חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות דמוקרטיות בירוחם – אינטרס של כולנו

נושאים מועד ב', שיכון ושלטון מקומי ב 28.04.08 6:00

קריאתו של יהונתן קלינגר, חבר עבודה שחורה, לקיום בחירות דמוקרטיות בירוחם ולא להאריך את כהונתו של ראש הועדה הקרואה עמרם מצנע, זכתה למבול תגובות – חלקן אף כועסות על "הפטרונות" שבקריאה זו. במאמר נוסף מסביר יהונתן את זכותו וחובתו להשמיע קול.

"מועצה של רשות מקומית (להלן – המועצה) תיבחר בבחירות כלליות, ישירות, שוות, חשאיות ויחסיות" – כך קובע סעיף 2 לחוק הרשויות המקומיות (בחירות), ולא בכדי זה הסעיף הראשון לאחר סעיף ההגדרות. חשאיות הבחירות, כמו גם כלליותן, הן אינטרס מהותי בדמוקרטיה. אולם, מזה כשבועיים מתנהל דיון באתר 'עבודה שחורה' על האם סעיף זה לחוק הינו אות מתה.

הסיפור החל כשקראתי כי עמרם מצנע יכהן שנתיים נוספות כראש הועדה הקרואה בירוחם בעקבות החלטתו של שר הפנים, מאיר שטרית להאריך את כהונתו. כתבתי על כך פוסט בבלוג שלי והבנתי שזה לא די ולכן כתבתי לשר הפנים מכתב (שעד ליום זה לא נענה) בנושא. אולם, תגובותיהם של אחרים לא אחרו לבוא.

בין היתר, במכתב שפורסם כאן הגיבו מספר תושבי ירוחם; חלק מהם טענו כי אנו מנסים לעמוד כפטרונים מתל-אביב וחלק אחר טענו כי לעצומה להמשך כהונתו יש הסכמה רחבה. אולם, אני רוצה לחלוק על שתי טענות אלו ולטעון בזכות הדמוקרטיה, למרות הכל.

ראשית, העצומה מבטלת כל חשאיות שיש בבחירות דמוקרטיות. מטרת החשאיות בבחירות דמוקרטיות היא למנוע מצב בו אדם חושש להביע את דעתו כדי להיות חשוף לסנקציות חברתיות אחרות, וכן לאפשר את השיח הדמוקרטי. השיח הדמוקרטי הוא שיח חשאי בו ראוי שלכל אחד יהיה זכות ביטוי אם הוא מעוניין בה, אך את בחירותיו הפוליטיות הוא מבצע בהחבא, בקלפי: כדי למנוע מצב בו שוחד יהיה יעיל (ולכן, לדוגמא, אי אפשר לפקח ששוחד בחירות אכן עובד), כדי למנוע הפעלת לחץ פיזי על הצבעתו של אדם וכמובן כדי למנוע לחצים אחרים.

פטרונות, ככל שנטענת, נראת לי מיותרת כאן. האם המאבקים ש'עבודה שחורה' השתתפה בהם היתה מאבקים פטרוניים? האם המאבק שמנהל שוקי גלילי למען מרפאה לפליטי דארפור הוא מאבק פטרוני כיוון ששוקי אינו פליט? האם מאבקם של חברינו מ'לחץ חברתי' להקמת בית חולים באשדוד הינו פטרוני כיוון שאלה תושבי המרכז? האם מאבקי האישי נגד חוק נתוני תקשורת הוא פטרוני כיוון שלי, ככל הנראה, תהיה חסינות מחוק זה בעקבות עיסוקי החסויים?

התשובה לכל שאלות אלו זהה: לא. אנחנו נאבקים למען דמוקרטיה; כל פעולה לא-דמוקרטית של מדינת ישראל מתבצעת מקופתנו האישית ובאחריותנו. אם יש דבר אחד שקוראי אתר זה יודעים הוא שאחריות של נבחרי הציבור לבוחריהם היא בראש ובראשונה היסוד למערכת יחסים שוויונית בה הדמוקרטיה תשגשג. לכזו מערכת יחסים אנו מצפים מנבחרינו, וכל עוד עמרם מצנע יושב כועדה קרואה, הוא נבחר ציבור שלי בדיוק כמו שהוא נבחר ציבור של תושבי ירוחם. ועדה קרואה היא דיקטטורה קטנה, שנועדה להשגת שקט תעשיתי.

