חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סגירת האגף לחינוך מבוגרים – החלטה בלתי אחראית

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 29.04.08 6:00

ג', מורה במשרד החינוך המלמדת באולפן לעברית, פונה לשר שלום שמחון, אותו היא מכירה מימי חטיבת בני המושבים, בבקשה שידבר על ליבה של שרת החינוך, יולי תמיר, וינסה להניא אותה מהחלטתה לסגור את האגף לחינוך מבוגרים

ח בניסן תשס"ח 13/04/08

לכבוד:
מר שלום שמחון
שר החקלאות

הנדון: בקשה אישית של בוגרת חטב"מ

שמי ג' ואני מתנצלת מראש על אופן הכתיבה הבלתי רשמי והאמוציונאלי, אך יחד עם זאת אני בהחלט מרגישה נוח איתה שהרי אנחנו מכירים עוד מימיי חטיבת בני המושבים. אז כן, זו אני ממושב הודיה, ועשיתי שנת שרות בגרעין עודד עמק יזרעאל הראשון עוד בימים שאתה כיהנת כיו"ר חטב"מ בתנועת המושבים (1987-1988).

בחרתי לכתוב לך, אחרי המון התלבטויות, כי אני מרגישה חנוקה וחסרת מנוחה ואולי במקום מסויים תוכל לעזור לי ולהרבה מחבריי לעבודה.

אני עובדת במשך 17 השנים האחרונות, באגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך, כמורה לעברית באולפנים.

בשל החלטה של חברת המפלגה שלך, שרת החינוך יולי תמיר, כנראה אאלץ להפסיד את מקום עבודתי ומשרד החינוך יפטר אותי ועוד מאות מחבריי מכיוון שהשרה, הפרופסורית, החליטה שאין מקום לאולפני עברית במשרד החינוך.

ואני רוצה לשתף אותך בכאב גדול.

צר לי, כל כך צר לי. מעבר לתחושת העלבון וחוסר ההערכה לעבודת הקודש שהיא מנת חלקם של חבריי, מורי האולפנים, כואב לי במיוחד שאת הגזירה התמוהה הזו גזרה דווקא חברת מפלגת העבודה אותה מפלגה שהתברכתי כבת ההתיישבות העובדת על ברכיה וסחפנו אחרינו אלפי בני נוער תוך חינוך לשוויון, לאהבת הארץ, כתנועה המחנכת לערכי תנועת העבודה ולהגשמתם במדינה ציונית, דמוקרטית, סוציאליסטית ושוחרת שלום.

לימדו אותי בתנועה ש"בוגר השואף להגשים עצמו במדינת ישראל ושותף בתהליכי בקמתה ובנייתה" וגם "בוגר בעל עמדות סוציאליסטיות ודמוקרטיות", ולא פחות חשוב "בוגר השואף להגשים את עצמו במסגרת סוציאליסטית". והרי הגשמתי (אני עוד כ-800 ויותר מחבריי) את עצמי כשקלטנו יותר ממליון וחצי עולים חדשים בעשרים השנים האחרונות כשאחוז גדול מהם השתלבו במקצועות יוקרתיים בארץ ואפילו בניהם שירתו בצה"ל. אך, לצערי, נראה שממרומי השררה, הגברת תמיר קצת שכחה את העקרונות.

אז למה בכלל אני פונה אליך?

אני פונה אליך בבקשה שתנסה, יחד עם חבריך אנשי מפלגת העבודה, להניא את שרת החינוך מהחלטותיה הבלתי אחראיות. אני מבקשת, שכמו בתנועה, אז… לפני המון שנים… תשב איתה ב"ישיבת קומונה" ותסביר לה כמה חשוב להיות קשוב לעקרונות התנועה וליישם אותם. אולי אתה, שבאת מהשטח, מהחינוך הבלתי פורמאלי, תוכל להסביר ולספר לה כמה הוא חשוב, כמה הוא מועיל ויעיל. ספר לה בבקשה, בשמנו על עבודת הקודש הזו, על הציונות ואהבת האדם והכי חשוב על ההגשמה הציונית הזו לקלוט עולים חדשים בארצנו המדהימה ולטפח אותם לאזרחים טובים וחדורי אהבה לארץ. ספר לה גם שגם בחינוך הבלתי פורמלי לומדים גיאוגרפיה, ואפילו טוב יותר שהרי טוב מראה עיניים מאלף מילים… והעולים מטיילים (ממש כמו "טיולי החוג" שלנו), וגם לומדים ומכירים לפעמים טוב יותר מתלמיד בית ספר מיהם טרומפלדור, אחד העם, בן גוריון והרצל.

