postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מחאות נגד ממשלת ההפרטה – גם על ידי מאבקים באינטרנט

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאות נגד ממשלת ההפרטה – גם על ידי מאבקים באינטרנט

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 21.12.10 6:03

בציבור יש התנגדות להנהגה המפריטה הכול. חלק מהמחאה מתבטאת באינטרנט. למשל, בעצומות נגד קיצוץ בעדכון קצבאות הזקנה ונגד העלאת מחירי הדלק. המאבק נגד העלאת מחירי המים נשא פרי וההעלאה בוטלה. המחאות – השפעתן מוגבלת, אך הן מצטברות, ובנקודת זמן – מתפרצות בסערה.

מאת: מנחם רבוי

האזרחים הדפוקים צועקים, גם ברשת

ההנהגה הנבחרת שנטשה את עקרונות המדיניות החברתית ומפעילה את גישת "השוק החופשי" ו"כל מה שזז להפרטה" , עושה בציבור בדרך כלל מה שבא לה.

זוכרים את ביבי ומדיניות "השמן והרזה?"

מאז ראשית חודש נובמבר "מסתובבת" ברשת פנייה לציבור מטעם  "שדולת גמלאי חיפה" וזו לשונה:

שדולת גמלאים חיפה ע"ר www.seniors-haifa.org

בחוק ההסדרים, העומד בקרוב מאד לאישור בקריאה שנייה ושלישית, נכלל סעיף, המקצץ ב – 1.5% את העדכון המתוכנן בקצבאות הזקנה של כלל גמלאי ישראל. הקיצוץ יחול הן בשנת 2011 ובשנה שאחריה, 2012.

סכום הקיצוץ אולי לא משמעותי לרבים שקוראים מייל זה, אבל כן משמעותי לרבבות הגמלאים שאין להם הכנסות מלבד הקצבה, או הכנסות מועטות ביותר.

זכרו הקצבאות אינן חסד. לפני שהגענו לגיל פנסיה שלמנו הרבה כסף, חלקנו אפילו הרבה מאד כסף לבטוח לאומי.

אסור לתת לנוהג שאפשר לקצץ בזכויותינו ככל שעולה על דעתו של פקיד זה או אחר באוצר, וללא תגובה להמשך.

הנהלת שדולת גמלאים – חיפה  יזמה עצומה נגד הקיצוץ אשר – אחרי שתחתמו עליה – תשלח למקבלי ההחלטות בכנסת.

אם עוד לא קבלת את ההודעה ועוד לא חתמת, אנא הזדרז לעשות כן.

אנא לחץ על הקישור הבא:  http://www.atzuma.co.il/gimlaimisrael

את הפניה הזו קיבלתי במייל מספר פעמים . כל פעם ממשהו אחר, ששלח אותה גם לרשימת התפוצה שלו. מטרת הפנייה: לעורר את הציבור כולו ובראש וראשונה את ציבור הגמלאים מקבלי הקצבאות, לפעולת מחאה שתוצאתה תהייה ביטול גזירת הקיצוץ.

לא מדובר בקריאה לצאת לרחובות, להפגין , לשבות רעב וכיוב'. פשוט מבקשים לחתום על עצומה בנושא,המופצת ברשת. עד כה חתמו 62.000 איש. מרשים לא? עשרות אלפי חתימות. אבל כנראה לא מספיק. מפני שההד הציבורי [מחוץ לרשת] לא היה חזק במיוחד. אייטם אחד או שניים בתכניות האקטואליה בבוקר ברדיו וזהו. עוברים הלאה.

