חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבוקר – משמרת מחאה נגד התקפלות המדינה בפני ברוני הגז

נושאים כלכלה ותקציב, מידע על פעילויות ב 4.01.11 0:50

הודעה לעיתונות של פורום פעולה אזרחית בתגובה לשנויים הדרמטיים במסקנות ועדת ששינסקי שפורסמו הערב

ועדת ששינסקי התקפלה! המאבק הציבורי עולה שלב

מנכ"ל דלק אנרגיה גדעון תדמור וחבריו לתאגידי הגז, משתלטים שוב – בשקרים, באיומים ובהסתה – על תהליכי קבלת ההחלטות במדינה. הם סירסו את הדו"ח המקורי של ועדת ששינסקי ועכשיו ינסו להביא לחיסולו המוחלט בממשלה ובכנסת. החודשים הבאים יכריעו האם השלטון ללא מיצרים של תאגידי הגז יימשך – או האם גם לאזרחי ישראל יש השפעה על מה שקורה במדינה

הרב מיכאל מלכיאור, מייסד פורום פעולה אזרחית: "ועדת ששינסקי נכנעה למסע הסחטנות  של גדעון תדמור וחבר מרעיו. הוועדה מטיבה עם תאגידי הגז בעשרות מיליארדי דולר נוספים על חשבון אזרחי ישראל, וזאת ללא כל צידוק כלכלי, משפטי או מוסרי. ההתקפלות הדרמטית באה דווקא לאחר שהמסקנות המקצועיות מלפני חודשיים זכו לתמיכת כל המומחים הבלתי תלויים, בארץ ובעולם, ובהם הנהלת ה-OECD, נגיד בנק ישראל, קרן המטבע הבינלאומית ועוד. אין ספק כי המניע היחיד לשינוי הדרמטי הוא מניע פוליטי של כניעה לסחטנות בלתי נסבלת שאסור לעבור עליה לסדר היום."

מסע ההסתה והאיומים של תאגידי הגז הוכיח עד כמה מסוכן המונופול שרוצים ליצור כאן גדעון תדמור וחבריו. במצב העניינים הנוכחי, אוחזת החבורה הזאת את המדינה בצווארה – ועושה כמעט ככל העולה על רוחה. הם מסיתים, מאיימים, משקרים, משתלטים באלימות מילולית על תהליכי קבלת ההחלטות – ומהווים סכנה לדמוקרטיה הישראלית.

הסחטנות והאיומים של תאגידי הגז ושל שר החצר שלהם, עוזי לנדאו, הפכו את הדו"ח המקצועי של ועדת ששינסקי שפורסם לפני שבועות אחדים – לדו"ח פוליטי, שעוצב על-ידי איומים ולחצים אימתניים. במו ידיו כפה השר לנדאו על נציגי משרדו בוועדה – שהיו חתומים על ההמלצות המקוריות – לשנות דעתם מקצה לקצה.

בשבועות הבאים, נעבור לשלב הבא במאבק הציבורי, שיביא קץ לשליטתם המוחלטת של תאגידים על תהליכי קבלת ההחלטות במדינה. המאבק הזה הוא לא רק מאבק על הרווחים מאוצרות הטבע השייכים לציבור, ולא רק מאבק על הבטחת השקעת רווחים אלה בחינוך וברווחה – זהו גם מאבק על חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית.

הבוקר, יום ג', 4.1.2011, בשעה 08:00, יתייצבו פעילי פורום פעולה אזרחית בירושלים, למשמרת מחאה שקטה, בכיכר שליד משרד האוצר, מול הכנסת. הציבור מוזמן להצטרף.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. עמית-ה :

  הפגנה צודקת צריך להחזיר את הגזלה לציבור.

 2. משקיעקטן בנפטוגז :

  דו"ח ששינסקי ילך לפח

  1.

  ניתוח הדו"ח הסופי: המיסוי בפועל על השותפויות כ74%

  א) המיסוי המשוקלל החל בפועל על השותפויות גבוה בהרבה ממה שמוצג לציבור ע"י הוועדה, ועומד על כ-74%. זאת, מכיוון שהחישוב אינו כולל את 12.5% תמלוג המדינה, 50% מס רווחי יתר ו- 45% מס שולי שמנוכה במקור החל על המשקיע הקטן המחזיק 70% מהסקטור ו-25% מס חברות המחזיקות את ה-30% הנותרים. לפי חוו"ד מקינזי מדובר בהלאמה בפועל.

  ב) בגלל כפל המס שמוטל על המשקיע הקטן, הפחתת היטל העל מ60% ל50% מורידה נטל המס באחוזים ספורים בלבד לעומת הטיוטא. כך שהמיסוי הדורסני על המשקיע הקטן משאיר לו פירורים של כ-18%-20% בלבד מהרווח. לגבי השותפות כאורגן אין הפחתת מיסוי ממשית וקבועה כתוצאה מההקלות, והשינוי העיקרי הוא שנטל המס הועבר בחלקו מהשותף המוגבל לשותף הכללי.

