוד וששודר בערוץ 10 ביום ששי 14/01/2011, פונים פעילי ההתנגדות למכרה הפוספטים, המתוכנן בשדה-בריר, אל ח"כ יואל חסון יו"ר הועדה לביקורת המדינה.  מדובר בהתערבות של לשכת ראה"מ (ושר הבריאות) ח"כ בנימין נתניהו ל"בדיקה נוספת" אחרי שמומחי משרד הבריאות קבעו שהמכרה (של האחים עופר) מסוכן לבריאות

בנימין נתניהו, גבה את מומחי מ. הבריאות בעניין שדה בריר

מטה המאבק של תושבי ערד והישובים הסמוכים פונה אל כולם לכתוב לראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, שלא יפגע במסקנות של מומחי משרד הבריאות אשר קבעו, כי המכרה המבוקש בשדה-בריר יזיק לבריאות ויסכן את חייהם

לקריאה נוספת

ט'/שבט/תשע"א
14/01/2011

לכבוד
ח"כ יואל חסון
יו"ר הועדה לביקורת המדינה
הכנסת

א.נ.

הנדון: שדה-בריר, התנהלות לא ראויה של הממשלה, פנייה לועדה

בעקבות תחקיר שערכה גב' מרב דוד מערוץ 10 אנו, תושבי ערד המתנגדים למכרה הפוספטים בשדה בריר, פונים אליך לכנס את הועדה ולהפנות את העניין שבנדון לבדיקה של מבקר המדינה.

להלן בקצרה פרטי הפרשה.

חברת רותם אמפרט מבית כי"ל רוצה לכרות פוספטים בשדה בריר המרוחק כשלושה וחצי קילומטרים מבתי תושבים בערד והרבה פחות מכך מבתי תושבים באל-פורעה ובכסיפה.

חוות דעת שקבלה עיריית ערד הצביעו על כך שהפעלת המכרה תהווה סכנה לבריאותם ולחייהם של התושבים החיים בערד ובסביבתה.  חוות דעת שהזמינה חב' רותם אמפרט טענו את ההיפך.

לפי בקשת משרד הבריאות הטילה עליו הועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז הדרום לבחון את חוות הדעת השונות ולקבוע את עמדת המשרד.

עמדת המשרד שנקבעה אחרי הבדיקה היא, כי הפעלת המכרה אכן תסכן את בריאותם ואף את חייהם של התושבים הגרים בסביבה (מסמך מצורף).

מתחקיר ערוץ 10 למדנו שראש הממשלה, בתפקידו כשר הבריאות, פנה וביקש חוות דעת מומחה מחוץ למשרד.

אנחנו רואים עניין זה בחומרה רבה ולדעתנו יש מקום לבדיקת המבקר את תקינות הבדיקה המחודשת הזו.

הסיבה לחומרה היא שהממשלה וראשה במעשה זה מודיעה שאין לה אמון מלא במקצועיותם של מומחי משרד הבריאות.  מחר יפסול משרד הבריאות – משיקולים מקצועיים – תרופה, או מזון כלשהו, יבוא ראש הממשלה וימנה מומחה חיצוני שיבדוק עניין זה מחדש.  האם אנו האזרחים נוכל לתת אמון במומחיותם של אנשי משרד הבריאות אם גם ראש הממשלה (בתפקידו כשר הממונה על המשרד) אינו נותן בהם אמון?

נוסיף גם ונשאל מה היו הנימוקים שהביאו את ראה"מ לפקפק במומחיותם של אנשי משרד הבריאות, האם לא התערבבו כאן שיקולים זרים?

אם נתבקש לכך נעמיד לרשות הועדה כל חומר כתוב הנמצא ברשותנו בעניין זה ואף נבוא לוועדה להשיב על שאלות חבריה.

בכבוד רב
יעקב לקס
בשם תושבים
פעילים נגד המכרה
בשדה בריר

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , ,

13 תגובות

 1. דליה :

  חברת רותם אמפרט מתנהגת בצורה מניפולטיבית. במקום לכבד את המלצות המומחים במשרד הבריאות, היא הופכת את המומחים צד שכנגד לה. זוהי מניפולציה, חוסר יושר וחוסר הגינות.

