חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אורית זוארץ, מהגרי עבודה לוקחים את הזכות שלי לעבוד

נושאים זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 7.12.10 3:30

טבח שביקש להתקבל לעבודה כטבח ונדחה, גילה מהגרי עבודה שתופסים את המשרה בה חשק. הוא פונה במכתב לחה"כ אורית זוארץ, אחת מחברי הכנסת המתנגדים לגירוש ילדי הזרים

ח"כ אורית זוארץ שלום!

בעקבות מאמר שקראתי בידיעות 19.11.2010 רציתי להביא לידעתך דברים שבדרך כלל לא יגיעו לאזניך.

לפני כמה חודשים חיפשתי עבודה כטבח ב[שם המסעדה נמחק על מנת להגן על הכותב].
לאחר ראיון השפית לא קבלה אותי- זכותה. לפני כשבוע ביקרתי במקום במסגרת חגיגת יום הולדת וכשהסתכלתי לכיוון המטבח הפתוח הבנתי מדוע סרבו לי. בפנים עבדו שני מהגרי עבודה מאלה שקוראים עליהם בעתון והם ניסו "לבשל" כמיטב היכולת הדלה שלהם. השפית אולי תקבל מקום בגן עדן , אבל מה עם זכויותיהם של ישראלים?

יש לי עוד להוסיף על אי קיום זכויות עבודה בסיסיות של ישראלים אולם כאן לא המקום.

בפועלך להצלת פליטי אריתריאה מגורלם המר אל תדרסו את זכויות יושבי הארץ הזו.

יש גבול, תעצרו את תנועת העמים הזו אלינו ועל חשבוננו.

אשמח לקבל ממך תגובה.

ז' (השם המלא שמור במערכת)

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

18 תגובות

 1. עמית-ה :

  ל ז' שלום
  במסגרת העבודה שלי אני מקבל הספקה מחברה בינונית בתחום המתכת.
  במשך שנים היה נהג שהביא לי את הסחורה הוא היה ישראלי ממוצא פלסתינאי כלומר ערבי.
  לפני עשר שנים החליף אותו נהג עולה חדש מחבר המדינות.
  יום אחד כשהזמנתי את הנהג החדש לקפה הוא אמר לי: "אתה יודע, כשקיבלו אותי לעבודה במקום הנהג הקודם חשבתי שמפלים אותי לטובה וזאת ציונות.
  אתמול נפגשתי עם הנהג הקודם ברחוב ודיברנו קצת, אני עדיין מתרגש ממה שהוא סיפר לי.
  הוא סיפר לי שהוא לא מצא עבודה עבודה בשכר הקודם והיה צריך להסתפק ב-5 אלפים ש"ח לחודש.
  אז אמרתי לו אבל זה מה שאני מרוויח, והוא הסביר לי שבעבודה שלי היה מקבל 7.5 אלפים ש"ח."
  זאת אומרת שהם לקחו אותי כי אני יותר זול, לא מאידאולוגיה.

  המסקנה שלי מהסיפור שלך ומהסיפור של הנהג היא שיש צורך להקפיד על חוקי השכר.
  זה ייתן פתרון לתחרות לא הוגנת ויפסיק את הניצול.

 2. עוזרת פרלמנטרית :

  הגון להציג גם את תגובתה של חברת הכנסת : "ז שלום רב,

  פנייתך התקבלה בלשכתנו,
  ותועבר לעיונה של ח"כ אורית זוארץ בהקדם.
  לידיעתך, סיעת קדימה בכנסת מקדמת הצעת חוק להסדרת מדיניות ההגירה לישראל,
  במטרה לתת מענה לסוגיית המהגרים והפליטים לישראל, ברמה הארצית וברמה הבינלאומית.

  בברכה,
  נעמה בן נר,
  עוזרת פרלמנטרית לח"כ אורית זוארץ."

