postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » להחרים את האולימפיאדה בסין

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להחרים את האולימפיאדה בסין

נושאים זכויות אדם, מועד ב' ב 24.03.08 6:03

במקרה של סין, הפרדה בין ספורט ופוליטיקה היא מזיקה ומזויפת. הוויתור הוא גדול אך כך גם הנושא על השולחן – זכוית האדם בסין ובעולם כולו

מאת: יהונתן קלינגר

עקב הפרות זכויות האדם המרובות בסין (שעליהן כבר כתבתי כאן בעבר) אין ברירה לישראל אלא להחרים את האולימפיאדה כאקט של מחאה. על ישראל לומר שהאולימפיאדה של 2008 תבוטל וכספים שהיו צריכים להיות מושקעים על ידי המדינות בפיתוח הזקפה הלאומית בדמות של נבחרת אולימפית חייבים להיות מופנים לחיזוק השכבות החלשות.

למרות דעתה ההפוכה של מירי נבו כי הספורטאים הקדישו את מיטב מרצם למען האולימפיאדה וזוהי ככל הנראה ההזדמנות היחידה בחייהם להגיע להישגים אולימפיים, אני מאמין שהדרך היחידה להביע עמדה היא לטעון שאין להפריד בין ספורט לפוליטיקה. ספורטאי ישראל אינם באים לסין בשם עצמם אלא הם זוכים במדליות עבור מדינתם. אותה מדינה חייבת להראות חוט מוסרי ולא לשלוח את נציגיה למדינה בה אין חופש ביטוי, דמוקרטיה או זכות לחלוק על המשטר.

החרמת האולימפיאדה מדגישה כי אין יותר הבדל בין ספורט לפוליטיקה, במיוחד כשהספורט הוא פוליטי במקרה הזה: האולימפיאדה אמורה להביא לשגשוג כלכלי בסין ולהשתלבות יתרה של המדינה (בין היתר על ידי שיפור האנגלית של אזרחיה והכרת המדינה לעולם המערבי). האינטגרציה הזו אמנם לא באה ב'פרס' לסין על הדמוקרטיה, אבל אפשר להשתמש בה כשוט.

האקט הסמלי של ויתור על האולימפיאדה למען מטרה גדולה יותר הוא סימן: הוא בדיוק הסימן שהאולימפיאדה היא משהו כל כך חשוב שכואב לוותר עליו, ולכן, כיוון שהויתור כל כך כואב, הוא דבר חשוב. אם היה מדובר בויתור סמלי אז בעצם לא היתה כאן דילמה, אולם, אני מאמין שהדילמה עצמה חיובית.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: ,

16 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  דעתה של מירי נבו היא לא רק שלא צריך לוותר על האולימפיאדה כי זו הזדמנות לאותם ספורטאים של פעם בחיים לנסות ולהגיע להישג משלהם,
  אלא – והיא צודקת, קודם צריכים כולנו אם אנחנו רוצים כול כך להביע את מחאתנו נגד סין – לזרוק את כל הבגדים, הצעצועים והדברים שיש לנו בבית שהם made in china.
  דברים שבטוח יש לכול אחד ואחת בבית, גם בין אלה שקוראים להחרים את אולימפיאדת בייג'ין 2008.
  אני תומך בעמדתה של מירי נבו.

 2. טל :

  מסכימה איתך לגמרי.
  אם לעולם הזה היה עמוד שדרה מוסרי, היו מחרימים את אולימפיאדת ביג'ין. אך קשה לצפות מאנשים שאולפו על לחם ושעשועים לוותר על מנת השעשועים המצופה.

 3. עומר כרמון :

  אני סבור שמן הראוי שישראל, בעלת רקורד ודימוי בעייתיים בנושאי כיבוש וזכויות אדם, לא תהיה מעורבת בעניינים פנימיים של מדינות זרות.

 4. דני בלוך :

  יש להפריד בין ספורט לפוליטיקה. את המאבק צריך היה לנהל כאשר החליט הוועד האולימפי לקיים את האולימפיאדה בסין. מאז ועד היום לא חלה הרעה במצב זכויות האדם בסין ובטיבט. בסך הכל אנו יורים לעצמנו ברגל, כאשר רק נעודד את אלה שרוצים להחרים אותנו.
  היום החרמה רק תהיה פגיעה בספורטאים שהשקיעו מאמצים ואולי 2012 תהיה מאוחרת מדי עבורם.
  את המחאה נגד סין יש לקיים בדרכים אחרות ולא על חשבון הספורט.

