postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הדמוקרטיה העממית של רן ארז

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדמוקרטיה העממית של רן ארז

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 5.12.10 3:50

המגיבים ב"עבודה שחורה" המבקרים את פנייתם של אנשי "רוח חדשה" לערכאות חיצוניות מתעלמים מהעובדה שאין לאופוזיציונרים בארגון המורים יכולת להשפיע מבפנים, בייחוד לאחר שינוי התקנון במרץ
2010

מאת: ד"ר יעקב (ינקי) טפלר

אתמול, בפרוס עלינו חודש דצמבר, פורסמה באתר זה אגרתו של דודי פרידמן על אודות העתירה שהוגשה לבית המשפט העליון בבקשה לפסול את הבחירות עקב אי תקינותן. בלשון המעטה, כמובן.

המושג "אי תקינות" נשמע חלבי למדי במקרה הטוב, ובכיינות מפסידים במקרה הפחות טוב. אודה וגם אבוש: בעבר, כאשר קראתי חדשות לבקרים על תלונות דומות מצד מפלגות או מועמדים שהפסידו בבחירות כאלה ואחרות, ייחסתי גם אני תלונות אלה להכחשה עצמית של "הפסד בכבוד". אולם לצערי חוויתי זאת גם על בשרי שלי.

אינני יודע כרגע אם מותר לי להביא בפני הקוראים את כתב התביעה או לצטט ממנו. אני רק יודע שאילו הפרטים היו ידועים לקוראים, או למורים, גם שערו של הקרח היה סומר על פדחתו.

קראתי בתשומת לב מרובה את התגובות השונות והמגוונות של מספר קוראים. קראתי והתפלאתי על כך שאיש מן המגיבים לא התייחס לשורה משמעותית מאד בכתבה זו. משפט אחד קטן שמעיד על הכל: בועידת הארגון שהתקיימה לאחר הבחירות האחרונות (18 במרץ), העביר רן ארז שני תיקונים לתקנון הארגון. האחד, הארכת הקדנציה שלו משלוש לארבע שנים (תארו לכם ממשלה בישראל שמעזה לעשות כך; זו תהיה תחילת הסוף של הדמוקרטיה). והשני, איסור על כל התארגנות לקראת בחירות (ותארו לכם מה זה כבר היה אומר. מי לא היה מזדעק?)

עד כמה שאני יכול להתרשם, מרבית המורים חברי הארגון אינם יודעים על כך ואין לנו כל דרך ליידע אותם. חיפשתי, אגב, את התקנון "המתוקן" באתר ארגון המורים, שכולל את האיסור הזה שאין להעלותו על הדעת בחברה דמוקרטית, אך לא מצאתי אותו. מדוע? שאלה טובה. אולי אני לא יודע לחפש.

תנועת "רוח חדשה" אינה קיימת עוד. הודאה פומבית בקיומה תגרום, לפחות על פי התקנון, לזימון חבריה לבית הדין העממי, סליחה, הפנימי, של הארגון ולסילוק חבריה לאלתר משורותיו. ובעצם, אם אני חושב על זה, זו גם יכולה להיות התוצאה של פרסום כתבה זו. שכן בדמוקרטיות "עממיות" כמו שאני מלמד את תלמידיי, יש אמת אחת, צדק אחד ומנהיג אחד. ומי שמערער על כך דינו כדין חתרן ובוגד, ו"תיקוני" התקנון יעידו על כך כאלף עדים.

זו הדמוקרטיה מבית מדרשו של הלוחם ללא פשרות על עוד אחוז ורבע לשכר המורים העלוב; זו תוצאת סכום האפס של ארבע עשרה שנות השלטון ללא מצרים של רן ארז, האיש שחוזר בכל אגרת, מכתב ומאמר על כך שהמורים לא יהיו כ"אסקופה נדרסת", בשעה שהאסקופה הזו היא כעשור וחצי של כהונתו כסמרטוט לרגלי הציבור, הממשלה, התלמידים, ההורים, ובעיקר לרגליו.