 3. אדי :

  אני לא מבין מה מצאה מערכת "עבודה שחורה" בפרסום המכתב הזה (בעיני הוא פיקטיבי) הטיעון הדמגוגי של "ז" ("העובדים הזרים גונבים לנו את העבודה") נשמע ונטחן עד לזרא וכבר השיבו והתייחסו לעניין אין ספור פעמים והוא הופרך לחלוטין. דווקא אתם כעורכי "עבודה שחורה" הייתם צריכים להיות מודעים לכך יותר מהאיש ברחוב. מוזר, באמת מוזר ואפילו מכעיס ובעיני מוריד לכם הרבה מאד נקודות.

 4. מערכת עבודה שחורה :

  אדי,

  זה פשוט מאוד – כי אנחנו לא מאמינים בלהיות פראבדה ובלצנזר דעות שאינן תואמות את דעתו של מישהו מהעורכים (או הקוראים).

  בין מטרות האתר נמצא גם קידום תקשורת ישירה בין אזרחים (לא רק שמאלנים) לחברי כנסת, וזה מה שחושב האזרח הנ"ל, שהוא אדם אמיתי ביותר. אנחנו מצנזרים מכתבים לחברי כנסת רק במקרים נדירים, הסכמה עם התוכן אינה קריטריון.

  לראיה, פרסמנו גם דעה של מצביע ליכוד המייחסת לאלי ישי (האיש הרע האולטימטיבי של הנאבקים נגד גירוש ילדי הזרים) את האחריות המלאה לאסון בכרמל.

  אף אחד מחברי המערכת לא מסכים עם תוכן המכתב הזה, גם אם אלי ישי אינו "כוס התה" שלנו.

  לעצם העניין,

  דווקא מסמכים מעמיקים של מממ בכנסת שפרסמנו לאחרונה מראים כי התמונה הרבה יותר מורכבת מכפי שהיא מצטיירת בתקשורת.

  פתח את הראש ותקרא:

  http://www.blacklabor.org/?p=25203

  http://www.blacklabor.org/?p=24398

  אם ברצונך להתווכח עם הטענות המופיעות במסמכים אלה, כתוב מאמר והבא סימוכין לדבריך (כלומר – לטענה שהעובדים הזרים אינם משפיעים על תעסוקת ישראלים).

 5. ק. טוכולסקי :

  האמירה כאילו עובדים זרים לא משפיעים על שוקהעבודה היא אמירה שקרית ומקוממת. עובדים זרים בפרט וזרים המועסקים בישראל ללא אשרת עובדה או במסגרת המכסות משפיעים באפן משמעותי על שוק העבודה בישראל ובפרט על עבודתם של עובדים חלשים, בני מיעוטים ועולים חדשים במקצועות השירותים והניקיון.

  עם זאת לא הזרים המועסקים בישראל הם הבעיה אלא המעסיקים שמנצלים את היכולת לנצל עובדים עד הסוף. לכן נדרשת אכיפה קשוחה של חוקי העבודה, אכיפה שכזו תביא לכך שלא ישתלם למעסיקים להעסיק עובדים מסוימים בזכות היותם קלים לניצול.

  מצחיק שארגוני זכויות אדם ואזרח קיבלו את הטיעון של סוחרי העבדים שמייבאים עובדים זרים כמו סחלוקה בדבר היותם עובדים נדרשים. מצחיק ועצוב.

 6. אדי :

  קצר בתקשורת או פירוש מוטעה? בכל אופן, הובנתי לא נכון אני בהחלט לא טוען שעובדים זרים אינם משפיעים על שוק העבודה. להיפך, להיפך ושוב להיפך משפיעים בהחלט בכיוון של הורדת שכר (לעובדים ברמות השכר הנמוכות ממילא) והפחתת תנאים עבודה אלא שהאצבע המאשימה מופנית נגד העובדים הזרים (והפליטים) במקום נגד המעסיקים, הממשלה כאוכפת חוקי עבודה וכמאפשרת לחברות כוח אדם לפרוח וכמפריטה סדרתית וההסתדרות כמאגדת עובדים. ישראלים מוסתים נגד העובדים הזרים ("גונבי עבודה") כדי להסיח את דעתם וכעסם מהאשמים האמיתיים.

