חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כנס התנועה למען דיור לזוגות צעירים – ראשי רשויות מקומיות חתמו על אמנה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 22.12.10 6:01

בכנס התנועה למען דיור לזוגות צעירים חתמו ראשי הרשויות בשרון על אמנה למען דיור לזוגות צעירים והתבטאו בחריפות כנגד הממשלה. האם זוהי תחילתו של מרי אזרחי?

הרצל דלל, יו"ר התנועה קרא לביבי נתניהו לפטר את השרים שטייניץ ואטיאס אשר עוסקים לדבריו "בתיקונים שעוזרים רק לבעלי ההון"

ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו, טען כי בזמן שראשי הערים מנסים לקדם פרוייקטים לזוגות צעירים, משרד הפנים וממשלת ישראל מעמיסים בירוקרטיה ואינם תורמים את חלקם למאמץ.

הגדיל לעשות ראש עיריית רמת השרון, איציק רוכברגר אשר שהוא לא מצליח להבין כיצד הצעירים מקבלים את המצב הקיים ולא יוצאים לרחובות. לדבריו: "הממשלה איבדה את הרצון למשול ובמקום לספק פתרונות היא מקימה ועדות שלא יוצא מהם כלום", רוכברגר הוסיף וקרא לתושבים: "אני אתכם! צאו לשטח ותבעירו את המדינה עד שסוגיית הזוגות הצעירים תיפתר".

לדברי הביקורת החמורים וחסרי התקדים כלפי הממשל הצטרפו שאר ראשי הערים מהשרון, ראש עיריית רעננה נחום חופרי, ראש עיריית הוד השרון חי אדיב וראש מועצה אזורית דרום השרון ד"ר מוטי דלג'ו, אשר קראו לכנסת לחוקק חוקים מתאימים.

למחאה החריפה הצטרף יו"ר ארגון הקבלנים בשרון מר רוני בריק אשר הצהיר כי תכניות משרד האוצר לא יעזרו בדבר מלבד לתת עוד מתנות לבעלי הון ולדבריו יש להציף את המדינה בדירות וזו תהיה הדרך היחידה לפתור את המשבר. לדבריו, שר האוצר ושר הבינוי והשיכון מדברים אך לא עושים שום דבר וחמור מכך: שר הבינוי והשיכון מוכר את קרקעות המדינה לקבלנים, ללא תכנון.

בסוף הערב קמו זוגות צעירים והביעו מחאה חריפה כלפי ראשי הערים ודרשו מהם לעמוד בראש המאבק למען הזוגות הצעירים. ראשי הערים מצידם השיבו כי הם יובילו את המאבק אם הצעירים יעמדו מאחוריהם.

האם כנס ראשון מסוגו שארגנה התנועה החברתית למען דיור לזוגות צעירים, אשר נערך במכללת שערי משפט בהוד השרון ובמהלכו חילקה התנועה חוברת מחקר מנומקת ובה דרישה ליותר מתריסר תיקוני חוק בתחום שוק הנדל"ן, יצליח לעשות שינוי חברתי ולהקים תנועת מחאה על רקע מחירי הדיור והיעדר פתרונות דיור לזוגות צעירים?

בכנס, שבו לקחו פרק חברי הכנסת יוחנן פלסנר וזאב ביילסקי מקדימה ואישרה השתתפות אך לא הגיעה חברת הכנסת מירי רגב, חתמו ראשי הערים בשרון על אמנה ראשונה בסוגה שבה הם הביעו התחייבות לסוגיית הדיור לזוגות הצעירים.

אל הכנס הגיעו חברי מועצה, בעלי דעה וזוגות צעירים, בעיקר מאזור השרון. כן השתתף בכנס יו"ר ארגון הקבלנים באזור השרון מר רוני בריק.

נציגת הזוגות הצעירים ניבה דלל פתחה את שורת הנואמים בנאום נוקב שבה הביעה דרישות בשם הצעירים: "אנחנו דורשים כי הממשלה תיתן לנו את שמגיע לנו בזכות ולא בחסד" והוסיפה איום פוליטי על נבחרי הציבור: "ראשי הערים שכחו את ההבטחות לפני הבחירות והם בונים רק דיור יוקרה, אנחנו לא מקבלים את הטענות שלהם ומזכירים להם כי הצעירים יהיו הכח המשפיע בבחירות הבאות ומי שלא יפעת לטובת הזוגות הצעירים יגלה שהרוב הדומם לא ישתוק בקלפי".

