חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגה סוציאל-דמוקרטית בונים מלמטה

נושאים דעות, פוליטי ב 18.03.08 6:04

הישועה לא תבוא ממרצ ובטח לא ממפלגת העבודה תחת ברק. בטווח הקצר עלינו לחזק ולתמוך באותם חברי כנסת סוציאל-דמוקרטים, ובמקביל לבנות מלמטה מפלגה סוציאל-דמוקרטית חדשה שתהווה אלטרנטיבה ממשית לשלטון ההוןמאת: ד"ר עמי וטורי

מרצ היא מפלגה סימפטית, אולם את דימויה הליבראלי רכשה מרצ בצדק ע"י שיח הזכויות הליבראלי והנעדר היסודות הסוציאל-דמוקרטיים הברורים שטופח על ידה במשך שנים. כעת כמותג זו מפלגה כמעט גמורה.אפשר שמנהיגות מוצלחת של חיים אורון או רן כהן או לחילופין בולטות תקשורתית של זהבה גלאון יסייעו לה למצות את הפוטנציאל שלה בקרב קהל מצביעה הפוטנציאליים (מעמד בינוני בעל דעות ליבראליות שמאליות) ולעבור את אחוז החסימה אבל לא הרבה מעבר לזה.
לעומת מרצ, מפלגת העבודה שבראשה עומד ברק אינה הרע במיעוטו. היא מפלגת ימין כלכלי וגם שרידי הדמוקרטיה הפנימית במפלגה הזו אמורים להיות מחוסלים בקרוב ואז כבר לא תיוותר שום דרך לשנותה מבפנים.

אני מניח שהציפייה הטבעית לאחר אמירות אלו היא לקריאה להקמת מפלגה סוציאל דמוקרטית חדשה.

אבל הקמת מפלגה חדשה שאינה בגדר גימיק יחצ"ני אינה פרויקט לחצי שנה. אם הבחירות יתקיימו בראשית 2009 (כפי שכנראה יקרה), ואם לא תהיה חבירה (שסביר להניח שלא תתרחש) של אותם חברי כנסת האוחזים כיום בסדר יום סוציאל דמוקרטי, אנו תקועים עם המפלגות הקיימות.

האופציה ברמה הפרלמנטרית במקרה זה היא להמשיך ולתמוך באופן אינדיבידואלי בחברי הכנסת הסוציאל-דמוקרטים ולסייע להם במידת האפשר בתוך מפלגותיהם (שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ בעבודה, רן כהן במרצ, דב חנין בחד"ש)

אך במקביל יש לעבוד על הבניה מלמטה שרק היא זו שתאפשר את יצירת האלטרנטיבה ארוכת הטווח.

בבניה מלמטה כוונתי היא:

א. חיזוק ובניית "כוח לעובדים" שהוא מצד אחד ארגון עובדים דמוקרטי ומיליטנטי בעל אידיאולוגיה פוליטית ברורה אבל ללא שיוך מפלגתי, ומצד שני בית פוטנציאלי גם למי ששואף לשנות את ה הסתדרות מבפנים ברוח עקרונות "כוח לעובדים".

ב. טיפוח תאי שמאל אידיאולוגיים בקמפוסים דוגמת "שמאל סולידארי" בתל אביב ו "צדק חברתי" בחיפה היוצרים את החיבור המתבקש בין סטודנטים ובין מאבקים חברתיים רחבים.

ג. חיזוק של אותם כלים המשנים את השיח החברתי דוגמת אתרים עצמאיים ("העוקץ", "עבודה שחורה" ועוד), פרויקט העיתונות החדש שמתגבש, המכללה החברתית כלכלית ועוד.

התמדה בפעולות אלו היא הסיכוי העיקרי ליצור בעתיד הלא יותר מידי רחוק את האופציה לאלטרנטיבה סוציאל-דמוקרטית רדיקלית ממשית לשלטון ההון.