 7. ק. טוכולסקי :

  ל אדי צריך לנקוט ביד קשה נגד מעסיקים, וצריך להפסיק להגיד משפטים כמו שנאמרים בזמן האחרון ביד אנשים רציניים כמו עודד פלר מהאגוה לזכויות האזרח שהפליטים עושים רק עבודות שאף אחד לא עושה.
  ויש כאן עוד משתנה, בוא ונניח שישלמו לכולם באופן שווה ויאכפו את חוקי העבודה, שונאי הערבים כא מעדיפים עובדים זרים ומבקשי מקלט שהם לא ערבם, גם עם זה צריך לתמודד.

 8. מערכת עבודה שחורה :

  אדי,

  טוב שאנחנו מסכימים.

  העניין הוא שאתה גוזר גזירה שווה בין היחס שעלינו להפגין באתר כלפי פוליטיקאי מן הימין שמסית את אזרחי ישראל נגד העובדים הזרים ובין אזרח פשוט שהתמונה שהוא רואה לנגד עיניו מסתדרת עם הבניית המציאות הימנית. לשיטתך, כפי שאיננו משדרים יומם וליל את התעמולה של אלי ישי או ביבי בעניין הזרים, אסור לנו לתת לאזרחים שהוא שכנע להשמיע את קולם.

  אפשר לחשוב על אופציה אחרת – במקום להשתיק אדם כזה, לטעון שהוא דמגוג ולחשוד באותנטיות של מכתבו, אולי דווקא להקשיב לו ולנסות לשכנע אותו לראות את המציאות אחרת.

  ר' כאן בהקשר של ויכוח ימין שמאל מדיני –

  http://nadav.blogdebate.org/archives/%D7%9C%D7%90-%D7%A0%D7%A1%D7%AA%D7%95%D7%9D-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A4%D7%94-%D7%9B%D7%99-%D7%9B%D7%9B%D7%94-%D7%90%D7%9E%D7%90-%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%94-%D7%9C%D7%99/comment-page-1

  כדי שתתאפשר שיחה כזו, *מחובתנו* לפרסם גם מכתבים מאמרים וטוקבקים של אנשים שרואים את העולם אחרת מאיתנו, או מנסים להגיע למטרות דומות לשלנו בדרכים שונות (כמובן כל עוד זה לא עובר קווים אדומים כגון נאצות והסתה לאלימות)

  בנוסף, עלינו להגיב להם בצורה מכובדת ולא במטר אבנים.
  לדוגמה http://www.blacklabor.org/?p=25086
  או http://www.blacklabor.org/?p=24226

  החלופה לגישה זו היא פרסום עמדות הנמצאות בגבולות גזרה צרים של שמאל כלכלי חברתי. יש בנמצא במות מצוינות כאלה ("העוקץ", "חברה") אבל היכולת שלהן לשכנע אנשים כמו ז' לראות את המציאות אחרת (ולהצביע בהתאם) היא אפסית.

 9. יונתן :

  ישראלים לא רוצים לעבוד בבישול.

  זאת לפחות הטענה שנשמע בעוד כמה זמן כשגם התחום הזה יתמכר לעבודה זרה,זולה וללא תנאים סוציאלים.

  כל תחום שהוצף בעובדים זרים חווה בריחה של ישראלים,זה קורה משתי סיבות,ירידת שכר וירידת כבוד,ברגע שעבודה מזוהה עם עובדים זרים(כמו קטיף או בניין) ישראלי שיש לו ברירות אחרות יעדיף אותן.

