חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ישראל מיובשת, וזה משחק באש

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, מידע על פעילויות, פוליטי ב 5.12.10 4:00

על רקע האסון בכרמל, מלאה התקשורת במידע על ייבוש מתמשך של מערך הכבאות. אך תופעת הייבוש אינה ייחודית לתחום הכבאות, היא נפוצה בחלקים נכבדים מן המגזר הציבורי. עקירתה עשויה להציל חיים של אלפים ולשפר את חייהם של מיליונים, אז בואו לעזור

מאת: עורכי "עבודה שחורה"

בשנה הראשונה לחייו של אתר "עבודה שחורה", שיתפנו פעולה עם הבלוג המצוין "לחץ חברתי" (ז"ל) במאבק נגד חוק ההסדרים. עורכי הבלוג, העיתונאים יואב ריבק ויאיר טרצ'יצקי, אחראים לטקסט המעולה הבא: "למרות הנזק שהמכשיר הזה [חוק ההסדרים] גרם לחברה הישראלית בשנים האחרונות, ולמרות הביקורת החריפה שמושמעת נגדו בכנסת ובמערכת המשפטית, רק מעטים יודעים באמת במה מדובר. הסיבה לפער הזה בין החשיבות העצומה שיש לחוק לבין חוסר העניין הציבורי בו, היא שלחוק ההסדרים אין פנים מאיימות או צורה מפחידה – הוא רק ערימה משעממת של ניירות. התהליך ההרסני שהוא מחולל אינו מיידי ומזעזע – הוא זוחל באיטיות בלתי מורגשת. הוא בא לידי ביטוי רק במצבים קיצוניים, כמו במלחמה האחרונה, אז כולם ראו את חוסר היכולת של מדינה מוחלשת ומצומצמת לדאוג לאזרחים שמסכנים את חייהם בקו האש. " ברשומה שפרסמו השניים הופיעה תמונה שבחלקה הימני דמותו של אוסאמה בן לאדן ובחלקה השמאלי צילום קטע מחוק ההסדרים. מתחת לחלק הימני הופיעה הכותרת "מפחיד" ומתחת לחלקה השמאלי הכותרת "לא מפחיד".

ההצלחה של אנשי "לחץ חברתי" (וגם שלנו) בחשיפת הסכנות בחוק ההסדרים לקהל רחב וממש להשפיע על השיח הציבורי ועל התרחשויות בכנסת נבעה גם מקשריהם עם עיתונאים, אבל בעיקר מהשפה הפשוטה שבה השתמשו ומהיכולת להוכיח את הטענה שחוק ההסדרים הרג ופגע בהרבה יותר ישראלים במשך השנים מאשר אוסאמה בן לאדן ואפילו יותר מהצורר אחמדינג'אד. למרבה הצער, רוב אזרחי ישראל עדיין לא בוחרים להצביע בבחירות לפי עמדת המפלגה או העומד/ת בראשה בעניין חוק ההסדרים, אבל בכל זאת ניתן לראות שינוי מבורך בהתייחסות של חברי הכנסת לחוק (כולל חברי מפלגות השלטון), ואפילו בהתייחסות העיתונאים, שנוברים בסעיפי חוק ההסדרים ומחפשים "סיפור" לכתבה הבאה.

האסון הנורא בכרמל, שהביא בעקבותיו גל של כתבות על הייבוש המתמשך של שירותי הכבאות (ותגובות מתחמקות של האוצר), גורם גם לנו, חברי מערכת "עבודה שחורה" לטלטלה עזה. מלבד האבל והזעם שמשותפים לכל אזרחי ישראל, אנו מבינים כי עלינו להשקיע מאמץ רב בחשיפת הייבוש המתמשך של המגזר הציבורי ע"י ראשי ממשלות ושרי אוצר (מהליכוד, קדימה והעבודה גם יחד), וע"י הפקידות המקצועית של האוצר. מערך הכבאות הוא רק דוגמה אחת למה שחה"כ שלי יחימוביץ' כינתה "מייבשים את המדינה". הדבר הכי קל עכשיו זה לכתוב מאמרי ביקורת, להפיל את האחריות על הממשלה ולחלק לה עצות, ויש לא מעט עיתונאים שעושים את זה מצוין. אנחנו רוצים להפיל אחריות גם על עצמנו ולבקש את העזרה שלכם.

