חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השיטה מחסלת את הפנסיות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 14.12.10 6:04

אנחנו חוסכים כל החיים לפנסיה. אומרים לנו שזה הכי חשוב. ומה קורה שם בעצם? ק. טוכולסקי בוחן את הנעשה שם, במאמר שלפניכם

כיצד מנוהל החיסכון הפנסיוני שלנו

המאמר מתייחס להשלכות ועדת בכר על מצב קרנות הפנסיה, אל נושא פנסית החובה, אל גובה דמי הניהול והתנהלות האוצר בעניין, וכן אל בעיית שקיפות המידע בענייני פנסיה. דברים שחשוב לעובדים לדעת מאת: רועי מימרן

לקריאה נוספת

היום בבוקר קראתי על הגרעונות של קרנות הפנסיה, אין הפתעות בעולמנו, והנה כמו שירותי הכיבוי שנתגלו במערומיהם בעקבות דיאטת הרצח של המגזר הציבורי, כך גם קרנות הפנסיה אותן גם הציל ביבי הקוסם בעת כהונתו כשר אוצר, גם הן כבר לא במצב מזהיר במיוחד. בכלכלה כמו שאני אוהב לכתוב אין קסמים, יש מי שיש לו ויש מי שאין לו, מי שמייצר ומי שממכסם רווחים על גב המייצר, מי שעמל ומי שמלהטט ומחרטט, אבל אין קסמים. הגירעון הנוכחי חושף את האמת המכאיבה, בשיטה הקיימת של פנסיות הרבה אנשים וגורמים יכולים להרוויח, סוכני בורסה שמהמרים בכספי הפנסיה, בעלים של קרנות פנסיה ופקידים בקרנות פנסיה, בעצם כל מי שקשור למערכת הפנסיונית חוץ מהחוסכים יכול להרוויח מהשיטה.

אי אפשר בחברה שתוחלת החיים בה הולכת וגדלה מצד אחד והיכולת של העובדים לחסוך הולכת ויורדת מהצד השני לצפות שמערכת פנסיונית שמבוססת על הכנסותיהם ההולכות ונשחקות של פחות חוסכים הנדרשים לשלם עבור תקופות ארוכות יותר ויותר של זכאות וגם לממן את תאוות הבצע של הקרנות עצמן ובעליהן תחזיק מעמד. מה לעשות, מתימטיקה פשוטה.

השיטה הקיימת בפנסיות מבוססת על הכרה בכך שקפיטליזם עובד, רק שמה לעשות הוא לא. קפיטליזם בנוי על דחיית הטיפול בבעיות, ספיגת משברים ודיבורים על צמיחה אחרי המשבר בזמן שהמערכת כולה צומחת לאט לאט להיות מה שהיא כבר הייתה לפני הנפילה רק עם פערים גדולים יותר בתוכה. אפשר להציל את השיטה הקיימת או לדאוג לטובתם של המוני העובדים והחוסכים. אי אפשר לעשות את שני הדברים ביחד. יותר אנשים בעולם שעובדים כל אחד פחות ואם רק יהיה לרובם שכל אז הם גם יעשו פחות ילדים בכדי לשחוק פחות את המשאבים המתכלים של הכדור שלנו. שיטת פנסיה שבנויה על זה שתמיד יהיו יותר חוסכים עובדים ממקבלי גמלה זקוקה בשביל להתקיים ליותר אנשים שיעבדו יותר ויחסכו יותר וגם ימותו מהר. זה טוב לשיטה זה רע לחברה. אנשים צריכים לעבוד פחות שעות ושנים בשביל לפנות מקום לעובדים צעירים, החברה צריכה לקדם שימוש בטכנולוגיה בשביל לחסוך בעבודה, כולנו צריכים לעשות פחות ילדים ולנצל את הקדמה בשביל להרוויח יותר. זה מצויין לכולם חוץ מאשר לבעלי ההון שיצטרכו להרוויח פחות, להעסיק יותר אנשים כל אחד פחות שעות ולשלם יותר וגם להיות חלק מחברה שתפעל בכדי לממן את מי שאינם עובדים עוד אבל חיים יותר. זה לא קפיטליסטי אבל זה הגיוני, זה לא ניאו ליברלי אבל זה בר קיימא, זה לא הוקוס פוקוס כלכלי מרהיב צבעים בחסות שלטון ההון אבל זה עשוי לשפר לכולנו את רמת החיים.