  מדוע מבקש ראש הממשלה ייעוץ חיצוני? האם אינו מכבד את החלטות המומחים במשרד שעליו הוא ממונה?
  זוהי התנהלות מעוררת חשד וראוי שהציבור יעקוב ולא ייתן לראש הממשלה להעביר החלטות הנוגדות את טובת הציבור.

 2. שרית עוקד :

  אנא שמרו על ערד, אנא עזרו לנו להעביר את רוע הגזרה

  מסקנות התחקיר שעשתה מירב דוד מערוץ 10 מטרידות בכל קנה מידה:
  1. רופאי משרד הבריאות החליטו בצורה אמיצה, לעמוד על דעתם, ולשמור אמונים למקצועם – שמירה על בריאות הציבור.
  במקום לתת להם תעודת הצטיינות החליט מי שעומד בראש הארגון בו עובדים מומחי משרד הבריאות (שר הבריאות וראש הממשלה) לערער על סמכותם המקצועית.
  2. בימים אלה נכנס לתוקף חוק נאור- חוק אוויר נקי, החוק מסתמך גם על עקרון הזהירות המונעת שאומר שאם יש ספק בדבר סכנה כל שהיא צריך לנקוט זהירות מירבית מפניה.
  מומחי משרד הבריאות כבר הציגו את הספק, ולכן על פי עקרון הזהירות המונעת וחוק אוויר נקי אין להפעיל את המכרה.

  מכיוון שעצם הבקשה לבדיקה מחודשת היא שערוריה, אין טעם לקיימה, אנא פנו לראש הממשלה http://www.pmo.gov.il/PMO/Public+Applications/PublicApplications/
  וביקשו ממנו לבטל את הבדיקה הנוספת ולמנוע את הקמת המכרה

 3. רן :

  מה מסוכן יותר האיום האירני או האיום הברירי?

  בואו נראה… ראש הממשלה מנסה להציל את תושבי ישראל מענן רדיואקטיבי איראני – אבל למען האחים עופר הוא מוכן לכסות את .תושבי ערד בענן רדיואקטיבי.

 4. מה חשוב יותר - להעשיר את האחים עופר או להצמיח את הנגב אל תוך המאה ה-21? :

  העדפת שדה בריר על פני תושבי האזור בו יקום היא החלטה המהווה חוליה בשרשרת ההחלטות המדיניות מאז הוכרז הנגב כספר והפך לספר שולי. הגיע הזמן לשנות מדיניות מודרניסטית של מכרות לטובת תעשייה ירוקה ותעסוקה המאפשרת קידום לתושבי הנגב. לכן חשוב לשמר את מרחביו כמקום של בריאות ויופי ולא כאזור של מחלה, עוני ואסון.

 5. איתן מיכאלי :

  זה לא רק מנהל לא תקין

  מדובר בחייהם של בני אדם.
  תמותה מוגברת היא רק אחת הסכנות. התגברות מחלות ריאה, עור ואלרגיות שאינן ממיתות אך ממררות את החיים.
  גם אפשרויות התעסוקה של תושבי ערד ושכניהם בקהילה הבדואית תסבולנה. התיירות ותעשית האלקטרוניקה יפגעו בעוד המכרה אינו מציע אופק תעסוקתי.

 6. טובה :

  מוזר וחשוד שראש הממשלה מתערב בהחלטה של 2 מומחים במשרדו. מה המסר ? שאינו סומך עליהם ? שהם מקבלים שוחד ? – מה שמסתמן שההפך הוא הנכון. שכנראה הופעלו על נתניהו לחצים מגורמים אינטרסנטיים (האחים עופר?). אסור שהכנסת תעבור על זה בשתיקה.זה כבר יותר מדי מזכיר מדינות עולם שלישי.
  אסור שנגיע לכך.
  אני קוראת ליואל חסון לשמור על ערד שהייתה " פנינת המדבר " וכיום הלוגו שלה הוא " יש קסם באויר " – להשאר כזו.
  עם אויר נקי ולא מזוהם ובין היתר נקי מבחישות והיד המזהמת של ההון- שלטון.

