חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התו החברתי של מכון התקנים – מבט נוסף

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 28.03.08 6:00

בעבר מתחנו כאן ביקורת על התו החברתי של מכון התקנים. הביקורת התמקדה בנושא ציות לחוקי עבודה, בתחולת התו על מועסקים בהעסקה לא-ישירה (עובדי קבלן) וביחס להתאגדויות עובדים. כעת הגיע לידינו מסמך נלווה לנוהל, המבהיר את אופן אכיפת התו החברתי, ומתברר שהשאלות ששאלנו מקבלות תשובות הולמות.

נדב פרץ

התקן מתייחס למגוון של נושאים, ביניהם גם אחריות חברתית ותרומה לקהילה. בהמשך לשאלותינו בעבר, נתמקד בנושא של זכויות עובדים.

המילים הפותחות את התקן נותנות תשובה לשאלת הציות לחוקי עבודה:

יש לזכור כי מהות התקן היא "מעבר לעמידה בחוק" – כך שברור שבכל נושא ונושא חייב הארגון לעמוד בכל דרישות החוק וברוח החוק (ההדגשה במקור).

כלומר, כדי לקבל את התו אין די בכך שהארגון לא יפר חוקי עבודה, הוא יצטרך גם לא 'לעקוף' אותם בדרכים עקלקלות. בנוסף, מופיע בתקן הקטע הבא:

בנושא רמות השכר, תנאי עבודה ובטחון סוציאלי. יש לזכור כי המלצה בסיסית בתקן היא לנקוט גישה של "מעבֵר לציות לחוק" (Beyond Compliance), תוך מחויבות לנורמות מתקדמות

בכך הוא דורש מהארגון שלא להתייחס לדרישות החוק כאל דרישות מקסימום, אלא כדרישות מינימום, כפי שהתכוון המחוקק.
בנוגע לעובדי קבלן, הסעיף העוסק בזכויות עובדים נפתח במילים הבאות:

בהקשר זה יש להתייחס לכל המועסקים כמקשה אחת ללא הבדל בין צורות ההעסקה השונות

בנוסף, הארגון מחוייב להתייחס לשאלות הבאות:

10. האם בארגון צורות העסקה שונות (קבועים, זמניים, עובדי קבלן, עובדי חברות השמה, עצמאיים (freelancer )?
11. האם לכולם שכר תנאי עבודה ובטחון סוציאליים הוגנים?

החוק אינו מחייב את המעסיק לדאוג לתנאיו של כל מי שאינו מקיים איתו יחסי עובד-מעביד. בניגוד אליו, התקן דווקא דורש ממי שמבקש לעמוד בו להחיל את אותם הסטנדרטים על כל מי שעובד בחצר הארגון – בין אם הוא מועסק בארגון ובין אם לאו.

עם זאת, התקן אינו מבטיח תנאים שווים לכל הסטטוסים הללו, ומאפשר מצב שבו עובדים המועסקים באותה עבודה ועובדים שכם אל שכם יזכו לתנאים שונים.

הסוגייה האחרונה אליה התייחסנו הייתה סוגיית זכויות העובדים. כאן ההתייחסות חלקית וכללית, אך התקן מציב כדרישה את קיומו של ארגון עובדים ואת ההתיעצות עימו.

לסיכום, על פניו נראה שהנוהל – כפי שהוא מופיע במסמך שקיבלנו לידינו – יכול לשמש כלי ראוי להבטחת זכויותיהם של עובדים בארגון. עם זאת, יש לציין שתי הסתייגויות.

ראשית, גם הנוהל הטוב ביותר אינו מועיל אם אינו נאכף. מידת התרומה של הנוהל הזה תלויה באופן שבו הוא מיושם ובמידה שבה נבדקת העמידה של הארגון בסעיפיו.

שנית, וחשוב יותר, העובדה שהנוהל הספציפי הזה עושה את עבודתו כראוי אין משמעה שנהלים כאלה הם חיוביים. השמירה על זכויות עובדים היא תפקידה של המדינה או תפקידו של ארגון עובדים מייצג, ואין להשאיר את זכויותיהם של העובדים כנושא הנתון לבחירתו של כל ארגון וארגון, בהתאם לצרכי יחסי הציבור שלו.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.