אם כן, כפי שהצלחנו להשפיע מלמטה על השיח הציבורי בעניין חוק ההסדרים, עלינו לשאוף לחולל מהפך דומה בשיח בעניין גודל המגזר הציבורי. "ישראל מיובשת" – זה הפרוייקט הבא שלנו ואנו צריכים אתכם כדי לבצע אותו כמו שצריך.

 • עלינו להסביר את ההיקף הנרחב של השימוש בכלי הייבוש המכוון של השירות הציבורי (דוגמאות אקטואליות בחיפוש בגוגל ל"האוצר מייבש" או ביטויים דומים – טיפות חלב, אחיות בתי הספר, מערך בריאות הנפש, וראו עוד הרבה דוגמאות להלן).
 • עלינו לשכנע כל אזרח ואזרחית כי "ייבוש" מכוון הוא במקרים רבים מדיניות מסכנת חיים, גם אם ברוב גדול של המקרים המוות המיותר אינו אירוע חדשותי דרמטי כמו אוטובוס שרוף ובתוכו עשרות גופות, אלא "סתם" פג שלא שרד, קורבן סרטן שנגרם מזיהום, או עובדת שנהרגה בתאונת עבודה.
 • בייחוד חשוב שנסביר לציבור כי השפעתו של המגזר הציבורי בענייני חיים ומוות לא קשורה רק למצבי חירום כמו מלחמות, שריפות או רעידות אדמה, אלא בראש ובראשונה לחיי היומיום: לאוויר שאנו נושמים, למזון שאנו אוכלים, לרחוב שאנו הולכים או נוסעים בו, לביה"ס שבו לומדים ילדינו ולבית החולים שבו אנו מתאשפזים. למה? כי הרבה יותר קל לעצור את הייבוש כאשר מדובר בהיערכות למצבי חירום (בייחוד בטחוניים) מאשר
  בשירותים הנוגעים לחיי היומיום. אנחנו צריכים לדבר על הבעיות שאינן מקבלות מספיק תשומת לב.
 • חשוב שנסביר שבחלק מהמקרים קשה להבחין מיד מדוע "ייבוש" משמעו סיכון חיי אדם, כי אנשים קוראים כותרת משעממת על תקציבי איזון לרשויות מקומיות חלשות ולא מבינים שזה אומר פגיעה כמעט בכל שירות שהרשות מספקת ולא המדינה, כולל שירותי כבאות, טיפול בילדים ונשים בסיכון, טיפול במפגעי תחבורה, אכיפת חוק נגד מזהמי מים ואוויר ועוד.
 • עלינו להסביר בצורה פשוטה ושווה לכל נפש כי התיאוריה העומדת בבסיס ה"ייבוש" הינה שטות גמורה. עלינו לשכנע כי משל "האיש השמן והאיש הרזה" הקליט כל כך של נתניהו הוא לא פחות ממתכון לאסון חברתי. המגזר הציבורי כלל אינו "שמן", הוא בתת-תזונה חריפה. המחלה הזו פוגעת בכ-ו-ל-נ-ו, לכן המאבק לביעורה אינו מאבק סקטוריאלי של עובדי המגזר בלבד.
 • עלינו להביא לכך שמכשיר ה"ייבוש" ייהפך לשם נרדף למדיניות אנטי-חברתית ואנטי-דמוקרטית, בדיוק כמו חוק ההסדרים. אם נצליח, נביא לכך שפעולת "ייבוש" חבוי ע"י שר או פקיד אוצר (בניגוד ל"ייבוש" שמתקיים לגביו דיון פומבי, כמו ייבוש הבנייה בשטחים) תהפוך ללא לגיטימית.

ומה אנו רוצים מכם? יש פה המון עבודה שחורה וכולנו מתנדבים וחובבים. לא נוכל לעשות זאת לבד ללא עזרתכם בכתיבת התכנים (מכתבים לחברי כנסת, כתבות, מאמרים ורשמים אישיים). בייחוד נשמח לקבל מכם עזרה אם אתם שייכים ל"איש השמן" ויכולים לספק עדות מומחה מבפנים: כבאים, שוטרים, רופאים, פסיכולוגים, עו"סים, מורים, פקידי עיריה, מהנדסים, כלכלנים, עורכי דין בפרקליטות, עובדי חברות ממשלתיות וכן הלאה. גם אם אתם עובדים במגזר הציבורי בתור עובדי דור ב' או עובדי קבלן/כ"א וגם אם אתם עובדים בחברה פרטית/עמותה שמספקת שירות מופרט, תוכלו לתרום לנו לא מעט. אנחנו זקוקים לעדויות שלכם (לחצו לפתיחת הודעת דוא"ל), שאותן נפרסם בעילום שם. עיזרו לנו לעצור את הייבוש!