בשיטה הנוכחית ירוויחו בעלי ההון, שעובדיהם המסורים יחשבו שיש להם ביטחון לעתיד, ירוויחו עובדי ומנהלי קרנות הפנסיה ובעיקר הבעלים של הקרנות שיגזרו את הקופונים מדי חודש ובסוף כל שנה מחסכונות הציבור, ירוויחו ספסרי הבורסה שהקופות יזרימו לתוכה את חסכונות הציבור ויהמרו עליהם, ירוויחו קוסמים פוליטיים ועיתונאי חצר שיספרו בשבח השיטה, אבל בזמן שהם כולם ירוויחו לנו עובדים וחוסכים, תשאר האמת המרה, כל אחד מאיתנו יכול במקרה הרע לגלות שהבורסה קרסה לקראת יום הולדתו ה-67, או במקרה הטוב לגלות שהוא נתן יותר אבל יקבל פחות בגלל גרעונות אקטואריים. הברירה פשוטה או שנשנה את השיטה או שנסבול ממנה, כי השיטה לא נועדה לשרת אותנו החוסכים, אנחנו בסך הכל מי שנועדו לקיימה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

14 תגובות

 1. דליה :

  נראה שהעברת כספי הפנסיה לבורסה, למניות, לאג"ח אינה פועלת. למרות החובה להפריש לפנסיה, נראה שהעובדים לא צריכים לסמוך על זה, ולדאוג בעצמם לחיסכון לטווח ארוך. נראה שמי שיסמוך על הפנסיה שאמור יהיה לקבל בעתיד, יתאכזב.
  אם למדינה אחריות על הפנסיה, עליה לפעול לשינוי השיטה. שיטת ההימור של ביבי אינה פועלת.

 2. נבלים ברשות התורה? :

  "השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מיידית, ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת. "הסכנה לא היתה קריסה, אבל ההזדמנות היתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי. המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים".

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20070917_904196&origin=ibo&strToSearch=%F0%FA%F0%E9%E4%E5

 3. עמית-ה :

  הקפיטליזם לא עובד, נכון שבתקופת הקפיטליזם המוקדם עד לפני 150 שנים הוא היה שיפור לעומת הפיאודליזם.
  היום הקפיטליזם הוא כמו קזנובה בן 90, כולם זוכרים שפעם הוא היה גברא רבה.
  כמובן שגם בנושא הפנסיות הקפיטליזם והשוק החופשי עושים את מה שהם הכי חזקים בו – גונבים את הרוב למען המיעוט.
  לכן צריך להחזיר את ניהול הפנסיות לידי הציבור, בניהול המדינה או ארגוני עובדים העיקר לא בידי בעלי ההון ולא בקזינו-בורסה.
  כשאנחנו מדברים על הקושי האקטוארי שנובע מהגידול בתוחלת החיים כדאי להזכיר שאומנם תוחלת החיים עלתה בעולם המערבי ב- 20-30% אבל יעילות העבודה גדלה הרבה יותר מהר.
  אם נניח שנתוני פריון הייצור במאה ה-20 נכונים אנחנו מדברים על הגדלת הפיריון לעובד פי -50.
  ברור שיש לנקות מנתון זה את העליה ברמת החיים ועלות הייצור, ועדיין בעולם מנוהל כיאות פנסיה ורמת חיים הגונה הם קלים להשגה.
  מעניין לראות שבעשרות השנים האחרונות למרות הידע שנצבר בניהול –
  http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Drucker
  כלכלת הזרם המרכזי העדיפה לנטוש את הניהול כליל ולתת לאלוהים (יד נעלמה/פורטונה) לעשות מה בראש.

 4. איתי :

  דליה,

  אי אפשר לצפות מביבי שיכיר (פומבית ואפילו בסתר ליבו) בעובדה שהשיטה שלו היא כישלון, בוודאי בהיעדר אסון. גם אסון הכרמל לא גרם לביבי לעמוד בכיכר העיר (או לבד בשירותים) ולהכריז – טעיתי.

  האתגר שלנו הוא לשכנע את הציבור שהשיטה של ביבי רעה ולשכנע שהאלטרנטיבה שלנו עובדת.

  כשזה יקרה, הציבור יפיל את ביבי.

  הבעיה היא שכיום יש לנו מעט יכולת שכנוע.

 5. איתי :

  והערה אחת פרקטית כל עוד השיטה הנוכחית קיימת: חובה להשוות ולבדוק.