ד"ר יעקב טפלר
תיכון הרצוג, כפר סבא
לשעבר (!) מראשי תנועת רוח חדשה

הערת העורך (איתי):
לגבי פירוט השינוי בתקנון ראו כאן בטור של העיתונאי מרדכי גילת, אך יש לציין שלגילת יש חשבון ארוך מאוד עם ארז (כולל תביעות משפטיות) לאחר שחשף עדויות המעידות לכאורה על שחיתות של ארז. גם לפני השינוי בתקנון, ומאז הקמת הארגון בשנת 1958, הבחירות היו אישיות ולא סיעתיות (בשונה מהמצב בהסתדרות המורים) אך לא היה איסור על התארגנות קבוצתית.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. הבוחש לחינם :

  חברי רוח חדשה אינם יודעים, אינם זוכרים, שכל החלטה אשר הועברה בארגון לא היתה מיוזמתו של רן ארז.
  חברי ועידת המורים נתבקשו להעלות נושאים להצבעה לפני כינוס הוועידה. והנושא של פעילות רוח חדשה בארגון המורים הפריעה , פגעה ברבים מחברי ארגון המורים ובארגון עצמו.
  נכון, רן ארז עמד בפני המקרופון והעלה את הנושאים לדיון.
  רבים מחברי ועידת המורים העלו לדיון א הפעילות הלא לויאלית של חברי רוח חדשה.
  תפסיקו לבחוש, לדוש. יש נושאים בוערים יותר בחינוך מאשר הפעילות הנדושה שלכם.

 2. יאיר מלכיאור :

  מדויק מאוד, ובגלל זה כל כך מטריד.
  בהצלחה בבית המשפט (למרות שאני לא אופטימי…)

 3. ענבל :

  התעסקות בטפל ולא בעיקר

  כן, יש ביקורת על רן ארז. וצריכה להיות, אף אחד מאיתנו לא מושלם. אבל העותרים התמימים צריכים לחשוב על כמה דברים:
  1. איפה הייתם כשאושר התקנון? מדוע לא הושג רוב נגד ההצעות ה "לא דמוקרטיות", כהגדרתך? הייתכן כי יותר מורים רוצים שרן ארז ימשיך לייצגם מאשר כאלה שלא? ואם כן, מדוע לדרוש מבית המשפט לפסול את החלטת הרוב?
  2. תזמון העתירה. נראה לי שהאופוזיציה של רן ארז כל כך רוצה לשמוח לאידו, שהיא מעדיפה להכשיל אותו במשא ומתן המתנהל בימים אלה מול משרד האוצר, רק כדי שיוכלו להגיד שהוא יו"ר גרוע. זו ראיה קצרת טווח שאינה בריאה לארגון ולמורים. ז תקופה בה צריך לשים את המחלוקות בצד ולפעול כגוף מאוחד מול האוצר ומשרד החינוך. התזמון הנקמני הזה לא מועיל לאף אחד.

 4. ד"ר יעקב טפלר :

  תגובות לבוחש בחינם ולענבל

  קודם כל מעניין אותי לדעת מדוע כמעט תמיד הכותבים נגד רוח חדשה אינם מזדהים.

  ולבוחש בחינם: אם אתה באמת מאמין שהצעות קרדינליות כאלה מועלות ללא אישורו/ ברכתו של רן ארז, צנטרליסט מוחלט השולט ללא מצרים על ארגונו, אז עם אמונה קשה להתווכח.
  ולענבל: תזמון הדיון הינו באחריותה הבלעדית של מזכירות בית המשפט. התביעה הוגשה כבר בראשית הקיץ.
  "תקופה שבה צריך לשים מחלוקות בצד" הייתה בזמן השביתה הגדולה של המורים שאז זה מה שעשינו.
  לגבי כל תקופה אחרת זו מהותה של אופוזיציה בחברה דמוקרטית.
  האם את מעלה בדעתך שהאופוזיציה במדינת ישראל "תניח את המחלוקות בצד"? הרי תמיד יש בעיות בטחוניות. נראה לי מוזר שכותבת באתר שמזוהה עם סוציאל-דמוקרטיה מבקשת שאופוזיציה וביקורת יפסיקו להתקיים כי יש עכשיו מו"מ. רן ארז ניצח בבחירות והוא המוסמך על פי החוק לנהל מו"מ עם הממשלה בשם המורים.
  זה שלדעתי אין לו כוח/ יכולת/ רצון לקדם באופן משמעותי את שכר המורה אינו פוגם בדבר.
  אני נאמן לדעתי שרן ארז לעולם לא יחתום על הסכם שכר של יותר מאחוזים בודדים לכאן או לשם. מדוע? 14 השנים האחרונות הוכיחו זאת. הוא לא השיג דבר וחצי דבר בכל מהלך תקופה זו כולל בשביתה ארוכה. כח ראש עירייה היה כבר מזמן נבעט החוצה. כל ראש ממשלה כבר מזמן היה כותב את זכרונותיו. רן ארז? האיש – ופה אני מסכים – הוא גאון פוליטי ושיווקי. הוא כל הזמן "נאבק", "מגונן", "מאיים". מי שלא מצוי בעניין נראה לו שארז מקדיש יומו כלילו למען המורים, עד כדי כך שכבר שוכחים לשאול את השאלה העיקרית: ומהן התוצאות? הן היו אפס ולדעתי, ויעידו ארבע עשרה שנותיו בהנהגת הארגון – הן גם יהיו אפס.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  ומה אתה מציע טפלר?

