חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצוקת הדיור – מתקפת הנדל"ניסטים והצעות מעשיות לפתרון

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 23.12.10 6:03

מצוקת הדיור מנוצלת על ידי קבלנים ויזמים להציע כביכול דרכים לפתרון הבעיה, שהם בעצם קידום האינטרסים שלהם. והתקשורת מסייעת להם בכך. אסור להתבלבל מול מתקפת הנדל"ניסטים, אלא להציע שורה של פתרונות מעשיים ואפקטיביים בגיבוי חזית אזרחית נחושה

מאת א. קוריאל

מתקפת הנדל"ניסטים

דומה שברוני הנדל"ן נבהלו מההתעוררות הציבורית סביב מחירי הדיור הגואים והקריאות שחדרו גם למערכת הפוליטית למעורבות ממשלתית ממשית בשוק הדיור והם דוחפים לתקשורת אייטמים שמשרתים את האינטרסים הצרים שלהם – על חשבון כלל הציבור.

זה התחיל בבוקר עם כתבה ב"דה-מרקר" שמציגה שלל "הצעות" להוריד את מחירי הדיור, שכולן (כמה מפתיע) מיטיבות עם הקבלנים והיזמים: החל מהפשרה מסיבית של קרקע חקלאית באזור המרכז תוך הגדלת הפיצוי לחקלאים וחקיקה עוקפת בג"ץ, דרך הנחות במס שבח (רק "לתקופה מוגבלת", כמובן) ועד פטור לשנה ממס שבח על מכירת דירות, והצעה לקצר את זמן התשובה של הוועדות המחוזיות. העיתונאי הנאמן לא טורח כמובן לאתגר את "מומחי הנדל"ן בכמה עובדות פשוטות, למשל: שיש די מלאי קרקעות זמינות לבניה למגורים באזור המרכז, שכדאי להשאיר קצת שטחים פתוחים לילדנו ונכדנו גם בין גדרה לחדרה וששני דוחות מצאו לאחרונה שגופי התכנון אינם החסם המרכזי לבניה. הכתבה בדה-מרקר עוד מאוזנת מעט ויש בה גם הצעה החזיר את מס הרכוש כדי לחייב מחזיקי קרקעות לבנות עליהן, או למכור אותן.

כל זה כאין וכאפס לעומת כתבת ההתרפסות לראשי חברות הבניה בערוץ 10. מזל שיש את הערוץ החרוץ, אחרת לעולם לא היינו יודעים מה הסיבה לעלייה המטאורית במחירי הדירות. ובכן, החזיקו חזק: לא תושבי החוץ, לא משקיעי הנדל"ן, לא מיעוט הדירות ובטח שלא היעדר בניה ציבורית/דיור בר השגה/דיור להשכרה. האשם העיקרי הוא שכר העובדים, ש"מרקיע שחקים" עד 12,000 ש"ח נטו לחודש לפועל. הנתון נראה מעט מופרך, אבל אל תצפו לביקורת או לשאלות קשות בערוץ המסחרי. אל תצפו גם לעבודה עיתונאית רצינית, שתחשוף כיצד הקבלנים מכשילים בשיטתיות במשך שנים את התכניות השונות להעסקת ישראלים בענף הבניה. הערוץ החרוץ עסוק בשירות לקבלנים, שמייללים: הבו לנו סינים, ונבנה את ישראל. אגב, למי ששכח, הכותרת לכל העניין היתה הדרך להוריד את מחירי הדיור. אז גם בעניין הזה לקבלנים יש בשורה: תמורת חופן עבדים סינים הם צופים הורדה של עד 5% במחירי הדירות. מי שלא מאמין, מוטב שייכנס לכתבה ויצפה בחוצפה.

אסור להתבלבל מול מתקפת הנדל"ניסטים, אלא להציע שורה של פתרונות מעשיים ואפקטיביים, שיכולים להוריד את מחירי הדירות תוך זמן קצר:

 • תיקון חוק התכנון והבניה, כך שיתאפשר לוועדות המחוזיות לאשר פרויקטים של דיור בר השגה. לאחרונה בוטלו כמה פרויקטים כאלה בשל חו"ד משפטית, שקבעה שהחקיקה הקיימת לא תומכת בהם. השלטון המקומי רוצה בפרויקטים של דיור בר-השגה, ועל חברי הכנסת לסייע לו;
 • החזרת מס הרכוש על קרקעות, והעלאתו באופן הדרגתי למי שמחזיק קרקע לבניה במשך למעלה מ- 3 שנים. מהלך זה יצמצם את ספקולציית הקרקעות, שעושים ברוני הנדל"ן ללא מפריע;
 • שווק קרקעות במכרזים עם מחיר מטרה לדירה. האוצר והמינהל אמנם מתנגדים כרגע, אבל לחץ ציבורי עובד. בסוף גם הבסטיליה הזו תיפול;
 • הכנסת תנאים במכרזי קרקע כך שהקבלנים יחויבו לבנות גם דירות להשכרה;
 • מתן תמריצים כספיים רק לקבלנים שישתתפו ברצינות בתכניות להכנסת ישראלים לענף הבניה. בשלב השני אפשר לתמרץ קבלנים על-בסיס שיעור העובדים הישראלים מכלל עובדיהם.

