חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מרצ – הבית הפרטי של הקיבוץ הארצי

נושאים דעות, פוליטי ב 23.03.08 6:02

מדוע מרצ מתכווצת? בשל הדומיננטיות של מתפקדי הקיבוץ הארצי, ההופכת את המפלגה למפלגת נישה ומקשה באמצעים תקנוניים על שילוב כוחות חדשים, בייחוד בערים – מאגר הקולות הפונטציאלי האמיתי  

מאת: דני ואלה, יטבתה

מי שיקבע את גודלה של סיעת מרצ בכנסת לא יהיו הקיבוצניקים של הקיבוץ הארצי אלא המצביעים בערים:
מי עדיין זוכר את אמירתו ה'מונומנטאלית' והריאלית של יוסף אלמוגי, בנושא הקשר בין המאמצים הנעשים לקראת בחירות לבין תוצאותיהם: "מעברה אחת שקולה כנגד כל האוניברסיטאות !". ניתן להקיש מהאמירה ההיא לענין הבחירות בהקשרים רבים. למשל – ה'מיוריזאציה' – שפירושה דומיננטיות קבוצת-מיעוט מאורגנת ומונוליטית, שאנשיה מצביעים הצבעה קןלקטיבית 'כאיש אחד', בתוך אוכלוסיה מגוונת, כמו מ- 17% המקומות המשוריינים של "נציגי" סקטור בקרב 1000 חברי-גוף בוחר (ועידה). או: 'פקידה' מאורגנת שפוקדים בעלי-תפקידים בישוב או בקהילה, כאשר 'דמי-החבר' משולמים מקופה צבורית (גם אם בכסות של "חתימה אישית"). ומכאן, בהמשך, הצבת קלפיות באותם ישובים, או במקבצי-ישובים סמוכים, כך שאין בעיה ל"מתפקדים" לבוא ולהצביע ליד ביתם, אולי בדרבון פוקדיהם בעלי-התפקיד בישוב, או בהסעות מאורגנות במימון "צבורי". כל זאת – בכסות תקנון שעוצב ונוסח למען אותה קבוצת-מיעוט, שוב – בכוחה של ה'מיוריזאציה'; תקנון שקשה לשנותו כל עוד הקבוצה הדומיננטית מחזיקה בהגמוניותה ! דמוקרטיה פורמאלית יש כאן. דמוקרטיה מהותית… ספק.

במה דברי אמורים:

א. בהחלטה שלא לאפשר המשך קיומו (כמו שהתקיים בימי רצ ובראשית ימי מרצ) של "סניף ארצי" של חברי מרצ בקיבוצי בתק"מ לשעבר, אלא רק של אנשי הקיבוץ הארצי. התוצאה: מתפקדי-מרצ בקיבוצי התק"מ נאלצים לנדוד לערים קרובות או רחוקות, הן לשם התמודדות ב'גוף הבוחר' בסניף עירוני, והן לשם מימוש זכותם להצביע בבחירות הפנימיות הכלליות. אך אנושי ומובן הוא שמספרם התמעט והלך במשך השנים.

ב. גם אם בבחירות הכלליות לכנסת שעור מצביעי מרצ בקיבוצי הקיבוץ הארצי בכלל מצביעי מרצ בישראל הוא קטן, ושעור מצביעי מרצ בערים גדול פי כמה – בעיצוב דמותה של מרצ (עם נקודת-המוצא של בחירת היו"ר, ולא רק זה), קבוצת-המיעוט הזאת ובעיקר "מנהיגיה", קובעת הרבה יותר מאלה שמצויים ומעורים בסביבה שממנה באים רוב מצביעי מרצ בפועל, בעיקר בפוטנציה ! פילוח התוצאות במגזרים השונים מראה שבערים השיגו ג'ומס, רן וזהבה אחוזים כמעט שווים. (גם המצביעים הערבים – מתוכם בא אחוז גבוה יותר של בעלי זכות ההצבעה בבחירות לכנסת מאשר מתוך חברי הקיבוצים בכלל וחברי הקיבוץ הארצי בפרט ! – נטו חסד לגלאון וכהן). בקיבוצים, כאמור, הצביעו כמעט כחבר-אחד בעד האיש שלהם.

לכאורה, הדברים האלה שאני כותב כאן הם 'יריה לעצמי ברגל' אם אני רוצה לקבל את ברכתו של היו"ר החדש ואת ברכתם של ראשי קבוצת המיעוט השולטת במרצ, במאמציי לשכנע עוד מצביעים מכלל אזרחי-ישראל להצביע מרצ בבחירות לכנסת ה-18. והרי זאת בעצם כמעט חזות הכל בפוליטיקה הישראלית. זאת גם המשימה של היו"ר החדש, כמו שכל השלושה הסכימו והצהירו ערב ההצבעה אתמול. האם השתלטות יוצאי מפ"מ ו"קברניטי" הקיבוץ הארצי על מרצ תתרום להעלאת סיעת מרצ בכנסת הבאה אל מעבר לרף 5 המנדטים של היום ? מסופקני. אולי ההיפך הוא הנכון. כי בעיקר הם ישתדלו להמשיך לשלוט ב'מפלגת-הנישה' המצטמצמת והולכת (תמות נפשי עם פלישתים ?). אפילו מספר המצביעים בקיבוצים ל'קדימה', שזה אך נולדה וזכות קיומה עדיין מפוקפקת, עלה ויעלה על מספר מצביעי מרצ בקיבוצים, "מעוזם" הנסדק של זכויות-האדם בישראל, של החתירה לפיוס ולהשלמה עם השכנים הערבים, ושל המאבקים לאיכות סביבה ואיכות-חיים שאינם מותנים לא בשליטה בהון ולא בחנופה לשלטון! תחזקנה ידי ג'ומס, אם ידע להתעלות מעבר לסקטוריאליות של צור-מחצבתו, מפ"מ והקיבוץ הארצי ! אני מחזיק לו אצבעות ואם יסכים, גם אתן לו יד.

