postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עובדים מוחלשים – המדרון החלקלק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עובדים מוחלשים – המדרון החלקלק

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 5.12.10 3:30

בשוק העבודה של פעם בהחלט היו עיוותים, וגם הוועדים החזקים אינם טלית שכולה תכלת, אך במקום תיקון קיבלנו קלקול: עבודה בתנאים של ג'ונגל. זה מתחיל בעובדי הניקיון ומגיע לרופאים ועורכי דין

מאת: חנה בירו, מורה לשיקום עוורים*

כשהגעתי לחיפה לאחר נישואי רציתי להתקבל לעבודה מסודרת כמורה, אולם במשרד החינוך נמסר לי כי בגלל שבאיזור חיפה והצפון יש עודף מורים, עלי להמתין לתחילת שנה ולקבל עבודה של ממלאת מקום, כמורה עודפת.  מילוי מקום לא מאפשר קבלת קביעות. על המורה החדשה לנדוד ממקום למקום, עד שאולי תצליח להתברג למקום מסודר.   אומנם היתה לי גם תעודה בהנהח"ש, אך היה ברור שלאף אחת מהחברות [הממשלתיות] הגדולות והאטרקטיוביות כמו חברת חשמל ובזק לא היה שום סיכוי להתקבל, כיוון שהמקומות נסגרו לטובת "ילדי העובדים". הנפוטיזם בהתגלמותו. כולם ידעו ואיש לא פצה וצפצף. החלטת וועד חזק היא החלטה בסלע.

הייתי בראיון עבודה במשרד ממשלתי. המראיין היה מאד נחמד ואפילו רצה לקבל אותי, אבל… הוא הסביר בגמגום… מחוץ לתקן. "את יודעת, כבר לא מקבלים במשרדים ממשלתיים עובדים חדשים. רק מחוץ לתקן…"

גם במקומות הפרטיים הסבירו לי ברוב חשיבות, שהם מקבלים רק דרך החברה השולחת, כלומר, חברת כוח האדם ששלחה אותי, שלא אהיה עובדת במשרד מן המניין אלא סוג של אאוטסיידרית.  מין אורחת שכזאת.

פתאום קלטתי שנשארתי בחוץ, בשוק הפרטי, בשוק הפרוע בו "כל דאלים גבר".  שהסיכוי שלי להתקבל למקום עבודה מסודר ומאורגן הוא נמוך.    הייתי מודאגת ומתוסכלת.  ידעתי שאיכשהו אצליח להסתדר, אבל ראיתי ניצנים של גידולי הפרא המחרידים שאנו רואים היום. ראיתי את התנערות מקומות העבודה המסודרים מעובדיהם. ראיתי שכמעט כל מקום טוב ומסודר חוסם את שעריו בפני אנשים חדשים. ראיתי שהעולים החדשים יתקשו להתערות במקומות עבודה, וראיתי עוד משהו- ראיתי את העתיד המצפה לדור הצעיר.   ודאגתי, דאגתי מאד.   ודאגותי התממשו, אחת לאחת.  ראיתי איך שוק העבודה משנה פניו, מעוות צורה.  ראיתי התנערות רבתי מזכויות העובדים, ראיתי שהמעסיקים מחפשים דרכים יצירתיות להתחמק מקשרי עובד-מעביד.  ראיתי את היצירתיות היהודית-ישראלית במלוא תפארתה, ממציאה המון המצאות כדי לחמוק ולהתחמק מיחסים של כבוד בסיסי בין מעביד ועובד.

לא שהתלהבתי מרעיון הקביעות שתקע אנשים לא מוכשרים במקומות לא מתאימים, ובחברות החזקות, המנקה השתכרה יותר ממורה. היו גם עיוותים מוזרים מאד במבנה הישן.  אבל רפורמה לחוד, והתפרקות ערכים לחוד. לא צריך היה להגזים כל כך.

לאט לאט ובאין רואה הפכו המנקות, השליחים והמאבטחים לשקופים.  ואחריהם הקלדניות, והמזכירות. ולאחר מכן מנהלות החשבונות, והמטפלות, ועוזרות הגננות, והמורות בבתי ספר הפרטיים, וחלק מהמורות בסקטור הציבורי, כמו מורות המוסיקה והאמנות.   ואחר כך חלק מהעובדים הסוציאליים, ועובדי הרווחה, ועובדי החינוך, ועובדי הבריאות…   והפסיכולוגים, והמתמחים ברפואה שעובדים ללא שעון, והמתמחים בעריכת דין שצריכים גם לצחצח את נעלי הבוסים, והמרצים בעמותות המעדיפות להשקיע את הונן בבנייני פאר מהודרים על חשבון זכויות העובדים ונוגסות בתיאבון במשכורותיהם. ועוד ועוד.**

וכך התפרק לנו כל שוק העבודה והפך לג'ונגל נוראי, שבו אין יחסי עוסק מעסיק כמעט בשום תחום, ולאן שתביט תמצא עובדים חדשים מתוסכלים.  כי גם בחברות החזקות נטרלו את המתקבלים החדשים ונוצרו עובדי דורות : דור א' בר המזל, ודור ב', ודור ג'… ודור ז' הנוכחי!!!   ולאן שלא תביט תראה עיוות דין ומשפט שהיה למספח.

אין דין ואין דיין בשוק העבודה. איש עשיר – הישר בעיניו יעשה !!!   ואני שואלת עד מתי, ולאן נוביל את הבושה?!

הערות המערכת:

* חנה היא מורה לעוורים בעמותת מגדל אור שעובדיה התאגדו ב"כוח לעובדים". נבהיר כי עמדותיה אינן מייצגות את עמדת "כוח לעובדים".

** אם אתם עובדים באחד המקצועות המפורטים כאן וחווים בעצמכם את הניצול, אתם מוזמנים לספר פה את הסיפור שלכם, בעילום שם. לחצו כאן לשליחת דוא"ל.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.