חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אורית נוקד: שוויון בין המינים כאינטרס כלכלי

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 12.03.08 6:04

משרד האוצר לא משתף ארגוני נשים בועדה בנושא זכויות פנסיה בעת גירושין, כי אלו "גורמים אינטרסנטיים". אך שוויון בין המינים הוא לא רק ערך חשוב ביותר, אלא אינטרס כלכלי ממדרגה ראשונה. מאמר לרגל יום האשה הבינלאומי

מאת: ח"כ אורית נוקד 

לפני מספר ימים במהלך ישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה התברר לי ששרי האוצר והמשפטים מינו צוות בראשות השופט שוחט שידון בנושא חלוקת הפנסיה בין גברים ונשים לאחר הגירושין. חלוקת פנסיה לאחר הגירושין הוא נושא רגיש מאוד בעל השלכות משמעותיות במיוחד עבור נשים. הצעת החוק קובעת כי הפנסיה, שנצברה על שמו של בן הזוג האחד בתקופת הנישואין, תחולק בין שני בני הזוג במקרה של גירושין; זאת בניגוד למצב הנוכחי בו בדרך כלל, אישה שהיא עקרת בית נשארת ללא פנסיה לאחר הגירושין.

הצוות הממונה כולל חמישה עשר מומחים ובין היתר: שלושה נציגים של משרד האוצר ונציגים של קרנות הפנסיה אך אינו כולל ולו נציגה אחת של ארגוני הנשים. זאת על אף שבארגונים אלו נערכה עבודה יסודית ומועסקים בהם מומחים בתחום. 

בתשובה לשאלתי מדוע לא מונתה נציגה של ארגוני הנשים ענה נציג הממשלה כי, בניגוד לארגונים האחרים שהם "ארגונים מקצועיים", ארגוני הנשים הם "ארגונים בעלי אינטרסים".

סיפור זה, מעבר להיותו מקומם, הוא דוגמה אחת מיני רבות ליחס של ממשלות ישראל לדורותיהם בכלל ומשרד האוצר בפרט לנושא שוויון בין המינים.

בעיני בכירים בממשלה, בכנסת ובתקשורת שוויון לנשים נחשב לנושא "רך", נושא "נחמד" שאין הרבה בינו לבין נושאים רציניים יותר כמו אינטרסים כלכליים. אני מאמינה שההפך הוא הנכון:

העצמת נשים וצמצום הפער בין המינים הוא לא רק אינטרס ערכי מהמעלה הראשונה אלא אינטרס כלכלי מהחשובים ביותר.

אחד המדדים האהובים על משרד האוצר הוא תוצר מקומי גולמי לנפש (תמ"ג לנפש). מדד זה לוקח את סך ערך התוצרת של המדינה ומחלק במספר  התושבים. כשהתוצאה גבוהה המשמעות היא שלאזרח הממוצע יש כסף רב. כשמשווים בין נתוני  התמ"ג לנפש לבין נתוני הפער בין נשים וגברים, כפי שמפרסם "פורום הכלכלה העולמי", מתברר כי שמונה מתוך עשרת המדינות המדורגות כבעלות הפער הנמוך ביותר בין נשים וגברים נמצאות ברשימת 20 המדינות בהן התמ"ג לנפש הוא הגבוה ביותר . גם כאשר משתמשים במדד "רגיש יותר" מבחינה חברתית – מדד הפיתוח האנושי של האו"ם הכולל תמ"ג לנפש, תוחלת חיים ורמת החינוך מוצאים תוצאות דומות: כל עשרת המדינות בעלות הפער הנמוך ביותר בין גברים לנשים מדורגות ב-20 המקומות הראשונים.

התוצאות אינן מפתיעות: כשאחוז גבוה מהאזרחים מעורב בשוק העבודה – ישנה יותר תוצרת וגדל השגשוג. כאשר "תקרת הזכוכית" נפרצת ויותר נשים מצליחות להגיע למשרות בכירות במשק, באקדמיה ובממשלה – מאגר הכישרונות, הדעות והיכולות גדל בהרבה. כשמחלקים את המשאבים בצורה הוגנת יותר אזי בעיות העוני, החולי והפשע יורדות וגדלה היציבות הכלכלית והשלטונית.

