חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא רק לכבאים, גם לשוטרים זכות להתאגדות

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 9.12.10 4:00

מאמר מיוחד לרגל מצעד זכויות האדם שיתקיים ב-10 בדצמבר 2010 בת"א

מאת: ק. טוכולסקי

ההתכנסות למצעד בשעה 10:30 מול תיאטרון הבימה בתל אביב. משם יעבור המצעד לאורך רחוב אבן גבירול והוא יסתיים בחגיגת זכויות, כולל נאומים והופעות, בכיכר רבין. עוד פרטים פה.

במסגרת הדיונים של אחרי האסון, הוחלט באיחור של יותר מעשור להניע את הרפורמות הנוגעות למבנה הכבאות בישראל. האיחור עלה למדינה יותר מכל מה שהיא חסכה בשנים בהן גררה רגליים באיטיות ותוך כדי ניצול וסיכון מחפיר של עובדי הכבאות. בין ההחלטות שכנראה ייושמו כמה החלטות טובות וחשובות שבאמת הגיע זמנן כגון הקמת רשות כבאים ארצית במקום מבנה כבאות מבוזר, השקעה בציוד חדש וציוד נוסף, הוספת תקנים. רק מה, במדינתנו הקטנה חייבים לנסות ולהוסיף גזירה. במסגרת הרפורמה המדינה מנסה שוב להביא לביטול זכות ההתאגדות של הכבאים בטענה שכמו שאר גורמי הביטחון, גם הכבאים מהווים חלק מכוחות הביטחון.

הטענה של המדינה מגוחכת אבל זאת בדיוק הטענה שמונעת מהשוטרים בישראל את הזכות להתאגד ולהיאבק על זכויותיהם כעובדים. התוצאה, השוטרים בישראל בניגוד לחלק ניכר מעמיתיהם בעולם שכן מאורגנים (קחו לדוגמא את השוטרים בבריטניה, בארצות הברית, בגרמניה ובקנדה) הם עובדים מנוצלים שלא זוכים לתגמול ראוי. השוטרים בישראל מקבלים משכורת גלובאלית, המצאה מרושעת וחסרת בסיס חוקי שאומצה כנורמה במערכת הביטחון, ולכן כל שוטר תורם למעשה למדינה שעות עבודה חינם אין כסף או מרוויח פחות ממינימום כאשר מחשבים את שעותיו. היותם חלק מכוחות הביטחון לא בא לידי ביטוי ביתרונות היחסיים של שירות בצבא, כמו פנסיה מוקדמת והטבות שונות של כוחות הביטחון, השוטרים מועסקים בתנאים פחותים בהשוואה לתנאים בצבא ואפילו פחותים משמעותית משל הכבאים. ככלל הנימוק הבטחוני כעילה לביטול זכות ההתאגדות של שוטרים מעיד בעיקר על הציניות של המדינה שששה לנצל את עובדיה המסורים בכחול כמו אחרון המעבידים בשוק התאגידי.

הרבה יותר קל להתמודד עם משמרות של נשות שוטרים כועסות אבל לא שובתות מאשר עם השבתה של השירות עצמו. הביטחון של אזרחי ישראל תלוי במידה רבה בתפקודם הטוב של שוטרים בעבודתם, ואיגוד מקצועי ששומר על זכויות העובדים הוא אמצעי מפתח בשמירה על כך שהשוטרים לא ינוצלו.

כבאי ישראל מאוגדים. זה לא מוצא חן בעיני פוליטיקאים ניאו ליבראליים ופקידי האוצר.הניסיון לשבור את איגוד הכבאים הביא לכך שמשרד האוצר בגיבוי שאר משרדי הממשלה הנוגעים לדבר, ובמיוחד ביבי ה"קוסם", ייבש במשך שנים את שירותי הכבאות. האוצר נקט כלפי שירותי הכבאות במדיניות של ייבוש תקציבי וסיכן את חיי אזרחי ישראל כפי שראינו בשבוע שעבר בשביל לחסל את איגוד הכבאים. הכבאים סירבו להיכנע, הם הבינו ועודם מבינים את החשיבות של זכותם כעובדים לאיגוד מקצועי. מספיק לראות מה מצבם של השוטרים על שכרם העלוב, קידומם האיטי ותנאיהם הירודים. הכבאים ובצדק לא רוצים לוותר על האיגוד המקצועי, המגן של עובדים באשר הם עובדים מפני שרירות מעבידים באשר הם מעבידים.

