חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

30 שנה ל"שלום עכשיו" – אין סיבה למסיבה

נושאים מדיני-בטחוני, פותחים שבוע ב 27.04.08 6:12

אנשי "שלום עכשיו" בעבר ובהווה (ומקורביהם בתקשורת) חגגו בשביעות רצון את הצלחתם בהחדרת האידיאולוגיה שלהם אל לב הקונצנזוס, אך המנצחת האמיתית בשטח היא תנועת "התנחלות עכשיו"

מאת: דניאל בלוך

תנועת שלום עכשיו חגגה החודש 30 שנה להיווסדה. בצער רב עלי לקבוע כי לא היתה לה סיבה למסיבה. נכון במלל ובסיסמאות התקבלו בציבור כמה מעמדותיה של התנועה – גם בימין הלא קיצוני ברור כי רעיון ארץ ישראל השלימה אינו ישים וכי ביום מן הימים ניאלץ להיפרד מרוב השטחים לטובת מדינה פלסטינית. אלא שהרוב בממשלה, בכנסת ובציבור אינו מתנהג לפי הרוח של תפיסה זאת. המעשים בשטח הם יותר של "התנחלות עכשיו" ופחות של "שלום עכשיו".

מאז תום מלחמת ששת הימים היו אישים וקבוצות, פוליטיות וחוץ פרלמנטריות, שיצאו נגד התפיסה של א"י השלימה בין מטעמים רעיוניים וחברתיים ובין מטעמים פרקטיים, דמוגרפיים, בינלאומיים. בין האישים הפוליטיים יש לציין את בן-גוריון, לבון, בן-אהרון, לובה אליאב, יגאל אלון, אבא אבן, פנחס ספיר, יצחק רבין ושמעון פרס, אם כי רק מ- 1977. לכך יש להוסיף את אנשי מפ"ם ומר"צ, אורי אבנרי. הקבוצות היו חוג ארץ הצבי של לובה אליאב, שלום וביטחון, המועצה לשלום ולביטחון, ארגוני זכויות אדם, בצלם, נשים בשחור ועוד. שלום עכשיו היתה עוד קבוצה. בתקופות מסוימות היא הובילה את המאבק – בעניין סברה ושתילה, למשל. אך בתקופות אחרות רישומה היה קלוש למדי והיא אינה הקבוצה המובילה היום.

באותן נקודות שבהן ניתן היה לנסות ולחולל מפנה ממשי היא לא נראתה בשטח. בראשית התקופה היא לא היתה קיימת. בימים שבהם ממשלת גולדה-גלילי-דיין עשתה את כל הטעויות האפשריות גם בתחום המדיני היו רק מעטים שניסו לפעול אחרת – מכתב השמיניות, לובה אליאב וקבוצתו. ההפגנות נגד גולדה -דיין אחרי דו"ח אגרנט הונהגו על-ידי קואליציה חוץ פרלמנטרית שדעכה אחרי שהצליחה במשימתה. בינתיים תנועת המתנחלים התארגנה והצליחה לקבוע עובדות במקומות שלא היו מוסכמים על מפלגת העבודה.

עד עליית הליכוד לשלטון ההתנחלות היתה תופעה רופפת למדי וניתן היה לפנות את ההתנחלויות למען הסדר שלום. אבל ההיפך קרה. אמנם פונו ההתנחלויות מן השטחים שהוחזרו למצרים אבל אריק שרון בנה התנחלויות בגדה בתכנון שבכוונתו היתה למנוע אפשרות מימושה של תכנית אלון.

וכך נמשך התהליך כמעט באין מפריע בכל הממשלות, יהא הרכבן אשר יהא – עבודה, ליכוד, קדימה. פרט לתקופות קצרצרות לא נפסק מעשה ההתנחלות. אריק שרון בגוש קטיף חש כיצד הגולם קם על יוצרו. שלום עכשיו לא עשתה יותר מגופים אחרים, בצלם, למשל, כדי לעצור את תנופת ההתנחלות. אפילו בימים האחרונים לא שמענו את קולה של השרה יולי תמיר בעד גישה שונה לביקורו של הנשיא לשעבר, ג'ימי קארטר. בנושא זה לא שמענו מפיה דעה שונה מזו של חבר נכבד לשעבר ב"שלום עכשיו", חבר הכנסת ד"ר יובל שטייניץ.