הלוואי ובדרכך הנעימה וחדורת האמונה תצליח לשנות את רוע הגזירה ולא תיתן להחלטה בלתי אחראית להרוס מפעל בן 60 שנה של קליטת עלייה.

אלפי תודות על הזמן שהקדשת לקריאה

בברכת עלה והגשם,
ג'
(השם המלא שמור במערכת)

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

12 תגובות

 1. מורה מהאולפן :

  ג',
  מי ייתן והמכתב שלך יאיר את עיני מפלגת העבודה שמפריטים את האולפנים!!!

 2. דליה :

  לג'
  אמנם תמיר היא שרה האמורה לייצג ערכים של מפלגת העבודה, אך בפועל היא מממשת את האידיאולוגיה הניאוליברלית שהחלה בה ליבנת. תמיר היא ממשיכת דרכה של לבנת. מה שלבנת עשתה ברעש גדול, תמיר עושה בשקט, בלי להביא זאת לידיעת הציבור, ובמיוחד לא לציבור בוחריה. כשם שלבנת רצתה להפוך את המורים לעובדי כוח-אדם במסגרת רפורמת דוברת, ולהחליש את כוחם של האיגודים המקצועיים של המורים, כך תמיר עושה ומתכוונת להמשיך בכך, לפי תוכנית העבודה שהציגה מטעם משרדה לשנת 2008. תמיר מתעלמת מן המורים.
  אם את רוצה להמשיך לעבוד כמורה בחינוך למבוגרים, את תוכלי לעשות זאת כעובדת חברת כוח-אדם בשכר לפי שעות.
  תמיר פרסמה 2 מכרזים בקשר לחינוך מבוגרים, שבהם היא מחפשת ספקים למתן שירותי הוראה ומבצעי-הוראה לקידום תלמידים להשכלה גבוהה.(מכרזים 42.9.05 ו – 43.9.04 בחוברת המכרזים של משרד החינוך.)מדובר, כנראה רק בתלמידים בוגרי העל-יסודיים שיקבלו הזדמנות שניה להגיע להשכלה גבוהה.
  הספק שנבחר למכרז הראשון הוא חברה פרטית בשם מרמנת שמתמחה במיקור חוץ, כלומר בהפעלת עובדים בשיטה של עובדי חברות כוח-אדם.
  איך את חושבת ששמחון יכול לעזור? הוא יגיד לתמיר לבטל את ביטול האגף לחינוך מבוגרים? ואם כן למה שהיא תקשיב בכלל לשמחון?

 3. ד :

  תמיר נמצאת היום בפולין יחד עם משלחות הנוער. היא מבקרת בביתו של יאנוש קורצ'ק.
  רוממות מורשתו של קורצ'ק בפיה, אך שוט המכרזים בידיה.

 4. שלי :

  יולי תמיר כשרת החינוך אינה דואגת לציבור המורים, שהם בעצם עובדי משרד החינוך. היא מתעלמת לגמרי ממצבם ופועלת רק בשם הרפורמה, שאף אחד לא מעוניין בה! הרפורמה פוגעת בתנאי המורים ולא תוכל להצליח בלעדיהם!לשם ממון הרפורמה היא רוצה להרוס את המפעל הציוני החשוב ביותר,
  את האולפנים!אינה מקשיבה לפניות ולרחשי לב העולים, המורים, חברי כנסת רבים ממפלגתה וממפלגות אחרות, אנשי צבור ואזרחים רבים!אנו מורים מסורים ומנוסים ושרת החינוך דורשת לפטר אותנו, לזרוק אותנו כמעט ללא זכויות ולהביא עובדי קבלן במקומנו! כלומר להפריטאת האולפנים על חשבון מורים שתרמו כה רבות למערכת ולפגוע במוסד הציוני, באולפנים!זאת כנראה המתנה שלה לכבוד ששים שנות המדינה!

 5. דניאלה :

  שמעתם על הרעיון המוזר להעביר את האולפנים למשרד הגימלאים ?! שוב מוכיח משרד החינוך עד כמה הוא לא חינוכי, לא מקצועי ופשוט פאתטי. התהנהלות של ראשיו היא כשל אחרון הבסטיונרים : מבצע עודפים , רק היום, למכירה מורים בזיל הזול, סוף עונה – שאריות סחורה. בושה , פשוט בושה כל ההתנהלות הזו.
  ואחר כך עוד מקשקשים על "השקעה בחינוך". איך אמר זבולון אורלב ? – "רפורמה וירטואלית".
  ומה שיישאר ממשרד החינוך זה משרד וירטואלי.