לנו כאזרחי ישראל שחייבים תודה למי שנושאים בנטל היום יומי האפור של שמירה על הביטחון האישי והחיים צריכים לעמוד לצידם של הכבאים במאבקם לשמירה על האיגוד שלהם ויותר מכך, עלינו להיאבק בעצמנו למען זכותם של השוטרים בישראל להתאגד. כאזרחים, כחסידים של מדינת הרווחה הסוציאליזם/ס"ד והשמירה על זכויות עובדים יש חובה של תמיכה בדרישה ובזכות של התאגדות של מי שנשדדת מהם זכותם להתאגד משיקולים פסולים בידי אויבי העבודה המאורגנת באשר היא עבודה מאורגנת. השוטרים אינם יכולים להיאבק בעצמם כי החוק כיום אוסר עליהם מאבק זה לכן עלינו כאזרחים ועובדים מוטלת החובה לדרוש מנבחרי הציבור לאפשר לשוטרים בישראל להתאגד. הזכות להתאגדות, הזכות לעבודה מאורגנת, הזכות למנהיגות מייצגת של עובדים נבחרים היא זכות יסוד. לכבאים ושוטרים חייבת להיות שמורה הזכות להתארגן ולהתאגד, לבחור בנציגות ולנהל משא ומתן על זכויותיהם כעובדים.

המאמר מתפרסם במקביל בבלוג המצעד

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

22 תגובות

 1. א. קוריאל :

  אסור לתת להלם השריפה בכרמל להחליש את הכבאים. צפוי שראש ממשלתנו, הקוסם הכלכלי הנודע, ונושא כליו במשרד האוצר ינסו ליישם את דוקטרינת ההלם ולכפות "רפורמה" על הכבאים כתנאי להקמת רשות כבאות ארצית.
  השמאל צריך לעמוד על המשמר ולהתייצב לצד הכבאים המאורגנים, כדי ששום מזימה כזו לא תצא לפועל.

 2. יונתן :

  הגזמה פראית,אסור ששירותי חירום ישבתו.

  מישהו כאן באמת חושב על הרגע שבו הוא צריך להזעיק משטרה ונענה ב"אנו בשביתה,נטפל ברצח שלך לאחר שמשרד האוצר יכנע"?

  שירותי חירום לא שובתים גם לזכות השביתה יש גבול.

 3. ק. טוכולסקי :

  מעניין יונתן למה בארצות הברית וגרמניה הם יכולים לשבות?

  דרך אגב הזכות הזו אינה ממומשת לרוב אבל עצם קיומה מחזק את העובדים שהיום אפילו לא יכולים לדון על תנאי שכרם והעסקתם כי אין להם ארגון יציג.

  הכרה בזכות ההתאגדות ומתן האפשרות לשביתה יחזקו את השוטרים. להזכירך גם לרופאים יש זכות לשבות, מה הם פחות חשובים לחיים משוטרים?

 4. יונתן :

  בארה"ב המשטרה כפופה לראש העיר והשוטרים הם עובדי עירייה,יש להם גם מערך של אנשים בעלי סמכויות מקבילות שבישראל אין(סמכות של מאבטח בארה"ב הרבה יותר גדולה משל מאבטח בישראל),העומס על השוטרים שם שונה לחלוטין מהעומס בארץ(הם לא צריכים להתמודד עם טרור)יש כמה סוגי משטרות(ארצית,עירונית,מקומית וכו') ויש את המשמר הלאומי כגיבוי.

  כשרופאים שובתים הם לא עוצרים שירותי חירום,הם עוברים לנוהל שבת שמשמעותו שרק מה שחיוני נעשה ומה שאלקטיבי לא נעשה.

