postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » כוח אדם בחקלאות – מכסות הזרים נקבעות ללא הערכה ותכנון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כוח אדם בחקלאות – מכסות הזרים נקבעות ללא הערכה ותכנון

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 5.12.10 3:00

מסמך של ד"ר גלעד נתן ממרכז המחקר והמידע של הכנסת מסביר כיצד היעדר הערכה ותכנון בתחום כ"א בחקלאות מעודד העסקה פוגענית של זרים מחד ואבטלת ישראלים מאידך

המסמך נכתב לבקשת חבר הכנסת יעקב כץ, יושב-ראש הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים. במסמך נבחנים צורכי כוח-האדם בענף החקלאות, מדיניות התעסוקה בענף זה והשפעת המצב בתחום התעסוקה על התפתחות הענף.

עיקרי הממצאים וההמלצות במסמך:

 • כיום אין במדינת ישראל הערכה כוללת של צורכי כוח-האדם בענף החקלאות. אין הערכות, לא  לעניין הצורך בהכוונה ובהכשרה של עובדים ישראלים ולא לעניין מספר דורשי העבודה או מספר  האנשים מחוץ למעגל העבודה שאפשר לשלב בענף החקלאות באזורים שונים ברחבי הארץ. ללא קביעת כוח-האדם בחקלאות הדרוש לשימור מצב ייצור חקלאי קיים או להרחבתו אי-אפשר לקבוע מהי מידת הצורך בעובדים נוספים. לפני החלטה על הגדלה של המכסה ועל אופן חלוקתה כדאי לבחון את הצרכים והפתרונות הקיימים והעתידיים.
 • יש לערוך מיפוי ואיתור של ענפים בעייתיים ושל אזורים שאין בהם מבקשי עבודה. מיפוי זה עשוי לשמש בסיס לחלוקת היתרים להעסקת עובדים זרים, תוך תעדוף מסוים. אומנם ישראלים
 • רבים יותר חוזרים לעבודה בחקלאות או נכנסים לתחום בפעם הראשונה, אך בכל זאת בכמה אזורים, כגון הערבה התיכונה ורמת הנגב, יש מחסור קבוע בעובדים, והאבטלה בהם זניחה. מן הראוי שלאזורים אלו – הערבה התיכונה ורמת הנגב – יינתן משקל מרכזי יותר לעניין הקצאות העובדים הזרים, כך שהם לא ייפגעו מההפחתה ההדרגתית במכסת העובדים הזרים. מנגד, יש להביא בחשבון אזורים שבהם שיעור האבטלה גבוה. אפשר לבטל את הקיצוץ במכסה הנורמטיבית באזורים ללא אבטלה ולהגדיל את הקיצוץ באזורים אחרים שבהם יש אבטלה בכלל ואבטלה בקרב פועלי חקלאות ישראלים בפרט.
 • יש לבחון את פיזור העובדים הזרים בענפים השונים ואת עצם הקצאתם של עובדים זרים לענפי חקלאות מסוימים, כענפי  משק החי והעבודה בבתי אריזה קטנים.
 • הימנעותם של מעסיקים בענף החקלאות מהעסקתן של עובדות ישראליות ערביות ועובדים ישראלים שהם מועמדים להעסקה במסגרת התוכנית לעידוד עובדים ישראלים בענף החקלאות, מפחיתה מעוצמת הטיעון של החקלאים בדבר הצורך בעובדים נוספים בענף.
 • עצם קיומה של קבוצת פעולות ופועלים המוכנים לעבוד בתחום החקלאות ולא נמצאת להם עבודה הוא בעיה מהותית שנדרש בה פתרון מיידי. מן הראוי שעובדים אלו יושמו בעבודה, ועד השלמת השמתם ראוי שהמדינה תמנע מלחלק היתרים להעסקת עובדים זרים באזורים ובענפים שעובדים ועובדות אלו מוכנים להיקלט בהם.
 • להבאת עובדים לא ישראלים השפעות על התפתחות החקלאות בישראל. השימוש בכוח-אדם זול וזמין מעכב תהליכים של מיכון ותיעוש בענף החקלאות. עם זאת, במסגרת מיפוי צרכים כולל יש לתת את הדעת לצורך בעובדים לא ישראלים.
 • כבר שנים יש עדויות על העסקה שלא כדין, על הלנת שכר ועל לקיחת דרכונים בענף החקלאות. מאז תיקוני החקיקה בחוק העונשין בנוגע לסחר בבני-אדם נפתחו למעסיקים בענף החקלאות תיקים במשטרה על עבירות של סחר בבני-אדם, העסקה בתנאי עבדות, העסקה בכפייה ועושק. מן הראוי שארגוני החקלאים יקיימו פעולות הסברה בקרב מעסיקים בדבר זכויות העובדים הזרים.
 • יש לבחון בחיוב את הגדלת ההשקעה הממשלתית במיכון החקלאות בישראל, את ההקצאה בהשקעות לשיפור תנאי העבודה בחקלאות ואת ההשקעה בפיתוח אמצעים למיכון ושיפור תנאי העבודה בחקלאות.
 • הפיצוי על השקעה לא מספיקה בפיתוח ובמיכון של החקלאות הוא מתן אפשרות להעסיק כוח עבודה זר זול. פתרון זה הוא מלאכותי, והוא פוגע בשוק העבודה הישראלי מצד אחד ובהתפתחות המשק החקלאי מצד אחר. מבנה שוק העבודה החקלאי בישראל נפגע עקב ריבוי העובדים הזרים: היצע העבודה החקלאית יורד וכוח העבודה נפגע. נוסף על כך, הדבר גורם לירידה במספר מקומות העבודה בפריפריה. שיעור העובדים הזרים בכלל העובדים בחקלאות בישראל גדול במידה ניכרת משיעורם במדינות אחרות.
 • סביר להניח שתחומים מסוימים בחקלאות לא יעמדו בשינויים הנדרשים ובמעבר מעבודה עתירת ידיים לעבודה ממוכנת. יש לתת את הדעת לצורך לסייע לחקלאים לעבור מגידולים מסוימים לאחרים.
 • בענף החקלאות יש תופעה של העסקה של עובדים ערבים באמצעות "ראיסים", אין נתונים מספריים על עובדים אלו, המועסקים ואינם מדווחים. נוסף עליהם, בשנה האחרונה החלה העסקה של מבקשי מקלט בענף, וגם עליהם אין דיווח. העסקה באמצעות "ראיסים" ללא דיווח וללא תשלום כחוק לעובדים, כולל הפרשה לביטוח לאומי ומס בריאות, היא נורמה פסולה של העסקה שפוגעת ביכולת של העובדים להשתלב בענף כחוק.