אחרי נציגות הזוגות הצעירים עלה לבמה יו"ר התנועה החברתית למען דיור לזוגות צעירים, מר הרצל דלל, אשר יזם ומוביל את התנועה החל משנת 2009 והצהיר באופן ברור בתחילת דבריו את חשיבות הנושא: "אם לא נמצא פיתרון לבעיית הזוגות הצעירים יש סכנה לעתיד המפעל הציוני ולמדינת ישראל". בהמשך נאומו הציג מר דלל  את עמדות התנועה בסיפורו האישי והמרגש: "לא בכדי שרדנו את העלייה, לא בכדי שרדנו את האוהלים והמעברות, לא בכדי שרדנו את המאבקים והאבידות במלחמות ישראל. לא נסכים שילדינו ימצאו עצמם ללא קורת גג ויהיו נטל על הוריהם"

לדברי מר דלל, בניגוד לעניינים אחרים, בתחום הדיור לא תקום ועדת חקירה: "בתחום הדיור לא תקום ועדת חקירה, כי אם ניכשל זה יהיה מאוחר מדי למדינת ישראל"

בהמשך דבריו, קרא מר דלל לפיטורי השרים שטייניץ ואטיאס: "ראש הממשלה חייב להעביר מתפקידם את השרים שטייניץ ואטיאס שעוסקים בתיקונים קלים העוזרים רק לבעלי ההון. השינוי יהיה רק בפרויקטים על אדמות המדינה!"

יצוין כי ראש התנועה לא חסך ביקורות מיו"ר האופוזיציה, גב' ציפי לבני ושאל: "ציפי לבני – מדוע קולך דומם? כולנו שמענו את הדיון על ההקפאה, אבל נושא הדיור לזוגות צעירים מוקפא עשרים שנה ואף אחד לא מצייץ.

בסיום דבריו קרא יו"ר התנועה לצעירים לצאת לרחובות ולעמוד על זכויותיהם: "צעירים, זכרו: אדם שלא עומד על זכויותיו – מאבד אותן. אל תאמינו להבטחות לפני הבחירות – צאו היום לרחובות!"

אחרי יו"ר התנועה עלו לדוכן הנאומים חברי הכנסת יוחנן פלסנר וחבר הכנסת זאב ביילסקי, תושבי אזור השרון, וקראו לממשלה להרים את הכפפה. חבר הכנסת פלסנר דרש כי תקציב המדינה לא יאושר ללא פתרונות לזוגות הצעירים וחבר הכנסת ביילסקי דרש מראש הממשלה נתניהו ומשר הפנים אלי ישי להכניס את ידיהם לתוך וועדות התכנון ולזרז את ההליכים הבירוקרטיים אשר מעכבים את הליכי התכנון שנים על גבי שנים.

לאחר חברי הכנסת עלו ראשי הערים בזה אחר זה, הציגו את התכניות לדיור לזוגות צעירים שהוכנו בעבר ברחבי הערים עליהם הם מופקדים, אך כולם כראש אחד סימנו את האשמה בממשלה אשר היטב להגדיר ראש עיריית רמת השרון מר איציק רוכברגר: "לא רוצה למשול"

ראשי הערים, אחד אחרי אחד, הטילו את האשמה בהיעדר סמכויות בחוק לסייע לזוגות צעירים ובעובדה שמדינת ישראל, השולטת בקרקעות וגובה מסים בשיעור של כ-40 עד 50 אחוז ממחירי הדירות לא תורמת את חלקה בדבר.

הגדיל לעשות ראש עיריית רמת השרון רוכברגר אשר קרא, כדבריו, "להבעיר את המדינה עד לפיתרון בעיית הדיור לזוגות צעירים", אך כל ראשי הערים כולם הסכימו כי יש לייצר חזית אחידה של תושבים וראשי רשויות כנגד השלטון המרכזי אשר מתחלף באופן תדיר ואינו מתכנן לטווח ארוך, בניגוד לראשי הערים אשר שומרים על עמדותיהם לתקופות ארוכות.

בסיומו של הערב האווירה המתוחה בקהל אשר הרבה בקריאות ביניים, התפוצצה, כאשר צעירים שהגיעו הטיחו האשמות כלפי הממשלה שמסירה מעצמה אחריות ודרשו מראשי הערים להוביל את המאבק באמצעות עובדי הרשויות.

ליבי, אביהו רצאבי

המלבה"ד: דקל דוד עוזר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  במדינת ישראל דיור לזוגות צעירים הפך לבלתי אפשרי

  הממשלה מספסרת במחירי קרקעות ומאפשרת לקבלנים ליצור ביקוש מלאכותי לדירות

  במצב העניינים הקיים בעלי ההון שברשותם דירות להשכרה חוגגים והצעירים רוטנים ומשלמים את רוב משכורתם

  זהו נדבך נוסף בשיטה הכלכלית בישראל שהינה למעשה ניאו פיאודאליזם המשעבדת את הנתינים ( האזרחים הפשוטים)ומעשירה את בעלי
  האחוזות ( הפיאודלים בעלי הדירות להשכרה)

 2. עמית-ה :

  אני חושב שהדרך הנכונה לפתור את הבעיה היא בניה לזוגות צעירים ע"י חברות ממשלתיות כמו עמיגור ועמידר או חברה חברה יעודית.
  כמו שאנחנו רואים השוק החופשי יודע לתת פתרונות רק למי שאין להם בעיות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.