  למשטרה אין נוהל שבת ומסיבה טובה,אני לא רואה אופציה לבוא להתלונן חודש וחצי אחרי רצח או אונס.

  ועדים ושביתות טובים למצב שבו שביתה גורמת נזקים לבעל הבית ולכן הוא עושה את החישוב שעדיף לו להיעתר לדרישות ולא לספוג נזק נוסף,במקרה הזה הציבור הוא בעל הבית של המשטרה והרעיון הזה פשוט יגרום נזק לכל הציבור .

 5. ק. טוכולסקי :

  יונתן, קודם כל שיהיה איגוד לשוטרים ואז שיקבע נוהל שבת לשוטרים. אם כל הכבוד מאבטחים בארצות הברית לא חוקרים רצח ואונס, שוטרים עושים זאת והם שובתים.
  ברגע שלקחת מעובד את זכות השביתה, לקחת ממנו את כלי המיקוח שלו.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  שרותי חירום-זאת מחוייבות המדינה

  ליונתן,
  הממשלה מייבשת באופן פראי את שרותי החירום כגון,מד"א,בתי-חולים,כבאים,שוטרים ,עד למצב שבפועל היא משביתה שרותים אלה.
  זה חמור בהרבה ורציני בהרבה מאשר התנגדותך הגורפת לזכות השביתה.

 7. רביב נאוה :

  יונתן - היום לכבאים מותר לשבות

  גם בשביתת הכבאים הממושכת המדינה, איכשהו, לא נשרפה. שביתה של שירותי חירום לא אומרת בהכרח שלא מטפלים בשריפות או במקרי רצח. גם למשטרה וגם לכבאים יש דרכים לבצע מאבק ארגוני לפני שיצטרכו לפגוע בשירותי החירום עצמם, כמו שבחברת החשמל יודעים לשבות בלי להוריד את השלטר. דוגמאות? מתן רישיונות לאירועים, ליווי של עבודות בכבישים ועוד ועוד.

  הגיע הזמן להפסיק את הדמגוגיה לפיה מתן זכות שביתה לנותני שירותם חיוניים יעמיד את הציבור בסכנה. כמו שאנחנו רואים, הסכנה בשלילת זכות השביתה היא הרבה יותר גדולה.

 8. יונתן :

  אני לא חושב שהציבור צריך להיות בן ערובה לזכות השביתה של מאן דהוא,אם מדובר בחברה מסחרית הציבור לא בן ערובה כי הוא תמיד יכול לעבור לקנות\לצרוך מהמתחרים,כשמדברים על מצב שבו עסק לא יכול לפתוח כי לא קיבל רשיון מהכבאות או שלא ניתן לקיים אירוע כי המשטרה בדיוק שובתת(וביטול ארוע כתוצאה מ"כוח עליון" זה הפסדים גדולים לכולם).

  עם הדמגוגיה המטורפת שהולכת פה כרגע באתר הזה לא הייתי מכניס משפט כמו "הגיע הזמן להפסיק את הדמגוגיה".

  בלי שביתת כבאים בכלל המדינה די נשרפה…אז אולי כדאי דווקא להוציא אותם לשביתה..לפי יו"ר איגוד הכבאים הבעיה היא עקב ועדים חזקים מדי שלא נתנו לקנות מטוסי כיבוי כדי שימשיכו להשתמש בכבאיות האלו,אבל מה הוא יודע הוא רק זה שמתעסק איתם על בסיס יומי.

  איגוד וזכות שביתה נותנים כוח לעובדים ומפחיתים את כוחה של ההנהלה,זה טוב ויפה בארגון מסחרי שבו אנחנו נשמח אם יהיה איזון מסוים בין הכוח העודף של ההנהלה לכוחם הלא הקיים של העובדים,זה ממש לא טוב ויפה כשמדובר בארגון שצריך להיות ההרכי ומונחה מלמעלה וכן ארגוני חירום צריכים לקבל הנחיות מהמדינה ולא לקבוע לעצמם את האג'נדה(בחברת חשמל לדוגמא האג'נדה נקבעת במידה רבה על פי רצון הועד וזה נהדר,מי בא איתי להפגנה נגד התחנה הפחמית החדשה באשקלון?).