 7. מערכת עבודה שחורה :

  לערדניקים

  אנא העבירו אלינו העתקים של מכתביכם לחכים (ותשובות שלהם) כדי שנמשיך לטפטף את המאבק הזה כל הזמן לעיתונאים

 8. נירה :

  מבקר המדינה צריך לבדוק מה גרם לנתניהו להתערב

  ולמנות יועץ ממומן מעל בכירי משרד הבריאות האובייקטיבים.
  המכרה הזה יהרוג אותנו לאט אבל בטוח: קודם החלשים, הזקנים, הילדים, חולי האסתמה שבחרו בערד כי הועילה לבריאותם. הבריאים והחזקים יגלו את הנזק אחרי שנים.

 9. הירוק היום, ריכוז חדשות איכות הסביבה 18/01/2011 - | הסביבה :

  […] התושבים בערד קוראים לח"כ יואל חסון לדרוש ממבקר המדינה חקירה להתערבות המטרידה של משרד רוה"מ בעניין התכנון של מכרה הפוספטים שדה בריר http://www.blacklabor.org/?p=26736 […]

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חשוב לי מאד כתושבת העיר ערד לשמור על צביונה.האויר בה נקי יש לנו איכות חיים.נוף מקסים.אל תהרסו לנו ואל תזהמו את היופי הזה!!!!

 11. שחם :

  הצילו את ערד וכסיפה,עצרו את האחים עופר. הנגב לתושביו ולאזרחי מדינת ישראל.לאחים עופר מצבור רכוש שיספיק ל100 משפחות לעשרות דורות.הרפו מהרס הנגב וים המלח וחשבו גם על תושבי האזור.

 12. דוח האיומים על השטחים הפתוחים של החברה להגנת הטבע לשנת 2011 - מזרח 31 :

  […] מתחקיר של מרב דוד ששודר בערוץ 10 ביום ששי 14/01/2011, הוברר כי ראש הממשלה, בתפקידו כשר הבריאות, פנה וביקש חוות דעת מומחה מחוץ למשרד. חברי המאבק מערד פנו במכתב לח"כ יואל חסון יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ובו קריאה: "העבר למבקר המדינה את התנהלות לשכת נתניהו בשדה-בריר" , בטענה כי הייתה זו התנהלות לא ראויה של ראש הממשלה, בתפקידו כשר הבריאות, לפנות ולבקש חוות דעת מומחה מחוץ למשרד הבריאות לאחר שמשרד הבריאות קבע לאחר בדיקה (לפי בקשת הועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז הדרום) כי: "הפעלת המכרה אכן תסכן את בריאותם ואף את חייהם של התושבים הגרים בסביבה". "נוסיף גם ונשאל מה היו הנימוקים שהביאו את רוה"מ לפקפק במומחיותם של אנשי משרד הבריאות? האם לא התערבבו כאן שיקולים זרים?" הוסיפו במכתבם זה הפעילים. (אתר http://www.blacklabor.org/?p=26736) […]

 13. דוח האיומים על השטחים הפתוחים של החברה להגנת הטבע לשנת 2011 - 31 מזרח :

  […] מתחקיר של מרב דוד ששודר בערוץ 10 ביום ששי 14/01/2011, הוברר כי ראש הממשלה, בתפקידו כשר הבריאות, פנה וביקש חוות דעת מומחה מחוץ למשרד. חברי המאבק מערד פנו במכתב לח"כ יואל חסון יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ובו קריאה: "העבר למבקר המדינה את התנהלות לשכת נתניהו בשדה-בריר" , בטענה כי הייתה זו התנהלות לא ראויה של ראש הממשלה, בתפקידו כשר הבריאות, לפנות ולבקש חוות דעת מומחה מחוץ למשרד הבריאות לאחר שמשרד הבריאות קבע לאחר בדיקה (לפי בקשת הועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז הדרום) כי: "הפעלת המכרה אכן תסכן את בריאותם ואף את חייהם של התושבים הגרים בסביבה". "נוסיף גם ונשאל מה היו הנימוקים שהביאו את רוה"מ לפקפק במומחיותם של אנשי משרד הבריאות? האם לא התערבבו כאן שיקולים זרים?" הוסיפו במכתבם זה הפעילים. (אתר http://www.blacklabor.org/?p=26736) […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.