חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האסון בכרמל – לא צריך ועדת חקירה, צריך מדינת רווחה

נושאים איכות השלטון, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 8.12.10 3:55

שני עקרונות פשוטים שנשכחו ממנהיגינו: מחויבות לסטנדרט גבוה של שירותים לאזרח כנהוג במדינות מתוקנות, ומחויבות להשיג מימון מספיק לשירותים אלה. חלק נכבד מהכסף החסר יגיע אם הממשלות (והעם) יפסיקו לתת כל כך הרבה הטבות למגזר בעלי ההון

מאת: ק. טוכולסקי

עכשו אחרי שהאש כבתה, הגיע זמן הספינים. האזרח הקטן עדיין כועס אבל מוכן, אחרי ריכוך שהושג במספר ימי דיווח חדשותי בלתי פוסק, ברובו חוזר על עצמו, לעיתים מציצני, שהלך ונשזר בסיסמאות מכוונות, לטקס הקבוע של הקמת וועדת חקירה. כן במקום להתמודד עם העובדה שאת הבעיה הנוכחית כמו שורה של בעיות אחרות שום וועדת חקירה לא תפתור, לא יותר מהוועדות המקצועיות שבחנו את שירותי הכבאות בישראל, דוחות של מרכז המחקר והמידע שהצביעו על הבעיות ודוחות מבקר קודמים שמחו על המצב. וועדת חקירה היא לא יותר מקתרזיס ממלכתי, דרך מצויינת של המערכת לסמן שעירים לעזאזל, להסיט את תשומת הלב של הציבור מהמציאות המרה, מהתמונה הכוללת לפרט אחד. פרט זה מזעזע ככל שיהיה אינו העיקר, ובשביל לדעת את העיקר אנחנו לא צריכים וועדת חקירה אנחנו צריכים מדינת רווחה.

במקום לטבוע בים של פרטים טכניים, בדוח עמוס לעייפה בנקודות קטנות שיומר במקרה הטוב לאחר התמקחות עם פקידים באוצר לכמה שיפורים טכניים ותוספת זניחה של תקנים. כדאי ורצוי לדלג על שלב וועדת החקירה שתספר לנו מה שאנחנו יודעים גם כך, שמצב שירותי הכיבוי בקנטים ושיש צורך בעוד תקנים לכבאים, ציוד חדש ועוד תחנות, ולדרוש לא תיקון נקודתי שיושג מן הסתם בשיטה האהובה על האוצר, העברת כסף מתקציב אחד לתקציב אחר, אלא להיאבק למען תיקון מהותי של התפיסה הכלכלית חברתית בישראל.

מדינת ישראל צריכה שני דברים:

א.      מתן שירותים לפי צרכים.

ב.       אמצעים למימון השירותים שהיא נותנת.

לא יכול להיות שבמדינה שמתיימרת להיות מודרנית ומפותחת שירותים בסיסיים ינתנו במקרה הטוב במשורה כי צריך להוריד מסים ולקצץ בתקציב ובמקרה הרע באמצעות חברה פרטית שתנסה להוציא מהתקציב המקוצץ גם כך כמה שיותר רווחים על חשבון איכות השירות ותנאי העובדים.

בשביל לתת את השירותים מדינה צריכה יכולת, מדינה צריכה הכנסות שיאפשרו לה הוצאות. לא הלוואות, לא הורדות מסים "כי ככה נכנס יותר כסף" (אמונת הבל פסודו מדעית שזוריה הגדולים כמו ביבי הקוסם הביאו את המערכת כולה לקריסה), אלא הכנסות שמספיקות למתן שירותים ברמה גבוהה ויצירת עודף תקציבי לצורך שיפורים ברמת השירותים והחיים וימי רעה.

זהו, בלי שופטים בדימוס ובלי שרים חמורי סבר שמעבירים כסף נדרש מסעיף מקוצץ אחד למשנהו ונושא שוועדת החקירה הקדישה לו תשומת לב, בלי לקנות כבאיות בכסף שנועד למיטות בתי חולים נוספות או לשיקום צנרת המים העירונית, בלי להוסיף תקנים של כבאים במקום מורים ומורות, שוטרים ועובדי מחלקות רווחה, פשוט בלי הקרקס הקבוע שמעביר את הבעיה הבוערת ממקום אחד למקום אחר כי הורדות מסים וצמצום ההוצאה הציבורית הם קודש. רק הגדרת צרכים ומתן מענה להם והשגת אמצעי המימון. העלאת מסים פרוגרסיביים, וגביית תמלוגים רציניים ממשאבים. במקום שיחצני כי"ל יודיעו שהם תרמו חומרי כיבוי לשריפה שכבר פרצה, גביית מסי חברות ומס על רווחים ודיבידנדים ותמלוגים על כריית מחצבים שיאפשרו למדינת ישראל לתת לאזרחיה שירותים בצורה רצינית ומכובדת בלי להזדקק לנדבה ממי שגונבים ממנה. אנחנו לא צריכים את הטובות של הטייקונים ששודדים אותנו ביד אחת וזורים לעברנו פירורים מהמלקוח ביד השנייה, אנחנו יכולים לחיות במדינת רווחה למופת שלא תזדקק לתרומות אלא תתקיים בכבוד בזכות ולא בחסד. צריך רק לגבות מסים ותמלוגים שיספיקו לצרכים הבסיסיים ולאחר מכן להעלאת רמת החיים וצמצום הפערים.