 9. רביב נאוה :

  לפי הגישה שלך גם למורים אסור לשבות, כי אין מי שיתן שירות חלופי, וגם לעיריות וכמובן לנתב"ג. אז בוא נקרא לילד בשמו: אתה מתנגד לזכות השביתה. תודה באמת שאתה מסכים לה בארגונים מסחריים. במקרה או שלא במקרה, בארגונים הללו שיעור העבודה המאורגנת הוא פחות בהרבה. זה קל, במקומות שבהם זכות השביתה דווקא כן מקובלת אפילו לדעתך, דואגים להעסיק עובדים זמניים, עובדי קבלן או שסתם מהלכים אימים על מי שמעז להקים וועד.

  אני מסכים אתך לגמרי בנושא הכבאים – בלי שביתת כבאים המדינה כמעט ונשרפה. מי שהחליט לבטל את הכיבוי המוטס הוא ממשלת ישראל, לא הכבאים. מה שהכבאים כן בלמו הוא את הרעיון הגאוני להכניסאברכים בשירות לאומי כ"עוזרי כבאי" ובדרך זו לבטל תקנים לכבאים מקצועיים. ואגב, יו"ר איגוד הכבאים בטח לא אמר את מה שציטטת. הוא מייצג בדיוק את מי שאתה מתנגד לו. אולי התכוונת לנציב כבאות והצלה.

  מה שצריך להבין הוא שהרפורמות של האוצר לא מיועדות לחיסכון. הן מיועדות לעצב מחדש את שוק העבודה עם פחות עבודה מאורגנת ויותר כוח למעסיקים. זה, ולא דאגה לביטחון אזרחי ישראל או רצון לחסוך עוד מיליון שקל, המניע העיקרי מאחורי הרפורמות המרכזיות ולכן ההתנגדות לחופש ההתאגדות של הכבאים היא כל-כך מרכזית מבחינתם.

 10. עמית-ה :

  זכות שביתה היא זכות בסיסית כמו זכות ההצבעה.
  אילו הכבאים שבתו ביתר רצינות ולאורך יותר זמן ייתכן שהיו מצליחים לתקן את המערכת.
  כדאי באמת להסתכל כיצד ועד העובדים בחברת חשמל, ישנם לא מעט מקרים בהם בזכות הועד מתקבלות ההחלטות הנכונות.
  שתי דוגמאות א' בזכות הועד נבדק איזור המרכז הלוגיסטי שתוכנן בעכו ונמצא כי האדמה מזוהמת ואיננה ראויה לשמש תשתית למרכז.
  (המשרד להגנת הסביבה נתן אישור להשתמש באדמה המזוהמת לכיסוי אשפה באגן ההיקוות של הכינרת = ועד העובדים בחח"י יותר אחראי מאשר משרד ממשלתי).
  ב' למרות שע"פ חוקי העבודה בישראל הועד איננו יכול להשפיע על ההתנהלות האסטרטגית של החברה,
  הועד מעקב כבר שנים שינויים מיבניים שאילו התקיימו היו מסכנים את הספקת החשמל בישראל (ראה מקרי קליפורניה ובריטניה).
  הציבור לא היה אף פעם בן ערובה לזכות השביתה, הציבור במדינות דמוקרטיות מתקדמות, חייב את מצבו הכלכלי והחברתי לזכות השביתה.
  דוגמא: בלי שביתות לציבור לא היה בכלל כסף לטוס לנופש בחו"ל וממילא שביתת הסווארים בנמל התעופה ב"ג לא הייתה מזיזה לו.

 11. יוני :

  " "ניסיתי לגייס בחורי ישיבה בימים שבהם דנו בחוק טל. הוועד לא הסכים. אם תכניס מתנדבים לא יצטרכו עובדים. אם תכניס מטוסים, לא צריך מכוניות כיבוי וכבאים."