  אני לא מאמין שניתן לשמור על תנאים סוציאלים של עובדים זרים ושניתן לקיים אכיפה אפקטיבית,אפילו עם עובדים ישראלים זה כמעט בלתי אפשרי.

 10. אורית זוארץ: "קדימה" תסדיר את מדיניות ההגירה לישראל :

  […] הפרלמנטרית של חה"כ אורית זוארץ מגיבה למכתבו של ז' בעניין עובדים זרים, שהעסקתם פוגעת ביכולת ישראלים […]

 11. אדי :

  ואני סברתי לתומי שמדובר באתר שיש לו השקפת עולם ולכן אינו מחויב לתת במה לכל שטות שהתגית "עבודה" מופיעה בה. מה עוד שמכתבו של האזרח ז באמת נראה מפוברק בעיני ובעיקר אין בו שום חידוש מה שנאמר בו נשמע חזור והשמע מפי כל אלי ישי ומפי כל עובר ושב שמושפע מהתעמולה הגזענית נגד הזרים לסוגיהם. לגופה של סוגיית מהגרי העבודה הפיתרון הוא, וצר לי שאני חוזר על עצמי, אכיפת חוקי העבודה ותשלום הוגן או אפילו גבוה במיוחד למבצעי עבודות שאינן מבוקשות (דוגמת מפני האשפה היא דוגמה מעולה לכך). ורק לסבר את האזן סוגיית מבקשי המקלט למרות היותה משיקה לסוגית העובדים הזרים היא סיפור אחר לגמרי.

 12. איתי :

  1. אתה חוזר על הטענה שהמכתב נראה לך מפוברק מבלי לנמק, אך טענה כזו יכלה להישמע באותה מידה גם כנגד סיפור אישי שמסתדר יותר עם האג'נדה שלנו (למשל נושא שיטת מצליח ותאגידי המים שפרסמנו היום).
  מעניין אותי מה נחוץ כדי לשכנע אותך שאין פה פיברוק.

  2. גם הטענה שהטקסט אינו מחדש יכולה להיות חרב פיפיות – הרי לא פעם ולא פעמיים הכותבים הקבועים פה חוזרים פה על אותם מסרים בדיוק ומנתחים את המציאות האקטואלית על פי אותן הנחות יסוד. אף אחד לא שוקל לצנזר את זה, ובצדק.

  3. לאתר יש מטרות http://www.blacklabor.org/?page_id=344 ואחת מהן (עידוד קשר עם הבוחר) עשויה בהחלט לסתור את השקפת העולם של עורכי האתר.

  דווקא מקרה העובדים הזרים אינו כזה. תיאורטית יכול להיות אדם ס"ד גמור בהשקפתו שיחשוב שצריך להוציא מכאן מיד את כל העובדים הזרים (אני כמובן לא חושב כך), וזאת מלבד הצעדים החיוניים שציינת, שכל סוציאלדמוקרט יסכים איתם.

  4. לכל אדם שאינו מרוצה מהכיוון הכללי ומגבולות הגזרה אני מציע לפרסם אצלנו את מאמריו ומכתביו, וכך להטות את מרכז הכובד, ובהמשך אפילו להציע את עצמו ככתב קבוע או עורך. להגיד למה פרסמתם ולמה לא פרסמתם זו חוכמה קטנה מאוד.

 13. אדי :

  איתי, באשר לפיברוק יש תחושה כזאת שמתבססת על ניסיון אבל אין לי הוכחות וגם אם המכתב אינו מפוברק הוא נדוש והטיעון שבבסיסו נטחן כבר עד דק. לדעתי גם גבולות גזרה רחבים צריכים להיות מתןחמים איפהשהו ומכאן תמיהתי על פרסום המכתב באתר שבדר"כ אני קורא בהנאה ובהזדהות. אז שיהיה טוב ונדמה לי שהעניין מוצה.

