חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בקרה על חברי הפרלמנט – ברשת

נושאים איכות השלטון, עלו ברשת ב 27.04.08 6:04

דימי ריידר מספר על אתר בריטי המאפשר לאזרחים ליצור קשר עם נבחריהם ולעקוב אחרי פעולותיהם – נאומים, הצבעות, נסיעות לחו"ל ועוד. האם זה יכול לעבוד גם אצלנו?


האתר הוותיק והמשובח "הם עובדים בשבילך
" (www.theyworkforyou.com) הוא אמצעי קשר מיוחד במינו בין הבוחרים הבריטים לנבחריהם (אותם ה-הם שבכותרת). בכניסה לאתר אתה נתקל בכמה אפשרויות חיפוש, המאפשרות לך לאתר את חברי כל האסיפות הבריטיות (אנגליה(שני הבתים), צפון אירלנד ו-ויילס), אם לפי שמות ואם לפי אזורי בחירה – אמצעי חשוב מאוד, שכן הייצוג באנגליה הוא לפי מחוזות. לכל חבר או חברת בית עמוד אינדיבידואלי, ובו מידע מקיף על פעילותה\פעילותו, ואמצעי לעמוד איתה\איתו בקשר.

נניח ואני רוצה לבדוק מה מעשיה של חברת הפרלמנט שמייצגת את האזור שגרתי בו בלונדון. אני מקיש בשדה החיפוש את המיקוד שלי, ונכנס ישר לעמוד הבית של חברת הפרלמנט אמילי ת'ורנברי. אני מגלה שהיא חברה ממפלגת השלטון, הלייבור, והאתר מציע לי כמה פעולות מידיות: להרשם לרשימת התפוצה שלה, לשלוח לה הודעה אישית, לבדוק מה שעות הקבלה שלה (כל חבר פרלמנט, מהטירון שבהם ועד ראש הממשלה, חייב להקציב שעת קבלה אישית לתושבי אזור הבחירה שלו). מעבר לזאת, אני יכול:

לגלות באילו וועדות היא חברה

לבדוק כיצד וכמה הצביעה בקדנציה הנכחית

לוודא כיצד הצביעה בנושאים החשובים יותר על סדר היום (שקיפות פרלנמטרית, איסור על עישון, החלפת מערך הנשק הגרעיני של בריטניה, זכויות הקהילה ההומו-לסבית, ועוד)

לגלות עד כמה, סטטיסטית, היא הולכת בתלם המפלגתי

לקרוא כל נאום שהיא נשאה

לבדוק איזה רכוש ואינטרסים כלכליים יש לה (למשל, נדל"ן ומניות)

לבדוק את חשבון ההוצאות הפרלמנטארי שלה

לגלות איפה בקרה בחוץ לארץ, ומי הזמין אותה ומימן את נסיעתה

ולמקרה שאני מורה לאזרחות, לבדוק האם הנאומים שלה מתאימים לבני 16.

האתר נבנה על-ידי קבוצה של מתנדבים (!) ומתוחזק על ידי בן אדם אחד (!!) כחלק ממשרה מקיפה יותר של אחזקה של כמה אתרים דומים (?!). משכורתו ממומנת בידי עמותה קטנה שנקראת "החברה שלי" (mySociety), והקוד עצמו גלוי ופתוח לכל מי שרוצה להעתיק אותו ולבנות אתר דומה.

אותה עמותה גם מעודדת את האזרחים לכתוב מיילים לחברי הפרלמנט (בדיוק כמונו) ומרכזת סטטיסטיקות על שיעורי המענה לפניות, בעזרת אתר www.writetothem.com

האם אפשר להתאים את האתר לפוליטיקה הישראלית? אני מתפתה לומר שצריך להתאים את הפוליטיקה הישראלית לאתר, אבל זו, כמובן, גישה פטאליסטית למדי. אופי הבחירות בבריטניה והקשר האישי בין הבוחרים לנבחרים תורם מאוד לפעילות האתרط כמו גם הסטנדרטים הגבוהים בהרבה לאיכות השלטון. ובכל זאת, נדמה לי שאם נוכל לבנות את התשתית, ליצור אווירה של פיקוח מחמיר על פעילות הח"כים ולמשוך מספיק משתמשים, נוכל, עם הזמן, להבקיע עוד תעלה או שתיים באדישות והניכור בין הבוחרים לנבחרים בישראל

דימי ריידר

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. נמרוד ברנע :

  דוגמא מצויינת לחיזוק הקשר בין הבוחרים לנבחרים.
  לדעתי אפשר להתאים את זה להקשרי האינטרנט-פוליטיקה הישראליים עם שינויים מסויימים; אומנם הבחירות כאן הן לא ע"פ מחוזות בחירה (וטוב מאוד שכך) אבל הפרלמנט הישראלי הוא בין הקטנים בעולם, גם ביחס לגודל האוכלוסייה שלו ולכן זה רלוואנטי.
  אפשר גם להוסיף לאתר עוד שדות כגון סטטוס פלילים, התבטאויות פומביות חריגות, קישורים לכתבות פרופיל עליה באמצעי התקשורת וכדומה.
  הבעיה היחידה שאני רואה באתר היא בהקמה ובתחזוק שלו שדורשים, כמו במודל הבריטי ובטח בישראל שהיא לא מופת לחופש המידע ולשקיפות, אדם במשרה מלאה שיתחזק את האתר באופן רציף.
  אפשר להמשיך ולחשוב כיצד לגייס כספים לצורך כך ודווקא כאן אני לא רואה בעיה שאחת העמותות הרלוואנטיות, בתנאי שלא תוחזק בידי אחד מבעלי ההון, תרים את הכפפה.

 2. האזרח דרור :

  מעולה

  זה לא מדוייק – התכנים של אתר מתוחזקים על ידי כמה מתנדבים – יכול להיות שהם גם עושים כל מיני שימושים בביצוע של ניתוח טקסטים שמפרסם הפרלמנט.

  התחזוקה הטכנית של האתר אולי מבוצעת על ידי אדם אחד.

  בכל מקרה קבוצה של כ-10 אנשים יכולה לעשות דבר דומה לגבי הארץ – או בשימוש בקוד שלהם (שצריך לעבור התאמה) או בפלטפורמה על בסיס ויקי.

 3. שאלון אמריקאי על מיסוי לשלי יחימוביץ’ :

  […] אזרחית מצוינת בבריטניה (ראה כאן  בכתבתו של דימי ריידר http://www.blacklabor.org/?p=2613). את הנושא מרכז הבלוגר טל […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.