חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 13

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 7.01.11 6:00

מבחר תכנים שהתפרסמו בשבוע החולף ועשויים לעניין את קוראי עבודה-שחורה ליקט וערך: נגה תדמור

חברה

—  למה האי-שוויון המעמיק אינו מחזק את השמאל? 'העוקץ' מביא את דברי שלמה סבירסקי בנושא. על פי הסברו, בעבר הייתה המדינה הגורם שהוביל לצמיחה שפירותיה מתחלקים באופן שוויוני, יחסית. המגמה התהפכה, וכיום קיימת הערכה שבתנאים הנוכחיים אין סיכוי לפעילות מדינתית שתתנגש בהטיה הקיימת לטובת קבוצות ההון, ומכאן המעבר לפעולה סקטוריאלית בלבד.

—   על רקע פסימיות זאת, האם יש ממש בפעולתם של אסף שרון ואבנר ענבר שעל פעולתם הנמרצת מספר עקיבא אלדר ב"הארץ".

—  מסמך של פורום ה- 15: מאבק הרשויות המקומיות אינו על שכר ותנאים אלא על סוגיות הליבה הכי חשובות לאזרחי ישראל. המסמך פורסם לפני שנתקבלה החלטה על הזרמת תקציבים לרשויות, והוא מהווה לפיכך מתווה לשינוי שאמור לבוא בעקבות קבלתה.

איגודי התסריטאים והבימאים הצטרפו להסתדרות הכללית, במטרה להבטיח תנאי עבודה הוגנים לחבריהם. הם טוענים שעכשיו 'כאשר הערוצים המסחריים מקבלים אופק כלכלי ל-15 שנה- גם לנו מגיע אופק'

וגם תנאי העבודה של הכדורגלנים הם לא מה שחשבתם. דן רומן, שחקן הפועל רמת-גן מתחתית ליגת העל, חושף בפוסט מפתיע כיצד השחקנים הם למעשה בני-ערובה בידי  בעלי ומנהלי הקבוצות.

—  מנכ"ל  ג'וינט ישראל מסביר איך נהפוך את העובדים הזרים לשגרירי מדינת ישראל ?  הוא מציע לעודד אותם להשקיע בפרויקטים קהילתיים בארצותיהם הם יהפכו לשגרירים של רצון טוב כלפינו וכך גם נעמוד בתקני הוצאות פיתוח על פי OECD.

—  אפס קצהו של הוויכוח על 'דרכי קביעת המוות כיצד?' דיון שיש לו חשיבות מכרעת לעניין תרומות איברים, ברשימה בנושא בבלוג רב צעיר. הוא טוען כי השאלה היא אתית ולפיכך מי שצריך להכריע בה הם הרבנים, ואילו בעולם הרפואה ההתייחסות היא, באופן גורף, שונה.

.

חינוך

—  קריאה להצטרף לחינוך דמוקרטי יצירתי בגן הילדים, בו האומנות הינה אמצעי להעברת עולם תוכן וחוויה:בשלות הילדים וצורכיהם. סביבת חינוך מעולה- מארוחות ועד חוגים במשך כל השבוע, עם 5 אנשי צוות הנמצאים באופן קבוע בכל כיתת גן.  המחיר הנדרש לשהות בגן כזה לא צוין בבלוג הגנים הדמוקרטיים, המפרסם פנייה זו.

כלכלה

האמנם תשתנה דמותם של כלכלני העתיד? מסלול פכ"מ, מסלול משולב של האוניברסיטה העברית ללימודי פילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה מכוון את הלמידה למבט חברתי על הכלכלה והפוליטיקה. בעבר לא היה שינוי בכיוון זה, והתקווה היא שבעתיד כניסתם של בוגרים לאוצר אכן תשנה  את ההתבוננות החברתית־נורמטיבית ששלטה עד היום.

—   מחקר של מכון ון ליר והתאחדות הסטודנטים יוצא נגד המתכונת הנוכחית של לימודי הכלכלה. סטודנטים טוענים כי בלימודי הכלכלה כיום חסרה ביקורתיות, קיים דגש מועט על בקיאות בכלכלת ישראל, אין היכרות עם ההיסטוריה והפילוסופיה של הכלכלה וקיימת התייחסות מועטה לאירועים כלכליים אקטואליים.

—  דו"ח ה OECD כבר עמד על הכוח המופרז של האוצר בתהליך הכנת התקציב. פר' אבי בן בסט מציע תוכנית לשנות זאת . על פי הצעתו יתחיל הדיון בשלב שבו תיקבע מסגרת התקציב ובקביעתו תישמר הדומיננטיות של האוצר וראש הממשלה, ואחריו יעברו לשלב קביעת חלקו של כל משרד בתקציב, שמשקף סדר עדיפויות ממשלתי, ועד לקביעת הרכב התקציב של כל משרד.