מבחינה כלכלית חוסר שוויון בין גברים לנשים הוא כשל שוק: שוק שלא מועסקות בו נשים, אך ורק בגלל מינם, הוא שוק שאינו מספק מוצרים ושירותים באופן המיטבי האפשרי – משום שאינו משתמש בהון האנושי הקיים בצורה מיטבית. דבר זה נכון, על אחת כמה וכמה, בשוק מתקדם, המבוסס על  עבודות עתירות ידע ולא עתירות כוח.

משרד האוצר ובנק ישראל מנסים שוב ושוב לסלק כשלים מהשוק על מנת להבטיח שוק חופשי ויעיל. מדוע משרד האוצר נרתם לשבור את המונופול של חברות ממשלתיות אך אינו נרתם לשבור את המונופול של גברים על שוק העבודה?

למשרד האוצר יש דרכים רבות לתרום: על שולחן הכנסת מונחות הצעות חוק חשובות שאם תקבלנה את תמיכת המשרד תגדלנה את מספר הנשים בשוק העבודה כגון:

הצעת חוק המכירה לצרכי מס בהוצאות מטפלת או מעון; הצעת חוק המאפשרת לנשים חד הוריות להמשיך לקבל קצבה בזמן שהן לומדות ורוכשות מקצוע והצעות החוק המגדילות את ייצוג הנשים ברשויות המקומיות ובכנסת.

על אף החשיבות הרבה, זה לא מספיק רק לסייע לנשים להיכנס לשוק העבודה. תאילנד, זימבבווה וסין הן שלושת המדינות עם אחוז הנשים העובדות הגדול בעולם ולצערי, מדובר בעבודות שרק מקבעות את מעמד הנשים בתוך מעגל ההפליה והעוני.

השינוי האמיתי יבוא כאשר נשים תגענה לדרגות הגבוהות ביותר במוקדי הכוח.

לא פלא, אם כן, שכיום, בראש שלוש מתוך עשרת המדינות בעלות הפערים הנמוכים ביותר בין המינים עומדות נשים ראשי ממשלה: גרמניה, פינלנד וניו זילנד.

לאוצר ישנן דרכים רבות לסייע לסגור את הפער במשרות הבכירות, בין היתר, הוא יכול גם לתמוך  בתוכניות המעודדות העדפה מתקנת לנשים באקדמיה, במגזר הציבורי ובפוליטיקה.

חשוב לא פחות לתקצב את גורמי האכיפה האחראים למיגור הפשע, האלימות וניצול נשים: מדינה לא יכולה לשלוח מסר של שוויון כשכל כך הרבה נשים "מיובאות" לארץ על מנת להימכר לזנות. מדינה אינה יכולה לעודד קידום נשים למשרות בכירות כאשר היא אינה משקיעה מספיק על מנת לשנות את  המציאות הישראלית שבה כל כך הרבה נשים, בעיקר במגזרי המיעוטים, אבל לא רק, מרוויחות הרבה פחות משכר המינימום ולא מקבלות תנאים סוציאליים .

לסיכום, טוב יעשה משרד האוצר אם יבין שהעצמת נשים תדחוף את כל השוק הישראלי קדימה ושכל עוד הוא אינו פועל לקידום מטרה זו הוא פועל כנגד האינטרסים הכלכליים שלשמם הוא קם. 

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. ניסים כהן :

  לכבוד ח"כ
  אורית נוקד

  הנדון: צירוף נציג מטעם ארגוני האבות לוועדה הקובעת חלוקת הפנסיה בין בני זוג בפרט ולועדות השונות בכלל.