נ.ב. איך אוכל לדעת את מספרי-המצביעים בכלל, ובעד כל אחד מהמועמדים, מקרב חברי מרצ בקיבוצי התק"מ, המונים כמה מאות ? הרי הם הופרדו ופוצלו בין נהריה, קרית-שמונה, חדרה, באר-שבע ואילת !

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. נדב פרץ :

  א. נראה לי נאיבי להניח שהירידה בכוחה של מרצ היא בגלל הדומיננטיות של הקיבוץ הארצי. האם המצב ב-92, אז קיבלה מרצ 12 מנדטים, היה שונה משמעותית? יותר חשוב, האם אתה באמת חושב שאם הדומיננטיות הזו לא הייתה, מרצ לא הייתה יורדת מ-12 ל-5?

  ב. למה אתה חושב שזאת אשמת הקיבוצניקים, ולא אשמת העירוניים? האם הבעיה של מרצ היא שהקיבוצניקים מתפקדים יותר מדי, או שהעירוניים מתפקדים פחות מדי?
  המטרה של האתר הזה היא לעודד שותפות של אזרחים בתהליך הפוליטי. למה כשכבר יש קבוצה שמתארגנת ומשתתפת בתהליך, היא חוטפת על זה ביקורת?

  ג. עניין ה'קופה הציבורית' הוא הגדרה מאוד בעייתית, כמו שאתה כקיבוצניק יודע. דמי ההתפקדות של חברי הקיבוץ הארצי למרצ (ושלי למפלגת העבודה) באים מקופת הקיבוץ אמנם, אבל זה בדיוק אותו המקום שממנו באים האוכל שעל שולחנם, תקציב הבריאות והחינוך שלהם וגם התקציב האישי שלהם. הקיבוץ, כקולקטיב דמוקרטי, החליט ששותפות בתהליך הפוליטי היא מספיק חשובה כדי להקצות לה כסף. אם הוא היה מחליט אחרת, הכסף הזה היה הולך לרווחתם של חברי הקיבוץ.
  מה גם שזה נכון רק לקיבוצים השיתופיים. בקיבוצים המופרטים הפריטו מזמן את תשלום דמי החבר.

  (וזה בלי קשר להערתך על ההבדל בין התק"ם לקיבוץ הארצי, שנראית לי על פניה מאוד מוצדקת)

 2. ל רפי :

  אינני בקיא בניבכי המספרים המציגים את הפילוח הפנימי של מר"צ ל"חטיבותיה", אך לדעתי גם אין לכך כיום חשיבות מכרעת. לניתוח מקיף של הסוגיה אין זה המקום והזמן, אבל הערה או שתיים אולי תעזורנה למקד את הסוגייה נכון יותר.
  "מנגנוניזם" היה תמיד מן המחלות היותר קשות של השמאל בישראל ואולי משום כך גם לא ממהר הציבור להסתייג מהרוח הליברלית- חברתית החדשה של גלובליזם "כל-יכול". מה שאיננו משכילים לפתור בתהליכים אוולוציוניים ומבוקרים לאורך זמן, אנו בדרך-כלל מקבלים במנות גדושות בתהליכים משבריים.
  במקרה של מר"צ, עיקר הסיפור הוא באי-הבנתה או אי-התחשבותה של מר"צ ברצונותיו של הציבור הרחב. בתחום החברתי, משמיעה מר"צ זמירות נכונות, אבל הישיגיה בפועל עלובים. בתחום המדיני, זמירותיה נמצאות על הגבול הדק שבין ציונות מזוייפת לאנטי-ציונות. בעוד מר"צ מתחזה בדבריה למפלגה חברתית, בהתנהלותה היום-יומית היא מעדיפה שיקול מדיני, שאינו מקובל על רוב הציבור, על השיקולים החברתיים. בהתנהלותה זו מציבה מר"צ את עצמה, במודע או שלא במודע, בעמדה של "סקטור פוליטי נכחד".
  מר"צ, אם היא רוצה לחזור ברצינות לבמה הפוליטית הישראלית, צריכה למצב עצמה מחדש בתודעת הציבור. עליה להכריע אם היא בעיקר מפלגה חברתית או בעיקר מפלגת "כל אזרחיה…". התהליכים שעברה בדור האחרון הוכיחו שאינה מסוגלת להרים את שני הדגלים יחד, משום שעל-ידי ניסיון כזה היא מרוויחה את הרע שבשני העולמות; והציבור רואה ומבין… ומר"צ שוקעת.

 3. שונית :

  סקרים הראו כי לרן כהן כמנהיג מרצ היה סיכוי טוב ביותר לגרוף קולות בבחירות הכלליות. בכל זאת בחרו מצביעי מרצ, חלקם הגדול חברי קיבוצים, להצביע עבור המועמד שסיכוייו בהובלת המפלגה פחותים. חבל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.