להורדת המסמך המלא

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. חקלאי :

  תודה, אני אומר את זה כבר שנים.

  הד"ר מאד עדין בדבריו.
  האמת קשה בהרבה!
  אין בפריפרעה תחבורה ציבורית, מאז שביבי, בסבוב הקודם, הפריט אותה. ראיס הוא לא יותר מנהג מונית, אבל כזה שהעובדים תלויים בו. הוא מרשה לעצמו לגבות מהם 60% משכר המינימום שלהם על הזכות לעבוד דרכו. אני משלם על חשבונית שהוא מוציא, לפי שעות העבודה של הפועלים, אבל הפועלים לא מקבלים את מה שאני משלם.

  לא יעזור חינוך ולא תעזור ברברת! במקום 40000 פועלים צריך 400 פקחי עבודה\ פקחי עוז שיאכפו את חוקי העבודה בארץ.

 2. Tweets that mention כוח אדם בחקלאות – מכסות הזרים נקבעות ללא הערכה ותכנון -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , Arye Gur. Arye Gur said: RT @blacklabor: http://ow.ly/3k7to מסמך של מרכז המחקר המידע והכנסת חושף: מכסות כוח הזרים בחקלאות נקבעות ללא הערכה ותכנון (או: החקלאים מת … […]

 3. מערכת עבודה שחורה :

  חקלאי יקר, מאמר שלם בבקשה (אפשר בעילום שם). את הטוקבקים קוראים רק מעטים ואת המאמרים והכתבות מאות ואלפים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.