חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

והעיקר לא לפחד כלל

נושאים דעות, זכויות אדם ב 17.12.10 6:05

האם מכתב הרבנים נובע מגזענות או שמא מפחד מן האחר? ערן כהן בוחן את שורש הענין, ובוחן פחדים נוספים בחברה שלנו. האם יש פתרון?

פסק הדין של הרבנים בדבר איסור מכירת נדל"ן לגויים (כשהכוונה היא כמובן לערבים) במדינה עורר סערה רבה בימים האחרונים. לאמירות מסוג אלו, מפי אנשי ציבור, אין מקום בכל חברה נאורה ובפרט בחברה יהודית.

עם זאת, אני חולק על כך שמדובר בגזענות. אם נקרא לאותם רבנים גזענים ונתייחס אל הבעיה כאל בעיה מקומית, הקשורה למגזר בעל צביון מסוים, נחטא חטא גדול ללקח, שחובה עלינו להפיק מאותו פסק דין נלוז. פסק הדין של הרבנים לשיטתי, לא נובע מגזענות, אלא מפחדנות.

כאשר חברת הרוב איננה מרגישה מאוימת והיא בטוחה ביכולתה לשמור על צביונה, היא מסוגלת להכיל את השונה ואף את המקטרג על דעת הרוב. הבעיה מתחילה כאשר משהו בביטחון העצמי של הרוב מתערער. כאשר הוא כבר לא כל כך בטוח ביכולת שלו לשמור על הערכים וצביון החיים בהם הוא מאמין. אז, הוא מתחיל להסתגר, ולפחד מכל מה ששונה ממנו. הוא חש צורך הולך וגובר לסמן קו ברור שיפריד בין אלה שאתו לאלה שלא. הוא מתחיל לחשוד בכל מי שמשמיע דעות שונות, שקצת חורגות מהקו המרכזי. הוא לא מסוגל להכיל שום דבר ששונה ממנו. הפחד משתק אותו והפחד הזה הופך פעמים רבות לשנאה ולאן שנאה יכולה להוביל, כולנו יודעים.

הדוגמאות לכך רבות. תופעת ההתחרדות למשל, היא פועל יוצא של פריחתה של תנועת ההשכלה בסוף המאה השמונה עשרה. הציבור הדתי חש מאוים מהרוחות החדשות שחדרו אל בין חומות הגטו והגיעו כמעט לכל בית. על כן היה צורך לשרטט גבול ברור "בנינו לבנם".  ומי שלא היה איתם – הינו מוקצה מחמת מיאוס.

אך לא חייבים ללכת לדוגמאות רחוקות וגדולות כל כך. די לנו להביט בעצמנו ובסביבה שלנו בשביל לראות את אותה תופעה חוזרת על עצמה כל הזמן. תושבים חילוניים יפחדו (ואז ישנאו) מכל ניסיון של דתיים לרכוש דירות בשכונת מגוריהם. זו לא גזענות, זו פחדנות. הם מפחדים שהחרדים יהפכו לרוב וישנו את צביון החיים בשכונה שלהם. תושבים יפחדו (ואז ישנאו) מהשכרת דירות לעובדים זרים בשכונת מגוריהם, מכיוון שיחששו שאלו יביאו אחריהם רבים אחרים עקב מחירי הדירות הנמוכים באזור, ומרקם חייהם ישתנה ללא הכר.