לאזרח בישראל שמופצץ ומרוכך חדשותית וספינית לקראת קבלה אדישה של עוד וועדת חקירה, עוד הסתה כנגד: החרדים (כמה כסף מוציאים על שירותי דת), מיעוטים (דמויות חשודות בהצתה על רקע לאומני), עובדי מדינה (אלוף בן בהארץ מסית משום מה נגד הכבאים שבמשך שנים סיכנו את עצמם ושורה של יעני עיתונאים אחרים שמציגים פוליטיקאים מאשימים פקידים במסמוס הטיפול בשירותי הכבאות), כדאי להבין, זאת לא שאלה של כסף למקוואות מול כסף לכבאיות, זאת שאלה של האם יהיו כאן מספיק כבאים, מספיק פקחי בטיחות וגהות ואוכפי חוקי עבודה, האם תהיה כאן אחות בכל בית ספר במרפאה מצויידת או לא, האם במחלקות הרווחה ישב במקרה הטוב פקיד בכל תחום לא משנה בכמה תיקים הוא צריך לטפל או פקיד לנושא לכל מספר תושבים שימצא הגיוני. אלו ועוד הן השאלות, ואחרי שהאזרח המופצץ יחליט שהוא רוצה יותר, צריך לקבל החלטות על מימון השירותים, אופיים ויעילותם, להעלות מסים ותמלוגים בכדי לממן שירותים אוניברסאליים נגישים ואיכותיים, ועצירת ההפרטות בכדי שלא ימכסמו על גבינו רווחים. אנחנו צריכים מדינת רווחה ולא וועדת חקירה. עכשיו נשאלת השאלה, מה אנחנו מוכנים לעשות בכדי להגיע לשם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. א. קוריאל :

  כל מילה בסלע.
  קום התנערה עם חלכה, צא לרחובות והעף את שלטון ההון המושחת!

 2. עמית-ה :

  השאלה היא האם אנחנו כרגע בסיטואציה מהפכנית(http://www.matzpen.org/index.asp?p=Articles_howto), האם אפשר עכשיו לצאת לרחוב/לככר להעיף את הממשלה והשיטה הניאו-ליברלית.

 3. ק. טוכולסקי :

  הינו ביום שישי וביום שבת ואז הרוח הציבורית רוככה בהתאם, השאלה היא מה הלאה, כי אחרת האסון הבא הוא רק שאלה של זמן

 4. אלי סתוי :

  שימו לב אזרחי מדינת ישראל הנאורים ,על הקשר הצמוד שבין לחץ הטייקונים בעזרת נציגי קדימה ,התקשורת המסחרית ( בעיקר ערוץ 2 ועתון ידיעות אחרונות מרובי הרייטינג )על ממשלת נתניהו להתפטר ,לבין הלחץ הנגדי שמפעילים הדוברמנים של ביבי ( כחלון בתחום הסלולאר– שטייניץ בתחום התשתיות ועוד, ועוד ,)על ליבת עסקיהם הרווחיים של הטייקונים השליטים האמיתיים במדינת ישראל, ותבינו לאיזה מאבק הון שלטון נקלענו כדמוקרטיה חפצה בחיים,וכמה חשוב לשנות את שיטת הממשל על מנת לנטרל את הטייקונים האנטידמוקרטיים
  פעם אחת ולתמיד.

 5. עמית-ה :

  אלי
  אני לא מבין איך קשורה לכך שיטת הממשל.
  אני יכול להזדהות עם חוק שיאסור את כל התרומות לנבחרי ציבור.
  אני יכול להזדהות עם חוק שיאסור על נבחרי ציבור לקבל ולתת מתנות ולוא גם סמליות.
  אני יכול להזדהות עם חוק שיטיל חובת צינון של 5 שנים בין המגזרים הפרטי והממשלתי לשני הכיוונים (אין לי בעיה שאנשים לא יעברו בינהם).
  אבל איך זה קשור לשיטת הממשל?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.