אלו רק חלק מהצעדים הנדרשים להורדה משמעותית ומהירה של מחירי הדירות. הם לא חדשים, וחלקם עלו כבר בעבר, גם באתר זה. העניין הוא שאי-אפשר יהיה להוציא את הצעדים אל הפועל מבלי לזהות תחילה את הכוחות המניעים את שוק הנדל"ן, ואשר מרוויחים מעליות המחירים המטורפות. מדובר בקואליציה לא קדושה של יזמים, בעל הון, קבלנים, פוליטיקאים שנתמכים על-ידם וערוצי תקשורת המשרתים אותם נאמנה. מול מתקפת הנדל"ניסטים באמצעי התקשורת הסרים למרותם של בעלי ההון צריך להציב חזית אזרחית נחושה שתדרוש מהשלטון לפעול, ולא – יוחלף השלטון.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

8 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  ההסכם הקיבוצי שנחתם בענף הבניין מראה שבין הטענות על שכר העובדים ובין השכר המשולם בפועל אין שום קשר, מזל לשטון ההון שיש לו את ערוץ 10 המבחיל אחיו הצעיר ומשרת ההון הנרצע.
  גם בחינת נתוני השכר בטבלאות הלמ"ס תגלה שאין שום קשר בין טענות הקבלנים חסרי הבושה שמנפחים את בועת הנדלן לטובת כיסיהם המרופדים היטב לבין מה שהם משלמים.

  נקודה למחשבה לקבלנים, פועל בניין סיני משלם דמי תיווך של 20,000 דןלר בשביל הזכות לעבוד בישראל, 20,000 דולר דמי תיווך לא חוקיים, אולי כדאי להם לדאוג שלא יגבו דמי תיווך, הורדת העלות לעובדים עשוייה לסייע להם להוריד את השכר.

 2. לקסי :

  עכשו אנחנו יודעים, מצוקת הדיור בגלל תרבות החטאים והזלזול בקדושת המשפחה: "… מתגרשים צריכים שתי דירות …"

  נראה לי שערוץ 10 צריך להתנצל בפני הצופים על הזלזול…

 3. דקל-דוד עוזר :

  אני מזמין אתכם לאתר התנועה לדיור לזוגות צעירים

  התנועה לדיור לזוגות צעירים שאני בצוות ההנהלה שלה הציעה הצעות משמעותיות ביותר לשינוי שוק הנדל"ן בישראל.
  בעקבות הכנס שנערך במכללת שערי משפט ובו קרא ראש עיריית רמת השרון איציק רוכברגר לצאת לרחובות, יוזמת התנועה מהלכים משמעותיים ברחבי הארץ
  פעילים מכל הארת בתחום הסטודנטים ומוניציפליים מוזמנים ליצור קשר עמי בדוא"ל [email protected] לקבלת חומרים ותיאום פעולות.
  אתר התנועה
  http://www.tnua-tzeirim.co.il/he/aboutus.asp

 4. עמית-ה :

  אני רק מבקש להזכיר כי מס רכוש על קרקעות היה מס נוראי שחוקק מתוך מטרה טובה ולאחר מלחמה ארוכת שנים וצודקת בוטל.
  http://www.azriel.co.il/modules.php?name=News&file=article&sid=212
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=82373
  אם רוצים דיור בר השגה והשוק החופשי לא מצליח לספק אותו צריך פשוט לבנות אותו.

 5. אורי אפלבוים :

  מס רכוש

  ביטול מס רכוש היה טעות. נכון החוק, ובייחוד ישומו היו מעוותים. מובן שאין שום הצדקה לגבות מס רכוש על קרקע שלא נבנית בגלל שהמדינה או הרשות המקומית לא מאפשרת בניה. עם זאת, הגיוני ביותר לגבות מס על קרקעות שמותרות ואפשריות לבניה ובעל הקרקע לא בונה עליהן. גם אם בנה אדם יחידת דיור על קרקע המספיקה לפי התב"ע ל2 יחידות יש לחייב אותו במס רכוש עד שיבנה עוד יחידה או ימכור חלק מהמגרש.

  מס כזה, עם אכיפה רצינית יגדיל מהר מאוד את היצע הקרקע וזאת מבלי להפשיר שטחים פתוחים נוספים אלא רק על ידי ניצול מקסימלי של הקרקעות המיועדות לבניה כרגע.

 6. מערכת עבודה שחורה :

  אורי ועמית – מאמרים בבקשה, בעד ונגד מס רכוש – יהיה מרתק

 7. מפוצץ הבועות :

  לכל מי שעוד לא מכיר. אפשר לדעת מה שווי עסקאות נדל"ן בכל הארץ החל משנת 1999 במערכת של רשות המיסים. אז שלא יעבדו עליכם מנפחי הבועות – תכנסו ותשוו ותראו מה הערך הריאלי של כל דירה ובאיזה מחיר באמת נמכרו הדירות הבניין ובאזור.
  מצרף קישור למערכת מידע נדלן:
  https://www.misim.gov.il/svInfoNadlan/
  ועוד קישור כדי למצוא גוש וחלקה – למערכת איתור (אפשר לראות במפה כל בניין בארץ ומה מספר גוש וחלקה ולהזין בקישור הראשון):
  http://www.govmap.gov.il/

  אז תהיו חכמים לפני שאתם קונים דירה – ותודאו שאתם קונים בערך הראלי שלה (הממוצע בעשור האחרון) ולא בפי 2!!
  די לשרלטנות ודי לבועת הנדלן!!
  עזרו לנו לפוצץ את הבועה ותעבירו מידע זה הלאה!

 8. יהודה :

  לצערי יש מחסור של 100 אלף דירות

  עד שלא יבנו מספיק דירות החוק הפשוט של היצע וביקוש יוביל למחירים גבוהים מאוד.
  מי שרוצה להצטרף למאבק בממשלה שתאפשר מספיק בניה מוזמן ליצור עימי קשר [email protected] 0523114810

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.