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/187/408.html

  יו"ר איגוד הכבאים הארצי,לא נציב ולא נער אוצר.

  אנשים לא שובתים כדי לתקן את המערכת,אנשים שובתים כדי לשפר את התנאים שלהם(שזה בסדר גמור) ושיפור התנאים ממש לא מחייב שיפור המערכת.
  זה שאנשים אומרים שהם שובתים כדי לתקן את המערכת זה בגדר "פוליטקלי קורקט".

  אני בעד זכות השביתה אבל יש לה סייגים והיא לא בלתי מוגבלת,אני לא בעד לגרום לאנשים אחרים נזק כדי שאנשים יממשו את זכות השביתה שלהם וכשמדובר בשירות לאזרח בד"כ למשרד האוצר יש הרבה זמן לשבת ולשחק דו קרב מקסיקני עם השובתים,הרי זה לא שהציבור יקום ויחליף מדינה.

  אגב אחת מהסיבות למעבר לעובדי קבלן בתחומים שונים כמו ניקיון עירוני היה הרצון להמנע משביתות.

  אני בטוח שועד עובדי חברת חשמל רואה רק את טובת הציבור לנגד עיניו כמוהו גם ועד עובדי הנמלים(שביתה של יום בנמל גורמת לנזקים של מאות מיליונים),כמוהם גם עובדי בט"ל שסוגרים את הסניפים בעת שביתות ומי שצריך לקבל קצבה או לגשת לועדה רפויאת יכול למצוא עצמו מדבר למנורות.

  אגב ועד עובדי חברת חשמל ועיכוביו את המדיניות(ככה שהציבור חייב לו),זה לא ממקומו ,מתפקידו או מסמכותו לעשות את זה (ואני בכלל לא בטוח שזה כזה חיובי,אני לא מומחה לתוכניות חברת החשמל) ממשלה נבחרת לפחות אחראית לפעולותיה וצריכה לתת דין וחשבון לציבור כולו,ועד עובדי חברת חשמל לא נותן דו"ח לציבור.

  שביתות והתאגדות זה דבר מצוין עם סייגים,אף זכות אינה מוחלטת גם זכות השביתה אינה כזאת.

 12. דקל-דוד עוזר :

  יונתן מה שאתה אומר הוא ברמת אבסורד

  בשורה התחתונה אתה אומר: "זכות התאגדות כן, זכות שביתה מוגבלת"
  כעורך דין שאני מאוד מעריך, הייתי מצפה שתדע שזכות השביתה לעולם אינה מוחלטת ותמיד אפשר להגביל אותה, בוודאי בנושא כורח.
  לגבי "נוהל שבת" – בוודאי שהוא קיים במשטרה והוא מיושם… בכל יום שבת שבו יש הרבה פחות שוטרים ברחובות, לפחות צריך לדעת את החומר הנלמד.
  נכון להיום, לשוטרים אסור להתאגד והם בכלל לא מאוגדים, כך שלגבי הזכות לשבות – עוד חזון למועד ואני אגב מסכים איתך שקיימת בעיה לממש זכות שביתה, אבל מדובר בבעיה שתמיד מתקייימת בקשר לזכות הזאת שהיא כוחנית ולפיכך קיימות מגבלות חוקיות על האופן שבו מתחילים שביתה ופיקוח של בית הדין לעבודה על מימושה.

 13. יונתן כרמל :

  דקל-אתה מבלבל ביני לבין מישהו אחר,אני לא עו"ד.

  מההכרות שלי אין נוהל שבת אלא מעבר,מעבירים שוטרים לאזורים פעילים יותר כמו אזורי בילוי וכו'.

