חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לימודי תכנון תבוני בבתי הספר בישראל – יהונתן לשרת החינוך

נושאים מכתבים ב 25.11.06 15:42


יהונתן, שמלמד בהתנדבות בני נוער בשכונת מצוקה, הופתע להיתקל בספר האסטרונומיה הזה המשמש במערכת החינוך:


 


יום חמישי, 23 נובמבר 2006.


אל: *שרת החינוך,* פרופ' יולי תמיר.


הנדון: לימודי תכנון תבוני בבתי הספר בישראל.


כבוד השרה,


שמי יהונתן קלינגר, עורך דין במקצועי ומסטרנט למשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה. מזה שבע שנים אני מתנדב במועדון נוער בשכונת מצוקה בו אני מסייע לתלמידים בהכנת שיעורי בית ובלימודים בכלל. השכונה בה אני מלמד הינה שכונה החשופה לתופעות של אלימות במשפחה, גזענות, התחרדות של החברה ועוני רב; בין היתר, אחוז התלמידים במועדון אשר לומדים במוסדות שאינם ממלכתיים הינו גבוה מהרגיל – בין אם מדובר בתלמידים שהונשרו ממערכת החינוך ובין אם מדובר בתלמידים אשר לומדים באחד מהזרמים העצמאיים של רשתות החינוך החרדיות.


מדי פעם אני נדרש, במסגרת ההוראה שלי במועדון, לבלוע מעט מגאוותי ומהאידיאולוגיה שחונכתי עליה על מנת להתאים את עצמי לקוריקולום שמוכתב בכיתה. כשלומדים תלמידים היסטוריה ונאמר להם ש'הארץ היתה ריקה מיושבים'


בעת הקמתה אני מוותר על האידיאולוגיה.


כאשר מסופרות זוועות ופרעות הנאצים אך לא מוזכרת שואת הארמנים אני מבליג.


כאשר תלמידים לומדים כי לקח השואה הוא "כי העם היהודי צריך להיות חזק ומאוחד"


ולא כי "גזענות ולאומנות הן אבי כל חטאת" אני מבליג.


וכאשר דעות לעיתים מוצגות במערכת החינוך כעובדות אני מוכן לקבל זאת,


כל עוד מדובר בזכותה של החברה הישראלית להתוות את ערכיה.


כך אני נוהג גם כשאני מלמד את תלמידי ותלמידותי מהחינוך החרדי-עצמאי.


כך אני נהגתי, בעצם, עד היום.


         היום הגיעה למועדון הנוער תלמידה בכיתה ז'. אותה תלמידה, שהינה אמנם לא מצטיינת, הגיעה עם שיעורים במקצוע "אסטרונומיה" – מעין גירסא מרוככת של פיסיקה שמסבירה על גרמי השמים. הלימודים לתוכנית זו, כפי שאת יכולה לראות בתמונות המצורפות למכתבי, מבוצעים מספר שנכתב ב"מהדורת ניסוי" על ידי דר' נ. וידאל" על ידי "המכון להוראת מדעים וטכנולוגיה" מירושלים. דר' בישראל, במכון שככל הנראה מוכר על ידי משרד החינוך, לא?


 


בין היתר, לאחר הסבר על מסע השמש וכדור הארץ, מתואר בספר שם "מאז אותו יום רביעי שבו נבראו השמש והירח והוכבים, הם סובבים כל אחד במסלולם שקבע להם הקב"ה." ולאחר מכן בסיפא "אבל השמש אינה נעה כגולם, אלא גם היא נשמעת להשגחתו של הבורא יתברך, ולמשל בימי יהושע בן נון היא נעצרה בשמים ככתוב "שמש בגבעון דום"".


בתור מי שלמד פיזיקה בתיכון, כמו גם פיזיקה מתקדמת בעת לימודי החלקיים במכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות, קשה לי להאמין כי משרד החינוך במדינת ישראל מאפשר למוסד המלמד לימודים כאלו לחנך את ילדנו.


אכן, קיומו של אל אינו נשלל על ידי המדע מעולם, ואין כלל צורך שישלל. קיומו של האל, באם ישנו כזה, הינו משני למדע ומשני לתכנית הלימודים. לא יתכן שתלמידים, לדוגמא, ילמדו כי שתיים ועוד שתיים הם ארבע, אלא בימים בהם הקדוש ברוך הוא חפץ כן ואז הם חמש. כללי הפיזיקה והאסטרונומיה הם כללים מדויקים שנבחנו בעין אובייקטיבית ובצורה שאינה ניתנת לפרשנות אידיאולוגית כלל.