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

31 תגובות

 1. יובל :

  סיפור מורכב

  חשוב שתזכרו כי התמונה אינה אחידה. כי יש יחידות ממשלתיות מרופדות ומוגזמות, וכי באזורים נרחבים של המגזר הציבורי, נחוץ לא רק תוספת משאבים, אלא בעיקר שינוי תפיסה ניהולית. מתוך מבט של אוהב המגזר הציבורי, הרואה חשיבות עצומה במגזר זה, ומאמין בתיפקודו, אני חושב שהוספת משאבים בלבד לא תועיל.

 2. ארז צ. :

  תודה גדולה לכם אנשי עבודה שחורה

  אתם קרן אור במדינתנו המתכסה בענן פיח, מדינה המקדשת את המליארדרים והיד הנעלמה ובזה לאזרח הרגיל המשרת בצבא, עובד ומתפרנס בכבוד, ומשלם הרבה מיסים.

  הלוואי ויקום פה שמאל חדש שיאחד כוחות ממפלגת האבודה (העבודה) מרץ , חדש , קדימה אשר יישאו בעז ואומץ את האידאולוגיה הסוציאל דמוקרטית.

  מודל חברתי וכלכלי זה הוא שהקים את המדינה.

  מודל עיר לכולנו בתל אביב צריך להיות השראה לשמאל כזה המאחד כוחות ומתגבש סביב אנשים טובים מאד.

  תודה רבה לכם.

 3. אורי :

  עלו והצליחו !!!

  אולי לאחר התפזרות העשן ובימי חנוכה אלה ,סוף סוף נפקח את העיניים ונגרש את החשך .

  פעילותכם חיונית וחשובה ! ואל תשכחו לקשור גם את תמלוגי הגז לנושא !!!

 4. נמרוד :

  טרמפ

  הבוקר לקחתי טרמפ מורה למתמטיקה ממגדל העמק. הוא עובד בתיכון ימין אורד בניר עציון שעל הכרמל. הוא עובד בשעות אפקטיביות. הוא לא מקבל שכר על בדיקת מבחנים, בניית שיעורים וחופשת חנוכה.
  הסבר על שעה אפקטיבית מאגה"מ- בניגוד לשעת מילוי מקום – אין לה אחיזה בכתובים: לא בחוזרי מנכ"ל ולא בהסכמי עבודה.
  מקובל להעניק אותה כשעה לא תקנית לצורכי הוראה בזמן מוגבל ולא כמילוי מקום.(כגון תגבור תלמידים לקראת בחינות).
  לשעה אפקטיבית אין ערך קבוע.

 5. איתי :

  ארז, תודה על המחמאות. עבודה שחורה היא כלי תקשורת ולא תנועה פוליטית (העורכים והפעילים פה הצביעו לחמש מפלגות לפחות מקדימה ועד חד"ש).

  יובל,

  אישית – אני מסכים איתך, וכלל לא טוען (א) שהייבוש הוא אחיד בכלל המגזר, כי הוא ממש לא (ב) שהפתרון הוא אך ורק הצפה בכסף.

  השאלה היא מה עושים הלאה, בהינתן שייבוש הכבאות ממש אינו מקרה יחיד.

  אני חושב שהמאבק לחיזוק המגזר הציבורי ירוויח אם נצביע בגלוי על המקומות שבהם יש שומנים (לדוגמה אני תומך באוצר בעניין העלאת גיל הפנסיה של אנשי קבע) ומה לא יעיל במגזר הציבורי.

  אחרים חושבים שעצם הפעולה הזו אינה סולידרית, ומסייעת כגיס חמישי לרוחות הייבוש ולכן ממלאים פיהם מים בנושא (שזה בפועל "אתרוגיזציה").

  הייתי שמח מאוד לשמוע ממך (כמאמרים לאתר שלנו…) איפה בדיוק אתה מזהה שומנים וניהול לא יעיל.

