חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קרן קרב: מורים כעובדי חברות כוח אדם

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 20.03.08 6:05

משרד החינוך מקצץ תכניות ומפטר מורים, אך ממשיך לתקצב ארגונים כ"קרן קרב", העוסקים בחינוך אפור ומעסיקים מורים תנאי עובדי קבלן. דליה בלומנפלד פונה שרת החינוך, יולי תמיר, ומבקשת תשובות על אופן התייעלותה של מערכת החינוך

לכבוד
שרת החינוך
גב' יולי תמיר
פקס 6753976
ירושלים

הנדון: התייעלות במשרד החינוך – פחות מימון של גופים חיצוניים (תכנית קרב)

במכתבך בנושא האולפנים כתבת שפיטורי המורים הם לצורך התייעלות. עוד כתבת שלמען קיום הרפורמה "אופק חדש" את מקצצת באולפנים.
ההתייחסות פה היא כאילו מדובר בתקציב נתון, שבו כדי לממן פרויקט אחד, מקצצים בפרויקט השני באותה מערכת תקציבית.
העניין הוא שהמערכת התקציבית של החינוך גדולה הרבה יותר והיא כוללת הרבה מאוד פרויקטים. אז מדוע לחסל את פרויקט האולפנים החשוב כדי לממן את הרפורמה של "אופק חדש"? מדוע להקריב פרויקט חשוב אחד כדי לממן פרויקט חשוב אחר?
אפשר לחסוך בסעיפים תקציביים אחרים. יש פרויקטים אחרים פחות חשובים שניתן לקצץ בהם.

התייעלות במשרד החינוך יכולה לבוא ממקום אחר ולא מפיטורי מורים.
למשל: משרד החינוך משתתף במימון של גופים חיצוניים רבים מאוד בבתי-הספר בארץ. מדובר בהוצאות תקציביות מאסיביות ביותר. האם חשוב יותר לתקצב גופים חיצוניים ולקצץ בעבודת המורים המהותית למערכת החינוך?
האם ידו של משרד החינוך לא קלה מדי בחיסול פרויקטים ציוניים חשובים כמו האולפנים מסיבות של חוסר תקציב, ובעת ובעונה אחת הוא מעביר לכל מיני גופים חיצוניים תקציבים, שיעילותם החינוכית מוטלת בספק?

אחד הגופים החיצוניים המפורסמים שאותו מממן משרד החינוך הוא "תכנית קרב למעורבות בחינוך" (העשרה חינוכית עם התחדשות חברתית. משרד החינוך. קרן קרב).

מבלי לדעת במדויק את גובה התשלומים המועברים לקרן, אבל לפי כמות העובדים המועסקים בה, סביר להניח שמשרד החינוך מעביר סכומים נכבדים מתקציבו למימון תכנית קרב. האם תכנית קרב חשובה יותר מן האולפנים?

השם לכשעצמו – "קרן קרב" – מטעה. הרושם הנוצר הוא שמשפחה עשירה הקימה את הקרן והיא מממנת מתקציבה פרויקטים חינוכיים. אלא שמשפחת בעלי-ההון ברונפמן לא הקימה את הקרן אלא יזמה תכנית. זוהי תכנית קרב שהמשפחה יסדה בשנת 1990 ולה יעדים חינוכיים: להבטיח הזדמנות חברתית שוויונית יותר לילדי-הישובים הפריפריאליים ולכלל ילדי ישראל.

משרד החינוך הוא מבין הגורמים המעורבים בתכנית והמממנים אותה, ומשפחת ברונפמן מממנת, כנראה, חלק קטן מהביורוקרטיה של התכנית: העסקת חלק מאנשי המנהלת שלה ונציגי חברים בועדות השונות. חלק מן התקציב בא ממשרד החינוך כמו גם מן הרשויות המקומיות ומההורים של התלמידים המשתתפים בתכנית קרב.

כשבודקים באתר האינטרנט את הנתונים שמעמידה תכנית קרב, רואים שתכנית קרב היא משרד חינוך בפני עצמו. זוהי מערכת ביורוקרטית גדולה למדי הכוללת כמות אדירה של עובדים, שאינם מורים, שאותם מפרנס בין השאר, וכנראה בעיקר, משרד החינוך. מדובר ברכזים יישוביים, צוותים אזוריים, יחידה פדגוגית, יחידת הדרכה, יחידת קליטה, יחידת הערכה, יחידת תקשורת ומידע, יחידת חשבות ומינהלה, חברה מייעצת, חברה מפעילה, חברת כוח-אדם, ולמטה למטה – מורים ומדריכים.