 5. Gilad :

  I believe the Olympics will be a turning point for China's image. The Chinese will not be able to cover the horrible things happening there, from human rights to pollution and the cost of industrialization.
  I have been to China and it was shocking – no other word for it. Boycotting the Olympics will help by my opinion is that china's shame will be reviled either way.

 6. לעומר :

  לעומר מה זאת החשיבה הפוסט\אנטי-ציונית הזאת? אנחנו כאן באתר סוציאל-דמוקרטי לא באתר לאומני-ערבי. אם אתה כל כך אוהב ג'יהאד לך לחברים שלך באתר מחסום.

 7. ירדן :

  מגיב 6 – שמעת דעה שלא אהבת אז אתה מנסה להוריד את הלגיטימציה של זה שאמר אותה? למה אתה לא עונה לגופו של עניין? זה שהאתר פה "ציוני סוציאל-דמוקרט" לא מנע מניאו ליברלים להביע עמדות כאן וטוב שכך. לטעמי מובן שיעשה אותו הדבר לגבי ציונות (לא ששמעתי פה עמדות פוסט ציוניות אבל נגיד) ובטח עמדות פוליטיות שדווקא אני בדרך כלל רואה מגוון שלהן פה.

 8. עומר כרמון :

  למגיב מספר 6 שלא מזדהה – דווקא אנשים עם גאווה לאומית ישראלית צריכים להתבייש בלהטיף לסינים, בשעה שאנו מאוד כועסים שזרים שלא מבינים הרבה בסכסוך הישראלי-פלסטיני, מתערבים בעניינים הפנימיים שלנו.

 9. אלעד-וו :

  עקב הפרות זכויות האדם המרובות בישראל אין ברירה לישראל אלא להחרים את ישראל.

 10. אבי :

  סין משתמשת באולימפיאדה כדי לחסל את תנועת ההתנגדות הטיבטית, בניגוד למינאמר שכשהיא הרגה מתנגדי שלטון מדינות מסוימות החרימו אותה, סין רוצחת אנשים כעת בטיבט ואף אחד לא מעיז להגיד כלום בגלל האולימפיאדה המתקרבת. אם לאיזשהי מדינה יש חוט שדרה מוסרי עליה להחרים את האולימפיאדה. יש דברים חשובים יותר מתחרות ספורט ולאתלטים יש תחרויות נוספות (אליפויות עולם, אליפויות אירופה, גראנד פרי ואפילו אולימפיאדות נוספות)

 11. אבי :

  אחת מהמפלגות שבקואליצייה בדנמרק (מפלגת העם הדנית) קוראת להחרמת האולימפיאדה בגלל הפשעים שסין מבצעת
  http://www.iht.com/articles/ap/2008/03/24/europe/EU-GEN-Denmark-Olympics-Boycott.php

 12. עומר כרמון :

  אותם גורמים שקוראים להחרים את סין, היו קוראים גם להחרים את ישראל במידה והאולמיפיאדה הייתה נערכת כאן. חברים, תתעוררו!!!

 13. אבי :

  דווקא מפלגת העם הדנית היא פרו-ישראלית מובהקת, אבל היא לא יכולה להתעלם מהפשעים שסין הדיקטטורית מבצעת ושמחמירים תחת השקט שהאולימפיאדה מספקת לה.

 14. עומר כרמון :

  נו, באמת?
  מפלגת העם הדנית היא מפלגת ימין-קיצונית עם קשרים למפלגות נאו-נאציות באירופה.

  אותה אתה מביא כדוגמא לקריאות לחרם על סין? זאת דוגמא חריגה שלא מייצגת את מרבית הקוראים לחרם.

 15. אבי :

  מפלגת העם הדנית היא מפלגת ימין (קיצונית במונחים דנים), אבל אין לה שום קשר עם מפלגות ניאו-נאציות.

 16. עומר כרמון :

  אם מפלגת העם הדנית היא החברה של ישראל באירופה, זה רק מוכיח את מצבנו הקשה בדעת הקהל שם ואת העובדה שאסור לנו להצטרף לחרם על סין.

  אחר-כך לא נוכל להתלונן כשיחרימו גם אותנו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.