 14. עמית-ה :

  יונתן
  אתה לא עו"ד אבל לפי השם יש מצב שאבא שלך היה המורה הכי טוב שלי.
  בנוגע לדבריך לגבי זכות השביתה יש כאן כמה בעיות.
  ראשית התנהלות המשטרה, השב"ס, וצה"ל, על פניו אני לא רואה שהם או אנחנו מרוויחים מהעובדה שאין להם זכות שביתה.
  במקרה של השב"ס והמשטרה אולי דווקא איגוד עובדים חזק ודעתני היה מונע מאיתנו להתדרדר למקום בו אנחנו נמצאים היום.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=593496&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=0
  שנית כמובן שאיגוד עובדים חזק לא מבטיח שמערכת תפעל טוב אבל הוא כן מבטיח תנאים סבירים לעובדים.
  צריך לזכור כי במדינה תקינה הממשלה והנציגים הנבחרים צריכים לייצג את טובת התושבים, בישראל זה לא קורה כרגע וחבל.
  האם טובת הציבור היא שגורמת לעובדי חברת חשמל לשרת אותנו בצורה כלכך טובה?
  אין לי מושג, מעט האנשים שאני מכיר שם נראים ונשמעים כמוך וכמוני, אז אני מתאר לעצמי שלפעמים איכפת להם ולפעמים פחות.
  בטוח שמתוך כוונה זאת או אחרת קיבלנו שירות מעולה בנושא אם תרצה אני יכול לשלוח לך חומר קריאה לסופ"ש שלם, כתבתי על זה.
  שלישית שמירה על זכויות האדם ובינהן הזכות לשבות היא ההבדל המהותי בין דמוקרטיה לדיקטטורה.
  האם השיטה הדמוקרטית היא הכי "כלכלית" במקרה כן, אבל לא בגלל זה אנחנו מעדיפים אותה.
  לכן תרשה לי פרפרזה "יותר מששמרו האזרחים על זכות השביתה שמרה זכות השביתה על האזרחות".

 15. דקל-דוד עוזר :

  עמית ה - מילים כדורבנות

  מי שמרוויח מקיומה של זכות השביתה וזכות ההתאגדות הוא הציבור הרחב, הרבה יותר מהעובדים.

 16. יונתן כרמל :

  עמית,ארגון עובדים מיועד לרווחת העובדים ולא לרווחת המערכת וככה זה אמור להיות,אין שום סיבה להניח שארגון עובדים כלשהוא יפעל שלא לרווחת החברים בו גם אם זה על חשבון המערכת,הרי כל המטרה בארגון עובדים היא יכולתו ליצור קונפליקט מול המערכת ולשמור על העובדים מדורסנות מלמעלה,דבר שעובד כשהוא לבדו לא מסוגל.

  האם תנאים טובים יותר לסוהרים משמעם תנאים טובים יותר לאסירים? אני לא רואה את הקשר ההכרחי בין השניים,אני כן רואה מצב שבו הארגון מקבל תוספת תקציב ובמקום שהיא תלך להתעצמות(עוד תקנים,עוד ציוד,חידוש המערכת וכו') היא תלך על הגדלת משכורות.

  אני אשמח לחומר על תרומת ארגון עובדים חזק למערכות ממשלתיות ובמיוחד למערכות חירום(התרומה המשמעותית ביותר שאני יכול לחשוב עליה היא חיזוק הזהות בין המערכת לעובד שזה קונספט ניהולי שכן אוהבים אותו אבל לא אוהבים לשלם עבורו).

  המייל שלי: [email protected],לא מבטיח להתייחס להכל בסופי השבוע הקרובים ..אבל מכל מלמדי השכלתי.

  זכות השביתה היא אכן זכות דמוקרטית שנובעת מחופש ההתאגדות אבל כמו כל זכות דמוקרטית היא מוגבלת,כוחה של השביתה נובע מכוחה למוטט את המערכת,בעל חברה שעובדיו שובתים יודע שמתי שהוא החברה תתמוטט ולכן הוא יגיע לפשרה,בשירותי חירום ושירותים חיוניים אין אופציה כזאת,האם ניתן למשטרה לשבות במשך חודשיים(ונניח שפיתחו נוהל שבת מיוחד) ובזמן הזה נראה השתוללות טוטאלית(ומספיק לראות מה קורה בת"א בימים שבהם אין פקחי חניה כדי להבין שברגע שיש חור העכברים יוצאים לגנוב) וכתגובת נגד התארגנויות מקומיות דוגמאת "השומר הצעיר"(גם קמו על רקע של תחושת הזנחה מהמשטרה) בכל הארץ?
  זה נשמע אפוקליפטי מדי? מהכרות עם דינמיקה של שביתות בארץ,רק כשהציבור מתחיל לסבול בצורה מוגזמת והפוליטיקאים מתחילים לחשוש לעורם משרד האוצר נכנע,אם תהיה שביתה ובמקביל יהיה משהו שיעניין את התקשורת יותר יקח שבועות לגמור את השביתה הזאת.

