חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד הרווחה – מופרטים או מחוץ למערכת?

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 23.12.10 6:02

עבודות רבות בתחום הרווחה מופעלות באמצעות עמותות בשיטת מיקור חוץ. לדעתו של שר הרווחה, יצחק הרצוג, במשרד הרווחה אין הפרטה. הוא אומר שעובדי הרווחה בישראל אינם מופרטים הם רק מחוץ למערכת השלטונית. כותב המאמר חולק על גישה זו


בזמן ראיון  לתוכנית סדר יום עם קרן נויבך ברשת ב' אמר (חלק ב') השר יצחק הרצוג כי מערכת הרווחה איננה מופרטת. הוא הסביר כי עמותות שטיפלו בכל נושאי משרדו היו מאז ומתמיד – זאת לא הפרטה, והעובדים הסוציאליים רק עובדים מחוץ למערכת.

אנחנו עדים לאחרונה לבעיות בתחום הרווחה. העובדים הסוציאליים מנסים שלא ליפול למעמסה על מערכת הרווחה והסעד. מורים בעמותת מגדל אור שהתמוטטה מחפשים את שכרם ואין פנס. הפרטת הטיפול במשפחות אומנה, והפרטת הפיקוח על העמותות שמטפלות במשפחות האלו בשלב יותר מאוחר.

האם הבעיה נמצאת רק במשרד הרווחה או שזאת בעיה כללית של העובדים במגזר הציבורי?

האם משרד הרווחה מוצא את עצמו מגונן על מדיניות הייבוש משום שהוא מאמין בה?

אולי משרד הרווחה נמצע במוקד העניין משום ששם יש עם מי לדבר בניגוד למשרדים אחרים?

מהם גבולות ההפרטה האם צריך בכל פעם ללכת לבג"צ, האם במדינה קפיטליסטית אין מקום לשיקולים אנושיים?  אילו נזקים טומנת ההפרטה הזאת לטיפול באנשים הכי נזקקים בחברה?

הפרטת החברה ופירוק מסגרות קיימות הם בעלי השפעות מגוונות. מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה הראה שתוחלת החיים בחברה קיבוצית מופרטת יורדת, גם ברוסיה המופרטת רואים תופעה דומה.

אפילו כאשר לא רוצים לגלוש לתיאוריות קונספירציה אפשר לראות בזה פתרון קפיטליסטי לבעיית דמי הניהול בקופות הפנסיה. אחרי הכול מי שחי פחות שנים משאיר יותר בידי מנהלי הקרנות.

יתרון נוסף בהפרטה הוא החיסכון הכפול למערכת הבריאות, ידוע שאנשים מבוגרים צורכים יותר משאבי רפואה, ועובדים מופרטים מקבלים פחות ועובדים יותר.

אז מה זאת הפרטה ומה זאת אחריות? מי קובע את הגבולות? מתי זה יהיה הנושא המרכזי בבחירות לכנסת?

ועוד שאלה אחת אחרונה, כששר הרווחה אומר עובדי הרווחה בישראל אינם מופרטים הם רק מחוץ למערכת השלטונית, האם זה משום שמערכת החינוך לא הצליחה ללמד עברית גם לפני 30 שנה?

נכתב על ידי תמיר

השם המלא שמור במערכת

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. דליה :

  זכורתני שהשר הרצוג ציין שבמערכת הרווחה פועלות עמותות ללא כוונת רווח. הפרטה לדעתו, הייתה מתקיימת, אם העמותות היו למטרות רווח.

 2. מורה באולפן :

  כמורה באולפן שכפסע היה בין היותה עובדת משרד החינוך לבין היותה מפוטרת כי מחלקתה תופרט(יוזמתה של השרה יולי תמיר), ברצוני להמליץ לעובדים להתארגן כמונו, מורי האולפנים, להקים מטה מאבק ו ל ה י ל ח ם. רק כך תמנעו את הפרטתכם.

 3. עמית-ה :

  ממליץ על תגובה 2 כפתרון גם כאשר השירות כבר מופרט.

 4. מורה באולפן :

  תיקון: כפשע

 5. ק. טוכולסקי :

  גם אם נניח הוד מעלתו הס"ד הרצוג יכול להסתתר מאחורי טיעון טכני מעיקרו לנושא ההפרטה מה שהוא אומר פשוט לא נכון. המשרד הפריט כמה מחלקות שהיו בתוכו וזה דרך רגב מה שהוא מתכנן לעשות עם חלק ניכר משירותי הרשות לטיפול האסיר אחרי שהוא יבלע אותה.
  חוץ מזה הרבה דברים שמרד הרווחה עושה ולא עשה הם פונקציות שאם היו קיימות בהיקף מסוים בימי מפא"י המדינה כן הייתה נותנת בעצמה ולכן אין לטענתו תוקף. הפרטה היא לא רק של מוסד פיסי אלא גם של נושאים עקרוניים, האם שרות מסוים צריך להנתן בידיים ציבוריות או פרות. האם העובדים צריכים להיות עראיים כמו בעמותות או קבועים כמו במדינה, האם אפשר לחליף כל כמה שנים את המעסיק למשל כשמתחלף שלטון במשרד ואפשר להטות את המכרזים לכיוון חדש ואז גם העובדים מאורגנים או לא הולכים קיבינימט או לא.

  הרבה שאלות והתשובה המשמעותית מכולן להן היא שהרצוג הוא קפיטליסט רחמן, אויב של העבדים והעבודה המאורגנת ומשרת נרצע של שלטון ההון.

 6. עמית-ה :

  אני חושב שאפשר לסכם את נושא שר הרווחה כך:
  א. הבן אדם יודע לעשות עבודה.
  ב. אסור לתלות בו תקווה בנושא הסוציאלי כי הוא יאכזב בוודאות.

 7. ישראל :

  הרצוג = בושה לעבודה. אם מפלגת העבודה רוצה לשקם את עצמה, ולהחזיר אליה את בוחריה-כדאי לה להפריט את הרצוג מבין שורותיה. הרצוג הוא קפיטליסט בתחפושת של העבודה. הוא מניפולטור של חברות כוח האדם. אני באחד כזה לא בוחר!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.