חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זהבה גלאון – עתיד צעיר למרצ

נושאים דעות, מועד ב', פוליטי ב 17.03.08 6:06

יום לפני הבחירות הפנימיות במרצ, זה הזמן להצעיר אותה ולקדם תחלופה של אנשים בצמרת. כל המתמודדים טובים וראויים אך מהלך כזה יכולה להוביל רק זהבה גלאון

מאת: יהונתן קלינגר

מחר, יום שלישי, יערכו בחירות לראשות מפלגת מרצ. את מרצ עזבתי לפני כשנתיים לטובת מאבקים אחרים וקריירה פוליטית עצמאית בעיקר עקב מלחמות קשות בתוך המפלגה שלא תמיד הסתיימו בנצחון, אבל תמיד גרמו לי לחשוב אם אני מבזבז יותר מדי זמן על פוליטיקה פנימית במקום להתעסק באידיאולוגיה. כמובן שההערכה שלי היא שאחרי הבחירות יוסי ביילין עוד יחזור אבל לבינתיים אני רוצה לקוות שזהבה גלאון תהיה זו שמובילה את המפלגה.

בתמונה: זהבה במצעד הגאווה בתל-אביב, 2005, צילום שלי

אני קורא למי מבעלי זכות הבחירה במרצ שקוראים אותי כאן להצביע עבור זהבה. כמובן, שזו לא בקשה חריגה כשאני מאמין שמי שמסכים עם דעתי יכול להסכים עם זהבה למרות כמה הצעות חוק מצחיקות מטעמה ולמרות היותה שיאנית הוצאות הקשר עם הבוחר. נכון, לזהבה יש לא מעט חסרונות (ואני חייב להודות שהרעיון שאמרתי לה בטלפון, לצאת עם סרטון ויראלי, לא ייושם כהלכה), אבל יש משהו בזהבה שמעורר את מרצ.

מרצ סבלה מהעדרה חריפות ופלפל בשנים האחרונות. אולי בעצם מאז בחירות 1999 למרצ אין את הזעם, הכעס, הכח לעשות את השינוי, שהיה לה פעם. מרצ של היום היא מפלגה אפרורית ונטולת אידיאולוגיה סדורה. מה לעשות, כשיש לך חמישה חברי כנסת אתה בקושי יכול לייחד אידיאולוגיה ולהסכים על קווים משותפים. המטרה היא לא ליצור מפלגה שיכולה להגיע למיינסטרים, אלא מפלגה שתגרור אחריה את המיינסטרים אליה.

מרצ של 1996-1999 הגיעה כבר אל המיינסטרים: מדינת ישראל כבר רושמת נישואין חד מיניים, מדברת על מדינה פלשתינאית, מאפשרת פתיחת עסקים בשבת, ובעצם, כל מה שמרצ אמרה לפני עשור וחצי כבר נמצא בלב הקונצנזוס הישראלי. אז מה הבעיה הגדולה?

מרגע שמרצ הגיעה אל לב הקונצנזוס יכולה להיות לה שתי חלופות: להפך למפלגת השלטון או להמשיך לחתור לכיוון הנכון. ומרצ, מה לעשות, תקועה עם אידיאולוגיה שכבר אינה נכונה, מנהיגיה האפרוריים לא מאפשרים שינוי והתקדמות של צעירים בתוך המפלגה ומקדמת חקיקה שאינה עובדת לטובת בוחריה מתוך בורות היא מפלגה בעייתית. מרצ כבר לא צעירה: יוסי ביילין בן 60, רן כהן בן 70, חיים אורון (ג'ומס) בן 68, אבשלום וילן (אבו) בן 57 וזהבה גלאון, הצעירה, בת 52 בקרוב. המפלגה הזדקנה, כשאין בה ולא חבר כנסת אחד שנולד לאחר מלחמת ששת הימים, אין חבר כנסת שבדורו היו את כל הרפורמות המופלאות האלו של טכנולוגיה, חברה, תרבות וכל נפלאות שנות השמונים.

מרצ היא מפלגה זקנה, והדרך היחידה להחזיר אותה להיות מפלגה מתקדמת ולא קופאת על שמריה הוא לקדם תחלופה של כח אדם. אני לא אומר שזהבה מושלמת, אבל האנשים שסביבה מספיק טובים כדי לחולל רפורמות. כדי לשנות את המדינה צריך כח חושב, פעיל, שמודע לשינויים ולקדמה, לא כח זקן. הקמפיין צריך להיות בועט, המלחמה צריכה להיות על העתיד ולא על העבר. אם זהבה תכנס לכסא יושב-הראש היא תוכל להביא את האנשים הנכונים כך שבחמישיה הראשונה של מרצ יהיו פרצופים חדשים ופופולריים לא פחות מאשר הנוכחיים.

ההתלבטות שלי בפוליטיקה היא האם לשנות את הכל מבפנים או להתחיל מהפכה מחדש. אני חושב שהרצון למהפכה שתבוא מכלום נובע בעיקר מהעובדה שאני מאוכזב מספיק מהשיטה הקיימת. אולי זהבה תוכל להביא לי תקווה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

10 תגובות

 1. ירדן :

  אין לי, אמנם, זכות הצבעה במר"צ אבל אילו הייתה לי אתה באמת חושב שעדיף היה להצביע לזהבה גלאון ולא לג'ומאס או רן כהן רק בגלל שהיא צעירה יותר? כמעט ולא כתוב דבר בטקסט שלך על האידיאולוגיה שמנחה אותה.