  ארז לא צדיק ,אבל לפחות הוא לא מכר את המורים כמו וסרמן.
  מול אוצר תאצ'ריסטי המייבש את השרות הציבורי ומפריטו,זאת חוכמה קטנה מאד לומר שארז לא משיג הרבה.
  ד"ר טפלר,בהנחה שאתה מחר בראש הארגון,מה אתה היית עושה יותר טוב ובעיקר איך?

 6. זיו :

  לד"ר טפלר.

  האם הסתדרות המורים שיפרה את שכר המורים מעבר לאחוזים בודדים?

  אם תשובתך היא חיובית, יש לנו מחלוקת רצינית לגבי ההגדרה של "העלאה במשכורת" כי לטעמי הסתדרות המורים הרע את משכורת המורים.
  (אם אני הייתי עובד לפי אופק חדש היית מרוויח כיום הרבה פחות מאשר משכורתי כיום).

  ואם הינך מסכים שההסתדרות לא העלתה את שכר המורים, מה הינך מלין על רן ארז שיש ביכולתו אפילו לדבריך לעלות את שכר המורים באחוזים בודדים?

  הינך כותב :"אין לו (רן ארז) כוח/יכולת/רצון לקדם משמעותית את שכר המורים".

  האם לך יש פיתרון קסם כיצד להעלות את שכר המורים באופן משמעותי?
  ובבקשה רק אל תגיד – תוספת עבודה.

  אני באמת סקרן (בלי לזלזל) לשמוע כיצד אתה היית עושה זאת יותר טוב.

 7. ארטור-ליעקב טפלר :

  כבר לא צריך להיות אינשטיין כדי להבין שהכל יחסי .
  לרוע מזלך מר טפלר יש לנו כאן 2 אירגוני עובדים מקבילים ויש לנו קנה מידה להשוואה.
  האחד הסיג את שכר השעה לאחור ,בלם לחלק ניכר מהמורים את קצב הקידום .כיסח את הפנסיה בויתורו על הכפלה בשכר אחרון ,הכניס את המורות עם ילדים צעירים להכנסה חודשית נקיה נמוכה יותר למרות תוספת השעות ,דרש ותבע להחיל את ההסכם על חברי הארגון המתחרה ,ומשום מה הוא עוד משמש כדוגמא אפקטיבית שאפשר לשבת ולהגיע להסכם עם האוצר .
  הארגון השני לשיטתך לא עשה כלום ,דהינו מכיוון שלא הצליח להזיז את האוצר קדימה התבצר וסרב ללכת לאחור .
  האם צריך לשאול את אלברט אינשטיין מי הביא יותר הישגים ? אפילו בשיעור מתמטיקה של כיתות ז ניתן לשאול מי הביא למורים הישגים ,והתשובה תהיה שאפס גדול ממספר שלילי ולכן האפס הוא הזוכה .
  קראתי כתבות חוזרות ונשנות של מוטי גילת על רן ארז .כמו כן ראיתי שהעיתונים תמיד משתמשים בצילומים גרועים שלו ,ותמיד יש מי שמצטט (נכון או לא ) אמרות שפר אידיוטיות שכאילו אמר .
  אין להם שום דבר פלילי נגדו ,אין לו מאהבת ,הוא לא בארון כלשהוא ,ואי אפשר לתפוש אותו בביצים אפילו אם ישלחו את השב"כ לחקור עליו .
  מכיוון שכך אין איום או פיתוי שישכנע אותו לחתום על הסכם נסיגה דמוי אופק וזאת למרות החרפות והגינויים שנמשכים נגדו בעיתונות כבר כמה שנים .
  מורי האירגון צריכים להתפלל יום יום לשלומו ,ולנשק ידיו ככל שיוכלו .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.