היום ברור לכל שבכל הסכם שלום הגרעין המרכזי של ההתנחלויות הוא מעשה בלתי הפיך. לא מפני שהוא משרת עניין ביטחוני חיוני אלא מפני שהוא קיים. אז מכל הצדדים מדברים על גושי התנחלויות שיישארו על בסיס חילופי שטחים ואילו ישובים קטנים ומבודדים יפונו. האם זה יהיה תהליך קל או אפשרי לביצוע? לפי כל תרחיש של הרכב הכנסת הבאה הדבר מוטל בספק, גם אם נגיע להסכם משביע רצון מבחינת הרוב בישראל. ועל הגולן עוד לא דיברנו.

כדי שהסכם כלשהו יהיה בר-ביצוע יש צורך בפעולה מקדימה ממושכת בשטח – הקפאה אמיתית של ההתנחלויות הקיימות, בלא יוצא מן הכלל. צמצום רציני של כל התקציבים המופנים עניינים אזרחיים בשטחים. פינוי כל מה שאינו חוקי.

לכך יש להוסיף את שני כשלונותיה העיקריים של תנועת שלום עכשיו: כלפי פנים היא לא הצליחה להפוך מגוף אליטיסטי מצומצם לתנועה רחבה. היא לא הצליחה לשכנע את הפריפריה החברתית והגיאוגרפית שהשטחים קדמו להם בסדר העדיפויות הלאומי וניתן היה לשנות את פני הדברים אילו היה לחץ מספיק מצד ציבור גדול. הכישלון השני הוא כלפי הצד השני – אין תנועת "שלום עכשיו" מקבילה בקרב הפלסטינים או בעולם הערבי, גם בארצות שבהם השליטים החליטו מטעמים מדיניים שכדאי להגיע לשלום או לרגיעה או ליחסים כלכליים עם ישראל.

אילו הצליחה "שלום עכשיו" בהרחבת בסיסה בארץ ובהנעת תנועה מקבילה אצל הערבים בשטחים ובאזור כי אז היתה לה סיבה למסיבה. במצב הנוכחי האירוע הוא יותר בבחינת "יורצייט" והמסיבה נערכת מן הסתם במקום אחר.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. עומר כרמון :

  יפה ונכון כתבת.

  האמת, שאני חש שאם לא הייתה קמה "שלום עכשיו" ונושא השטחים לא היה מצטייר בדעת הקהל הישראלית כמאבק בין שמאל אשכנזי אליטסטי לימין מזרחי ועממי, כבר מזמן היינו נפרדים לשלום משטחי יהודה, שומרון ועזה.

  בקיצור, נזקה של "שלום עכשיו גדול מתועלתה.

 2. דניאלה :

  והאמת המרה היא,שלאן הולך הכסף "שנחסך" מפירוק התנחלויות ? – לאנשי שלומנו….בהפרטות….גוד אולד מפאי"י, זוכרים ? אז תעשו לנו טובה , שלום עכשיו….

 3. דני בלוך :

  בינתיים לא נחסך שום כסף מפירוק התנחלויות והוא לא הלך לשום מפאיניק…

 4. דניאלה :

  דניאל, זה לא היה אחד הטיעונים המרכזיים של השמאל ? שבכסף שמושקע בהתנחלויות אפשר היה לבנות פה ארץ נהדרת ?

 5. אלי,מצביע מר"צ :

  יריב אופנהיימר מתנהג כמו יחצ"ן של אולמרט, או כי הוא חושב שהמטרה מקדשת את האמצעים או כי הוא אידיוט(והלוואי שכך).

  אתרוג פוליטיקאים מושחתים רק מביא עלינו פוליטיקאים עוד יותר מושחתים ולא שלום.

 6. דני בלוך :

  דניאלה בינתיים לא נחסך. אילו היו מפנים את הכספים שבוזבזו על ההתנחלויות המיותרות וחסרות השחר לענייני חברה, רווחה ופנים בקו הירוק – הדברים היו נראים אחרת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.