 6. שושי פולטין :

  אני הרגשתי שתחושת האשמה צריכה להיות קולקטיבית
  "מצב שרותי הכיבוי – גם אנחנו אשמים"
  http://cafe.themarker.com/post/1917621/

 7. דודי נתן :

  תודה והערה

  תודה על הפרויקט,שיכול להיות אחד החשובים ביותר במאבק על דמות החברה בישראל.
  והערה, נהוג להגיד "כל ממשלות ישראל", וגם אתם הכללתם במשפט את כל הממשלות. אבל ראוי שנתחיל להגיד יותר מדויק – מי עודד מאד יבוש ומי פחות.
  למשל, שתי ממשלות רבין הן שונות מהמגמה הכללית הנוראית.
  ממשלת רבין 74-77 הא ההפך המוחלט, היא ביססה את מדינת הרווחה הישראלית.
  ממשלת רבין 92-95 פחות טובה, אך בעיקר בגלל שנקודת ההתחלה היא כבר בתוך האטרף של ההפרטה, ובכל זאת בתוך הסביבה הזו – זו ממשלה "מרויבה" ולא מיבשת.
  חשוב להתחיל לדייק אחרת משחקים לידים של המייבשים.

 8. דקל-דוד עוזר :

  יוזמה מעולה

  ידוע ששיטץ ההפרטה מתחילה בייבטש.
  ניתן לפנות לשלמה תירוש, המנכל המיתולוגי של אגרקסקו, אשר סירב להפרטה ולייבוש ומצא עצמו בחוץ

 9. ק. טוכולסקי :

  בלי איחוד כוחות בשמאל כל מה שיקרה זה שהספיניולוגים יציגו את קדימה בתור התחליף הראוי ואז ציפי לבני ושאר שותפיה למחדל המתמשך בממשלות ישראל הקודמות יחזרו לשלטון עם בראון שכשר פנים ואוצר נתן יד לייבוש הכבאות ושאר השותפים הימניים כלכלית. אז כדאי שעכשו יבוא האיחוד בשמאל, מערך קטן, מפלגת שמאל משמאל למערך קטן מה שלא יהיה רק שיהיה אחרת הכל ישאר כרגיל.

 10. לקסי :

  הייבוש כמדיניות החל עם הביקור של הרבי מילטון פרידמן אצל בחור הישיבה שמחה ארליך, אחרי שזה האחרון התמנה ע"י מנחם בגין להיות שר-אוצר במהפך 1977.
  הייבוש כמדיניות הוכן בישיבה הגדולה הקרויה בלשון סגי-נהור "המחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית". שם "עיבדו" את תודעתם של התלמידים והעבירו אותם אל דת המונטריזם. אחר-כך הם באו לעבוד בבנק ישראל ובאוצר.
  ומשתם עידן שרי האוצר שידעו להעמיד את פקידיהם במקומם (האחרון היה יהושע רבינוביץ') ובאו שרי אוצר שהתבטלו בפני "הידע האקדמי" של פקידיהם החל שלטון הפקידים בשרים*.
  בעידן ההוא היו הפקידים מעצבים את המדיניות והותירו (והיתירו) לשרים לשחק בפרטים.

  עד שבא "הקוסם" הנוכחי והעביר אותם על דתם ממונטריזם לליברטריאניות. והם ששו לעשות תשובה – ובמקום שבעלי תשובה עומדים אין אנו יכולים לעמוד ועל כן אנו מתייבשים, נבערים ובוערים.

  עד שלא יקוצצו מחלפותיו של "גיבור המערכה באש", לא תהיה לנו תקומה.
  בואו ונקצץ אותן.

  ________
  * קראו נא את ספרו המאלף של פרופ' יצחק גל-נור "לא! אדוני הנציב"

 11. דקל-דוד עוזר :

  מאמר מאלף של רון בן ישי בנושא

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3993756,00.html

  אני חוזר ומחמיא על הקריאה לפעולה ובהמשך לתגובית של לקסי מוסיף שיש לנו הרבה נפגעים מוחיים מתורות כלכליות ותורות משחקים שגם אותם צריך לשקם.