 6. ענת :

  לג'

  יולי תמיר ממשיכה את דרכה של לבנת להפריט את מערכת החינוך

  הפרטת האולפנים לעולים היא רק עוד צעד אחד בשורה ארוכה של הסרת האחריות של משרד החינוך ממחויבותה לערכים חינוכיים וציוניים. מורי האולפנים נמצאים בעיצומו של תהליך הפיטורין. תמיר לא פרסמה את תוכניתה להמשך הוראת העברית לעולים.

  תמיר ממשיכה במדיניותה של לבנת. לבנת הסכימה בלחץ יזמים בעלי-הון לסגור את בית-הספר להכשרת מנהלים בכירים, תמורת היתר ליזמים אלה להקים מכון להכשרת מנהלים – תהליך אותו החלה לימור לבנת סיימה " בהצלחה" תמיר. לבנת חתמה על הסכם משפטי עם היזמים לתת להם מתנה את המכון למנהלים, תמיר ממשיכה במימוש הפרוייקט הזה.

  ( המכון הוא יוזמה של קרנות פרטיות, ובעתיד תהיה ההכשרה במכון תנאי לקבלת "רשיון מנהל", שבלעדיו לא יוכל מנהל בית ספר לכהן בתפקיד.)

  זאת היא כמובן רק דוגמא אחת לדרכה החינוכית של תמיר, דרך שכנראה תוביל את כל "פרויקט " משרד החינוך

  להרס , ולא רק את המפעל הציוני ( האולפנים) שאנו עדים כיום לחיסולו.

 7. דליה :

  לדניאלה
  לא שמענו על ענין המשרד לעניני גמלאים. אתה יכולה לפרט קצת?

 8. דליה :

  יולי תמיר דיברה בהערכה רבה על יאנוש קורצ'ק: היתה לו תפיסה חינוכית המבוססת על חמלה.
  בניגוד לו, יולי תמיר היא חסרת חמלה כשהיא מפטרת את מורי האולפנים. מה היא התפיסה החינוכית שלה?

 9. חביבה :

  בקשר להעברת האגף לחינוך מבוגרים בכלל והעברת האולפנים למשרד הגמלאים, זו יוזמה שמתארגנת בימים אלה ע"י שרת החינוך והמנכ"לית.
  הם מנסים לשמור על זה בסוד, אך מטה מאבק האולפנים גילה את זה, ומנסים לברר על מה מדובר. בינתיים מה שידוע הוא, שמשרד החינוך רוצה להעביר את האגף לחינוך מבוגרים למשרד הגימלאים. תארו לעצמכם את גודל הבושה. הרי ידוע שמשרד הגימלאים הוא גוף קיקיוני, שקם לצורך הבחירות הקודמות, וברור, לפי התנהלותו, שהוא גם ייסגר.
  איזה יופי!
  האגף לחינוך מבוגרים ייצא ממשרד החינוך, וייפול יחד עם משרד הגימלאים, ואז זה הסוף הפתאטי של כל התהליך המשפיל והאווילי הזה.
  מטה מאבק מורי האולפנים לא ינוח ולא ישקוט עד אשר גם קנוניה מטופשת זו תיפול כמו כל התכניות ההרסניות של שרת החינוך.

 10. שושי :

  שרת החינוך ללא חינוך.האם היא יושבת לפעמים בביתה,לבדה ,ומנסה להבהיר לעצמה,ללא מילים ,די במחשבות, איזה עוול נוראי היא גורמת לאוכלוסייה לא מעטה החיה בישראל ונאמנה לערכי המדינה?!
  למורות האולפן שהקדישו ומקדישות את כל מרצן, הידע,התבונה ומסירותןלמען אוכלוסיית העולים,שויתרו לאחר שנים,על חיים במקום אחר ובאו לישראל להיקלט בה לחיות ,עם כל הקשיים הכרוכים בכך.והם יכלו לעשות זאת הרבה בזכות המורות באולפנים.
  האם המדינה "נגמרה "לנו ואין כבר צורך בשתי קבוצות אוכלוסיה אלו?!
  האם חגיגות ה-60 הן חגיגות סיום?! או אולי חגיגות המשך תקומת ישראל?! עצוב לי מאוד, ולה?
  לא הזכרתי את מילת הקסם שמנופפים בה "תקציב",אך אם אין תקציב לחינוך,מגוחך מאוד להקצות תקציב לחגיגות שמחה אחרת!!!!!

 11. עבודה שחורה » האולפנים ייסגרו על ידי יולי תמיר למרות הבטחותיה :

  […] שמשרד החינוך מבצע שינוי .מבני ביחידות המשרד, שבמסגרתו .יפורק האגף לחינוך […]

 12. חינוך בלתי פורמלי :

  בושה! בושה!

  במדינה הזאת אין שום הערכה לחינוך בלתי פורמלי.
  כל מה שקצת שונה מהמסגרת ישר מבטלים ודוחים.
  אני מתבייש!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.