התנהלות "ישראל ביתנו" ואביגדור ליברמן סותרת את ערכי הציונות

המאמר מציג את המכנה משותף ל"ישראל ביתנו" ולתנועת "מסיבת התה" בארה"ב, ומתייחס אל הסכנות בהתנהלותו של אביגדור ליברמן ומפלגתו, המאיימת על חלום הציונות

מאת: דניאל גיגי

השנאה שמלבים ליברמן ושרה פיילין

מפלגת "ישראל ביתנו" הקיצונית זוכה לתמיכת הציבור, כי היא מתחזה להיות המייצגת הבלעדית של ערכי הציונות היהודית. חשוב לכן להזכיר לאזרחי המדינה שהציונות הייתה תנועה אידיאולוגית חברתית פרגמאטית, שהתבססה בראש ובראשונה על ערבות הדדית וערכים יהודיים חברתיים. המפלגה הקיצונית של ליברמן לעומת זאת לא מכירה את הערכים הללו, והיא רק משתמשת במצוקות של עם ישראל כדי להשיג יעדים פוליטיים. הכאב, הייאוש והסבל של אזרחי ישראל הוא "הדלק" שמזין את "מפלצת ליברמן", כאשר במקום להציג פתרונות מציאותיים בתחום המדיני והחברתי, המפלגה רק זורה באמצעות דמגוגיה מלח על הפצעים של החברה הישראלית, ומציתה בקרבה שנאת חינם. הניסיון של מפלגת "ישראל ביתנו" לסתום פיות בישראל, כפי שבא לידי ביטוי בשורה של חוקים גזעניים שיוזמים לאחרונה חברי כנסת מהמפלגה, הוא צעד פופוליסטי שרק חושף את פרצופה המפלצתי והמסוכן של המפלגה הזאת, שבאופן פרדוקסאלי מאיימת על חלום הציונות, יותר מאשר מחזקת אותו.

הנקודה החשובה ביותר שצריך לזכור היא שליברמן עושה שימוש בסכסוך הישראלי ערבי רק כדי להשיג תמיכה ציבורית, ושאם לא היה סכסוך הוא היה מפנה את השנאה שלה כלפי קבוצה אחרת, כדי להשיג את אותה תמיכה. הנקודה הזאת מומחשת כאשר משווים בין אופן הפעולה של "ישראל ביתנו", לבין אופן הפעולה של תנועה אחרת בעלת סממנים פשיסטיים דומים, כדוגמת "תנועת מסיבת התה" שפועלת כיום בארה"ב. שרה פיילין, שהיא המנהיגה הלא רשמית של התנועה הזאת, עושה שימוש באותם מנגנונים של ייאוש כאב ופחד בחברה האמריקאית כדי להגדיל את הפופולאריות שלה, מבלי שהיא חושבת באמת על טובת המדינה. פיילין אינה מציגה חזון שפוי למדיניות שתוציא את ארה"ב מהבוץ הכלכלי והמדיני, אבל היא כן זורעת שנאה בחברה האמריקאית, ובשיח אלים מאשימה את הדמוקרטים בכל הצרות של ארה"ב. באותו האופן שליברמן מאשים את כל ארגוני השמאל בבגידה בעם ישראל ולא מציג פיתרון מעשי לבעיות המדיניות של ישראל, כך גם שרה פיילין מאשימה פוליטיקאים שתומכים בחיזוק מדינת הרווחה בבגידה בערכים האמריקאים, כשהיא מתעלמת מהמצוקות של החברה האמריקאית. לא ליברמן ולא שרה פיילין, שהפכה למודל פוליטי של הרבה מנהיגים, לא המציאו את מנגנון השנאה בפוליטיקה, שחצה את הגשר גם לישראל מהתנועות הפשיסטיות באירופה.