גם אם מצנע משיג תמיכה רחבה בימינו, הרי שקיומה של עצומה להצגת הסכמה רחבה של תושבים אינו שונה מבחירות של מועמד יחיד בסוריה. שוב, אם מצנע מעוניין לשקם את ירוחם ולא לשקם את עצמו כפי שטוען תושב ירוחם יניב אפוטה, עליו לעמוד כשאר המועמדים.

נערך על ידי יובל רובוביץ'
תגיות: , , , ,

7 תגובות

 1. נמרוד ברנע :

  מסכים עם יהונתן לחלוטין.
  לא קראתי את התגובות לרשומה הקודמת שלך בנושא ולא שיערתי לעצמי שמישהי יגיד שמדובר בפטרונות. הפטרונות היחידה כאן היא של שר הפנים מאיר שטרית ושל עמרם מצנע, שלעניות דעתי שניהם פועלים בתום לב ומניעים כנים ועניינים, אם כי לדעתי הם פשוט טועים ולא מבינים את המהות של דמוקרטיה.
  באופן כללי אני חושב שדוגמת ירוחם, כרשות מקומית כושלת שאין כדוגמתא לדעתי, יכולה להיות מקרה מבחן מעניין לדיון בין אחריות הרשות המקומית לבין הממשלה.

 2. שושי :

  ההצעה נמצאת על מדרון חלקלק. רק תחשבו כמה אפשר היה לשפר את מצב ירוחם ואת מצב הבריאות, החינוך וכו' בתקציב הבחירות לכנסת, ולו באמצעות דחייתן בכמה שנים.
  מצנע חייב להכשיר באופן הטוב ביותר תושבי ירוחם, שיוכלו להחליף אותו.

 3. נמרוד ברנע :

  שושי – גם את מצבה של מדינת ישראל ואת מצב הבריאות, החינוך וכד, בתקציב הבחירות לכנסת, אם היו ממנים כאן וועדה קרואה בראשות יוסי שריד או אישיות שמאלניות אחרת בעל שיעור קומה ונותנים לו להכשיר באופן הטוב ביותר את תושבי ישראל שיוכלו להחליף אותו.

 4. בחירות לעירייה לראשות העיר למועצת עיריית ראשון לציון :

  בחירות לעירייה לראשות העיר למועצת עיריית ראשון לציון 2008
  יובל כל הכבוד, צריך לחזק את נושא החשאיות כי מטרת החשאיות בבחירות דמוקרטיות היא למנוע מצב בו אדם חושש להביע את דעתו כדי להיות חשוף לסנקציות חברתיות אחרות

 5. אלדד :

  מצנע לא השכיל להיות ראש מועצה של כלל התושבים.קבוצות או יחידים מסויימים התקרבו אליו וקיבלו ממנו ללא כל פרופוציה להצלחתם בבחירות.מלבד דלות ההשגים ,לעומת ההשקעה הממשלתית הגדולה.לא שמענו על איכלוס שכונה חדשה,לא שמענו על טקס פתיחת מפעל חדש,לא שמענו על אחוז נצרכי רווחה נמוך,לא שמענו על מאזן הגירה חיובי.

 6. חנן :

  קל מאוד לשבת במגדל השן ולהטיף לאנשים אחרים – אם היתה מכיר את קורותיה של ירוחם אולי היתה חושב אחרת, בירוחם היה ראש עיר שהכניס פעם אחר פעם את העיר לגרעון, לא סיפק שרותים מוניציפלים בסיסים, אפשר להרוס את הנכס היחידי של העיר(אגם ירוחם). מדוע הוא נבחר פעם אחר פעם על ידי תושבי העיר היא שאלה בפני עצמה (פרימיטיביות של התושבים, שחיתות, חוסר הבנה בדמוקרטיה, בריחה של אנשים משכילים למרכז- כול התשובות נכונות) אבל אין זה משנה דבר. לפעמים יש להציל אדם מעצמו, כפי שמנסים להציל אדם שמנסה להתאבד גם אם זה בניגוד לרצונו, כך יש להציל לפעמים קבוצת אנשים מעצמה.
  הצלחתו של מצנע בירוחם אינה מוטלת בספק ולכן יש בסיס להארכת כהונתו.
  בנוגע למניעיו של מצנע אינני יכול להעיד אולי באמת הוא עושה זאת כדי לנסות לחזור לפוליטיקה, זה רק העתיד יגיד.

 7. יאיר דקל :

  ביקרתי בירוחם עכשיו (אפריל 2010) וראיתי את המהפך שמצנע עשה בעיירה.
  אני מקווה שימצא מועמד מתאים בבחירות הקרובות כדי להמשיך את תנופת הפיתוח.
  פרטים – באתר המופיע לעיל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.