 14. ק. טוכולסקי :

  תלחו לי אבל אני קראתי את מסמכי הממ"מ שהתפרסמו כאן ועוד כמה ולמדתי שב-2002 היו כאן 80,000 עובדים זרים בבניין ולקח המון זמן לבנות דירה, היום יש כאן 8,000 הרבה יותר ישראלים וגם חייבים לומר יותר פלסטינים ועדיין לוקח אותו זמן לסיים דירה. ישראלים נכנסו במקום רוב הזרים וישראלים במיעוטם. גם בחקלאות נכנסו ישראלים כשזרים יצאו. ישראלים להבנתי רוצים לעבוד ולא צריך לייבא לפה עבדים בשביל לשבור עובדים מאורגני ומודעים כמו שעושים.

 15. ק. טוכולסקי :

  בואו נפסיק לייבא עבדים. לא צריך לגרש אף אחד, הרוב יעזבו גם כך לאחר כמה שנים של עבודה. פשוט בואו נפסיק את יבוא העבדים.
  לגבי מבקשי המשלט, במדינות כמו גרמניה לא תמיד מותר להם לעבוד איך שהם נכנסים למדינה גם פה אפשר לאסור את העסקתם ולהטיל על המדינה לדאוג להם.

 16. האזרח ז' :

  מצא חן בעיני השם האזרח ז'

  כמו "גרון עמוק" או משהו כזה. אני קיים, נולדתי בארץ, השתתפתי בכל מלחמות ישראל מגיל 18 כולל כמט"ק במלחמת יום כיפור ב"עמק הבכא" כן, אני יודע גם להלחם .בקרוב אצרף תמונות שאני מקווה שהאתר יראה אותם על הקף הבעיה ואז אולי תבינו.
  האזרח ז'

 17. האזרח ז' :

  אדי היקר תקרא כמה דברים שלא תרצה לדעת

  אדי שלום אני מבין שאתה בטוח שאני וירטואלי לחלוטין. אז שלא.ובמיוחד לך ולאנשים כמוך חיפשתי עוד חומר ומצאתי: כמה זה עולה לנו?
  מתוך עיקרי התקציב ל2009-10 של משרד לבטחון פנים:עלות 2000 מקומות משמורת בהפעלה שוטפת 68.1 מיליון שקל. התקציב הזה מהוה 3% מתקציב המשטרה! ומועסקים בו 2% מכח האדם שלה. פינאטס נכון? אז בוא תקרא מה אפשר לעשות בתקציב הזה, אגב הנתונים מאותו התקציב. שיפוץ מתקני כליאה קימים 20 מיליון, הקמת עוד 250 מקומות כליאה בכלא קיים 16 מיליון,קיום חוק הגנת הציבור בפני עבריני מין 5 מיליון ש"ח כל אלה שוים להוצאה על מהגרי עבודה ותאמין לי שסכון זה ילך ויגדל אסימפטוטית ויקבור את המשטרה. בפעם הבאה שלא יהיה מקום לאפסן את הפדופיל שמציק לבתך או את הפורץ שפרץ לביתך תגיד לא מאמין הכל וירטואלי.
  שלך האזרח ז'

 18. עמית-ה :

  האזרח ז'
  כמו שאתה בודאי יודע הסכין חותך לשני הכיוונים.
  מערכת שנוהגת גרוע במהגרי עבודה, משתכללת ומעתיקה את היחס ה"חם" ליותר ויותר חלקי אוכלוסיה.
  אני מניח לפי סגנון הכתיבה שלך שגם אתה נפגעת ממנה.
  אני חושב שהדרך היא לשנות את המערכת כך שתהיה הוגנת ואמפטית לכולם, בנוגע למהגרי עבודה אני מקבל את ההצעה של ק.
  בנוגע לכל היתר אני בעד דבריו של הילל "ואהבת לרעך כמוך" אני חושב שכולנו נשמח ונתגאה בארצנו אם נגיע למצב כזה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.