כנס פורום פעולה אזרחית – דיווח מהשטח

פעילים חברתיים, חברי-כנסת מהימין ומהשמאל ותומכים רבים הגיעו ביום ראשון לכנס התמיכה בהעלאת תמלוגי הגז

מאת: דליה בלומנפלד

בכנס פורום פעולה אזרחית בראשות מיכאל מלכיאור, שנערך בתל-אביב 28.11.10, נשאו דברים נבחרי ציבור מקצות הקשת הפוליטית: ח"כ ניצן הורוביץ – מרצ, ח"כ דב חנין – חד"ש, ח"כ אריה אלדד – הבית הלאומי, ח"כ כרמל שאמה הכהן – הליכוד. כמו כן, הופיעו שחר בוצר – סגן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אמנון פורטוגלי וד"ר יצחק ספורטא. המנחה היה העיתונאי רון קופמן.

אחד  הדוברים הזכיר לציבור הנוכחים שלימדו אותנו בבית הספר שמדינת ישראל ענייה במשאבי טבע. גילויי מאגרי הגז משנים את התמונה. ישראל הפכה למדינה בעלת משאבי טבע, והם שייכים לכלל הציבור. אין התנגדות לרווחים שיפיקו בעלי ההון. זכותם להרוויח, אבל המשאבים שייכים למדינה, ועליה להשתמש בהם כדי להשקיע בצרכים חברתיים  כמו בריאות, חינוך, רווחה, תשתיות, כבישים אדומים, תאונות דרכים. משרד האוצר נוהג להתלונן על מגבלות תקציב. הרווחים הללו יכולים לשמש להרחבת התקציבים הנחוצים בתחומים החברתיים.

ההכנסות הצפויות מהפקת גז במאגרים אלה מוערכות בסכום שבין 300 – 500 מיליארד דולר. ח"כ ניצן הורוביץ התייחס, בין שאר דבריו, לדברי  מנכ"ל ה- oecd, שאמר שישראל יכולה להעלות את התמלוגים, והיא זו שתחליט אם היא מדינה מפותחת או רפובליקת בננות, שבה לחצים ואיומים משפיעים על המסים והתמלוגים. הוא הציע לא להיכנע ללחצים, וסיפר שבהולנד, נורבגיה, אוסטרליה, ארה"ב העלו מספר פעמים את התמלוגים והמשקיעים לא ברחו. ח"כ אריה אלדד אמר שהוא שמח שיש כל כך הרבה אנשים שמסכימים שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, והגיב בכעס על הספין שקשר את עניין העלאת התמלוגים לאינטרסים ערביים. יש גבול לתיאוריות קונספירציה, אמר.

ח"כ כרמל שאמה הכהן סיפר שבדק את חוק הנפט מ-1952 ואת חלק המדינה במשאבים, ומצא שכל הפרמטרים תומכים בהגדלת חלקה של המדינה ברווחים. ח"כ שאמה סיפר שכאשר היה מחוץ לאולם, פנו אליו אנשי מרכז הליכוד, ואיימו עליו שידאגו שחברי המפלגה לא יצביעו בעדו במרכז. לדבריו, נושא הגז הוא מעל כל פוליטיקה. האוצר מדבר על מגבלת תקציב. המשאבים האלה פותרים בעיות של תקציב. ח"כ שאמה ביקש שהציבור יצא לרחובות. הוא עם הציבור, ויגיע לכל מקום בארץ שיוזמן אליו.

מיכאל מלכיאור אמר שכל מי שאכפת לו צריך להצטרף למאבק. ממרכז, מהשמאל, מהימין. לא יכול להיות שהטייקונים ירוויחו והציבור לא יזכה. הפעם זה לא יקרה כי הציבור פה, ולא יאפשר סגירת עסקאות בין טייקונים לנבחרי ציבור בחדרי חדרים, כמו שקרה ב-2002.( ב- 2002 התערבה מחלקת המדינה האמריקאית בהחלטתה של ממשלת שרון להעלות את נטל המס על תגליות הגז הטבעי, וסיכלה כוונה זו.)

עוד אמר מלכיאור שהטייקונים שכרו לוביסטים, עורכי דין, מומחים כדי להשאיר פירורים לציבור. אותם עורכי דין שבעבר "נתנו לנו בישול שקשוקה, הפעם לא ניתן לשקשוקה להונות את הציבור". הטייקונים מוציאים מיליוני דולרים כדי לעשות ספינים על הציבור בישראל ובארה"ב. גם בארה"ב יש ציבור שלא יאפשר ללוביסטים של הטייקונים להשיג את שלהם. כמו בישראל. אנו לא רפובליקת בננות. יש לנו זכות. כמו בהולנד, אוסטרליה, נורבגיה ועוד. רוצים לגזול מהממשלה ומהכנסת זכות ריבונית להעלות את התמלוגים בתירוץ של רטרואקטיביות. אין פה שום רטרואקטיביות. מסים ייגבו על העתיד ולא על העבר. זו זכותה הריבונית של ישראל.

לדברי מלכיאור, המומחים אומרים בצורה ברורה שמותר וחובה שהמדינה תדאג לאזרחיה. הציבור, ששינסקי, המומחים, הכול יודעים מה הם חושבים. אם הממשלה תנהג אחרת, הציבור ידע את הסיבה. לא ניתן ללוביסטים לעשות מה שעשו ב-2002.