  עקרון נוסף בדמוקרטיה הוא שגופי המדינה הם כלים בידי המדינה ולא ישויות עצמאיות,גם ככה המשטרה די מחליטה לעצמה במה להתמקד ועם הוספת מרכיב פוליטי משמעותי בכלל יאבדו כל שליטה בה.

  בפרפזה משלי:
  "הווה דורש יכולותיה של המדינה שאלמלא מוראה איש את רעהו חיים בלעו".

  נ.ב.
  אני בספק אם למדת אצל אבא שלי,הוא אדם מבריק אבל הומניזם וסוציאליזם ממנו והלאה.

  דקל-הוכחה או נימוק?

 17. יונתן כרמל :

  צ"ל "השומר החדש" ולא "השומר הצעיר".

 18. עמית-ה :

  כנראה שלמדתי אצלו כימיה אנאורגנית

 19. אורי אפלבוים :

  אף אחד לא התייחס כאן לתגובה 11 של יוני

  שבוע טוב לכל המלומדים.

  תגובה 11 של יוני מעניינת ביותר. (נדמה לי שזה לא יונתן). השבוע שמעתי את שלמה כהן שהיה נציב הכבאות הארצי שתחילת שנות התשעים. הוא דיבר בתכניתו של רזי ברקאי והעלה טענות קשות על כך שארגוני הכבאים טירפדו כל תכנית להרחבת השורות. זה מצטרף לדברים שיוני כתב כאן.

  אני מסכים לחלוטין עם ההכרח בזכות השביתה. אני גם חושב שראוי שתוענק גם לשוטרים ואף לחיילים (כמובן עם סייגים מתבקשים) זכות כזו.

  אבל אני חושב שראוי מאוד להקשיב לטענות לגבי ניצולו לרעה של הכח המאורגן בתחום הכבאות. אני חושב שפעמים רבות מתעלמים כאן באתר מהצורך לשים סייגים על ארגוני עובדים כמי שמייצגים אינטרס צר (מובן שאינטרס רחב יותר מהמנהלות שמייצגות אינטרס רחב יותר מבעלים).

 20. דקל-דוד עוזר :

  לאורי ויונתן כרמל

  בתגובה השבתי ליונתן לגבי "זכות השביתה" ולהלן המשך הסבר לבקשתו של יונתן:
  כאשר אתה מבקש לשמור את כח ההחלטה אצל המעסיק בלבד מכח הטיעון (הלגיטימי) שאם לא נדאג למעסיק אז לא יהיו עסקים ומכאן שגם לא יהיו עובדים, אתה עושה החלטה פוליטית שמקצה כח.
  במקרה הזה המעסיק הוא המדינה והעסק הוא ביטחון והצלה – ברור שצריך התאמה, אבל לומר שצריך להקצות את כל הכח הפוליטי בידיים של המעסיק זה פשוט להתעלם מההיסטוריה הארוכה של המציאות בעולם.
  בדיוק כמו שלשרי הממשלה ולפקידיה יש "חוש אחריות לאומי" (נניח שיש להם למרות שאנחנו יודעים שאין להם), כך גם לנציגי העובדים יש "חוש אחריות לאומית" וכאשר הם מגיעים להתדיין על משכורתם, תנאיהם ואיכות השירותים שהם מספקים, הם מפעילים אותה לטובת כולם, כמובן תוך מתן יחס ראוי לעצמם.
  עובד שמקבל שכר ראוי הוא עובד ללא לחצים פיננסיים (או לפחות עם פחות), הוא עובד שמרגיש שמקום העבודה מעריך אותו, הוא לא מנסה לבגוד במקום העבודה ומתנהל באופן רגוע – נניח, כלאי (סוהר) שמקבל שכר ראוי לא מרביץ לכלואים בשביל הכיף (וזה קורה) כי הוא מעריך את מקום העבודה ובאמת מפחד לאבד אותו.

