חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא צדק ולא חברתי, אלא ספין.

נושאים מועד ב', פוליטי ב 5.05.08 6:05

הפיצול בסיעת הגמלאים הוא מהלך כיסאולוגי ציני ולא אידיאולוגי, על אהוד אולמרט לנפנף את האופורטוניסטים במקום לנהל עימם משא ומתן קואליציוני

מאת: יהונתן קלינגר

אמש פורסם כי שלושת פורשי סיעת הגמלאים מתכוננים כבר למשא ומתן קואליציוני עם אולמרט. להזכירכם, בבחירות האחרונות זו זכתה בשבעה מנדטים בכנסת ונכנסה לקואליציה עם אולמרט. לאחרונה, ככל הנראה עקב חילוקי דעות בסיעה, נערכו מספר פגישות פיוס עם ראש הממשלה למרות ששלושה חברים בסיעה מאיימים לפרוש כבר כחודש ולחבור לארקדי גאידמק. אתמול, בצעד מתוקשר היטב משה שרוני, יו"ר הסיעה החדשה, החליט להודיע כמה משמעותית עבורו הפרישה, וכך הסביר לNRG כי "אם תצטרף לקואליציה, תדרוש הסיעה תפקיד שר וגם ראשות ועדה בכנסת. המפתח אותו קבעה הקואליציה הוא שר על כל שלושה חברי כנסת. לסיעת "גיל" יש שני שרים בממשלה ואם שרוני וחבריו יצטרפו לקואליציה הם יצטרכו לאבד שר אחד לטובת מפלגת שרוני, כשהמועמד מטעמה לתפקיד שר יהיה אלחנן גלזר."

הבעיה כמובן עם מהלך כזה הוא שהמהלך הוא סחטנות ברורה. דמיינו מצב שמספר חברי כנסת פורשים ממפלגת העבודה, עמיר פרץ, שלי יחימוביץ', יורם מרציאנו, אבישי ברוורמן, אופיר פינס, נאדיה חילו ומיכאל מלכיאור מודיעים שהם פורשים, ונניח, חוברים לאיש עסקים כמו דב לאוטמן (התרחיש היפותטי לחלוטין). הטענה שלהם היא כי הם דורשים כעת לפתוח את המשא ומתן הקואליציוני; לדבריהם, הם, כשבעה חברי כנסת ראויים לשני שרים וראשות ועדה, במקביל, אותם תפקידים ילקחו ממפלגת העבודה.

אהוד אולמרט, ששבע ממאבקים קואליציונים, מחליט שהוא יכול להסתדר בלי אותם שבעה ח"כים, ולא רק שמקטין את כוחה של מפלגת העבודה (המקורית) בגלל שינוי המפתח הקואליציוני, הוא גם שולח את הסיעה החדשה הביתה; זו צריכה להיות התשובה של אולמרט גם לסיעת הגמלאים הנוכחית: את הכביסה המלוכלכת שלכם תכבסו בבית, לא כאן. אם המאבק הוא באמת על זכויות גמלאים, לא הייתם צריכים להכנס לממשלה הנוכחית בקווי יסוד כאלו, אבל אם אתם מעוניינים במאבק על תיקים, אז הגעתם למקום הנכון.

בדיוק כדי למנוע מצבים כאלו הודיע עמיר פרץ בחודש שעבר כי את המאבק שלו הוא עורך בתוך התנועה. אף אחד לא פורש ממפלגת העבודה על מנת לקבל כסאות; המאבק הוא על אידיאולוגיה.

צדק חברתי לא בא מאהבת כסאות, צדק חברתי מתחיל באתיקה שלטונית.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. איציק ש. :

  הו התמימות הקדושה. אולמרט הקים את מפלגת הגימלאים.

 2. מילואימניק :

  אם הוא ינפנף את האופורטוניסטים שיתחיל בעצמו.

 3. איש-מרצ :

  פעם, בבסיס-הטירונים בו אסור היה (אסור !) לבנים להתקרב למגורי-הבנות, התגנבתי לשם באישון-לילה כדי לפגוש מישהי, אבל בדרכי בחזרה (ברוב חוצפתי – על הכביש הראשי של הבסיס) לאוהל שלי, ראיתי מרחוק את המ"מ שלי. מייד הרמתי את הרובה גבוה מעל לראש, וכאשר נפגשנו והוא עצר אותי: "מנין אתה בא, טירון ?", עניתי כאילו לאחר-יד: "קיבלתי עונש לרוץ הלוך וחזור על הכביש הראשי…". הציץ בי המ"מ (דון ג'ואן ידוע בבסיס) בחיוך, והפטיר: "אתה לא יודע, טירון, שסבון על סבון מחליק ?! יללה חזור למגורי-הבנים !", רוצה לאמר: "'תחמן' פגש 'תחמן'. אני מבין אותך ! 'הצלחת !" כך כאשר אופורטוניסט-שרדן ואגואיסט עם כוח להשחית (גאידמק) פוגש את בן-דמותו – אולמרט. "סבון פוגש סבון, וזה מחליק !" יעני – זה יצליח להם, כל עוד זה משרת את האינטרנסים של שניהם, והם אינם מתנגשים. גאידמק פשוט "נפל לאולמרט מהשמים", כמו המן במדבר לבני-ישראל. ואילו לא היה אחד מהשניים קיים, גאידמק ואולמרט, האחד כבר היה ממציא את משנהו. "הילכו השנים יחדיו בלתי אם נועדו ? הישאג אריה ביער וטרף אין לו, היתן כפיר קולו ממעונתו בלתי אם לכד ? התפול צפור על פח הארץ ומוקש אין לה ? היעלה פח מן האדמה ולכוד לא ילכוד ?" (עמוס, פרק ג' פסוקים 3-5).

 4. הראל לייבוביץ :

  1. זה עצוב איך אוכלוסיות שלמות נפגעות רק בגלל שאין בסביבה אנשים נכונים וראויים שייצגו את קולם. כך קורה עם מפלגת הגמלאים -שלעצמה היא מפלגה עם כיוון ראוי במדינתנו עוכרת הזקנים.
  אבל הנה מה קורה כשלא אנשים נכונים מייצגים את גמלאי ישראל. אנשים שאפשר לסובב עם האצבע ובשביל תואר ותפקיד שמצלצל טוב – ירפו מחבל הערכים והמטרות עליהן רצו בהתחלה להילחם.
  2. איפה כל המתממים למיניהם שהדפו את ההאשמות שיבוא יום וגאידמק יחפש תפקיד בממשלה או בכנסת? האיש המושחת והמסוכן הזה שתמיד אמר לפתאים שבלעו את הפתיון, שאין לו שום אינטרס פוליטי… אם הציבור לא יהיה חכם מספיק לבלום את תופעת "גאידמק" עכשיו, עוד יבוא היום שנצטער על כך מאוד.

 5. דני בלוך :

  העניין טעון קודם כל בדיקה משפטית. יש כאן מקרה ברור של קניית שלטון בכסף וספק רב אם ההסכם בין גאידמק לבין הגימלאים הכלנטריסטים יעמוד במבחנים של חוק המפלגות וחוק הבחירות לכנסת.

 6. נאה דורש נאה מקיים :

  דני היקר .אל מה אתה מדבר על "קניית שלטון בכסף " זה מה שפולטקאים עושים כל הזמן רק שזה מהכסף של המדינה כסף שלי שלך מספיק עם הצביעות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.