 12. עמית-ה :

  עד כמה שאני יודע שיטת הייבוש נולדה בבריטניה הת'צ'ריסטית.
  מיבשים ואז מסבירים שהדרך היחידה לתקן היא באמצעות הפרטה.
  שירותים פרטיים אינם שוויוניים והעניים משלמים חלק יחסי ממשכורתם גדול יותר דבר שמגדיל את הפערים.
  השלב הבא אחרי הליברטריאניות הוא תפנית של 180 מעלות חזרה לפיאודליזם.

 13. איתמר כהן :

  יישר כוח לעורכי ע"ש. אשתדל לעזור כמיטב יכולתי הדלה.

 14. ממוני מה ? ללקסי :

  שתי מילים על מוניטריזם לעומת ליברטאניות.
  "גיבור המערכה באש" קולע מאוד, אבל האמנם הוא ליברטאני?

 15. ממוני מה ? ללקסי :

  סליחה
  שתי מילים על מוניטריזם לעומת ליברטאניות??.
  "גיבור המערכה באש" קולע מאוד, אבל האמנם הוא ליברטאני?

 16. לקסי :

  ליברטריאני, בהחלט

  דבריו: "המדינה היא לא הפתרון היא הבעייה"

  מעשיו: ההתעקשות הקיצונית על פרוק הממלכתיות – הפרטת הקרקעות, ביטול התכנון.

  מכוני המחקר המיסיונריים העולים ופורחים, עולים ופושים כאן כפטריות רעילות אחרי גשם הנדבות של ידידים מממנים.

  די לנו באלה

 17. איתי :

  לקסי, אני חושב שלהגיד ביבי=ליברטריאני (ואפילו ביבי=תאצ'ר) זו פשוט הסברה לא אפקטיבית.

  א. שאל אנשים ברחוב כמה מהם יודעים מה זה ליברטריאני ואם זה טוב או רע – רק בודדים יכירו. לעומת זאת "כולם יודעים" שפשיזם או איראן זה רע, והדבקת התווית "פשיסט"/איראן לליברמן וש"ס בהתאמה ע"י מרצ לא הורידה מכוחם אלא להיפך, והשמאל לא הרוויח מזה אלא להיפך.

  אם זה לא מספיק – השווה זאת לאפקטיביות של השמצות הפוכות כגון "השמאל שכח מה זה להיות יהודים" (ב. נתניהו לרב כדורי). כלומר – אם בחרת בהשמצות, לפחות תיקח השמצה שתופסת ולא כזו ששוברת שיניים.

  ב. הדבקת תוויות אינה מקדמת דיון ענייני, שהרי גם ביבי יוכל להוכיח לך שיש לא מעט הבדלים בינו ובין האידיאולוגיה הכי הכי קיצונית בימין הכלכלי.

  לדוגמה בניגוד למקדשי חירות הפרט הקיצוניים, הוא לא היה רוצה אפס תקציב מדינה לחינוך, שהרי זה מתנגש עם שאיפתו להחדרת ערכים לאומיים-ציוניים (ולשליטה במיעוט הערבי דרך החינוך).

  על כן המאבק שלנו צריך להתרחק ככל האפשר משימוש ב"איזמים" (ניאוליברליזם, ליברטריאניזם וכו') ולדבר תכל'ס: לשכנע את הציבור שהמדיניות של ביבי מזיקה.

  ביבי הוא אמן בלהראות את הצדדים החיוביים של הכלכלה הימנית (שחלקם ספינים) – אחוזי צמיחה, אבטלה נמוכה יחסית (בגלל עובדי קבלן ומשרות חלקיות), הקלה בנטל המס על המעמד הבינוני, "שיפור שירות" עקב הכנסת תחרות וכו'.

  התגובה שלנו צריכה להיות בדיוק באותו המישור – להראות מה רע במדיניות הזו בלי לקרוא לה בשמות, ולחשוף את השקרים והמניפולציות בעזרת עובדות מהשטח. לראיה – שריפה אחת בכרמל היא עדות הרבה יותר משכנעת נגד מיקור חוץ של שירותי כבאות מאשר אלף טקסטים מלאים ב"איזמים", שמדברים ליודעי ח"ן בלבד.