לקריאה נוספת לחצו כאן 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. נדב פרץ :

  אני פחות פסימי מעמי לגבי העתיד של מפלגת העבודה. הדמוקרטיה המפלגתית עוד לא מתה – למעשה, עוד לא נעשה שום שינוי בפועל. צריך לחכות ולראות מה יקרה בעתיד.

 2. אלעד הן :

  אני עם נדב.
  בכל מקרה, אני חושב שהפעילות שעמי מציע דרושה בכל מקרה, אם או בלי מפלגה סוציאל דמוקרטית חדשה באופק.

 3. נמרוד :

  נדב,
  אני מסכים לגבי האופטימיות, אך לגבי השינוי בפועל, עמי מציע דרך פעילות חשובה ועניינית. העניין הוא שאין מה לחכות לברק, אנחנו צריכים לחבר את הנורות של הדמוקרטיה במפלגה: לצד התפקדות ודרישה להבנייה מחודשת של תפקיד המוסדות במפלגה ,בניה של יותר כוח ומרחב פעולה.

  השאלה היא, אם כך, מי השותפים שלנו במפלגה?
  אילו ח"כ ילכו לקראתנו בקידום מבנה מפלגתי דמוקרטי יותר ומבוזר יותר.
  וכאן אני חוזר אליך, נדב,
  מפעילות חוץ פרלמנטרית אפשר לעשות הרבה, אבל גם זה מוגבל.

 4. איתי :

  נמרוד, נשמח לפרסם מכתב שתכתוב לחכים (הרלוונטיים לדעתך) בנושא זה. עוד יותר מעניין יהיה לשמוע תשובותיהם. מי אמיץ ומי מקטין ראש.

 5. עומר כרמון :

  אני לא מאמין שיש סיכוי לשינוי באמצעות הקמת מפלגה חדשה. רק מפלגת העבודה עם נכסיה האלקטורלים, ההיסטוריים והכספיים יכולה להוות פלטפורמה למהפך.

  ההזדמנות הגדולה הוחמצה לפני שנתיים. מר"צ והאנשים שהיו אמורים לתמוך בעמיר פרץ, בגדו בו בשל שיקולים ציניים של אגו ויוקרה. בגישה כזאת אף פעם לא יהיה שינוי, לא מלמעלה ולא מלמטה.

 6. אורי יזהר :

  אין דמוקרטיה במפלגת העבודה. המוסדות לא מתכנסים לדיונים רעיוניים, אלא רק להחלטות בנושאים ארגוניים, אם בכלל. מפלגת העבודה עברה תהליך ממשוך שך ניוון שהתחיל עוד לפני המהפך של 1977 ונמשך לאחריו. שום שיקום והתחדשות וחשבון נפש ממשיים לא נעשו מאז טהתוצאות נראות לעין. כפעיל במפלגה משנות השישים עד סוף שנות השמונים ליוויתי את התהליך לכל שלביו כמעט. לדעתי מפלגת העבודה היא במצב סופני או מתקרבת לכך. מי שכתב על משאביה ההיסטוריים הארגוניים והכספיים של המפלגה אינו יודע על מה הוא מדבר. אין לה כמעט כלום היום. אהוד ברק מעוניין להתאחד עם קדימה ויטרפד כל מהלך של התחדשות, אם רק יוכל. אין כיום במפלגת העבודה מי שיוכל להתנגד לו באפקטיביות. אפילו לא שלי יחימוביץ' שתמכה בו בפריימריס.
  לגבי ההצעה של עמי וטורי: אי אפשר לתמוך באופן רציני בחבר כנסת אם לא נמצאים במפלגה שלו. אם רוצים להקים מפלגה סוציאל-דמוקרטית, היא אינה יכולה להיות חד-תחומית, חברתית בלבד. היא צריכה להציג פרוגרמה גם בנושאי מדיניות וביטחון, דת ומדינה, יחס למיעוט הערבי, חינוך, השכלה גבוהה וכו'. הרבה מערכות לקויות במדינה ורק מפלגה שתציג דרך ריאלית לתקנן תזכה באמון נתח נכבד מציבור הבוחרים. אשתדל בקרוב להרחיב בעניין זה במאמר נפרד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.