בהתעלם מן העובדה, לצורך העניין, שהמורים, שהם הליבה של בית-הספר ואמורים להיות הליבה של משרד החינוך, ולהם בעיקר צריך משרד החינוך לדאוג, מועסקים בתנאים של עובדי חברות כוח-אדם, ועל גבם של אותם מורים-עבדים מתפרנסים גורמים רבים אחרים, בעוד משרד החינוך מעביר תקציבים, כנראה לא קטנים, למכרזים, לחברות, לעובדים מנהליים מסוגים שונים.

העסקת גורמים ביורוקראטיים כה רבים בתכנית קרב עולה כסף רב. אפשר היה להשתמש בכסף זה באופן יעיל יותר וגם להמשיך ולהפעיל את האולפנים.

אם למשרד החינוך יש תקציב למימון תוכניות של גופים חיצוניים, אך אין לו די תקציב לממן למשל מורים של אולפנים, עדיף שיוותר על השתתפותו במימון תכניות חיצוניות, ולא על העסקתם של מורי האולפנים.

אם משרד החינוך יממן פחות גופים חיצוניים, יוותר לו תקציב לממן את העסקת המורים גם ביסודיים וגם בהשכלה למבוגרים, כולל אולפנים.

דליה בלומנפלד
חברה במפלגת העבודה

* העתק: עבודה שחורה

עוד על הנושא:
מסמך של מרכז המחקר והמידע בכנסת
מכתבה של נורית עילם (אמא של יוחאי) ותשובת משרד החינוך.
מאמר של אלי שלו ב"רשימות"
כתבה של אור קשתי ב"הארץ"

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , ,

14 תגובות

 1. פדגוגית :

  דליה יקרה,
  תודה לך על מכתב רציני וראוי.
  השקפת עולמך מראה כי את אדם פדגוגי ואיכפתי. לצערי שרת החינוך ממפלגתך לא מקשיבה לכם כלל.
  לא לועדת החינוך ולעומד בראשה ולא לחברי סיעתה שהביעו התנגדותם לסגירת האולפנים ולהפרטתם.
  יולי תמיר היא "שלום עכשיו" בדמות מפלגת העבודה. על כך, כל מפלגתך תשלם בבחירות הבאות !!!
  בהערכה רבה

 2. טל :

  אמת ויציב. כאשר כל זה נעשה תחת כהונת לימור לבנת, זה היה צפוי ומובן. כאשר יולי תמיר נותנת ידה למדיניות כזו, זו אכזבה גדולה. אבל לפחות עכשיו אנחנו מפוקחים. נחמה פורתא.

 3. שלי :

  תודה לדליה על המעורבות והאיכפתיות שהיא מגלה בנושא האולפנים. התרשמתי שאכן היא מתמצאת בענייני חינוך. סדרי העדיפויות במשרד החינוך תמוהים ביותר. יש הרבה כסף לפרוייקטים רבים ולסקטורים שונים, רק לאולפנים אין תקציב! אם אין כסף לחינוך ציוני ועוד בשנת הששים למדינת ישראל, או שצריכים לסגור את המדינה או שמישהו במשרד החינוך צריך ללכת הביתה!יולי תמיר, עדיין לא מאוחר להתעשת ולחזור בך! אל תסגרי את האולפנים! אל תהרסי מפעל לאומי בן ששים שנה!

 4. מחשבות :

  אם היה מדובר בהעסקה לא הולמת של מדריכים, ניחא. אבל נושא קרב מורכב בהרבה. זוהי רמיה מתמשכת של ההורים כשהמימון בכללותו נופל על כתפי ההורים וכנראה ללא מימון של משרד החינוך.

 5. אהרן לוינשטיין :

  גם שרת החינוך נותנת יד לניצול ועושק. אין לה כל בעיה מוסרית או אתית לפגוע במורים שמועסקים בבתי ספר בתנאי עבדות. מפלגת העבודה כבר מזמן אינה סוציאליסטית. היא תומכת בכלכלה הניאופיאודלית שכבר מזיקה לחברה הישראלית יותר מהטרור של חמאס.

 6. מדריכה בקרב :

  קרן קרב הם בהחלט חברת כח אדם מהנצלניות ביותר!!!!!!!!
  ועוד בחסות משרד החינוך ממש חוצפה!!!! מתה שתגמר השנה ואני אעוף משם במיוחד אם ההעסקה שלי גורמת לסגירת אולפנים!