  ג) שיעור המס המקובל במדינות המערב (אודק) שבהן אין השתתפות המדינה בעלויות ובסיכונים הוא 44%, ואילו המיסוי החדש עומד על כ74%. הורדת רווחיות התעשיה לרמות כה נמוכות, הרבה מעבר למדינות אודק, פרושה אי כדאיות להשקיע ולייצר גז. פגיעה אנושה זו ברווחיות תעשיית הגז תשתק אותה כליל ותגרום לציבור כולו נזקי עתק עקב ייקור החשמל והקטנת התמלוגים והמיסים הישירים והעקיפים שהמדינה גובה מהענף.

  ד) בניגוד למה שהודלף, אין שום קולא והתחשבות בסיכון הגבוה בהרבה בקידוחים יבשתיים. הדו"ח הוא סכנה חמורה לקבורת ענף הקידוחים היבשתיים, שהושקעו בו עד כה מאות מליונים מכספי ציבור המשקיעים, וההמלצות הן אבסורדיות לגביו – ראה נספח.

  ה) ההקלות של פחת מואץ וניכוי בגין מימון מהוות הקלה זמנית בלבד (עד ל-2013), כך שנטל המס נשאר גבוה כשהיה פרט לכך שחלוקתו בין השותפים הוגנת יותר מהטיוטה הראשונית.

  ו) לדעתנו, המניע האמיתי מאחרי המיסים הכבדים הוא רצונו של האוצר לתת העדפה פסולה לסקטור ההייטק, שמשלם מיסים אפסיים למדינה, כפי שנחשף לאחרונה בגלובס. דוגמא מייצגת היא טבע, ששילמה 8% מס ב2009 (כנראה כדי שתוכל לקנות את רציופארם הגרמנית ולהשקיע בחו"ל השקעות עתק). מזכיר ועדת ששינסקי פלט אתמול בוועדה לביקורת המדינה הערה מוזרה שפרושה היה שמבחינת האוצר עדיף שהגז ישמר באדמה לטובת הציבור מאשר ילך לרווחי השותפויות. בנוסף, הוא הזכיר את החשש מהמחלה הולנדית – יסוף מואץ בשקל עקב הכנסות דולרים גבוהות מהגז. כידוע, ניתן לטפל בבעיה זו בדרכים רבות אחרות כגון סיבסוד היצוא (אגב, הגז הזול מוריד עלויות ייצור ומקל על היצוא של תעשיות עתירות אנרגיה ובכלל). אך האוצר מציע דרך קלה יותר לטיפול בסימפטום – להרוג את החולה. זוהי אפליית לרעה דרסטית של סקטור האנרגיה, שאין לה אח ורע במשק, כולל סקטור מחצבי הטבע.

  דוד ויינברגר

  נספח: רו"ח שלמה אלפיה מזהיר בראיון ל"גלובס": הקידוחים היבשתיים לחיפושי נפט וגז בישראל עלולים להיפסק אם ייושמו מסקנות ועדת ששינסקי במתכונתן הנוכחית

  – האם שותפויות כמו גבעות עולם, המשקיעות בקידוחים ביבשה, ייפגעו יותר משותפויות

  המשקיעות בקידוחים ימיים?

  "בקידוחים ימיים כמו תמר נדרשות עלויות משמעותיות מאוד להקמת פלטפורמה להפקת הגז ומערכת צינורות להולכתו ליבשה. העלויות האלה אינן קיימות בקידוחים היבשתיים, המבוססים על מודל עסקי השונה בתכלית מהמודלים של חיפוש גז או נפט בים. מנגנון המיסוי המוצע על ידי הועדה מבוסס על מודל פקטור לפיו מחילים את ההיטל רק לאחר שהיזמים החזירו לעצמם את ההשקעה בתוספת 50%. המשמעות של יישום המודל הזה ביבשה הוא ששיעור ההיטל יגיע לכדי 60% כבר לאחר שנים ספורות וילווה את הפרויקטים עד סופם. כתוצאה מכך, תיגרם ירידה חדה בערכי הערך הנוכחי הנקי של הפרויקטים והקטנה משמעותית בשיערי התשואה.

  "מעבר לכך, ניסיון העבר במדינת ישראל הוכיח שההסתברות למציאת נפט ביבשה הוא נמוך ביותר ולכן אימוץ מסקנות הוועדה ידכא פעילות של יזמים בתחום וירחיק את ישראל מהאפשרות לגוון את מקורות האנרגיה שלה. דומה שהוועדה לא הייתה ערה למציאות העסקית של תעשיית הנפט ביבשה ולא התכוונה בעבודתה לפגוע פגיעה כל כך קשה בתעשייה חשובה זו. לדעתי, יש בהחלט מקום לשנות את המלצות הוועדה בנושא הזה ואולי אפילו לשקול את החרגתה של הפעילות הזו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.