 18. דקל-דוד עוזר :

  אני מתנצל בפני הצדקנים על השורות הבאות מראש

  אבל לא אכחד ואומר בלי שום בושה, כחל וסרק כי הפיתרון מול עיננו, אנחנו רק צריכים לא להיות עיוורים כדי לראות אותו ולא להיות מטורפים כדי לא לקחת אותו.
  למי שחושב שהרעיון גורם לו לגועל אני מנחש שכל דבר מלבד מראה של עצמו במראה יעשה לו את אותו הדבר, אבל אני קורא לך: בלע את הגאווה. יירק את הגועל והתפקד לעבודה.
  מפלגת העבודה נמצאת בשפל מתפקדים חסר תקדים והדרך היחידה לכולנו לעלות לשלטון היא בחירה בשלי יחימוביץ לראשות העבודה.
  ההזדמנות שקיימת עכשיו בשפל המתפקדים הגדול לבחור מישהי שבאמת מתאימה ברמת הערכים ויכולות הביצוע לא תחזור.

  אני יודע שיש כאן חברים מהתנועה הירוקה, ממרצ ומהשמאל הלאומי – שימו את המחלוקות בצד. כ-ו-ל-ם להתפקד לעבודה כגוש אחד. רק כך נחליף את הדור שמשמיד את השמאל.

 19. איתי :

  דקל,

  יש לי הרבה מה להגיד על הצעתך אבל אני חושב שזה ממש לא המקום המתאים לנהל את הדיונים על התארגנות מפלגתית או על מי המנהיג שמאחוריו כולם צריכים להתאחד.

  הטקסט הזה נכתב בראש הראשונה לכבאים, רופאות, שוטרים, עו"סים, מורות, גננות וכו' מכל גוני הקשת הפוליטית. את רובם הגדול פוליטיקה מפלגתית כלל לא מעניינת לצערנו. אם נתחיל להטיף להם לאיזו מפלגה להתפקד הם רק יברחו מפה.

  אתה מוזמן ביותר לכתוב רשומה בנושא, שמיועדת לקהל יעד אחר, ומתחתיה ננהל את הדיון.

 20. דליה :

  הלם והסתגלות בכרמל
  השריפה בצפון, על האסון האנושי והסביבתי שהיא מחוללת, היא המשל. מדינת ישראל תחת משטר ההפרטה, וליתר דיוק תחת "שיטת נתניהו", היא הנמשל
  http://www.haokets.org/2010/12/05/%d7%94%d7%9c%d7%9d-%d7%95%d7%94%d7%a1%d7%aa%d7%92%d7%9c%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%9e%d7%95%d7%a8%d7%93%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%9b%d7%a8%d7%9e%d7%9c/

 21. איציק יאפ :

  לקסי (10):
  אצלנו בעבודה שחורה, את הטקבקים קוראים רק מעטים, אבל מאמרים קוראים אלפים. אולי תכתוב על זה מאמר? 😉

 22. דרור דבש :

  הייבוש ההרסני ביותר הוא בחינוך

  בשיחה שהייתה לסטודנטים לתואר שני במנהל ומדיניות ציבורית בספיר, נשאל הממונה על התקציבים לגבי ההפרטה של מערכת החינוך. הפרטה בחינוך. הוא שאל, אין הפרטה כזאת! הוא פסק. נכון, אין החלטה על הפרטה, אבל יש החלטה על ייבוש מערכת החינוך. וכתוצאה מכך קיימת הפרטה אפורה. מי שיש בידם רוכשים חינוך ברמה גבוהה ומצליחים להכנס למוסדות האקדמיה ומי שלא נשארים מאחור. הפגיעה היא לא רק באותם אלה שלא זכו לחינוך הולם, אלא במדינה כולה. מצד אחד המחק והפיתוח נסוגים ונוצר פער בנינו לבין שאר העולם ומאידך, הפערים בתוך החברה הישראלית גורמים להוצאות עתידיות בתחומים אחרים.

 23. דליה :

  לדרור
  אתה צודק. הייבוש ההרסני ביותר גם לדעתי הוא בחינוך. את האש ואת נזקיה רואים בעין. מה שקורה בחינוך הוא לא מוחשי ואינו בולט לעין כמו באש.הממונה על התקציבים גם הוא צודק. אין החלטה על הפרטה בחינוך, אבל יש הפרטה. זוהי הפרטה במחדל.הייבוש בחינוך התחיל בקיצוצי התקציב של לימור לבנת כשרת חינוך, שהובילו לפיטוריהם של כ-13000 מורים.