  בהמשך לקריאת הכתבה בעיתון "אומדיה" ובהמשך לתגובתך בכתבה:
  · "לא יעלה על הדעת שתקום וועדה הדנה בנושא כה קריטי לנשים בישראל והממשלה לא תמצא לנכון לערב בכך את ארגוני הנשים. חמור עוד יותר שארגוני הנשים נתפסים כארגונים אינטרסנטיים ואילו שיקולי האוצר הם "ממלכתיים".
  עליי להעיר כי בנושא כה קריטי לגברים גם כן, שעליהם עול תשלום המזונות ומעמל כפיהם נלקח כספם, לא ייתכן כי לא יהיה נציג מאחד או מיותר מארגוני הגברים הקיימים כיום.
  ברי הוא כי הוספת נציגה מטעם ארגוני נשים בלבד ללא הוספת נציג מארגוני הגברים הינה עבירה על חוק שיווי זכויות (2000).
  לא זאת בלבד, אלא, גם בוועדות אחרות כמו וועדת המזונות בראשות פרפ' שיפמן והוועדה לבחינת האחריות ההורית בהליכי גירושין בראשות הפרפ' דן שניט, אין ייצוג לארגוני הגברים אלא, רק לארגוני הנשים והמצדדים בהם.
  כפי שנאמר לעיל, אי ייצוג כנ"ל מהווה עבירה על החוק- הוא חוק שיווי זכויות, קל וחומר בוועדות שהאבות הם הם ורק עליהם מוטלת האחריות לזון את ילדיהם בחוק פטריארכאלי שנוגד את הלכת יסוד "כבוד האדם וחירותו" וחוק יסוד למניעת אפליה על רקע מין כמו גם חוקים אחרים כפי שצוין.
  בהמשך לקריאתך זאת היננו דורשים כי נציג מארגוני הגברים יהיה נוכח בכל וועדה הקשורה באופן כזה או אחר לאבות בפרט ולגברים בכלל כפי המחייב בחוק השוויון.
  בנוסף לכך ולאמור לעיל יש להקים וועדה לקידום מעמד הגבר אשר מקבילה לוועדה לקידום מעמד האישה מכוח חוק שיווי זכויות וחוק למניעת אפליה על רקע מין.
  ארצה לציין כי לא קיימים זכויות לאבות וגברים בישראל, אלא, רק חובות כמו:
  · לצאת למילואים.
  · להיהרג בקרב.
  · להיפצע בקרב.
  · לשלם מזונות.
  · לא לקבל תלונות גברים כנגד נשים.
  · לא לחקור תלונות גברים כנגד נשים.
  · לא להעמיד לדין נשים בגין תלונות שווא.
  ועוד סעיפים רבים מספור.
  כמו כן אציין שעל פי סטטיסטיקת משרד הבריאות פי 8 גברים גרושים מתאבדים ביחס לשאר האוכלוסייה ואין פוצה פה ומצפצף.
  לסיכום אומר כי לשיטתך ומיוזמתך עלייך לפעול בכל הקשור לקידום מעמדו הנחות של הגבר הינו אזרח סוג ז' במדינת ישראל וזו בלשון המעטה.
  · ואסיים בלשונך בשינוי הנשוא: "לא יעלה על הדעת שתקום וועדה הדנה בנושא כה קריטי לגברים בישראל והממשלה לא תמצא לנכון לערב בכך את ארגוני הגברים. חמור עוד יותר שארגוני הגברים נתפסים כארגונים אינטרסנטיים ואילו שיקולי האוצר הם "ממלכתיים".

  מבוקש בזאת:
  1. לקבוע פגישה בכדי ללבן את הנושאים הנ"ל.
  2. לדרוש הכנסת נציג מארגוני האבות מכוח חוק השוויון ואי האפליה לוועדה הנ"ל ולוועדות בכלל.

  בכבוד רב
  ניסים כהן
  רכז פעילות וקשרי חוץ

  "עתיד לילדי הגירושין"
  עמותה רשומה מספר 58.045.814
  טלפונים ניידים : 054-5276770

 2. אורית נוקד: דיון דחוף בנושא התנהלות רשות המסים :

  […] קריאה נוספת: אורית נוקד: שוויון בין המינים כאינטרס כלכלי נערך על ידי הגר שקד תגיות לחיפוש בבלוג: אורית-נוקד, […]

 3. עורך דין גירושין :

  הסכם גירושין הנכתב על ידי עורך דין המומחה בענייני משפחה יכול לפשט את ההליך לאין ערוך ובכך לסיים את הנישואין בדרך הקלה ביותר לשביעות רצון הצדדים וללא פגיעה בהם. הסכם מסוג זה נועד להסדיר לפרטי פרטים את ענייני המזונות, חלוקת רכוש, משמורת ילדים, הסדרי ראייה וכל פרט רלוונטי אחר לאותם הצדדים. ראוי לציין כי יש לאשר את הסכם הגירושין בערכאה שיפוטית במטרה שיקבל תוקף של פסק דין.

  הערת המערכת:
  הקישור לאתרו של הכותב בוטל.
  המידע בתגובית הוא – אולי – חשוב.
  הקישור עשה את התגובית לפרסומת שאינה מקובלת על המערכת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.