חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופיר פינס: משרד האוצר התנגד לרפורמה בכבאות בגלל אמונה בדת ההפרטה

נושאים איכות השלטון, בריאות ואיכות סביבה, כלכלה ותקציב, ראיון החודש ב 9.12.10 4:00

שר הפנים לשעבר אופיר פינס עונה בפירוט ובמהירות על שאלותיו של חברנו נמרוד  זליגמן. הוא סבור שאלי ישי חייב להתפטר בעקבות האסון בכרמל אך תומך לחלוטין בקריאתו של ישי להקמת וועדת חקירה ממלכתית

אופיר פינס, מדוע לא הוקם מערך כיבוי ארצי בתקופת כהונתך?

נמרוד זליגמן, חבר יסו"ד ומפלגת העבודה, מבקש לברר עם שר הפנים לשעבר אופיר פינס מדוע לא הוקם בישראל מערך כיבוי ארצי, למרות ההמלצות של ועדות שונות בנושא. כמו כן נשאל השר לשעבר לדעתו בעניין האחריות המיניסטריאלית של שר הפנים הנוכחי אלי ישי

לקריאה נוספת

בזמן היותך שר הפנים בממשלת שרון השנייה [2005], כיצד התנהל הדיון בהקמת שירות כבאות ארצי, לפי המלצות הוועדות לעיל? באיזו אינטנסיביות היה הדיון? מה הייתה השורה התחתונה עליה היו הילוקי דעות / אי הסכמות. על מה הסכימו?

הייתי שר פנים קרוב לשנה במהלך 2005. ההתדיינות עם האוצר בסוגיה נמשכה מספר חודשים. היא התחילה ביני לבין שר האוצר דאז נתניהו ונמשכה באמצעות צוות עבודה משותף לשני המשרדים בראשות ראש אגף התקציבים דאז מר קובי הבר. בסיכומו של תהליך האוצר הסכים כניראה לראשונה עם עמדת המשרד שיש להקים רשות כבאות ארצית אך טען שאין לו את המשאבים הדרושים כדי לכונן רשות כזו.

במהלך שנת 2005 תקציב הכבאות גדל אבל לא באופן משמעותי ובעיקר נאלצנו לעסוק בהלנות שכר בחלק מאיגודי הכבאות.

מה הייתה עמדת ההסתדרות? מדוע בפרוטוקול אתה דוחה את בקשתם למו"מ? כיצד אתה הבנת את עמדתם?

הבנתי את עמדת ההסתדרות ככזו המגבה את עמדת ועד עובדי הכבאות אשר לא התנגד לרשות ארצית אבל חשש מאוד מרשות כבאות ארצית אשר תמנע מהם את זכות ההתאגדות והשביתה. עמדתי היתה שהקמת רשות כבאות ארצית לא צריכה למנוע את זכות ההתאגדות של העובדים. באשר לזכות השביתה אפשר לשבות אבל אסור לסכן חיים. האוצר התנגד בכול תוקף לעמדות הללו.

מאיפה הבנת שאני דוחה את בקשתם למומ? אני האצתי בהם לקיים מו"מ מרתוני ולא למשוך זמן בדיונים אין סופיים. אני רוצה לקוות שאחרי הטרגדיה כל הנוגעים בדבר מצטערים שהמו"מ נמשך כל כך הרבה זמן והסתיים ללא תוצאות. אולי היו נחסכים חיי אדם.

מה הייתה עמדת משרד האוצר? האם תוכל להסביר את חוסר ההקשבה/הקשבה של האוצר? באיזה דרג הוא היה? בגיבוי של מי? כיצד הבנת את עמדתם?

הסיבה שהאוצר עמד על רגליו האחוריות בעניין הכבאות היתה כפולה: כספית ואידיאולוגית.

כספית: מדובר בהוצאה גדולה של מאות מיליוני שקלים.

אידיאולוגית: הרי מדובר בהלאמה. האוצר מאמין בדת ההפרטה. פתאום אומרים לו שהפיתרון הוא הפוך, הלאמה. זה היה מבחינתו אסון.

מה ששינה את פני הדברים היתה מלחמת לבנון ב2006 .בעקבות כישלון מערך הכיבוי במלחמה גם האוצר הבין כניראה שאין ברירה וחייבים לעשות רפורמה גדולה אבל מאז מנהלים מומ במשך שנים וכול צד דבק בעמדותיו והציבור משלם בגדול והטבע משלם בגדול.

לכן כבר בועדה ב-2007 האצנו בהם כמיטב יכולתינו והאיצו בהם גם במשך השנים אחכ. לצערי ללא הועיל.

כולם מעלים על נס, אחרי מעשה, את  המחסור בטייסת כיבוי בישראל / חוסר המענה של כים ניר. האם אינך חושש שהקצאת תקציבי ענק לתחום הכיבוי בהיטס תביא לעוד החמרה במצב הכבאות הקרקעית?

כל דבר צריך לעשות בשיקול דעת.אני מסכים שאסור לעבור מקיצוניות לקיצוניות כמו שעשו למשל בהתפלת מים. היינו במקום האחרון והיום אנחנו מתפילים יותר מכל מדינה אחרת ויש לכך נזקים סביבתיים חמורים. צריך מטוסי כיבוי אפקטיביים. לא בטוח שצריך טייסת שלמה.

