חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בלוגרים והשפעה – המפתח הוא התארגנות

נושאים על עצמנו, פוליטי ב 22.04.08 6:01

ד"ר אורי אמיתי מסכם התרשמויותיו ממפגש עם בלוגרים אמריקאיים משפיעים, שאורגן ע"י פרופ' יורם פרי מביה"ס לתקשורת באוניברסיטת תל אביב. לעומת אחרים שיצאו מהמפגש רק עם האכזבה מהמרחק שבינינו וביניהם, אורי רואה גם נקודות אור


בסיעתא דשמייא

בה' ניסן נערכה בביה"ס לתקשורת של אונ' ת"א פגישה בין קבוצה של בלוגרים ואנשי רשת חשובים, השייכים לתנועה הפרוגרסיבית בארה"ב, רובם חברים ב-National Jewish Democratic Council, לבין בלוגרים ואנשי רשת ישׂראלים, בעלי נטיות פוליטיות דומות. להלן שלושה הרהורים שעלו בעקבות הפגישה.

א) אנחנו מפגרים

בקיץ 1997 הייתי בעיצומן של הכנות לנסיעה ללימודים בחו"ל. כשעמדתי בקשר עם מזכירות התכנית אליה נרשמתי, הופתעה מאד המזכירה שם שאינני משתמש באימייל. אני, מאידך, בקושי הבנתי על מה היא מדברת. כמו בתחומים רבים בתחום התקשורת המחשבית, גם הבלוגוספירה הפוליטית הישׂראלית מפגרת באי-אילו שנים אחרי חברתה האמריקאית.

כמה נתונים להמחשה: ה-progressive blogs (כלומר, השׂמאלנים) נהנים מ-150 מליון כניסות בחודש; במילים אחרות, יש להם כ-15,000,000 קוראות וקוראים. אם נתאים את הנתונים להבדלים בגודל האוכלוסיא, יוצא שכדי להשתוות לאמריקאים צריכים הבלוגים השׂמאלנים להגיע ל3.5 מיליון כניסות בחודש!

עוד – אחד מארגוני השטח (grassroots) בשם Move On: Democracy in Action (http://www.moveon.org) אוחז ברשימת תפוצה של 3,400,000 אימיילים. והנתון המדהים מכולם: בשלב הנוכחי של המרוץ שלהם, מגייסים ברק אובאמה והילרי קלינטון כ-80% מתקציב הבחירות שלהם ברשת. איפה אנחנו ואיפה הם?

ב) יש עתיד לשירה

הנתון האחרון שהבאתי דורש מחשבה נוספת. ראשית, יש להדגיש את המילים בשלב הזה. בעקבות אופיו של המרוץ העקשני וחסר הפשרות מיצו שני המועמדים את רוב המשאבים העומדים לרשותם ממקורות "מסורתיים", ומשום כך הם תלויים כעת במידה רבה בגיוס תרומות ברשת. ברור שלאחר ההכרעה יעמדו לרשות המועמד/ת הסופי/ת משאבים גדולים בהרבה, ואילו חלקה של הרשת ככלי גיוס יקטן באופן משמעותי.

ובכל זאת, תפקידה המכריע של הרשת ככלי פוליטי בולט כאן לעין. העניין החשוב בעיני הוא בדיוק העובדה שהרשת הופכת לגורם מכריע בשלבי ההכרעה של המירוץ, כאשר כל המשאבים הרגילים התכלו ואינם, וכאשר נדרשת עוד דחיפה אחת כדי להגיע ראשון לקו הסיום. יתר על כן, לעומת המשאבים הרגילים, שקשה למצוא בהם מקום לפיתוח או למחשבה חדשה, הרשת מציגה הזדמנויות אין-ספור לבניית כלים חדשים שבכוחם לסייע להתמודדות פוליטית. דוגמא מובהקת לכך היא השימוש שעשׂה מטה הבחירות של אובאמה ברשתות חברתיות (Facebook ו-MySpace עלו שוב ושוב בהקשר זה). בבחירות הנשׂיאותיות הקודמות כלים אלה עדיין לא היו בנמצא, וכעת הספיקו כבר להפוך לכלי-נשק חשובים.

המסקנה שלי היא שעלינו להמשיך ולנסות להפעיל את הרשת למטרותינו בכל הדרכים האפשריות. יתר על כן, עלינו לנסות ולפתח כלים חדשים וליזום שימושים חדשים בכלים ישנים, כדי למצוא עוד ועוד דרכים להתארגן באופן יעיל יותר לקראת המאבקים הבאים עלינו לטובה. ברור שחלק מהמאמצים הללו יגיעו למבוי סתום. אף על פי כן, פיתוח של כלי יעיל אחד מצדיק תשעה נסיונות כושלים, ואולי אף תשעים ותשעה.

ג) Don't mourn, get organized!

Image:National Park Service 9-11 Statue of Liberty and WTC fire.jpg (תמונה: Wikipedia: September 11, 2001 attacks)

בתאור תולדותיה של הבלוגוספירה הפוליטית האמריקאית תופסים ארועי ה-11 בספטמבר 2001 מקום מיוחד. בעקבות ההתקפה על מרכז הסחר העולמי החל גל של כתיבה קדחתנית בבלוגים. הגל הראשון היה לוחמני באופיו, וזוהה עם המפלגה הרפובליקאית. אלא שגל זה התגמד עד מהרה בעקבות ההתעוררות הגדולה של הכותבים המזוהים יותר עם המפלגה הדמוקרטית. כיום, כך אחד המשתתפים בכנס (שבקש לשמור על עילום שם), יחס הכותבים הוא 3:1 לטובת הדמוקרטים.

