חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סיכום כנס שכר מינימום

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים ב 10.04.08 6:05

בעקבות הכנס בנושא שכר המינימום, שפורסם כאן בעבר, שלחה אלינו קולט אביטל סיכום של הכנס. שמחנו לראות בכנס גם ביקורת על דרכה הנוכחית של מפלגת העבודה וספציפית על דחייתה של הפעימה השלישית בהעלאת שכר המינימום. אם זאת, אנו מצפים לראות את הביקורת הזו מיתרגמת לפעולה פוליטית פנים סיעתית כאשר פקידי האוצר יבקשו לדחות גם את עדכון שכר המינימום הצפוי ליולי.

השינויים המשמעותיים בשוק הכלכלי הישראלי והאירופאי מחייבים חשיבה מחודשת בנושא המעסיק בימים אלו את רוב המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות באירופה. הרעיון לעריכת הכינוס נולד מתוך רצונה של ח"כ אביטל להרחיב את קשרינו עם גורמים מקצועיים ופוליטיים רלוונטיים באירופה. את החסות לכנס העניקו שלוש קרנות בעלות שם: קרן ברל כצנלסון מישראל, קרן ז'אן ז'ורס מצרפת וקרן פרידריך אברט מגרמניה. הכנס עסק בהיבטים מקומיים וגלובליים של סוגיית שכר המינימום כאמצעי להבטחת צדק, לכידות חברתית ובטחון כלכלי. כמו כן, נדונו אמצעים נוספים להקטנת הפערים בחברה ולצמצום העוני, כגון מס הכנסה שלילי, שעתיד להיות מונהג בישראל בקרוב.

ההיבט הבינלאומי וההשוואתי של הכנס אפשר דיון מעמיק ופורה ביותר. כפי שציינה בכנס לאה אחדות, מהמרכז האקדמי רופין ומכון ון-ליר, ישנם שני טיעונים עיקריים התומכים בהנהגת שכר מינימום. הראשון הוא הקטנת כוח השוק של מעסיקים כלפי עובדים עם מיומנות נמוכה שאינם יכולים למצוא אלטרנטיבות תעסוקתיות. הטיעון השני הוא ששכר המינימום מעלה את שכרם של בעלי מיומנות נמוכה ובכך פועל לשיפור בחלוקת ההכנסות ללא עלות תקציבית. למרות היתרונות בהסכם קיבוצי בין איגודי העובדים והמעסיקים, נראה ששוק העבודה בישראל אינו בשל לכך, ולעת עתה על הממשלה לאכוף הנהגת שכר מינימום במשק.

האורחים מאירופה כללו את חבר הפרלמנט הצרפתי ז'ראר בפט, חבר הפרלמנט הגרמני כריסטיאן לאנג וכן חבר הפרלמנט השוודי ושר האוצר לשעבר פר נודר, שהציג בפני הקהל את המקרה של שוודיה, מדינת רווחה בה לא מונהג שכר מינימום חובה. האורחים האירופאים ציינו כי ל-20 מתוך 27 המדינות החברות באיחוד האירופאי יש חוק שכר מינימום.

מן הצד הישראלי השתתפו השר יצחק (בוז'י) הרצוג שפרט את מדיניות הממשלה לצמצום העוני ועידוד יציאה לעבודה; ח"כ אבישי ברוורמן, שדיבר על כשלון הכלכלה הניאו-ליברלית לפי המודל האמריקאי והיתרונות במודל המערב-אירופי; וח"כ עמיר פרץ שדיבר על הצורך בהתאמת שכר המינימום לשכר הממוצע במשק, וקרא לא להנהיג מס הכנסה שלילי, אותו ראה כסוג של צדקה.

עופר עיני, יו"ר ההסתדרות, טען כי שכר המינימום חשוב אך יחסי העבודה במשק צריכים להתקיים בהסכמה. לדבריו, הישגים בתחום העבודה מתקבלים באמצעות פשרות ולכן הסכים לדחות את עדכון שכר המינימום בכדי שיובטח שהעדכון ייכנס לתקציב.

שרגא ברוש, נשיא איגוד התעשיינים, הסביר שהבין זה מכבר שלא ניתן לייצר כאן שתי מדינות ולפיכך החליט להעביר מפעלים ממרכז הארץ לפריפריה. הוא טען כי משכורות ענק אינן בעיה בפני עצמה, אלא יש להעלות את השכר הכללי מלמטה למעלה. לדבריו, חוק שכר המינימום בישראל פגע בתעשיות הזולות ובעיקר בתושבי הכפרים הערבים והדרוזים. ברוש ציין כי הוא ועופר עיני מובילים מהלך של הסכם שכר מינימום שיחליף את החוק בעניין.

ח"כ קולט אביטל: "עלינו להתנגד נחרצות לדחייה נוספת של העלאת שכר המינימום. מפלגת העבודה צריכה להחליט על מהלך אסטרטגי ותכנון מחדש של שוק העבודה. יש לצמצם את חלקן של תעשיות ישנות בהן מועסקים עובדים בשכר נמוך ולעודד סוגי תעשייה בהם יש לישראל יתרון יחסי. באמצעות הכשרה מקצועית וקידום מפעלי טכנולוגיה בינונית והיי-טק ניתן להעלות את שכר העובדים במשק כראוי" .

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.