  לי נמאס שהחסכונות שלי לטווח ארוך מפוזרים אצל 6(!) גופים שונים (נובע מריבוי משרות חלקיות) וכשהתחלתי לברר הסתבר לי שגוף אחד לוקח ממני כבר שנתיים יותר מפי 3 דמי ניהול מאשר גוף אחר. פשוט יצאתי טמבל שלא בדקתי.

  כשבדקתי אפשרות להעביר קרן השתלמות הציע לי הגוף שאצלו אני חוסך את רוב הפנסיה כשכיר לחתוך את דמי הניהול לקרן ההשתלמות בחמישים אחוז(!) בתמואה להעברת הקרן אליו, וזה עוד בלי שהתמקחתי והפכתי שולחנות.

  לצערי במצב הקיים כיום לאדם סביר קשה מאוד להשוות בין קופות בצורה מקצועית.

 6. לאיתי 5 :

  אני מציעה לך לבדוק אם הפיזור בכמה קופות יקנה לך בסוף בכלל זכאות לפנסיה. העלות שאתה משלם עלולה להתגלות כבעיה היותר קטנה שלך.

  כל המעסיקים שלך אמורים להפריש לקרן אחת (שתיים מקסימום) על פי בחירתך.

  למיטב הבנתי אתה חיב לשמור על רצף.

  בכל מקרה רצוי להתיעץ עם איש מקצוע.

  חן

 7. ק. טוכולסקי :

  לאיתי, זה נכון, אני התייעצתי כי היו לי 2 קרנות פנסיה והעצה שקיבלתי מכמה חברים במקצוע ואנשי מקצוע הייתה לאחד, הפיזור לא מפחית את הסיכון יותר מדי והסכומים הקטנים של הצבירה לא מצדיקים גם הם את הפיזור.

 8. איתי :

  אם זה לא היה מובן מתגובתי ברור שאני ממליץ לאחד.
  מעולם לא סברתי שיש יתרון של פיזור סיכונים. פשוט התעצלתי לקחת את הניירת ולעשות את הנדרש כדי שכל הכסף ילך למקום אחד.

  הפיצול הוא אחד הסימפטומים של שיטת המשרות החלקיות שנפוצה אצל שכירים אקדמאים בעידן ההפרטה וברור שיש פה סיכון גדול לאובדן רצף זכויות ואף לאובדן החיסכון כולו.

  הבעיה היא שבעת קבלה לעבודה אין חובה למעסיק (או שיש ואינה מקוימת) לתת לי טופס ובו עלי להצהיר מהי קופת הפנסיה שלי. לכל מוסד שעבדתי בו היה הסדר עם קרן אחרת וזו היתה ברירת המחדל. העובד יודע על זה רק אחרי שהוא מקבל תלוש משכורת, ואת פרטי הקופה המלאים רק אחרי רבעון במקרה הטוב. ואז בסחף החיים שוכחים, או שאומרים שבשביל הפרשה של 30 שקל לחודש (משרה חלקית, פנסיית מינימום חובה…) זה לא שווה את הטרחה.

  לעניין ייעוץ – אכן הלכתי ליועץ פנסיוני בבנק בחינם (בעקבות ביבי-בכר – הבנק כבר לא מנהל קרנות פנסיה). היועץ טען שלא לאחד את הקופות זה פשוט להפסיד עשרות אלפי שקלים אם לא יותר.

 9. לאיתי 5 :

  1. לבדוק – לדעתי יש חובה על המעביד לאפשר לעובד לבחור פנסיה. (ואם אכן קיימת חובה כזו ממתי).

  2. השאלה היא אם ההפרשות לפנסיה הן מסלול חיסכון או מסלול פנסיה. לא בטוח בכלל שזה אותו הדבר.

  3. לא מאמינה שזה קורה לי – נחוץ פוסט!!

 10. יונתן :

  עצלנות וקמצנות עולות הרבה כסף,לבן אדם סביר אין יכולת וידע לתפעל את הפנסיה/ביטוח המנהלים שלו לבד,יש סוכני ביטוח שיעשו את זה והם בד"כ עושים עבודה מאוד טובה.

  סוכן ביטוח אינו שודד,הוא איש עם הרבה ידע מקצועי שלרוב האנשים אין(כמו לרופא או מוסכניק,רק שבמקצועות האלה רוב האנשים מבינים שהם לא מבינים בניגוד לביטוח/השקעות ששם משום מה אנשים משוכנעים שהיכולת שלהם לנפק חתימה הופכת אותם למבינים).

 11. יונתן :

  נ.ב.