אכן, תכניות הליבה כבר מזמן אינן מנת חלקם של החלק הנבחר של עם הספר אלו בוחרים את סוגי המקצועות ואינם  מתעסקים בענייני דיומא,


 שכן אלו זניחים לעומת לימודי הקודש (יהא בג"צ או לאו ( אולם, מרגע שנקבעו כללי משחק, ונקבע כי פיזיקה בסיסית תלמד בבתי הספר, אין כל אפשרות לחלוק על אותם כללים וללמד פיזיקה אליבא דשמייא.


אנו עוד רחוקים, בינתיים, מקיומו של משפט קופים כמו שמתקיים כיום  בארצות הברית,  שם ניטש ויכוח בין הבריאתנים לבין אלו הדוגלים באבולוציה.


כמובן שאנשי התכנון התבוני מנסים לטעון כנגד אלו המצדדים באבולוציה


לגבי אמינות המקרים בPeer Reviewed Articles  ומנסים לטעון לגבי מספר שנות קיומו


של הארץ דברים אשר כל אדם בעל יכולת לקרוא מחקרים אקדמים יבוש לראות.


אולם, מרחק זה אינו כה גדול כאשר אנו מסתכלים על ספרו של


"המכון להוראת מדעים וטכנולוגיה".


האם תחת אותה "אמונה" של המכון להוראת מדעים וטכנולוגיה נוכל לפתח קהילה אקדמית וקהילה פרקטית שיחקרו בליסטיקה ויגנו עלינו מפני הקסאמים?


האם אותה קהילה תוכל לפתח רשתות תקשורת שיעבירו נתונים במהירות הבזק?


לא.


את, כשרת החינוך, אחראית ישירות על החינוך העצמאי והדתי וחייבת לוודא כי ספרים כאלו – אשר מחנכים את ילדנו לשקרים גסים באמתלא אידיאולוגית, לא יפורסמו כספרי לימוד ולא יקבלו כל חסות פדגוגית של כל מכון.


אני אשמח לשבת עמך ולסייע לך בפעילות זו, באם תבקשי, פרטי הקשר שלי מופיעים בתחתית דוא"ל זה.


עו"ד יהונתן קלינגר.


*נ.ב. מכתב זה נכתב במסגרת יזמת "עבודה שחורה" אשר קוראת לקשר ישיר בין הבוחר, המתפקד וחברי הכנסת ויפורסם, כמו גם תגובתך באם תבוא, באתר עבודה שחורה אינטרנט.*


 <פרטי התקשרות>


 

נערך על ידי יוחאי
תגיות:

4 תגובות

 1. ד.ט :

  הערה טכנית: במכתב המקורי הקישורים הופיעו בנפרד מן הטקסט.

 2. ד.ט :

  הערה עניינית: העובדה שמלמדים בבתי הספר העצמאים כי הכוכבים כפופים לרצונו של האל, אינה מפריעה לי כמו ליהונתן. אני חושב שדווקא יכולים לקום מדענים שחונכו כך ושיש כאלה שעודם מאמינים בזה. כל עוד מבינים היטב איך דברים עובדים, מי עומד מאחורי זה זו כבר פילוסופיה.

  (ראוי עם זאת שהתלמידים יבינו בשלב זו או אחר כי על חז"ל אין להסתמך כמקור מדעי, וההבנה הזו, שלא כשלילת האפשרות שאלוהים יטה את הכוכבים ממסילתם, אינה סותרת את הדת).

  הבעיות העקרוניות שלי עם החינוך העצמאי נוגעות יותר לערכי יסוד, להיסטוריה ולאזרחות, ולהשכלה כללית, מאשר למבוא ללימודי אסטרונומיה. אבל מובן שנקודת המוצא הטובה לכתיבת מכתב היא היחשפות אישית של אזרח למשהו שטורד אותו בהתנהגות המדינה.

 3. שושי :

  יהונתן, לא נבהלתי כמוך מדוגמת השמש בגבעון. היא מובאת כדוגמה למקרה יוצא מן הכלל שהסתברות התרחשותו נמוכה ביותר ושאינו שולל את קיומם של חוקי טבע "שקבע הקב"ה".
  זה לא בלתי סביר שתורת הפיסיקה של היום אינה יודעת להסביר הכל.
  עם זאת, חשוב להבהיר, שאי אפשר לחזור על התופעה באמצעות רכישת קמע, הצבעה למפלגה מסויימת וכיו"ב.

 4. מדען ומאמין :

  תנ"ך

  אשמח לשמוע מה מקור זכותך על הארץ הזו. מנין שאבת את הכח האיפריאליסטי לגרש עם אחר מארצו?
  אם אינך מאמין בתנ"ך ויש לך טיפת יושר אישי- ארוז את חפציך וטוס מהארץ הזו (תרתי משמע).
  ואם יש אמת בתנ"ך, ואם זה טיעון מדיני (כך לפחות טען בזמנו בן גוריון) יש גם "שמש בגבעון דום".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.