חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אם בנימין נתניהו היה רק מכבה שריפות…

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 6.12.10 3:58

המושג "כיבוי שריפות" מתאר היעדר מדיניות ברורה, ועיסוק אך ורק בפתרון משברים. המדיניות של בנימין נתניהו היא דווקא מאוד ברורה – לייבש ולהפריט, לייבש ולהפריט. את התוצאה ראינו בכרמל

מאת: נמרוד זליגמן, יסו"ד

הציבור הישראלי שואל: מדוע ממשלת ישראל עסוקה בכיבוי שריפות, תרתי משמע, ולא במדיניות ציבורית רחבה?

מעבר על קורות החיים של רה"מ מראה, כי אין כאן מִקרִיוּת או יד גורל, בכל מה שקשור להתפתחות שריפת חורש לכדי אסון לאומי, וכי נתניהו דווקא הוביל מדיניות ברורה עד כה.

בעשור האחרון, החל מ-2003, הוביל שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, את ההיגיון הסבור כי ככל שהמגזר הציבורי, "האיש השמן", יהיה קטן יותר, כך יקל יותר על המגזר העסקי, "האיש הרזה", להצמיח את המשק. הוא הוביל רפורמות שכללו: קיצוצים נרחבים בתקציבי משרדי הממשלה, פיטורי עובדים וקיצוצי שכר במגזר הציבורי, השוואת גיל הפרישה לגמלאות לגברים ולנשים ל-67,  פגיעה בשירותי הרווחה, קיצוץ בקצבאות וביטול ההקלות לרכישת דירה, והקלות מסים לבעלי משכורות גבוהות ולחברות רשומות. מעבר לכך, הוא העביר את כספי הפנסיה של החוסכים לידי הבורסה הקופצנית, שהתבררה כאובדנית עם משבר הנדל"ן האמריקאי והנכסים הרעילים. הוא הוביל את המכירה של בז"ן, בזק, אל-על, צים ודיסקונט מהמדינה לבעלי הון ישראלים ובינלאומיים.

נתניהו, אם כן, לא מוביל מדיניות של ספינים, אלא מדיניות ברורה של ייבוש השירות הציבורי על גווניו. מדיניות בה, מופרטים שירותים ציבוריים של רווחה וביטחון, כדי לארגן מחדש את החברה הישראלית על בסיס של רווח מהיר של חברות ביטוח ושירותי מיקור חוץ, במקביל לפגיעה בשכבות האוכלוסייה בעשירונים 1-7. השכירים במדינת ישראל, הם, אם כן, הנפגעים העיקריים ממדיניות ההפרטה, אותה מובילים נתניהו, ואחרים בעשור האחרון.

מאז שהתגלו מימדי אסון הכרמל, עלה הרעיון להתקיף את להבות הענק מהאוויר, כדי לחסל את האש כליל. בעקבות כך, מושך נתניהו להקמת מערך אווירי לכיבוי שריפות ענק. האם זהו הפתרון המתאים לישראל?

איתן בן-אליהו, מפקד חיה"א בין 1996-2000, אמר הבוקר [יום א'] ברשת ב', כי הפסקת הכיבוי בעזרת יסעורים נבעה מנזק בלתי הפיך שהסב המתקן למסוקים, וכי הפתרון העתידי לכיבוי מהאוויר לא יכול להסתמך על מסוקים אלו. כמו כן, הוא אמר: בכיבוי שריפות בישראל, הגורם המשמעותי הוא הזמן. ולכן, עדיף להקים 10-15 תחנות כיבוי על הכרמל מאשר לרכוש מטוסים שחיה"א אינו מוכשר להפעיל.

נמרוד זליגמן הוא חבר קיבוץ משעול של תנועת המחנות העולים, וכן חבר יסו"ד – ישראל סוציאל-דמוקרטית.

לסיוע בפרויקט "ישראל מיובשת" לחצו כאן

לקריאה נוספת: הפתרון – התארגנות פוליטית / פרופ' דני גוטווין

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  ההודעה החוזרת ונשנית בחדשות ברדיו שנתניהו מתכוון להפריט את נמל אילת רומזת שנתניהו אינו חוזר בו ממדיניותו, אלא ממשיך בה. הוא ממשיך במדיניות ההפרטה למרות הנזקים שהיא גורמת.
  נתניהו מבטיח לפצות את הניזוקים. (הוא גם הבטיח לקשישים שהפנסיה שלהם תועלה באלף ש"ח. אז מה? הוא קיים?)
  הבטחות הפיצוי אינן תחליף לניהול מדיניות. יש צורך בשינוי מדיניות.

 2. נמרוד :

  קורות חיים C V

  אני אתנבא: נתניהו לא יקים איגוד ארצי לכיבוי אש. זה לא מסתדר מבחינת קורות החיים שלו.
  הסדר המופרט יותר חשוב מכסא זה או אחר. נתניהו הוא אידיאולוג, ופרגמטי. לכן ידע כי הליכה לשטח ופיקוד על החפ"ק באופן האמצעי ביותר [בבירור לא תפקידו של ר"מ מכהן] הוא הדרך הכי פשוטה להתחמק מהאשמות נוקבות.
  רק שבהג"א יודעים ש-90% מחירום זו ההכנה אליו. הלוא בזה האשימו את הממשלה המכהנת של מלחמת לבנון השנייה.

 3. דקל-דוד עוזר :

  נתניהו רק יגביר את קצב ההפרטה

  יש הרגשה שהטענות נגד ההפרטה המופרעת מתחזקות ומקבלות לגיטימציה.
  אולי אני טועה וחי בבועה – אשמח לקבל את הרגשתכם בעניין.
  נוכח התחזקות ההרגשה הזאת התוצאה היא שהמירוץ להפרטה רק יעלה הילוך – לדוגמא: התקבלה לאחרונה החלטה להפריט ולמכור את מניות מדינת ישראל בבנק לאומי, בקרוב מופרטת אגרקסקו, נמל אילת ועוד

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.