ח"כ דב חנין ציין  שכנס זה מראה שמשהו בריא וטוב קיים בחברה הישראלית. היו הרבה ספינים, איום אירני, גז מצרי, אינטרס לבנוני, קרן חדשה. הרבה מאמץ להסתיר את הנושא האמיתי שבויכוח. והנושא הוא כסף. והרבה כסף. כסף שיכול לאפשר תיקון אמיתי בחברה הישראלית. בחינוך, בבריאות, ברווחה הקורסת.

יכול להיות שהממשלה לא תאשר את ששינסקי. ידללו אותה. צריך היה להעלות את התמלוגים. היה צריך להעלות את המסים. ולגבות היטל לא רק על רווחי היתר, אלא על ההוצאות האמיתיות.

צריך להבטיח שהכסף ילך לקרן ולא לחור השחור של התקציב.

מולנו עומדים כוחות חזקים עם הרבה כסף. המאבק הולך להיות קשה. יהיו בו השמצות, ספינים, תרגילים מלוכלכים. המון תלוי בנו. כל אחד צריך לשאול את עצמו, מה אני עושה במאבק. אנו נצליח אם תהיה התגייסות אמיתית בכל מקום בארץ. עוד מעגלים, עוד חוגים, צריך לצאת למסע על נפשו של כל אחד. המאבק הוא על כסף. על אופי הדמוקרטיה, על יכולת הציבור לקבוע מה יהיה בה. לקבוע גבול לאוליגרכיה. גבול לטייקונים שיקבלו רווחים אך  לא רווחים מוגזמים. נצא לדרך ארוכה וקשה ונגע לחברה שטוב לחיות בה.

שחר בוצר, סגן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית אמר שהמאבק הוא לא רק על כסף, אלא גם על עקרון. איבדו את הבושה במדינה הזאת. הוא ציין שלא נראה לו שבשנות השמונים ח"כים היו מרשים לעצמם להקפיא את קצבאות הזקנה, לקרוא מתוך דף עמדה של יחצ"נים את עמדתם ביחס לתמלוגי הגז.

יש פה הזדמנות למנף מאבק שנוצרה סביבו קואליציה. צריך לשים גבול להתנהלות. יש לעמוד בפרץ הלוביסטים. כל אחד יפנה ל-10 אנשים ויסביר להם. הסטודנטים עושים זאת. בפעם הבאה יצאו לרחוב.

אמנון פורטוגלי ציין שעל הממשלה לקבל 80% ותאגידים 20%. בכספים האלה אפשר להשתמש בחינוך. לאפשר חיים בכבוד לגמלאים, לשכר הוגן, לדיור לצעירים, להקים בית חולים באשדוד לפתור את מצוקת הכיתות. ועוד.

לדבריו, הלוביסטים משקרים בעניין הרטרואקטיביות ובעניין בריחת המשקיעים. חברת יעוץ מובילה בעולם כתבה בחוות דעת שהמדינה יכולה לקבל עד 90% רווח אם השדה רווחי. רווחיות מאגר תמר גם אחרי יישום ועדת ששינסקי תהיה גבוהה. המשקיעים לא יברחו. גם טיעון הרטרואקטיביות הופרך על ידי מומחים. חברות פועלות בתנאי אי ודאות. ממשלות משנות כללים ומותר להן.

פורטוגלי אמר שישראל זכתה  בעצמאות לפני 60 שנה. היום החשש הוא שהעצמאות תאבד לבעלי ההון. הציבור צריך להראות את עצמו ולהראות שהוא רלבנטי. ב-2002 התנהל מו"מ סודי עם שתדלנים ועם יחצ"נים בינלאומיים.

הציבור לא ידע על כך.

בדמוקרטיה הריבון הוא העם. על האזרחים להשתמש בריבונות שלהם, ולהיאבק לשינוי חוק הנפט לטובת כלל הציבור. עוד ציין פורטוגלי שיש להרחיב את הפורום לפעולה אזרחית. יש לצרף אזרחים נוספים למאבק.

ועדת ששינסקי הולכה יותר מדי לקראת תאגידי הגז. יש לתת גב למשרד האוצר במלחמתו נגד תאגידי הגז.

יצחק ספורטא אמר שאסור להפסיד במאבק כזה שהשלטון תומך בו, שהציבור תומך בו. מתוך 33 דוחו"ת שהוגשו לועדת ששינסקי, 21 היו של יחצ"נים. ועדת ששינסקי צריכה את הציבור כדי לא להיכנע לבעלי ההון. הציבור צריך לבקש יותר אחוזים כדי שועדת ששניסקי לא תיסוג מהחלטתה. אחר כך יהיה המאבק על חברי הכנסת. הם מושפעים מהציבור.

הדוברים הביעו נחישות להיאבק למען שימוש ברווחים למען טובת הציבור, ואמרו שחשוב לצרף מעגלים נוספים של אזרחים  למאבק זה בכל מקום בארץ. צירוף יותר ויותר אזרחים למאבק הציבורי יכריח את נבחרי הציבור לא להיכנע לבעלי ההון.

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to “כנס פורום פעולה אזרחית – דיווח מהשטח”

  1. איתי הגיב:

    תודה על הסיכום המאלף

  2. זיוה לוי הגיב:

    שמחתי לשמוע שקמה התארגנות ציבורית כדי להגיד עד כאן.
    הלוואי ונמשיך להתארגן ולהגיד לממשלה עד כאן בנושאים כלכליים וחברתיים אחרים כמו העלאת מחירי המים והדלק.הפערים הכלכליים והחברתיים במדינה הולכיםמ וגדלים בחסות הממשלה והגיע הזמן שנביע את דעתנו כיאה במדינה דמוקרטית. די לשחיתות!!!!!

Leave a Reply