חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם המצב באמת לא היה מעולם טוב יותר?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 16.12.10 6:00

מה המצב הכלכלי שלכם? האם הוא יותר טוב או פחות מאשר לפני כמה שנים? במאמר שלפניכם, עוסק דניאל גיגי במצב הכלכלי, כפי שמרגישים אותו האנשים

האם המצב באמת לא היה מעולם טוב יותר?

ראש הממשלה והאוצר טוענים בעקביות שמצבה הכלכלי של ישראל הוא מהטובים בעולם, והם מתרברבים בטענה שההתמודדות הטובה שלנו עם המשבר הכלכלי, נובעת מהמדיניות "האחראית" שבה נקטה הממשלה. התמונה היפה הזאת שמציירים ראש הממשלה ופקידי האוצר היא מעוותת, כי הם אינם מתייחסים לעובדה שהיום המדינה הפסיקה לתת את רוב השירותים שהיא אמורה להעניק לאזרחים, ושהנטל בעקבות כך ברובו מוטל על האזרחים, שבקושי מצליחים להתקיים. המדינה נמצאת במצב טוב, כי היא הפסיקה להשקיעה במערך הכבאות, נמנעת מלהשקיעה יותר בחינוך, משקיעה הרבה פחות במערכת הבריאות, משקיעה פחות בשירותים העירוניים, ואפילו כבר לא אחראית לספק מצרכים בסיסיים, כמו מים ותרופות. מה הפלא שהמדינה נמצאת במצב כלכלי טוב, כאשר הנטל הוטל על האזרחים, ומערכת השירותים שהמדינה עדיין מספקת נמצאת על סף קריסה כלכלית.

בעשור האחרון, האוצר בגיבוי של ראש הממשלה מנהל מדיניות, שמבוססת על הפרטת השירותים הציבוריים והקטנת המגזר הציבורי למינימום. למדיניות הזאת, שהיא מדיניות אידיאולוגית, יש משנה סדורה שבה תומכים ראש הממשלה ומקורביו, שסבורים שכל השקעה במגזר הציבורי היא בזבוז, ויוצאים מנקודת הנחה שהמערכות הציבוריות סובלת מחוסר יעילות. המשנה הזאת רואה בכל התערבות ממשלתית התגלמות הרע, והיא מעודדת לכן חיסול של המגזר הציבורי, הפחתת ההתערבות הממשלתית, והעברת רוב האחריות למגזר הפרטי. הטיעון המרכזי של תומכי האידיאולוגיה הזאת היא שגישת "הממשלה הרזה", תוביל לצמיחה בשווקים, לכניסת משקיעים, ובסופו של דבר תטיב עם האזרחים. בפועל הגישה הזאת השיגה את התוצאה ההפוכה, כשהנפגע בראש ובראשונה מהמדיניות הכושלת הזאת הוא מעמד הביניים, שהפסיד כתוצאה מכך שהוא אינו זוכה לשירותים שסופקו לו בעבר, ולמרות זאת התרומה שלו לקופה הציבורית רק גדלה.

הכישלון של המדיניות הזאת בולט מאוד במערכת החינוך, שעוברת תהליך הפרטה שקט, אשר בה לידי ביטוי באי הקצאת משאבים של האוצר, שמחסלת את החינוך הציבורי. האוצר מסרב בתוקף להעביר משאבים שנדרשים על מנת ליישם את "חוק לימודים ארוך" ואת" חוק הקטנת מספר התלמידים בכיתות", ובכך מנציח את הכשלים של מערכת החינוך הציבורית. התוצאה היא שגובר הלחץ לבנות מוסדות חינוך פרטיים, שיעניקו חינוך טוב יותר לילדים, והציבור נאלץ להשקיעה אלפי שקלים בחינוך פרטי לילדיו, בנוסף לעול המיסים שמוטל עליו.

המצב בתחומים אחרים כמו שירותי הבריאות בישראל הוא לא יותר טוב, והאוצר בעקביות פועל כדי להפריט יותר ויותר שירותים, שבעבר ניתנו לאזרח בחינם. היום האזרח הקטן משלם על תרופות, כאשר ניתן לראות שאחוז התשלום שמוטל על האזרח הולך וגודל. האזרח משלם גם על ביקור לרופא, על "שירותים משלימים", ועל פניה לשירותי רפואת חירום, כאשר קופות החולים שמתנהלות כגופים פרטיים תחרותיים, מנצלות את חולשת האזרחים. מעבר לכך ישנו מחסור גדול במיטות ובכוח אדם בבתי החולים, והאוצר אינו מקצה מספיק משאבים, כדי לאפשר למערכת הבריאות לתפקד בצורה תקינה. בהקשר זה, דוחות של מבקר המדינה ושל מומחים במערכת הבריאות, מעידים על כך שמערך הבריאות בישראל אינו ערוך להתמודד עם מצבי חירום, אבל שום דבר מהותי לא נעשה כדי לתקן את הליקויים.