אמנם נמצא ח"כ אחד – חיים כץ יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת שהודיע כי הוא מתנגד להצעת הקיצוץ של האוצר. הוא לא ייתן לאוצר להעביר את תכניתו. הקיצוץ הזה הוא לא 1.5% הבהיר. הוא כפול, כי בשנת 2012 יהיה קיצוץ נוסף כזה.  "כבר הודעתי" הצהיר הח"כ הנמרץ "כי ההצעה תצא מוועדת העבודה אחרת ממה שנכנסה אליה".. [כלומר יהיה קיצוץ מופחת] אבל גם הוא לא יכול היה להבטיח שהתכנית תבוטל. למה? ככה. האוצר החליט.

לפני מספר ימים החלה החתמה על עצומה אחרת ברשת. נגד ההעלאה התלולה שמתכנן האוצר במחיר הדלק מינואר 2011. העלאה של כ-40 אגורות לליטר.זאת באמצעות הגדלת המיסוי. המחיר יעבור את רף 7 ₪ לליטר. למה? ככה. בינתיים רק 300 איש חתמו.

שביתת הפרקליטים בשירות המדינה נמשכת. הם דורשים העלאת שכר. טוענים שהוא נשחק עד מאוד. שהם משתכרים פרוטות לעומת פרקליטים בשוק הפרטי. ששעות עבודתם מרובות ועוד. האוצר לא היה מוכן לנהל עימם מו"מ. נקט בטקטיקה של סחבת. נמאס להם. הכריזו על סכסוך עבודה בתמיכת ההסתדרות וכעבור 14 יום על פי החוק, פתחו בשביתה שנזקיה מחמירים מיום ליום.

האוצר לא מוכן למו"מ כל זמן שהשביתה נמשכת. למה? ככה. האוצר מינה עצמו גם ל"מחנך ומורה דרך לנורמות ציבוריות". האם השביתה אינה חוקית? אפוא היה האוצר עד עכשיו? תשובה לא נקבל. רוה"מ פונה, הפרקליטים מגמישים נהלי שביתה , והאוצר ממשיך לתקוע מקלות. שר המשפטים  מהאו"ם. הוא שותק .

האם נערי האוצר אשמים בכל הרעות הללו? לא . הם רק תורמים. הקברניטים אשמים. הם לא מבינים עצומות, טענות והפגנות שקטות. הם מגיבים ומהר כשהם רואים את "להט החרב המתהפכת" באופק.

דוגמא ל"מצמוץ אוצרי": מחירי המים – ההנהגה הבחינה שהציבור לא ישלם את המחירים הרצחניים שהיא המציאה והטילה. לכן התקפלה. אבל רק לאחר מרד תשלומים מתרחב בישובים רבים ויותר מ – 350  אלף חתימות על עצומה אחת בנושא,יש עוד עשרות כאלה.

עוד דוגמא [מצערת וחמורה] מחדל השריפה הגדול בכרמל. כאן לא היה צורך בעצומות. דמי החללים צעקו. קופת האוצר נפתחה הכסף התחיל לזרום. עכשיו כבר נעצר. הפוליטיקאים מנסים לבלום את ועדת החקירה הממלכתית. הם יודעים למה. לא בטוח שיצליחו.

סיכום: ההנהגה הנבחרת שנטשה את עקרונות המדיניות החברתית ומפעילה את גישת "השוק החופשי" ו"כל מה שזז להפרטה" , עושה בציבור בדרך כלל מה שבא לה. המחאות – השפעתן מוגבלת, אך הן מצטברות, ובנקודת זמן – מתפרצות בסערה. זוכרים את ביבי ומדיניות "השמן והרזה?" בספרי הכלכלה זה נשמע יפה. אבל הציבור זכר לו את מדיניותו האנטי חברתית הבוטה ומשהתייצב לבחירות בראש הליכוד לאחר ששרון חדל מלהיות ראש ממשלה, העניק הציבור לו ולמפלגתו מפלה ניצחת. נתניהו אף הודה אח"כ שהתוצאה ביטאה את הזעם על מדיניותו הכלכלית.

כי בסוף זה נגמר כדבר האמרה : "זה הכול הכלכלה, טמבל".