  למס' 9,לעובד יש חופש לבחור את הפנסיה שלו,באיזו חברה ועם איזה סוכן,לפעמים הכ"א/מעביד לא מודעים לזה ולפעמים המעביד מודע אבל משחק על חוסר הידע של העובד כדי להשיג הטבות לעצמו,זה תחום שכן יש בו מידה של שחיתות.

 12. איתי :

  לפי הבנתי כהדיוט את לשון חוק קופות הגמל (סעיף 20) המעביד כמובן חייב לציית לבחירתו של העובד לאיפה להעביר את הכסף, אבל אני לא מוצא שם חובה מפורשת לשאול את העובד *** עם תחילת העבודה ***.

  לכן כאשר המעסיק בוחר בשביל עובד קרן ומפריש אליה הוא אינו עבריין. הוא נהיה עבריין אך ורק אם העובד מבקש לעבור והמעביד מסרב.

  נראה לי שהסיכוי לעבריינות פה הוא אפסי. הנוהל הוא שכל נושא העברה מקופה א לקופה ב' מטופל ע"י קופה ב' (המקבלת) שעושה את כל הבירוקרטיה מול קופה א ומול המעביד. כל מה שהעובד צריך לעשות הוא למלא טופס ולשלוח לקופה ב' שאותה בחר. לקופה ב' יש אינטרס ברור לגמור את הבירוקרטיה כמה שיותר מהר.

  ללא קשר לסוגיית ההימור על כספי הפנסיה בבורסה נוהל זה הוא נכון וחשוב, משום שהוא מצמצם למינימום אפשרות שהמעביד יסרב לבקשה/ינקוט סחבת, כאשר זו באה מכיוון ענק פיננסי.

  לעניין פוסט – צודקת לגמרי ואפילו טור קבוע של שאלות ותשובות כפי שאנו עושים עם זכויות עובדים. טור כזה היה מועיל מאוד לציבור ולאתר. הבעיה היא שזה דורש מומחה הבקי בחקיקה הנוכחית (שכל הזמן משתנה) מחד, ונטול אינטרס כלכלי מאידך. זה היה אחד הקשיים הגדולים שלנו במציאת מומחה לזכויות עובדים שיענה לשאלות גולשים.

  ולבינתיים – מציאת כספים אבודים:

  http://www.calcalist.co.il/money/articles/0,7340,L-3402357,00.html

  http://www.articles.co.il/article/70184/%D7%A2%D7%A6%D7%95%D7%AA%20%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%A1%D7%99%20%D7%A6%D7%A7%20:%20%D7%90%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%A8%20%D7%9B%D7%A1%D7%A4%D7%99%D7%9D%20%D7%90%D7%91%D7%95%D7%93%D7%99%D7%9D%20-%20%D7%90%D7%99%D7%9A%20%D7%AA%D7%90%D7%AA%D7%A8%20%D7%91%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%9A%20%D7%90%D7%AA%20%D7%9B%D7%A1%D7%A4%D7%99%20%D7%94%D7%A4%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%94%20%D7%94%D7%90%D7%91%D7%95%D7%93%D7%99%D7%9D%20%D7%A9%D7%A0%D7%A9%D7%9B%D7%97%D7%95%20%D7%91%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%AA%20%D7%94%D7%91%D7%99%D7%98%D7%95%D7%97%20,%20%D7%A7%D7%A8%D7%A0%D7%95%D7%AA%20%D7%94%D7%A4%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%94,%20%D7%95%D7%A7%D7%95%D7%A4%D7%95%D7%AA%20%D7%94%D7%92%D7%9E%D7%9C

 13. לאיתי :

  בשעתו הצעתי מישהי העונה לדרישות שאתה מתאר.
  אבל נימוקים שלא מובנים לי כמו "אנחנו לא עובדים ככה ואם לא אימתי אז אולי", הפכו את האופציה הזאת ל- TOO LATE NOW .

 14. לאנונימה :

  האתר הזה משתנה כל הזמן, בזכות המשקל היחסי של אנשים שונים שמושכים לכיוונים שונים (דוגמה – פעם הוא היה אתר של מצביעי עבודה בלבד)

  וגם – אנשים משנים את דעתם (דוגמה – פעם הייתי חבר מפלגת העבודה).

  על כן – אם מי שנתן את הנימוק המוזר הזה הוא אני – טעיתי.

  עם זאת הייתי שמח לראות שוב את כל ההתכתבות ומי היה מעורב.

  לא כדי לפנות פנייה שתושב ריקם, אלא כדי ללמוד מטעויות.

  איתי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.