ישנם עוד דוגמאות רבות והרשימה של תחלואות ההפרטה היא ארוכה, אבל כדי להיאבק במדיניות הזאת האזרחים צריכים ראשית לדעת שהמדיניות הזאת היא גם לא מדיניות "יעילה", מונח שמשתמשים בו הרבה באוצר. האזרחים צריכים לזכור שהמיסים שהם משלמים לא השתנו, אבל התמורה שהם מקבלים היא הרבה יותר קטנה, ושזו הסיבה שבגללה ראש הממשלה והאוצר מרשים לעצמם בחוצפה לומר "שיש צמיחה ושהמצב לא היה טוב יותר מעולם", בו בזמן שהחיים במדינה הופכים לכמעט בלתי נסבלים, עבור חלקים נרחבים באוכלוסיה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. Tweets that mention האם המצב באמת לא היה מעולם טוב יותר? -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by danny gigi, danny gigi. danny gigi said: http://www.blacklabor.org/?p=25580 כתבה שלי על המצב הכלכלי בישראל […]

 2. עמית-ה :

  דניאל בכדי לענות על שאלת הנושא של המאמר כל שעליך לעשות הוא לראות את הנתונים כאן –
  http://hdr.undp.org/en/media/HDR_2010_EN_Table2_reprint.pdf
  אפשר לראות כי בכל העולם וגם בישראל דלתת הפיתוח נמצאת במגמת ירידה.
  ממוצע פיתוח שנתי1980-2010 = 0.51 1990-2010 = 0.51 2000-2010 = 0.35 יש להניח שללא העליה מבריה"מ וממשלת רבין היינו רואים ירידה גם בשנות ה-90.
  לצערי אין באתר האו"מ נתונים על תקופות קודמות (1950-1979) שבהן היה המדד בישראל ובעולם גבוה עוד יותר.

 3. אורי אפלבוים :

  האוצר לא טוען שמצב האוצר טוב

  דניאל,
  ביבי והאוצר לא טוענים שמצב אוצר המדינה טוב. להיפך, את הוצאות המדינה הם עדיין רוצים לקץץ.
  הם טוענים שמצב המשק טוב וזו טענה שקשורה כמובן במדדים לפיהם הם בודקים את מצב המשק.
  הנה תרגום למאמר יסודי על השפעת התל"ג על המצב הכלכלי האמיתי.

  heschel.org.il/thinkdo/…/אם%20התמג%20עולה%20למה%20אמריקה%20יורדת.doc

  עוד מדד מעוות הוא כמובן נתוני האבטלה המתעלמים מתנאי ההעסקה המחפירים של רבים מהמועסקים. מהעסקה חלקית ועוד.

  ולדעתי, יש עוד טעות קטנה במאמר. המיסים שהאזרחים משלמים, השתנו גם השתנו. הממשלות בישראל מורידות מסים בקביעות וזה אסון. הפסקה האחרונה שלך יוצרת תחושה שאפשר לקץץ בשירותים אם רק מורידים גם את המסים וזה כמובן לא מה שהתכוונת. אסור להוריד מסים.
  אפשר להתווכח איפה מעלים כמו בדיון שמתנהל כרגע על המאמר של נדב.

 4. דניאל גיגי :

  הבהרה לאורי

  אני בהחלט מסכים איתך שהמיסים ירדו, אבל לא מדובר במיסים על האזרחים וזה הייתה הכוונה. ביבי בעקביות מוריד את המיסים על חברות ואת המיסים הלא נוכנים, בעוד האזרח המומצע השכיר משלם פחות או יותר אותם מיסים, ואפילו יותר.הויכוח הוא בהחלט מדוע ביבי לא מגדיל את המיסים אל המגזר העסקי או על שוק ההון, בעוד ההכנסה ממיסים על דלק, מים, וכו' רק גדלים.

  ביבי והאוצר דרך אגב כן מתגאים בכך שהם הצליחו לשמור על ישראל יציבה במשבר הכלכלי, והם מייחסים זאת למדיניות הניאו- ליברלית שהם מקדמים.

  תודה על ההערות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.