חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתפטר בדין מפוטר – שאלות ותשובות

נושאים אחראי-משמרת, זכויות עובדים ותעסוקה ב 5.12.10 3:35

מ' שואל ועו"ד רותם שפירא עונה
השאלות:

  1. כאשר מעסיק מפר את זכויות העובד, והעובד זכאי להתפטר "כמפוטר", האם העובד יכול להתנות את העברת המשרה למחליפו [חפיפות] בתמורה להשבת הזכויות שהופרו?
  2. עובד שעבר למקום עבודה חדשה בגלל הפרת זכויות על ידי המעסיק הקודם, האם עצם מציאת המשרה החדשה "דורסת" את זכאותו להתפטר "כמפוטר"?

תשובת עו"ד רותם שפירא:

1. בהתאם לסעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים "התפטר עובד מחמת הרעה מוחשית בתנאי העבודה, או מחמת נסיבות אחרות שביחסי עבודה לגבי אותו העובד שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו, רואים את ההתפטרות לענין חוק זה כפיטורים"

על מנת שהתפטרות תחשב לפיטורים נדרש העובד להתריע טרם התפטרותו בפני המעביד, על כך שהמעביד פגע בתנאי עבודתו ואם המעביד לא יתקן את הפגיעה העובד יראה עצמו זכאי להתפטר בדין מפוטר.
כמו כן, במקרים בהם העובד יתלונן על הרעה בתנאים שהתרחשה זמן רב טרם תלונת העובד, עלול בית המשפט שלא לקבל את טענת העובד (למידע מפורט יותר לגבי השאלה מתי עובד זכאי להתפטר בדין מפוטר ניתן לקבל במאמר קצר שכתבתי בנושא).

2. עצם מציאת עבודה חדשה אינה מבטלת באופן אוטומטי את זכותו של עובד להתפטר בדין מפוטר. עם זאת, עדין העובד צריך לפעול בהתאם להוראות החוק והפסיקה ובין היתר, להקפיד להתריע טרם הפיטורים.
חשוב לציין כי במקרה בו העובד מצא מקום  עבודה חילופי טרם התפטרותו, עובדה זו עלולה לשמש טענת הגנה של מעסיק, אשר יטען בפני בית המשפט כי טענת ההתפטרות בדין מפוטר מהווה אמתלה לניסיון "לסחוט" מהמעביד פיצויי פיטורים, ולכן יש להקפיד שבעתיים שעילת הפיטורים אכן מהווה הרעת תנאים.
יודגש, אחת הנקודות החשובות כאשר עובד מבקש לטעון שהתפטר בדין מפוטר הינה להוכיח קשר ישיר בין הרעת התנאים להתפטרות, ולכן אם מדובר על הרעת תנאים שמתקיימת תקופה ארוכה, עלול בית המשפט לדחות את טענת הרעת התנאים.

בברכה,
רותם שפירא, עו"ד

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.