חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שחיתות בקופ"ח מאוחדת – המראה של ההפרטה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 23.11.10 6:00

פרשיית השחיתות ב"מאוחדת" מעוררת הרבה זעם, אך את הזעם צריך להפנות להפקת לקחים ולא לרצון בנקמה. הלקח העיקרי הוא שהרפורמות "לעידוד תחרות" בקופות החולים הפכו אותן בפועל לגופים למטרת רווח, ואת זה יש לתקן

מאת: דני גיגי

השחיתות בקופת חולים מאוחדת גורמת לכולנו לכעס רב, ולתחושה קשה של תסכול ובגידה כלפי אותם אנשים נהנתנים שגזלו את הציבור, אך יותר מכך  גם כלפי המדינה שאפשרה לאותם אנשים למעול בכספי משלמי המיסים. הכעס הזה יכול להיות חיובי, במידה ונצליח לנתב אותו למקום הנכון. המקום שאליו צריכים לנתב את הכעס הוא למקום שממנו נוכל להפיק את הלקחים, שימנעו ממקרים דומים להישנות, כשאסור להסתפק רק "בתליה בכיכר העיר" של העבריינים, וצריך למצוא את הגורמים המבניים, שאפשרו לאותם אנשים לנהוג בדרך שנהגו. המקום שממנו אנו צריכים לכן להתחיל, כדי באמת להפיק לקחים, היא הרפורמה שעברה על קופות החולים, שהייתה אמורה לייעל את הפעילות שלהם, ולכן ראוי שלאור הכשל במאוחדת תידון מחדש.

הרעיון המרכזי שעמד מאחורי ההפרטה* היה להפוך את קופות החולים ליעילות יותר, על ידי יצירת תחרות שתוביל גם להוזלת השירות, וגם לשיפור השירות עבור האזרח. תפיסה כלכלית קפיטליסטית קלאסית זאת מבוססת על ההנחה ש"היד הנעלמה", והתחרות יבטיחו יעילות במשק כולו, ישפרו את השירותים עבור האזרחים, וימנעו בירוקרטיה מיותרת. בפועל ההבטחה הזאת של השוק החופשי שעליו התבססה הרפורמה אכזבה, ובכל העולם ניתן לראות שאין תחום, שאין בו פיקוח, שמבטיח שמירה על האינטרס הציבורי. במקומות שכן הייתה בהם רגולציה חלשה מדי של המדינה, תמיד ניתן לראות פגיעה מיידית באזרחים, וניצול מוגזם של המערכת הכלכלית על ידי בעלי ההון והמנהלים.

דוגמה לנזקים שיכולים להיגרם כשאין רגולציה, הוא המשבר הכלכלי בארה"ב שנבע מכך שהמדינה לא פיקחה על שוק ההון, על הבנקאים ועל החברות הגדולות. בעלי ההון והמנהלים בחברות פעלו בצורה לא אחראית, כדי למקסם את הרווחים שלהם באווירה התחרותית, והתעלמו מכך שהמשק האמריקאי קורס. הבנקים בארה"ב קרסו כי מנהלי הבנקים העניקו משכנתאות לאנשים שלא יכלו לעמוד בהחזרים, רק כדי למקסם את הבונוסים שלהם. באותו האופן בענף הרכב חברות לא יעילות המשיכו לייצר, והעניקו בונוסים ענקיים לחברי ההנהלה שלהם, תוך שהן מתעלמות מהסכנה של פשיטת רגל. המנהלים חסרי האחריות גרפו מיליונים, בעוד המדינה נאלצה לחלץ את הבנקים וחברות הענק מהמשבר, שממנו הסובלים המרכזיים היו העובדים באותן החברות, והאזרחים שהפסידו את כל נכסיהם וחסכונותיהם.

המנהלים במאוחדת נהגו באותו האופן, כשבסופו של דבר הם השתמשו בכספים של המדינה כדי לקדם את רווחיהם ורווחי הקופה, על חשבון השירות למטופלים של הקופה. הפיקוח על מעשיהם של המנהלים לא היה מספיק חזק, ולכן הם הצליחו לקדם מערכת שבה הם מרוויחים הון, בעוד מטופלי הקופה סבלו משירות לקוי. שורה של הסכמים מפוקפקים בין מנהלי הקופה למקורבים שלהם, הזרמת הון עתק למנהלים ומשפחותיהם בדרכים עקיפות, וניהול שמבוסס על אינטרסים אישיים במקום על טובת המבוטחים, הם תוצאה של רגולציה חלשה, שאסור להסכים לה אם רוצים למנוע מקרים כאלה בעתיד.

הזעם שלנו לכן צריך להיות מופנה לשינוי במדיניות ההפרטה הנמהרת במדינה, שהיא גורם מרכזי לשחיתות שרואים היום במאוחדת. הפרטה שנעשית בפזיזות, מבלי שההשלכות שלה מחושבות מראש, ובלי שיש בה מנגנוני רגולציה חזקים היא מסוכנת, ואנו עלולים לראות את אותן התוצאות גם בשורה של שירותים אחרים, שהמדינה הפריטה מבלי שתכננה רגולציה ראויה. מבהיל לכן לחשוב מה היה קורה עם בית המשפט לא היה עוצר את ההפרטה בבתי הכלא כמו שרצתה המדינה, ועוד יותר מבהילה ההפרטה של משק המים, שעברה בציבור ללא מחאה**, וכבר נותנת את אותותיה הרעים.

לבלוג של דני גיגי

הערות המערכת:
* אין פה הפרטה במובנה הקלאסי, משום שקופות החולים כלל לא היו בבעלות המדינה לפני הרפורמה.

**הנה למשל מחאה שהולכת ומתפשטת, ודווקא יכולה לעצור את התהליך לפני הפרטה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. מיכאל לינדנבאום :

    הפרטה פירושה ביזת הציבור

    לפוליטיקאים המפריטנים הניאו-ליברלים אין שום עניין ברגולציה,משום שרגולציה אמיתית תגביל את הביזה ואת פוטנציאל הביזה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.