אלו דוגמאות אישיות ופרטיות, אך ניתן להכליל אותן בקלות לרמה הלאומית. התנועה הציונית הייתה בטוחה שתוכל להתמודד עם בעיית הדמוגרפיה באמצעות עלייה מאסיבית של יהודים לארץ ישראל. כל כך בטוחה הייתה בעצמה, שאפילו לאחר מלחמת ששת הימים היו מי שחשבו שצריך לאזרח את כל תושבי השטחים הכבושים. משהתברר שהמוני היהודים מתמהמהים, ואנו מצדנו המשכנו להעמיק שורשים בשטחים הכבושים, קיבלה הבעיה הדמוגרפית משנה תוקף. כל מי שעיניים בראשו מבין שאם נמשיך להחזיק בשטחים, אולי לא נאבד מהר כל כך את הרוב במדינה, אך מהר מאד הצביון שלה ישתנה. וכמו במקרים האחרים – זה מפחיד אותנו. וכשאנחנו מפחדים ומרגישים שכבר אין ביכולתנו לשנות את המציאות, אנו מתחילים לשנוא את מבשרי השינוי. מפלגת ישראל ביתנו והצלחתה בבחירות האחרונות, היא ביטוי מובהק לאותו פחד. הרי אין כל שוני בין חוק הנאמנות של ישראל ביתנו  ופסק הדין של הרבנים – שניהם מבטאים פחד וחוסר ביטחון. עם זאת, ישראל ביתנו היא מפלגה לגיטימית בעיני חלק מהמגנים את קריאת הרבנים (בהם ראש הממשלה ושר הביטחון).

אז איך אפשר לשקם את הביטחון? איך ניתן למגר את הפחד? הפיתרון כאמור ידוע. לא ניתן להחזיק את המקל משני קצוותיו. על מנת להסיר את האיום הדמוגרפי עלינו לצאת במהרה מהשטחים הכבושים. כשהרוב היהודי במדינה יובטח ואנו נחוש שחזרנו לצעוד בדרך הנכונה ממנה סטינו לפני 43 שנה, נוכל לחזור ולהכיל את השונה מאתנו.

מכיוון שהשינוי הזה לא ניצב בפתח, והיכולת שלנו להשפיע עליו דלה מאד, אני ממליץ פשוט להפסיק לפחד כל כך. למרות שלעיתים לפחד יש בסיס , לרוב הוא תוצאה של ראייה מוקצנת את המציאות ונובע מדעות קדומות ובורות.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. דני זמיר :

  טעות

  גם במדינה בגבולות 67, הפחד לא ייעלם ומסיבות טובות כנראה: הזהות הלאומית שלנו לא מספיק מגובשת וחזקה לעמוד בפני עצמה כזהות המכילה עושר היסטורי ותרבותי ללא הקביים של הדת; אנחנו מיעוט בתוך מזרח תיכון מוסלמי אלים ושונא זרים שאינם מוסלמים;.
  אז אם הניתוח שלך נכון, אין שום סיכוי שיצירת מציאות של שלוש מדינות (שתיים לפלסטינאים בלבד ואחת נוספת, ליהודים ולפלסטינאים) תפתור את הנושא הספציפי שהעלית, להיפך, היא תעמיק את העוינות אלינו (ע"ע: היציאה מלבנון- מהומות אוקטובר 2000; ההתנתקות מעזה- עליית החמאס ועופרת יצוקה)ותעצים את הפחד.
  יש לנו סיבות טובות לבצע את ההפרדה ואת התהליך המדיני הזה, אבל אי אפשר לשקר לעצמנו ולגייס את הרצון והתכנית הפוליטית כדי להצדיק או לנמק בזה כל עמדה ערכית.
  גזענות ושנאת זרים זה רע, במציאות של סכסוך לאומי עמוק וקשה, זה מובן ומעציב.