מנחם רבוי שימש בתפקידים בכירים בשירות הציבורי. – במשרד התמ"ת, בבנק ישראל , בשירות החוץ, ובעיריית ירושלים.

האתר של מנחם רבוי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. האזרחים הדפוקים צועקים, גם ברשת « מנחם רבוי – הבלוג :

  […] פורסם גם באתר "עבודה שחורה" […]

 2. איציק יאפ :

  אוף רגע, אין פה מסקנה.
  זה עובד או לא עובד?

  כל הגופים האלו, אשר כל אחד מהם אוסף חתימות עבור הבעיה שלו, האם הם מודעים לכך שזה חלק ממדיניות כוללנית? האם הם מתכוונים להלחם במדיניות, או רק להשיג את פת הלחם של עצמם?
  האם יש אפשרות לאחד בין כולם?

  נתניהו, אחרי הכל, נבחר בשנית.
  האם יכול להיות שכמה קסאמים על הדרום יגרמו לכולם לשקשק מפחד ולהצביע שוב עבור מי שמבטיח להם ביטחון (בלי כיסוי) ונשמע יותר טוב בטלויזיה?

 3. מנחם רבוי :

  עובד חלקית

  עצומות ברשת מהוות מרכיב במחאה הציבורית.הן מתחילות להשפיע רק כשהן צוברות מסה קריטית של חותמים- בעשרות ומאות אלפים, וגם אז זה לא תמיד מספיק להוביל שינוי.
  אבל – יש למחאות אלה השפעה מצטברת שבסופו של דבר מתפרצת. ביטוי מובהק להצטברות המחאה החברתית ניתן בבחירות לכנסת השבע עשרה כשנתנייהו ראש הליכוד התמודד מול קדימה בראשות אולמרט [אחרי ששרון חלה] וספג מהלומה.[קיבל רק 12 מנדטים] זאת אף שיצא נגד ההתנתקות מהרצועה ופינוי הישובים – עמדה שהייתה לה תמיכה בקרב ציבורים נרחבים.
  הוא עצמו הודה אח"כ שמדיניות ,השמן והרזה" שלו הייתה גורם בתבוסה.

 4. איתי :

  קודם כל תודה על המאמר ואני מקווה שיהיו עוד רבים. כאתר שעוסק בחיזוק מדינת הרווחה זו ברכה בשבילנו לארח כמה שיותר כותבים שעובדים או עבדו בתפקידים בכירים במגזר הציבורי.

  לגבי עניין העצומות אני מסכים ולא מסכים. ראשית, כפי שצויין, הקלות העצומה של הרצת עצומה יצרה אינפלציה בערכה של חתימה. כדי שעצומה תהיה שווה משהו חייבים היום עשרות ומאות אלפי חתימות.

  שנית, אני רואה שהעצומות עם הכי הרבה חתימות הן לרוב פשוט פופוליסטיות ואין לכך שום קשר לציר סוציאליזם-קפיטליזם. קל הרבה יותר להחתים עצומה נגד פגיעה בקצבאות זקנה או נגד העלאת מחיר מים מאשר להחתים נגד הפרטה או בעד הלאמה.

  עוד דוגמה: העצומה על מיסוי הגז הטבעי – מאבק שמקבל הרבה פרסום בתקשורת ופעילות שטח, ואינו מתנהל רק במיילים כמו המקרים שציינת. עד עכשיו פחות מ-21000 חותמים. http://www.israel-restart.com/

  בנוסף, הן עצומות ופעילות פוליטית אחרת ברשת, והן פעילות שטח כמו הפגנות אינן תחליף לבניית כוח פוליטי שמהווה חלופה למדיניות ההפרטה, ובתחום הזה אנו נכשלים כישלון חרוץ. חלק מזה כמובן קשור לכך שאנו מפנים את עיקר האנרגיה לניהול מאבקי שטח ורשת באופן נקודתי כלומר עוסקים בכיבוי שריפות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.