כשנשאל אותו משתתף איזו עצה הוא יכול להשׂיא לנו, הבלוגרים הישׂראלים תאבי המהפכה, הוא השיב שעלינו להמשיך לעדור במערכה בסבלנות ובנחישות, עד שיגיע "רגע הקסם" שלנו, בו תהפוך הבלוגוספירה לגורם חשוב במערכת הציבורית.

אין לדעת איזה אופי ילבש אותו "רגע קסם" כאן, ומקוה ומתפלל שיהיה אלים פחות מזה האמריקאי. עם זאת, הלקח שלי מהפגישה ברור: עלינו להמשיך לפתח את הכלים העומדים לרשותנו ברשת, ולעשׂות בהם כל שימוש אפשרי כדי להתארגן. כבר היום יש רבבות פעילות ופעילים בכל רחבי הארץ, הנוטלות/ים חלק בפעילויות שונות, שאפשר לכנות אותן בשם הכללי "חברתיות". כיום קשה לארגן אותן/ם לפעולה אחידה, שכן כל אחת ואחד רואה את הפעילות שלה/ו כחשובה ביותר, ומן הסתם אין לו/ה הפנאי הדרוש לפנות לפעילויות נוספות. אלא שכשיגיע רגע האמת, יהיה ברור לכל שנוצרה הזדמנות לפעולה. לרגע הזה צריך להגיע מגובשים ומאורגנים, ויפה שעה אחת קודם.

לקריאה נוספת –

יוחאי עילם מתכתב עם מייסד המחתרת הדמוקרטית

הרשמים של כרמל ויסמן מאותו מפגש

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: ,

6 תגובות

 1. Myspace » בלוגרים והשפעה - המפתח הוא התארגנות :

  […] ×¢×××× ×©×××¨× wrote an interesting post today on ××××ר×× ×××©×¤×¢× – ×××¤×ª× ××× ×ת×ר×× ×תHere’s a quick excerpt ד”ר אורי אמיתי מסכם התרשמויותיו ממפגש עם בלוגרים אמריקאיים משפיעים, שאורגן ע”י פרופ’ יורם פרי מביה”ס לתקשורת באוניברסיטת תל אביב. לעומת אחרים שיצאו מהמפגש רק עם האכזבה מהמרחק שבינינו וביניהם, אורי רואה גם נקודות אור בסיעתא דשמייא בה’ ניסן נערכה בביה”ס לתקשורת של אונ’ ת”א פגישה בין קבוצה של בלוגרים ואנשי רשת חשובים, השייכים לתנועה הפרוגרסיבית בארה”ב, רובם חברים ב-National Jewish Democratic Council, לבין בלוגרים ואנשי רשת ישׂראלים, בעלי נטיות פוליטיות דומות. להלן שלושה הרהורים שעלו בעקבות ה […]

 2. רשמיו של ד”ר אורי אמיתי מהמפגש עם הבלוגרים האמריקאיים :

  […] אורי אמיתי פירסם היום פוסט בעבודה שחורה אשר מסכם את התרשמויותיו ממפגש עם בלוגרים אמריקאיים (מה שממשיך את הפוסטון שאני כתבתי […]

 3. חנן כהן :

  ביצירת וובסטר הראשון ניסיתי בדיוק לעשות את זה – להתארגן.

  זוכרים את דודי גולדמן מלפני שנתיים?

  http://www.notes.co.il/iris/18007.asp

 4. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  חנן –
  אני לא בקי מספיק ברזי התפתחותה של הבלוגוספירה המהפכנית, אבל נראה לי שמאמציך עד כה קידמו אותנו כברת דרך משמעותית. על זה בדיוק אני מדבר. ישר כח!

 5. יהודית, דמוקרטית, ישירה » Archive » Blogging and Political Influence :

  […] לגרסא עברית של מאמר זה, שׂא/י עכברך לאתר ”עבודה שחורה” […]

 6. האזרח דרור :

  כמה רעיונות איך אפשר להעזר ברשת כדי ליצור התארגנויות

  1. בלוגים כשלעצמם זה כלי קצת דפוק. באמת, קשה מאוד ליצור שיח באמת פורה בהם. ובעיקר הם לא מקדמים במיוחד עשיה, אלא יותר קשקשת שלא מביאה בסופו של דבר לעשיה.

  2. אתרים מבוססי ויקי הם לדעתי בעלי פוטנציאל טוב יותר לשינוי ועשיה משותפת. 2 דוגמאות
  http://ecowiki.org.il
  http://www.myvote.org.il

  במיוחד חסר משהו שהוא שילוב בין זה לבין זה.

  3. מדוע השמאל בישראל כמעט ולא נוכח בויקיפידה?

  4. עוד משהו שמאוד חסר היא טכנולוגיה או פורמט שמאפשר ויכוחים בין מאות או אלפי אנשים (לא, פורומים או בלוגים ממש לא עושים עבודה כמו שצריך) – רעיונות ראשוניים בתחום הם דברים כמו DebateGraph, ויקידיון, IPA (מצטער אבל אי אפשר לתת קישורים, חפשו את הערכים ב- myvote.org.il).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.