הכשל של המודל הניאו ליברלי מעסיק את סער פוקס באתר קרן ברל כצנלסון. כשהוא מציג גישה ניאו ליברלית מול גישת קיינס, הוא מראה שמודל השוק דווקא מעוניין בהתערבות ממשלתית בזמן אינפלציה ורואה בכך כשל מחשבתי. ומסיק שמי שרוצה כלכלה צומחת ושוויוניות צריך לתמוך בהתערבות של המדינה בכיוון של הגדלת ההוצאות.

—  בהגיבה לדבריו של פרופ' זאב תדמור על מכירת מכתשים-אגן לכמצ'יינה, אומרת תמר בן יוסף בבלוג שלה 'עידן השוק החופשי', שהיא מצטרפת לדעתו שזהו יום עצוב לתעשייה כי מפעל אדיר של יידע נמכר. ותוהה האם ממשלה של משק פתוח קטן לא חייבת לקבוע מראש כללים וסייגים להשקעה של זרים כאן, ושל ישראלים מחוץ למדינה, לא רק באמצעות מודלים כלכליים יבשים.

ערבוב העסקי בחברתי מוצא לו שוב ביטוי ברשימה על עסק חברתי. על פי דוגמת עסק  מבאר שבע. זהו בית קפה בו מועסקים בני נוער בסיכון על פי תוכנית אישית ובתמיכת עובדת סוציאלית, המתנהל כעסק חברתי בעל קיימות ועצמאות ארוכות טווח. שבעליו אמורים להשקיע את עודף רווחיהם בפיתוח העסק עצמו.

מדינת הרווחה

—  פרסום בידיעות אחרונות של המכללה החברתית כלכלית: הפרטה באמצעות מחדל, מדיניות הדיור בישראל היא דוגמא להפרטה המתבצעת לא על ידי פעולה אקטיבית של מכירה, אלא על ידי צמצום הפעילות באמצעות קיצוץ תקציבי או שינוי חוקים ונהלים, אף שלא חל שינוי בביקוש לשירות הציבורי. מדהים שדווקא בארה"ב יש הסדרים המביאים שיקול ציבורי כזה בחשבון.

—  המכון הישראלי לדמוקרטיה מפרסם את מדד ג'יני את התמ"ג לנפש וכן מדד פיתוח אנושי בישראל, בהשוואה בינלאומית. אין הפתעות בשאלת המיקום היחסי שלנו, בכל המדדים האלה.

—  קרן בפיגור. על פי דו"ח מבקר המדינה הקרן לטיפול בחסויים של משרד הרווחה מפקירה מאות מבין החסויים שבאחריותה, אינה מקפידה על ביקורים אצלה ואינה מגדירה את צרכיהם, גם שבע שנים לאחר התערבות בג"צ. אבל המבקר מציין גם כי ההנהלה הנוכחית של הקרן, שנכנסה לתפקידה בסוף 2008, מגלה נכונות רבה לתקן את הליקויים שהועלו בדוח.

— עמית הרפז על  'מים = חיים' בבלוג אדום זה יפה. שוב מזכירים לנו כי אספקה סדירה של מים אינה עוד מצרך, אלא זכות בסיסית בחיי בני אדם. ומה המשמעות של מחיר "ריאלי" למים? בחברה דמוקרטית יש מקום לקביעת מחיר שישקף את הזכות האנושית הבסיסית ולא רק את שיקולי העלות החשבונאית.

—  באמצעות ארגון זכויות החולה, קישור לעיקרי מדיניות משרד הבריאות לשנים 2014 – 2011. מסמך בן 33 עמודים המפרט את מטרות המשרד באמצעות שבעה "עמודי אש" ובהם – חיזוק אופייה הציבורי של מערכת הבריאות, צמצום אי השוויון בבריאות, התאמת תשתיות שירותי הרפואה להתפתחויות בעתיד.

הקרנבל של לולה נגמר. מבט ניאו ליברלי על הצלחתו של לולה בברזיל, עצות באותה רוח למחליפתו, ברוח עצות אחיתופל, ואזכור על צעדים לצמצום האשראי.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    נראה שתכניתו של פרופ' בן בסט לצמצום ריכוזיות האוצר יכולה להחזיר את תפקוד משרדי הממשלה למצב נורמלי. המשרדים עצמם יעסקו בענייני משרדם ולא האוצר יכתיב להם כל צעד ושעל בתחום שעליהם הם מופקדים.
    ומה אומרים על כך חברינו בע"ש?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.