הציבור חייב להבין שההתנהלות הפוליטית של ליברמן עומדת בסתירה מוחלטת לערכי הציונות, שבראש ובראשונה ייצגו אחדות שיתוף פעולה, ואהבה בעם ישראל. חלום הציונות בנוי על היכולת שלנו אזרחי המדינה לחיות ביחד, למרות חוסר ההסכמות בינינו, ולכן תנועה שזורעת שנאה בקרב הציבור ומחדדת את הפערים האידיאולוגיים והדתיים, לא יכולה בשום אופן להיות גם ציונית. הציונות התחברה לדמוקרטיה הליברלית בדיוק בנקודה הזאת, כאשר ההנחה הבסיסית ביותר של הדמוקרטיה שאימצנו כאן היא שלכל אדם יש זכות להביע את עמדותיו, כל עוד הוא לא מערער את יסודות הדמוקרטיה. ארגוני השמאל בהפגנות שהם מקיימים בשטחים, ואפילו בשיתוף פעולה שלהם עם ארגונים בינלאומיים קיצוניים אינם נכנסים לקטגוריה זאת, כי הם מאמינים שהם פועלים למען מדינת ישראל והחזון הציוני. אפשר להתווכח עם ארגונים אלה על הנושא ולא להסכים איתם, אבל בשום אופן אסור לנו להשתמש במנגנון השלטוני כדי לסתום פיות של ארגונים שפועלים בניגוד לתפיסה של הרוב.

הציבור חייב לקחת מליברמן את המונופול שהוא מנסה להשיג על הציונות, שבעקרונותיה רחוקה מתפיסתו של ליברמן לא פחות ממה שהיא רחוקה מהשמאל הקיצוני. השנאה שמלבה ליברמן בחברה סותרת בראש ובראשונה את היותנו עם ולכן אנחנו צריכים להוקיע אותה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

2 Responses to “התנהלות "ישראל ביתנו" ואביגדור ליברמן סותרת את ערכי הציונות”

 1. ל רפי הגיב:

  אפשר להחליף במאמר זה את שמה של ישראל ביתנו במרץ, עבודה, מפלגות ערביות ואפילו בחלקים נכרים מקדימה, והוא יהיה נכון לגביהם לפחות באותה מידה.
  נראה שליברמן הפך ל"סדין האדום" התורן של משולחי השמאל בישראל, אולי משום שהם רואים בו כיום את היריב הפוליטי העיקרי שלהם ואת האנטי-תיזה הלאומית הבולטת ביותר ל"רוח מינכן" הטיפוסית להם.
  מאחר וכבר הוכח בבחירות שהם מיעוט בעם, ניתן לצפות שהשתלחויות אלה יהפכו אותם למיעוט קטן עוד יותר.
  כתזכורת, ראוי לציין שכל מהלכי ההסתה, האנטי, והניגוח של השמאל, חזרו אליהם עד ×›×” כבומרנג. רק אז הבינו שלכל מטבע שני צדדים…

 2. דקל-דוד עוזר הגיב:

  ישראל ביתנו בראשות ראש הממשלה בפועל ליברמן היא מפלגה אשר בניגוד למפלגות השמאל (להוציא את שלי יחימוביץ) מעלה את השאלות הנכונות על סדר היום הציבורי.
  במה ישראל ביתנו עוסקת?
  א. היחס הנכון בין יהודים לערבים אזרחי ישראל.
  ב. מיהו יהודי והיחס הנכון בין דת למדינה.
  ג. איך צריכה להיראות החברה האזרחית ונושא הטיפול בתחושת הביטחון של התושבים.

  לדעתי בכל אחד מהנושאים הללו ישראל ביתנו מעלה את התשובה המטופשת ביותר האפשרית מבין הספקטרוים האפשרי, אבל לפחות הם מתעסקים בשאלות הנכונות.
  השמאל שמתעלם מהשאלות האלה הוא הזוי; השמאל שחושב שהשאלות הללו חסרות משמשעות הוא הזוי; השמאל שחושב שאפשר להגיד על השאלה הראשונה גזענות, על השניה חושך ועל השלישית פאשיזם הוא הזוי.

  עצם העובדה שמתעסקים בשאלות הנכונות כבר נותן מקוםם לכבד, אבל התשובות הזויות ולכן כל שהשמאל צריך לעשות הוא להציג תכניות ופתרונות לסוגיות הללו.

Leave a Reply