חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרויקט העשרה לנוער – משרד החינוך אינו לוקח על עצמו אחריות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 21.12.10 6:02

בחור בן 18 העושה שנת שירות יוזם פרויקט העשרה לתלמידים מצטיינים בבית נוער בדרום תל-אביב. הודעה בעניין מתפרסמת באתר אוח של משרד החינוך. האם לא ראוי שיוזמה כה חשובה תנוהל על ידי משרד החינוך?

מאת: שושי פולטין

"דרושים מורי תוכניות המחוננים להתנדבות בפרוייקט העשרה" הכותרת אשר קלטה את עיני מופיע מזה כמה ימים בין הנושאים שעל סדר היום בדף הראשי של אתר אוח (אתר משרד החינוך).

מדובר בפרוייקט של בחור בן 18, ראוי להערכה, העושה 'שנת שרות ואשר כותב כך: (הדברים במלואם)

דרושים מורי תוכניות המחוננים לפרויקט העשרה מיוחד בבית נוער בדרום ת"א

שלום, שמי עידו, בן 18, ואני מעוניין להקים פרויקט לתלמידים מצטיינים/מחוננים לילדים ובני נוער בדרום תל אביב. לצורך כך אני מחפש מורים למחוננים שיסכימו להתנדב אצלנו ולהעביר שיעורים לילדים.

השאיפה התחילה השנה, אחרי שנכנסתי לשנת שירות (שנה של התנדבות לפני השירות הצבאי) במעדניות בשכונת שפירא בדרום תל אביב, "מטר" מהתחנה המרכזית.
הילדים (כיתות ד' עד יא') באים אלינו אחרי בי"ס, אוכלים ארוחה חמה, עושים שעת שיעורי בית. בנוסף הם עוברים פעילות ערכית וחוגי שונים.

באופן כללי, מצב השכונה חלש מבחינה סוציו-אקונומית, והילדים חשופים באופן יום יומי למראות נרקומנים, הומלסים ומכוני ליווי.
מעבר לכך, מספר רב מילדים בבית הנוער הם ילדים של עובדים זרים, מה שדורש התייחסות ועבודה מיוחדת.

העירייה מנסה לתמוך בילדים, הבעיה שהתמיכה של העירייה מגיעה רק מהמקום של "לחזק את החלשים", בלי לקיים פרויקט העשרה לילדים החזקים.
יותר מכך, בשל הכסף הרב שמושקע בבתי הספר באזור, העירייה מסרבת לתת לילדים את האפשרות ללכת לפרויקט מחוננים במקום אחר.
על אף שאין לי הכלים לבדוק מי מהילדים הוא מחונן ע"פ מבחנים של מכון קרני (ורוב הילדים גם אין כסף לעשות את המבחנים), יש לי תחושה שיש במועדונית כמה ילדים מוכשרים בצורה יוצאת דופן, שמתפספסים בשיטה הנוכחית.

לכן השאיפה שלי היא להקים מעין פרויקט העשרה בתוך המועדונית למספר מצומצם של ילדים מהשכונה.  כמי שהיה תלמיד בתוכנית המחוננים בתקופת החטיבה,  אני יודע כמה פרויקטים כאלה יכולים לשנות מסלול חיים שלם. הרבה מעבר להעשרה הלימודית, קיבלתי מקור עצום העצמה אדיר שאיפשר לי לפרוח ולמצוא בעצמי צדדים חדשים. סביר להניח שללא פרויקט המחוננים, לא הייתי מקדיש שנה מהחיים שלי להתנדבות בקהילה. בדיוק מהסיבה הזאת אני יודע שלפרויקט מחוננים בדרום תל אביב יש ערך מוסף גדול לאותם ילדים.

לצורך הפרויקט אני מחפש מורים שמוכנים לבוא וללמד בהתנדבות את הילדים (באופן קבוע או חד פעמי)).בית הנוער פעיל בין הימים א' עד ה') כשהמטרה היא שפרויקט המחוננים יפעל פעם בשבועיים, בשעות הערב. את היום והשעה הספציפית ניתן לתאם עם כל מורה בנפרד, בהתאם לזמנים שנוחים לו.

תודה,
עידו.
054-6596676
כתובת המועדונית: התיבונים 28, תל אביב.

מה מטריד אותי בפרוייקט הזה?

בעיקר שמפרסם אותו משרד החינוך!

אם הפרויקט כל כך חשוב  אז –

א.  מדוע משרד החינוך מסתפק במתן חסות על ידי פרסום בלבד. היכן הגורם המפקח?

ב.  מדוע המדינה לא מקצה לפרויקט מורה, הרי המדינה היא גם מעסיק?

ג.  הנער מעיד על עצמו שאין לו כלים לאבחון והוא פועל רק על פי תחושות.

כיצד ייתכן שמשרד החינוך יאפשר  זאת בלי לתת לו כלים , לפחות של אבחון?

יש פה מקרה קלאסי שבו המדינה מתנערת ממחויבויותיה בנושא הרווחה וגם בנושא החינוך, משאירה  אותו בידי גורם התנדבותי ללא כל פיקוח ועושה צעד אצילי לכאורה בכך שמפרסמת את הפרויקט בדף הראשי של המשרד.

מה דעתכם?

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. חנניה :

  כשל של 30 שנה

  מזה 30 שנה שהמדינה מנערת חוצנה מניהול החינוך בארץ. כבר שנים רבות משרד החינוך לא מכניס לשעריו מורים חדשים, מטרטר את המורים הצעירים ומעסיק אותם כממלאי מקום עודפים. לא בכדי, חסרים היום מורים רבים במערכת. אני מכיר עשרות מורות שעובדות בארגונים אחרים, עמותות, וגם כאלה שעובדות כמזכירות וכו'.

 2. איתי :

  אני מסכים עם הטענה שהממשלה לא עושה מספיק בתחום חינוך וצמצום פערים, ושאחד הסימפטומים של זה הוא הפקרת משימות לאומיות בידי מתנדבים (כולל שינשינים איכותיים שבאים חדורי מוטיבציה לשנה אחת ואז נעלמים ואין המשכיות).

  משרד החינוך לא היה צריך לפרסם את המודעה הזו כי היא רק מעידה על חולשתו. מכיוון שאין מדובר בפרוייקט עם יחצנות, אני מאמין שהסיבה היא מאוד פרוזאית – לנער יש קשרים אישיים עם מישהו במשרד החינוך או אצל הגורם שמנהל את האתר מטעמו. מי שפרסם את זה עשה לו טובה והאמין מן הסתם שהוא עושה גם משהו חברתי טוב.

  אותו דבר חושבים גם האנשים שמצביעים ב"כוכב נולד העמותות" של בנק לאומי http://hahem.co.il/false/archives/1020

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.