 7. דליה :

  אל המדריכה מקרב
  אשמח אם תשאירי את המייל שלך במערכת עבודה שחורה ליצירת קשר [email protected]

 8. מורה בפרוייקט אחר :

  הבעיה היא לא רק עם "קרן קרב", ישנן תוכניות רבות אחרות המעסיקות מורים בתנאים לא תנאים , ללא ימי מחלה, ללא פנסיה, ועם הפסקות עבודה חוזרות ונישנות. מה שהיה פעם "הקבצות" הפך היום לשיעורי תיגבור, אבל המורים לא מקבלים שכר ממשרד החינוך, אלא מחברות כוח אדם, משרד הרווחה, תרומות ועוד.

 9. דליה :

  למורה בפרוייקט אחר
  נשמח לקבל מידע מפורט יותר ולפרסמו. אתה מוזמן להתקשר למערכת.

 10. נציגה זמנית של הועד בהקמה :

  דליה שלום. אני מבינה שכוונותייך טובות ואת רוצה להשאיר את פרוייקט האולפנים ןאני חושבת שאת צודקת לגמרי. אבל יש בעייתיות בהצגה של הדברים כאילו התקציב שהולך על "תוכנית קרב" זה התקציב שעומד ממול האולפנים.אנחנו מורי קרב עושים את אותה העבודה כמו מורים אחרים, מוסקים באותם שעות של בית הספר וזוכים לתנאים מחפירים. את שיעורי קרב לא צריך לבטל, גם בגלל שהם מעניקים כל כך הרבה לתלמידים וגם בגלל שהם נותנים מענה להערכת יום הלימודים, חידוש והתאמה של תוכנית הלימודים לדור החדש. נראה לי שלא התכוונת להעמיד את הדברים זה כנגד זה, אבל ככה זה יצא. אשמח אם תגיבי. בימים אלו אנחנו מתארגנים על מנת לשפר את תנאי העבודה שלנו וכן את צודקת, משרד החינוך הוא קרן קרב עצמו וזו הפרטה מכוונת להעסקה של מורים ללא זכויות. לצערי גם לא החשבת אותנו ככאלה רק בגלל שלא לכולם יש תעודות הוראה, אני מניחה, אבל כולנו אנשים מאד משכילים שבאים מתחומים שאף מורה רגיל לא למד והכי חשוב יש לנו ניסיון עבודה של שנים עם ילדים.

 11. נציגה זמנית של הועד בהקמה :

  אם אתה מפרויקט אחר, אתה יכול לפנות להתארגנות של עובדי קרב, במידה ויש רצון להתארגנות מצדך, נשמח לשיתוף פעולה.
  [email protected]

 12. נציגה זמנית של הועד בהקמה :

  ל"מחשבות" למה העסקה נצלנית נתפסת אצלך כדבר לגיטימי, זה ממש מעליב שאת אומרת על זה ניחא. אני מסכימה שזה לא בסדר שהתקצוב הזה יוצא מכספי ההורים ולכן אנחנו צריכות לפעול יחד על מנת למגר את התופעה מיסודה ולהביא לשינוי אמיתי בחינוך ובהתנהלות של "קרב".

 13. נציגה זמנית של הועד בהקמה :

  ל"מדריכה מקרב". תעברי מתלונות למעשים והצטרפי אלינו עוד היום כדי לשפר את תנאינו. גם בחוץ יש חברות נצלניות, התשובה צריכה להיות התאגדות! רק ככה נבטיח לעצמנו תנאים הוגנים.
  כיתבי לנו והשאירי פרטים:
  [email protected]

 14. יורה :

  כפל לשון של משרד החינוך

  למשרד החינוך נוח מאוד במצב הקיים. מצד אחד, למעוך את ציבור עובדי ההוראה בתנאי עבודה המתאימים למאה ה – 18 ומצד שני לעודד חדירה פרטית למערכת על כל חסרונותיה ומבלי ליישם את היתרונות האפשריים נילווים למצב זה – סינון תכניות לימודים איכותיות על פני הרוב שהינו בחזקת קישקוש וגיבוב רעיונות שאינו מובנה, יכולת לקבל לתוכו כח הוראה איכותי שהינו "שונה" מהמקובל ובזה הייחודיות שלו. כשלאחר מכן מגיע משרד החינוך ובצדקנות לא ברורה ומובנת, צורח כנגד הקמה של מוסד חינוכי פרטי הדורש ומקבל שכר לימוד גבוה מעבר לכל מידה (בי"ס חברותא) וזאת כשאין המשרד מציע בכלל אלטרנטיבות המתאימות למאה ה- 21. מעניין כמה זמן זה יוכל עוד להימשך?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.