  בתחרות על העובדים הטובים יותר, המגזר הציבורי יכול לנצח את המגזר הפרטי רק בתנאי אחד: שתנאי העבודה בשלב הכניסה לעבודה יהיו יותר גבוהים מהמגזר הפרטי ושתנאי העבודה בשלבי הקידום לא יהיו נמוכים בצורה בלתי סבירה מהמגזר הפרטי; הממוצע צריך להיות דומה או אפילו מעט יותר גבוה.

  איפה שתנאי העבודה כאלו אנחנו מקבלים שירות טוב (חברת חשמל, בנמלים, בעבר בבזק ובדואר) איפה שתנאי העבודה אינם כאלו אנחנו מקבלים את האות השביעית (לדוגמא במשטרה או בכל מיני משרדי ממשלה שבהם יש קבלת קהל מופרטת והעיריות).

 21. שלום צארום :

  לא מסכים עם כותב המאמר

  זכות העובדים להתאגד לא יכולה להיות זכות גורפת. ישנם מגזרים שמעצם הגדרת תפקידם לא צריכים לכלול וועד עובדים. האם זה אומר שאז תנאי העבודה שם גרועים? כלל וכלל לא.
  מערכת מסוגלת לדאוג יפה מאוד לעובדיה גם בלי וועד עובדים.
  האם לאורך שנות קיום המדינה תנאי העבודה בצה"ל היו גרועים? אותה שאלה נשאלת לגבי שאר גופי הבטחון, כולל משטרת ישראל. אם התנאים כל כך גרועים מדוע ממוצע המועמדים לגיוס גבוה כל כך?
  מסתבר שישנם פרמטרים נוספים שמושכים אנשים להתגייס לגופים בטחוניים למרות שאין שם וועד עובדים.
  וועד עובדים מונע משיקולי טובת הפרט, בד"כ על חשבון המערכת כולה. זה בסדר, אבל לא מתאים לכל מערכת.
  אם כל השקעה של עובד מעבר לשעות עבודתו, ייחשבו בהכרח כניצול, אזי איבדנו ערכים חשובים כמו נתינה, שותפות, לויאליות ואכפתיות, שאני לפחות, עדיין מאמין בקיומם. לא הכל צריך להימדד בתיגמול כספי או אחר, אפילו במדינה בעייתית כמו שלנו.
  למזלנו ישנם עדיין כאלה שמוכנים לתת למדינה ולא רק לקבל. ישנם כאלה שנותנים בלי לעשות חשבון.
  אומר זאת בעדינות: ארגון הכבאים לטעמי לא טרם לקידומה של המערכת ולא לקידום מקצועי של הכבאים. המלחמות שנוהלו בתוך המערכת הזו שיתקו אותה במשך שנים. לי אין צל של ספק שהפיכתו לגוף ממלכתי, סמי צבאי, יעשה לגוף הזה, ולמרבית הכבאים, רק טוב.

 22. עמית-ה :

  שלום
  ראשית זכות ההתאגדות היא זכות אנוש בסיסית ע"פ ההצהרה בדבר זכויות האדם http://www.knesset.gov.il/docs/heb/un_dec.htm וטוב שכך.
  הטענה שלך שועד עובדים רואה רק חלק מהתמונה נכונה גם להנהלה של חברה וגם לממשלה, זה לא אומר שדעתו נוגדת את טובת הציבור.
  בנושא מתנדבים, אין ספק יש כאן הרבה מתנדבים למשל במשטרת התנועה, ללא מתנדבים אלו המשטרה
  שגם היא מיובשת הייתה צריכה הרבה יותר שוטרים ממה שהיא צריכה היום.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.