 2. יהונתן :

  אני חושב שהייתי ברור מספיק, זהבה היא מועמדת שלהערכתי מעצבת אידיאולוגיה סדורה שמקדמת את הליברליזם ואהבת האדם, בעוד ששאר המועמדים עדיין תומכים בדברים שכבר הוכחו כלא רלוונטיים לחברה הישראלית.

  לעניינינו, מרצ של זהבה יכולה להציג אג'נדה ברורה בכל מה שנוגע לזכויות אדם, למעורבות של המדינה ולקיחת אחריות על אזרחיה ולשוויון בין קבוצות שונות. זה הרבה יותר ברור מכל דבר אחר.

 3. סטף :

  "שאר המועמדים עדיין תומכים בדברים שכבר הוכחו כלא רלוונטיים לחברה הישראלית"?????

  רן כהן אחראי למשל ל"חוק הדיור הציבורי" ונאבק לעגנן את חוק "שכר מינימום". האם אלה "דברים שכבר הוכחו כלא רלוונטים"? האם אנו חיים באותה חברה, יהונתן?

 4. » למען מרצ חזקה, בחרו בזהבה גלאון| הבלוג של יהונתן קלינגר | :

  […] (פורסם גם בעבודה שחורה) […]

 5. יהונתן :

  סטף,
  חוק הדיור הציבורי נחקק לפני עשור. המאבק של רן כהן למען חוק שכר מינימום היה חשוב אבל לא הכרחי.

 6. נמרוד ברנע :

  כאשר באים לבחור יו"ר למרצ השאלה אינה מי יותר צעיר, מגניב, רדיקלי או פלפלי. השאלה שצריכה לעמוד במרכז ההתמודדות הזאת היא אחת ויחידה – מי יכול להגדיל אלקטורלית את כוחה של מרצ, דהיינו להביא לה יותר מנדטים. את זהבה אני מאוד מעריך ומכבד, הצבעתי לה גם בפריימריז במקום גבוה, אך האם ביכולתה להביא לנו הרבה מנדטים? איזה ציבור רחב זהבה מביאה מאחוריה שהוא לא תומך מרצ כבר היום? האם היא מתכננת לגנוב מצביעים לחד"ש? למשוך מנדטים מהגימלאים, קדימה או העבודה?
  זהבה מייצגת נאמנה את הרוח של חברי מרצ, אך הבחירות הללו הן לא לא מי יותר מרציניק -אלא מי יביא יותר מנדטים, ולדעתי את זה רק רן כהן יכול לעשות.
  מה גם יהונתן, שאפילו אתה לא אמרת שתחזור למרצ במידה וזהבה תיבחר, אז את מי בדיוק היא תביא למרצ?

 7. נדב פרץ :

  נמרוד, חוץ משאלת האלקטיביליות יש גם את השאלה הפעוטה הזו של הדרך, לא?

 8. ברנע :

  מכיוון שאני מכיר את שלושת המועמדים היטב אני שמח לציין שכולם נאמנים לאידאולוגיה שהיא פחות או יותר באותו ספקטרום שאני נמצא בו.
  הוויכוח כאן איננו אידאולוגי וההבדלים בין השלושה הרבה יותר קטנים ממה שכל אחד מהם מנסה להראות.
  סכ"ה מרצ אינה מפלגת העבודה שהיא סופר מרקט אידאולוגי ומפלגה די טהרנית מבחינה אידואלוגית.

 9. נדב פרץ :

  אני חייב להודות שאני פחות מעורה, אבל להתרשמותי בדרך של רן כהן יש הרבה יותר דגש סוציאל דמוקרטי מאשר בזו של זהבה גלאון, לא?
  איזה מאבקים סוציאל דמוקרטיים גלאון ניהלה לאחרונה?

 10. איתי :

  דווקא לחיים אורון יש בתחום החברתי נקודות זכות רבות שאינן מסוקרות מספיק, למשל בנושא ביטוח הבריאות. לכן אצלי הוא בעדיפות שניה אחרי רן כהן.

  דוגמה מאתרו
  הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי (תיקון – עדכון התוספת החמישית):
  מנגנון עדכון עלות סל הבריאות הקבוע בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, איננו כולל שלושה מרכיבים חשובים: גידול האוכלוסייה, הזדקנות האוכלוסייה ושיפורים טכנולוגיים. העדרם של מרכיבים אלה שוחק את עלות הסל במאות מיליוני שקלים. חוק זה נועד לתקן את מנגנון עדכון הסל, כך שיכלול גם את המרכיבים הנ"ל. הצעת החוק אושרה בקריאה טרומית ביום ה-19.7.2006.
  הצעת החוק עלתה לדיון והצבעה בקריאה ראשונה, ביום ה-12.3.2007, אך בשל התנגדות הממשלה ההצבעה נדחתה למועד אחר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.