 2. א. בן-אבי :

  הלוואי שהבעיה היתה רק הכיבוש

  אני מסכים לניתוח, אבל כמו דני גם אני לא מקבל את הפשטנות של ה"פתרון". כן, מאחורי גזענות יש פחד; אבל זה לא רק פחד דמוגרפי מהפלסטינים שמעבר לקווי 67 (או מערביי ישראל), ולכן לא ייעלם עם סיום הכיבוש (במהרה בימינו). חילונים לא מפחדים מהתחרדות בגלל הכיבוש, כשם שחסידים לא מסתגרים מפני ספרדים או אתיופים בגלל הכיבוש.
  הפחד, ועימה ההסתגרות וההתבדלות שבעקבותיהם שנאת-זרים, מלווים את היהדות כבר אלפיים שנים: ראשית גחברת מיעוט נרדפת בגולה, אח"כ כתת-חברות נרדפות בגולה (חרדים, יהודים-חילונים, נוצרים-חדשים ועוד) ולבסוף כמדינה של התבדלות ("לא אוהבים אותנו באירופה, נמצא לנו מקום בו נהיה רק אנחנו וכולם יאהבו אותנו כי אנחנו נהיה כולם"), שבעצמה מורכבת מתת-חברות שעובדות לפי אותו קוד של התבדלות והסתגרות.
  אם רוצים שהמדינה הזו תתקיים, כולנו נצטרך להתחיל לחשוב איך להגמיש ולפתוח את החברה שלנו כלפי שכנים, גם שכנים השונים מאיתנו: חילונים, חרדים, אשכנזים, ספרדים, יהודים, ערבים, אתיופים, רוסים ועוד ועוד.
  וזו בעיה תודעתית שהתקיימה אלפי שנים לפני 67, ותמשיך להתקיים, אם לא נתמודד עימה, גם הרבה אחרי שתהיינה כאן עוד כמה מדינות

 3. דרור :

  פסיכולוגית - גזענות מושפעת תמיד מחרדות, אבל זה לא תירוץ.

  לדעתי, אין מקום לתת "הקלות" לגזענות בשל היותה נובעת מפחדנות ואין לחפש הסברים רציונאליים, כמו התהליכים הנובעים מהכיבוש. מי כמונו, היהודים, יודעים כי חרדות ופחדים ניתן להרגיש גם כלפי מיעוט קטן מאד שלא מסוגל להזיק בשום אופן.

 4. איציק יאפ :

  לפי דעתי הלכתם ממש רחוק מידי.
  אלפיים שנה? זה הגורם לפחד?
  מספיק לפתוח את ערוץ 2 בכל יום אקראי בחדשות ולראות את כל ההפחדות הדרמתיות שמשודרות שם, עם הגרפיקה הכי דרמטית והכי אמוציונאלית שיש, ומוזיקה בהתאם, ועריכה מגמתית שמפחידה אותנו.
  כי מי שיושב מפוחד מול הטלוויזיה – גם צופה בפרסומות שלה!

  ואז מעבר לחדשות יש את כל שאר תוכניות ה"תראו איזו מדינה חרא יש לנו, עליכם לפחד לפחד ולחשוד לחשוד!!" כמו כל מיני כלבוטקים למיניהם.

  וגם אלו שלא מפחידות נטו, הן מגמתיות לחלוטין, ומציגות אוכלוסיות שלמות כאשמות בכל הצרות שלנו. והאוכלוסיות האלו הן תמיד החרדים והערבים.

  ובשידור הציבורי יש כל כך מעט מאוד חדשות שפויות שייתנו בלאנס לצד השני, וכשיש זה גורר כל כך מעט רייטינג כי…. הי, זה לא מפחיד ודרמטי מספיק – אז זה בטח לא מעניין.

  חוץ מזה שפחד המון פעמים (ברוב המקרים) מגיע מתוך בורות, ובורות זה משהו שמאוד משתדלים לקדם במדינה הזו, כדי שאנשים לא ישאלו שאלות מהותיות, אלא רק יצרכו, יפחדו ויצרכו.

  ובבחירות למי אנשים יצביעו?
  למי שמסביר להם בצורה הגיונית את הדרך הנכונה יותר שהוא מאמין שטובה, או למי שפשוט מפחיד אותם נגד ערבים וחרדים?

  הרבנים האלו הם לא יותר מאחרון העמך בעיני. אלעק רבנים…. חחח מי הכתיר אותם?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.