 24. הצבר :

  צודקים 100% להגדיל עוד את המגזר הציבורי, להמשיך לבזבז עוד כסף. מזל אחד רק יש לנו

  שאתם תמשיכו לקשקש באינטרנט ולא תתקרבו לעולם לשולחן הממשלה

 25. אחרי האש « עכשיו תורי :

  […] […]

 26. הנרי לוי :

  לא הכל מתחיל בייבוש.

  קורבנות הייבוש הם בעצם קורבנות איכות החיים של רוב העם. כאשר היינו בשלטון דאגנו לחוקק חוק איום ונורא- חוק שכר מינימום. כיוון שהצד שכנגד אינו יכול לבטל את החוק ואינו יכול לפגוע בשכרם של רוב עובדי המגזר הציבורי, אשר במקביל מכתיב את השכר הממוצע של המגזר הפרטי, אין בידו ברירה אלא לפגוע באוכלוסיה כולה על ידי חוק ההסדרים. רמת החיים של רובנו נותרת בעינה, ההכנסות של משפחה ממוצעת לא נפגעות, והתשלום עבור הכסף שמממן את ה"חיים הטובים" הוא בחייהם של מעטים, אשר נופלים כקורבנות אקראיים. זהו. כסף שווה חיים.
  אם אנחנו רוצים להיפטר מחוק ההסדרים, אנחנו חייבים לבטל את חוק שכר מינימום. כשמשפחה ענייה נחשבת לכזו שאין לה טלויזיה, זה סימן שעלה לנו השתן לראש.

 27. » המתים ממשיכים איתנו ידיים טובות – הבלוג של דוד כפרי :

  […] על גשם ואין גשם (לפחות לא כאן). גם היובש לא נגמר, לא במים ולא בכסף. לפחות על ענין הכסף עוד יכול האדם קצת להשפיע… תרגום […]

 28. דור לוי :

  זה לא עניין של ימין ושמאל!

  לדעתי,
  הפניות כאן לאיחוד השמאל אינן לעניין והן מזיקות. השתלטות או ניכוס השמאל על נושאי צדק חברתי מזיקים. האם חשבתם על כך שרוב המצביעים הם מצביעי ימין? יכול להיות שהם היו תומכים בנושאי צדק חברתי אם זה היה ניתן להם? אבל במפה הפוליטית המורכבת בישראל, כשנושא המפתח הוא בטחון ומדיניות, לפעמים אנשים נאלצים לבחור ובוחרים לפי מה שנראה להם הכי חשוב. וברגע שהשמאל מנכס לעצמו נושאי צדק חברתי, ואדם מגדיר עצמו כתומך בימין פוליטי, הרי הוא לכאורה פסול מלתמוך בנושאי צדק חברתי!

  שימו לב:
  היהדות במקורה היא דת סוציאלית – הראשונה שבהן!
  ז'בוטינסקי תמך בחמשת הממ-ים שחובת המדינה לדאוג לאזרחיה…
  אפשר להיות תומך ימין ובעל דעות חברתיות!

 29. עמית-ה :

  דור
  ימין ושמאל הוגדרו בפרלמנט הבריטי וההגדרה היא על בסיס חברתי כלכלי לא מדיני.

 30. דור לוי :

  לעמית

  בריטניה אינה ישראל, ומה שמתאים לשם לא מתאים לכאן. וההתעקשות על דקויות של הגדרה ופילוסופיה אולי צודקת אבל לא חכמה ויותר מזה כפי שאני מתריע מזיקה ומסיטה בכלל ובפרט מהנושא החשוב שנפתח כאן ושאיתו אני מסכים בכל 100%…

 31. עמית-ה :

  דור
  אני מתנצל אבל משום הבדלי ההשקפות הבסיסיות הרבה פעמים הומניסטיים שמכונים בכל העולם שמאל,
  תומכים בשתי מדינות לשני עמים בישראל.
  נכון לכרגע זה הזרם המרכזי במדיניות הישראלית אם להאמין לדוברי הליכוד.

  אני משתדל להשתמש בבטויים סוציאל-דמוקרטיה וסוציאליזם בכדי לא להכביד אבל גם זה לא ממש עוזר.
  לדעתי צריך להשתמש בכל טרמינולוגיה שעולה על דעתך וכאשר אתה נמצא בדיאלוג עם מי שאינו מבין לפרש ולהסביר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.