מנסיונך, מה הלו"ז שהיית נותן לקיום רפורמה בחקיקת הכבאות עתה? מתי צריך הארגון החדש לעמוד על רגליו?

הלו"ז תלוי בנחישות של השחקנים הראשיים:ראש הממשלה שר האוצר שר הפנים יור ההסתדרות והכנסת.אני מקווה שכולם יתעלו על עצמם ויבינו סוף סוף כמה הנושא קריטי.

במלחמת לבנון השנייה [קיץ 2006], שר הביטחון ממפלגת העבודה שילם בכיסאו על הזנחה ארוכת טווח בצה"ל. אתה תמכת בהדחתו מראשות מפלגתך ואף התמודדת מולו [מאי 2007]. על-פי תפיסתך, האם שר מכהן צריך להתפטר מתוך עיקרון האחריות המיניסטריאלית?

במגה אסונות ומחדלים כן.

האם בסמכותה של ועדת חקירה ממלכתית למצוא גורמים פנים משרדיים [פקידות משרד האוצר כדוגמה] כאשמים במחדל אי ביצוע הרפורמה בשירות הכבאות?

בוודאי שהדבר נמצא בסמכותה של ועדת חקירה ממלכתית, שאגב אני תומך בהקמתה. כי אסור לפתח תרבות פוליטית שאסון בסדר גודל כזה לא יחקר ברצינות ומשום שלמרות התחושה שהכול ידוע אני משוכנע שדברים רבים עדיין לא ידועים וחשוב שיוודעו. שלישית, הסיכוי שיישמו מסקנות ועדת חקירה ממלכתית הוא יחסית גבוה. החיסרון:החקירה עלולה לקחת זמן ניכר. צריך לבדוק אם אפשר לבצע את החקירה במהירות גבוהה יחסית.

כיצד אתה מסביר את העובדה כי גורמים במערכת הפוליטית, בתקשורת ובתנועה לאיכות השלטון דרשו בעבר ועדת חקירה ממלכתית. ובמקרה אסון הכרמל, מרשיעים את ישי ללא משפט ודורשים את התפטרותו? לדעתך, האם לא ראוי לתת לישי משפט הוגן?

בינתיים אלי ישי אמר פחות או יותר שכולם אשמים חוץ ממנו…

נאמר על ישי שאצלו תקציב המועצות הדתיות גדול מתקציב הכבאות. מה היה יחס התקציבים בתקופתך? מהי בכלל מידת החופש של שר בעניינים כאלה, בהינתן שרוב התקציב הולך לשכר?

לא שמעתי על האמירה הזו ואני לא יודע לענות על שאלתך בעניין.

מאשימים את ישי שלא צעק מספיק כדי לכופף את האוצר.

אני לא שמעתי את הטענה הזו כלפי ישי. להפך שמעתי שקיבל 100 מיליון להצטיידות ביולי ולא נעשה שימוש בכסף. הדבר צריך להבדק.

האם אתה יכול לתת דוגמאות למקרים שבהם הצלחת לכופף את האוצר להעביר סכומים אל משרד הפנים? מה היה אפקטיבי? מדוע זה לא צלח עד כה?

בהרבה דברים הצלחתי להשיג תקציבים מהאוצר כמו מענקי איזון שהצלחתי לעצור את השחיקה שלהם מימי נתניהו-פורז ואף להגדילם. ובמקרים רבים לא הצלחתי ולעיתים הצלחתי רק באופן חלקי.

מערכת עבודה שחורה מבקשת להודות לנמרוד על ההשקעה בתחקיר ובניסוח השאלות ולא פחות מכך לשר לשעבר פינס על המענה המפורט והמהיר.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. עמית-ה :

  כמו המערכת גם אני מודה לנמרוד ולאופיר פינס השר לשעבר.
  בניגוד לאופיר פינס אני חושב שהתפטרות של ישי לא דרושה ולא נכונה.
  יש כאן כשל מערכתי שנובע כפי שגם אופיר פינס מסכים מאידאולוגיה.
  התפטרות של ישי תביא להרגעת ה"שטח" והרגשה שאפשר להמשיך באותה שיטה.
  אם רוצים לפטר אז את כולם או מה שעדיף ועדת חקירה.
  אני מקווה שועדה כזאת בניגוד לועדה בנושא משבר המים, תשקף לציבור את חוליי האידאולוגיה.

 2. Tweets that mention אופיר פינס – משרד האוצר התנגד לרפורמה בכבאות בגלל אמונה בדת ההפרטה -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by keren berl, ran avnimelech. ran avnimelech said: אופיר פינס – משרד האוצר התנגד לרפורמה בכבאות בגלל אמונה בדת ההפרטה http://bit.ly/gw09fQ #Genieo […]

 3. דקל-דוד עוזר :

  הנזקים שגרם אופיר פינס בשנה עדיין לא תוקנו

  אופיר פינס הוא צדקן אשר יכולות ביצוע אינן ממעלותיו.
  החל מהפעם השנייה ששמעתי אותו הבנתי שמדובר בתקליט שרוט.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.